Корисні поради на кожен день


Як вибрати болгарку для дому

Як вибрати болгарку

Болгарка або кутова шліфувальна машина – універсальний електроінструмент, призначений для шліфування, різання та полірування найрізноманітніших матеріалів. Її головна відмінність полягає в тому, що ось диска та двигуна розміщені по відношенню один до одного під кутом 90°. Така конструкційна особливість стала приводом для формування назви інструмента, але в побуті також активно використовується «болгарка» як похідна від країни-виробника перших моделей. В межах даного матеріалу ми розглянемо, як вибрати болгарку для домашнього використання, на які параметри потрібно звертати увагу, аналізуючи асортимент.

Як вибрати болгарку за типом

Перше, на що потрібно звернути уваги, якщо ви розбираєтеся в тому, як вибрати болгарку – це тип живлення інструмента. За даним критерієм усі модифікації поділяються на мережеві або дротові, акумуляторні та бензинові. Розглянемо характерні особливості кожного різновиду, їхні сильні та слабкі сторони у порівнянні один з одним.

Як вибрати дротову болгарку

Особливості мережевих болгарок

Найрозповсюдженіший тип кутових шліфувальних машин – мережеві або дротові. Вони працюють від розетки, що одночасно є їх перевагою та недоліком. З одного боку, користувачу не потрібно відстежувати рівень заряду акумулятора, але з іншого боку, він буде обмеженим за мобільністю. Для наочності розглянемо переваги та недоліки мережевих болгарок у вигляді таблиці:

ПеревагиНедоліки
велике різноманіття моделей за потужністю та габаритамизалежність від наявності струму
можливість встановлення абразивних кругів різних розмірівнезручності при пересуванні, обумовлені довжиною проводу
доступна ціна 
незначна вага 
Дротова кутова шліфувальна машина

В цілому, це прості у використанні та достатньо зручні моделі, які становлять понад 80% усього асортименту. Дротові болгарки представлені в лінійках усіх брендів, що також дозволяє підібрати оптимальний інструмент під власні потреби та бюджет. Якщо довжина кабелю буде мінімум 1,5-2 м, особливих незручностей в роботі ви відчувати не будете. При цьому нівелювати їх можна подовжувачем.

Як вибрати болгарку для дому

Відмінності акумуляторних болгарок

За конструкцією вони максимально ідентичні до мережевих, але в них на торці рукоятки передбачено достатньо великий відсік для розташування акумулятора. Очевидна перевага таких моделей – повна автономність. Це особливо важливо у разі проведення ремонтних чи будівельних робіт в приміщеннях, які не підключені до стаціонарної мережі. Або якщо на час роботи ви не бажаєте залежати від електричної мережі. Акумулятор дає можливість постійно не звертати увагу на те, чи достатньо його довжини шнура для зручної роботи.

Але в акумуляторних моделей достатньо і недоліків. Через інтегровану в корпус батарею їх вага автоматично буде більшою за мережеві аналоги, що варто врахувати у разі довготривалої роботи. Розбираючись у тому, як вибрати болгарку, необхідно розуміти, що час їхньої роботи залежить від ємності акумулятора, і навіть у моделях останнього покоління вона не буде вимірюватися у годинах. І ще один вагомий недолік таких апаратів, який не робіть їх універсальними – це сумісність з дисками невеликого діаметра.

Якщо ви вирішили зупинитися саме на акумуляторній болгарці, врахуйте наступні приблизні пропорції:

Ємність акумулятораТривалість роботи
2 А/г5-8 хв
4 А/г10-15 хв
5,5 А/г12-18 хв
8 А/г15-25 хв

Акумуляторні болгарки не можуть забезпечити довготривалої автономності в роботі. Якщо ви плануєте придбати такий інструмент та працювати ним годинами, навряд чи це вийде. Врахуйте цей момент заздалегідь. Але якщо ви все ж таки вирішили придбати саме акумуляторну кутову шліфувальну машину, зупиняйтеся на моделях з повним оснащенням – в комплекті повинен бути не тільки акумулятор, але й бажано додаткова батерея.

Акумуляторна болгарка для дому

Бензинові болгарки: переваги та недоліки

Окрема категорія болгарок – бензинові. Вони не настільки розповсюджені як два попередніх види, але їх можна знайти у продажу. Вони вважаються найгабаритнішими серед усіх, оскільки їх конструкція передбачає не тільки наявність двигуна, але й бака для палива. Для можливості утримання такого інструмента виробники спеціально посилюють рукоятку, додаючи до неї масивну ручку.

Бензинові болгарки вважаються найкращим різновидом саме для роботи з твердими матеріалами, наприклад, камінням чи бетоном. Але для їх розрізання буде потрібен відповідний диск. Систематизуємо переваги та недоліки таких моделей:

ПеревагиНедоліки
найвищі показники потужностінадто гучні
можливість працювати з надтвердими матеріалами (бетоном або камінням)складне обслуговування
економія час через високу продуктивністьнеобхідність періодично робити паузи для охолодження двигуна
відсутність необхідності під’єднувати інструмент до мережі  громіздкість

Як вибрати болгарку для дому

Якщо ви не знаєте, як вибрати болгарку для дому, спочатку потрібно зупинитися на конкретному різновиді, який відповідає вашим потребам. Для більшості задач, в яких вам може знадобитися кутова шліфувальна машина в побуті, достатньо електричної моделі, але кожен обирає електроінструмент під себе.

Побутова КШМ

Діаметр диска

Один з ключових параметрів при виборі кутової шліфувальної машинки – це діаметр диска, сумісного з нею за конструкцією. Абразивний диск може не тільки розрізати, але зачищати або шліфувати поверхню. Але його функціональність залежить від 2 факторів:

  1. Матеріалу, з якого він виготовлений.
  2. Розміру.
Асортимент дисків для болгарок

При виборі диска під кутову шліфувальну машину врахуйте наступне правило: на великі болгарки можна встановити диск невеликого діаметра, але навпаки не вийде – на маленькі КШМ великі диски не встановлюються.

Для зручності усі диски, які підходять для комплектації болгарок, поділяються на 5 класів:

Діаметр дискаОсобливості
115 ммМаксимальна глибина розпилювання – 25 мм. Можливий розпил профільного або листового металу, пластикових виробів, шиферу або керамічної плітки. Ідеальний варіант для шліфувальних робіт.
125 ммНайпоширеніший діаметр для побутових КШМ. За умови наявності усіх видів насадок, такий диск підходить для роботи з усіма матеріалами.
150 ммПідходить для різки цегли, металу та бетону.
180 ммНалежать до категорії полупрофесійних дисків. Розрахований на будівництво або капітальний ремонт. Орієнтований на різку матеріалів підвищеної міцності.
230 ммПрофесійні диски. Для більшості побутових болгарок вони не підходять.
Диски для болгарок

Усі диски для КШМ, незалежно від призначення (від різальних до полірувальних) можуть мати різний зовнішній діаметр, але внутрішній буде ідентичним у всіх, і становить 22 мм, різьблення – М14. Для закріплення круга на вал передбачена відповідна за розміром гайка. Зазвичай в ній є зрізи під відповідний ключ. Будь-які металеві щітки можна встановити на шпиндель без застосування додаткового інструмента, оскільки в них є внутрішня різьба. Особливість металевих або абразивних дисків – в них не має різьблення, тому для їхньої установки потрібна гайка або фланець.

Відрізний диск для болгарки
Круг алмазний відрізний

Маркування диска за кольором

Усім, хто розбирається в тому, як вибрати болгарку, потрібно врахувати діаметр дисків та їх сумісність з обраним інструментом. Щоб спростити процес вибору таких комплектуючих, зверніть увагу, що вони поділяються за певними категоріями за кольором:

  • диски жовтого кольору розроблені для швидкого та чистого розрізу кахлю;
  • помаранчеві диски підійдуть для роботи з диким камінням та цеглою;
  • сині найменування означають, що їх можна використовувати для розрізання мармуру або бетону;
  • зелені помітки свідчать про те, що даний диск впорається з розрізанням граніту;
  • для різки черепиці та керамічної плітки призначений сірі диски.

Для зручності диференціації виробники роблять відповідні помітки на дисках. Так, надпис «metal» говорить про те, що цей диск розроблений для роботи з металевими елементами, «inox» – з нержавійкою, «castrion» – з елементами, виготовленими з чавуну.

Диск для болгарки
Диск алмазний відрізний

Як вибрати болгарку для дому за потужністю

За продуктивність інструмента відповідає потужність, яка знаходиться в діапазоні від 0,4 до 3 кВт. Зазвичай для побутових кутових шліфувальних машин достатньо показника у 1,5 кВт. Це універсальній моделі, які одночасно впораються з більшістю задач побутового характеру, при цьому вони доступні за ціною.

Обираючи болгарку за потужністю, врахуйте, що при встановленні на неї кола великого діаметра це автоматично призведе до зменшення показника продуктивності. Також зазирніть до інструкції та зафіксуйте рекомендований виробником діаметр диска, якій розрахований на його конструкцію.

Як вибрати кутову шліфувальну машину

Як вибрати болгарку: додаткові характеристики

До числа другорядних показників відноситься вага інструменту. Найлегшими вважають мережеві моделі, після них йдуть акумуляторні, на останньому місці – бензинові. Якщо не знаєте, як вибрати болгарку, щоб за умови тривалої роботи не втомлювалися руки, то орієнтуйтеся на цифру у 2,5-3 кг. Це максимальний показник для побутових апаратів.

Але на загальний комфорт від користування болгаркою впливає такою конструкція рукоятки. Зверніть увагу, щоб на обраній моделі на основній рукоятці обов’язково був протектор для пальців. Також бажано, щоб на корпусі були гумові вставки, завдяки яким інструмент не буде висковзувати з рук.

Для збільшення комфорту користування варто розібратися у функціональних особливостях кутових шліфувальних машинок:

  • для зменшення навантаження на мережу та додаткової безпеки в КШМ передбачено функцію плавного старту, за яку відповідає електронний модуль;
  • опція протидії перенавантаженню буде автоматично відключати роботу КШМ у разі перегріву двигуна. Це мінімізує можливість його перегоряння та в цілому подовжує експлуатаційний період приладдя;
  • захист від пилу робіт взаємодію з інструментом більш комфортною;
  • опція регулювання кількості обертів, яка відповідає за підтримку заданої кількості обертів круга.

Сподіваємося, що вказаних порад стосовно того, як вибрати болгарку буде достатньо, щоб отримати базове уявлення про параметри, на які необхідно звертати увагу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *