Корисні поради на кожен день


Що таке болгарка (КШМ): види та сфера застосування

Що таке болгарка

Перший інструмент, який необхідно придбати у разі початку ремонту – це болгарка або кутова шліфувальна машинка. З її допомогою можна порізати будь-який матеріал, виштробувати канави в стінах під електричні кабелі та навіть досить акуратно розрізати керамічну плитку. Залежно від встановленого диска, прилад також дозволяє швидко зняти лакове покриття, відшліфувати поверхню та зачистити край. При цьому КШМ відмінно працює майже з будь-яким матеріалом: від металу до каміння чи навіть мармуру. В статті ми розберемо, що таке болгарка або кутова шліфувальна машинка, де вона використовується та на які класи поділяється?

Що таке болгарка (КШМ): історія назви

Перш ніж розібратися в тому, що таке болгарка, необхідно зробити акцент на тому, чому цей інструмент отримав таку назву. Перші моделі були вузькоспеціалізовані та розроблялися виключно для шліфування поверхонь за допомогою шліфувального диска. Але для можливості повноцінної роботи в умовах обмеженого доступу до вузьких місць до конструкції інструмента додали кутовий редуктор. Він відповідав за передачу крутного моменту на шпиндель, який безпосередньо прокручував встановлений шліфувальний диск. Через наявність специфічного редуктора інструмент отримав відповідну назву – кутова шліфувальна машинка або КШМ.

Подальша модернізація приладу звелася до того, що замість шліфувального диска було встановлено різальний. Завдяки цьому інструмент вузького призначення став універсальним – за якістю розпилу болгарка нічим не поступається електричній пилі.

Якщо спиратися саме на функціонал, то коректна назва цього інструмента – кутова шліфувальна машинка. Болгаркою така машинка називалась через те, що перші моделі випускав болгарський бренд «Спарки». Саме тому дехто називає прилад за його походженням. Але обидві назви прижилися та активно використовуються. Сподіваємося, цей короткий екскурс в історію дозволить зрозуміти, що таке болгарка та чому вона так називається.

Акумуляторна болгарка

Що таке болгарка та які її різновиди існують

Сучасні виробники випускають кутові шліфувальні машинки на будь-який смак. Тому, обираючи оптимальну модель, варто спиратися на цілі, задля яких ви збираєтесь її придбати. Можливо, ви шукаєте пристрій для обробки поверхонь або вам потрібна КШМ для професійного використання, яка може витримувати навантаження впродовж цілого дня без риску перегорання.

Професійні чи побутові моделі

Для того, щоб спростити вибір, усі болгарки поділяються на 2 класи:

  1. Професійні.
  2. Побутові.

Що таке болгарка, яка призначена для професійного використання? Це прилад, в якого потужність автоматично буде вища за побутову, плюс в неї діаметр диска може доходити до 230 мм. Він може тривалий час працювати без необхідності перерви, що є важливою умовою для тих самих будівельних чи ремонтних бригад. Але головна відмінність професійної болгарки полягає у великій кількості додаткових опцій: від плавного старту до автоматизованого відключення щіток.

Але водночас таке різноманіття функцій та збільшена продуктивність робить такі прилади важчими та дорожчими. Тому, якщо мова йде про просту побутову задачу, наприклад, розрізання керамічної плитки, не варто обирати професійне приладдя – це зайвий клопіт та даремно витрачені кошти.

Характерна риса побутових кутових шліфувальних машинок полягає у їх відносно невеликій потужності. До них важко встановити диск діаметром понад 125 мм, але разом з тим вони легкі, компактні та комфортні у роботі – ними дуже зручно як обробляти поверхні, так різати. Такі кутові шліфувальні машинки не можуть витримувати довготривалу роботу, тому час від часу їх потрібно вимикати та давати двигуну охолонути.

Мережеві чи акумуляторні моделі

Ще один принцип градації такого інструмента – джерело живлення. Деякі апарати працюють від мережі, інші – від акумулятора.

Мережеві КШМ вважаються найрозповсюдженішими – вони становлять 90% усього асортименту приладдя. До їхніх переваг можна віднести:

  • великий вибір найменувань за габаритами та потужністю, що дозволяє ставити на них абразивні диски будь-яких розмірів;
  • можливість встановлення більшої кількості насадок, що дає змогу урізноманітнити роботи;
  • оптимальні габарити та вага, але вони залежать від класу.

Щодо недоліків, то тут все теж саме, що притаманно для будь-яких мережевих інструментів. Це залежність від наявності мережі на 220V та обмеженість у дальності переміщення довжиною шнура.

Дротова болгарка

Акумуляторні болгарки позбавлені цих недоліків, тому ними можна працювати майже за будь-яких умов. Особливо зручно ними проводити будь-які роботи під стелею. Зовні вони схожі на мережеві, але вони будуть більш важкими, оскільки в них на торці корпусу передбачено відсік для акумулятора.

Ключова перевага акумуляторних КШМ – це автономність та можливість працювати в умовах, де відсутня електромережа. Якщо це головний критерій, за яким ви обираєте подібний інструмент, то зупиняйтеся саме на таких моделях. Але також врахуйте, що акумуляторна кутова шліфувальна машинка коштує дорожче, оскільки вона достатньо важка, до того ж тривалість її роботи залежить від ємності акумулятора. На таку також встановлюються тільки диски невеликого діаметра.

Акумуляторна кутова шліфувальная машинка

Ключові робочі характеристики КШМ

Головні критерії, за якими кутові шліфувальні машинки поділяються на класи – це потужність та діаметр насадок, які можна інтегрувати.

Що стосується потужності болгарок, то у більшості моделей вона знаходиться в діапазоні від 400 Вт до 3 кВт. Потужність побутових пристроїв зазвичай не перевищує показник у 900 Вт або 1 кВт, тому вони призначені для виконання простих та періодичних робіт: обрізання труб, очищення або полірування поверхонь, розрізка плитки. Оскільки побутові апарати мають невеликі габарити, ними також простіше виконувати фігурну різку.

Більшість КШМ з показником потужності від 900 Вт вже будуть належати до класу професійного інструмента. При виборі таких найменувань саме потужність є ключовим фактором – чим більше заплановане навантаження на прилад, тим більшим повинен бути цей показник. Універсальними для виконання більшості складних завдань та довготривалої роботи вважаються кутові шліфувальні машинки з потужністю від 1,5 Вт, але для, наприклад, для різки залізобетонних конструкцій або предметів з товстого чавуну потрібен інструмент на 2,5-3 кВт.

Обираючи диск за діаметром, врахуйте, що цей показник напряму залежить від потужності інструмента – чим вона вище, тим більший за діаметром диск можна поставити на болгарку. Якщо проігнорувати цей факт та встановити на умовну малопотужну кутову шліфувальну машинку диск на 180 чи 230 мм, то це призведе то збільшення навантаження на двигун, який за умови довготривалої роботи з часом може просто перегоріти.

Дротова кутова шліфувальна машинка

Що таке болгарка та де вона використовується

Оскільки ми вже розібралися в тому, що таке болгарка, сфокусуємося на тому, для виконання яких завдань вона підходить:

Тип робітСпецифіка
Різка металуЦе основне призначення КШМ. Застосовуються відповідні диски з нанесеним на поверхню абразивом, який стирається під час різки
Різка каміння, бетону/залізобетону, будівельних блоківДля різки матеріалів без армування можна використовувати диски товщиною до 3 мм. У разі наявності армування або для різки граніту потрібні виключно спеціальні алмазні диски
Шліфування дерев’яних виробівПроцедура дуже розповсюджена в столярних майстернях. Для цього потрібно мати в наявності відповідну шліфтарілку з наждачним папером
Розкроювання керамічної плиткиПередбачає встановлення сталевих дисків з повністю алмазним контуром, на яких не має зубців. Такі диски дозволяють порізати плитку без ризику її розколювання
Шліфування металевих поверхоньМожливо виконати тільки за умови встановлення товстих дисків з відповідним показником зернистості (виражена зернистість для інтенсивної зачистки, мінімальна – для полірування)
Розпилювання деревиниКШМ не варто використовувати для розпилу деревини

Як правильно користуватися болгаркою

При роботі з болгаркою варто дотримуватися ключових правил безпеки:

Правила користування болгаркою

Сподіваємося, ми змогли допомогти вам розібратися у тому, що таке болгарка та де вона використовується. Спираючись на цю інформацію, можна зрозуміти, чи потрібно витрачати кошти на її покупку чи для виконання конкретного завдання підійде інший інструмент.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *