Корисні поради на кожен день


Засоби від комарів: як вибрати?

Засоби від комарів: як вибрати

Літо пропонує нам безліч варіантів для активного відпочинку на свіжому повітрі. Проте, разом з літніми радощами ми також стикаємося з дискомфортом, спричиненим комарами. Укуси цих комах зазвичай призводять до почервоніння шкіри та неприємного свербіння, але також можуть спровокувати певні захворювання. В рамках цієї статті ми зробимо акцент саме на репелентах як одних з найпоширеніших інструментів боротьби з комахами. Які засоби від комарів можна зустріти на полицях магазинів та як обрати оптимальний варіант?

Засоби від комарів: що таке репелент?

Репелент – це широка назва усіх аерозолів, кремів або лосьйонів, який використовується для відлякування комах від людей або тварин. Зазвичай вони містять активні інгредієнти у певній концентрації, які запобігають укусам комах, тим самим захищають шкіру від відповідних незручностей. Деяких з них можна розпилювати безпосередньо на шкіру, інші – тільки на одяг. Але в обох випадках формується захисний бар’єр, який не дозволяє комахам близько підлітати до тіла, що зменшує ризики укусу.

Обираючи таку захисну продукцію, важливо дотримуватися 2-х ключових правил:

  1. Репеленти потрібно використовувати виключно згідно з інструкціями, дотримуватися рекомендацій щодо частоти нанесення та запобігати попаданню їх в очі, на відкриті рани або пошкоджену шкіру.
  2. Важливо врахувати безпечність та ефективність основної речовини, яка в них зазначена.

Як вибирати засоби від комарів за діючою речовиною

DEET

Універсальними вважаються засоби від комах, в яких активною речовиною виступає DEET (діетилтолуамід – укр.), яка була розроблена в 40-х роках XX століття американськими військовими та дотепер вважається найефективнішою для захисту від кліщів, мошок, комарів та мух.

Як працює DEET? Оскільки комарі використовують свій нюх для знаходження жертви, вони орієнтуються на такі хімічні речовини, які виділяються з тіла людини, як CO2 та лактат. Діетилтолуамід маскує їх, перешкоджаючи комарам відстежувати людину. Завдяки цьому вони в принципі не ідентифікують нас як потенційних жертв.

DEET є дуже ефективним проти більшості комах, а його ефект триває у діапазоні 2-10 годин, залежно від концентрації в репеленті. В продажу представлені продукти з діетилтолуамідом у концентрації 10-100%, але найкращі спреї – з концентрацією діючої речовини 30-35%. Їх тривалість дії становить приблизно 5-6 годин, але цей показник доволі умовний, оскільки може варіюватися залежно від різних факторів: від потовиділення та вологість повітря до активності та типу комах. Тривалість ефекту також може бути скорочена, якщо репелент з DEET розбавлений водою.

Обираючи подібний засіб, спирайтесь саме на концентрацію. Для дорослих підходять аерозолі, спреї чи креми з показником мінімум 20%, для дітей – до 5%. Під кожну вікову групу обирайте свій продукт. Також врахуйте, що деякі з них не можна наносити безпосередньо на шкіру, а інші можуть спричинити деформацію пластикового приладдя, тому ретельно мийте руки після обробки.

Резюмуємо: Якщо ви шукаєте засіб від комарів на вулиці, продукти з DEET – це оптимальний варіант. Але при виборі врахуйте концентрацію та чітко дотримуйтесь рекомендацій використання, зазначених виробником на упаковці. Це також найрозповсюдженіші репеленти на українському ринку – майже 90% усіх засобів від комарів мають в складі саме діетилтолуамід як основний компонент.

Репелент з DEET

Перметрин

Ще одна категорія, до якої належать достатньо ефективні засоби – це репеленти з перметрином (permethrin). Перметрин є широко використовуваною діючою речовиною, яку досить часто можна зустріти у репелентах із заспокійливою дією на комах. Це синтетичний піретроїд, який базується на природніх екстрактах з квіток піретрума, але має значно більш тривалий час дії.

Перметрин володіє здатністю відлякувати та вбивати комарів, кліщів, вошей, мошок та інших шкідливих комах. Він впливає безпосередньо на нервову систему комах, що призводить до паралічу та смерті.

Одна з причин, чому засоби з перметрином стали популярними у споживачів, полягає у їхній достатньо тривалій дії. Після нанесення на одяг або інші текстильні матеріали, перметрин може залишатися ефективним навіть після кількох циклів прання. Це робить його ідеальним для захисту від комах, зокрема кліщів, які можуть переносити хворобу Лайма або вірус енцефаліту.

Перметрин зазвичай використовується для обробки зовнішнього одягу, спальних мішків, сіток, наметів та інших предметів, що контактують зі шкірою. Але безпосередньо на шкіру його наносити не можна.

Резюмуємо: Тим, кому потрібен засіб від комарів на вулиці з тривалою дією, наприклад, у разі відпочинку на природі, радимо звернути увагу на продукти з перметрином у складі. Але їх не можна наносити на шкіру – виключно на одежу. Це важлива умова, оскільки ця хімічна складова може спричинити алергічну реакцію, особливо на чутливій шкірі. Для дітей такі репеленти застосовувати не можна.

Пікаридин

В багатьох репелентах проти комах також використовується така діюча речовина як пікаридин (picaridin). Вона була розроблена як альтернатива до DEET та стала досить популярною через свою ефективність та зручність використання.

Пікаридин впливає на рецептори комах, які відповідають за сприйняття хімічних сигналів з людського тіла. Він перешкоджає розпізнавання комахами запахів, що ускладнює ідентифікацію потенційної жертви. Наразі засоби від комарів на його основі є ефективними проти широкого спектра комах, включаючи мух, мошок, кліщів та навіть бджіл. Вони мають меншу токсичність, і оскільки сам пікаридин не належить до категорії розчинників хімічних засобів, їх можна наносити як на одежу, так і на шкіру.

Перевагами таких репелентів вважаються:

  • мінімальна токсичність – можливість застосовування дорослими та дітьми з 1 року;
  • захист протягом 8-12 годин (залежно від концентрації пікаридину у виробі);
  • приємна текстура, завдяки якій такий спрей не залишає жирної або липкої плівки на шкірі, що робить його комфортним для використання;
  • пікаридин є особливо корисним для захисту від видів комарів, які передають потенційно небезпечні захворювання, такі як малярія, гарячка денге або вірус Зіка.

Якщо ви шукаєте ефективний засіб від комарів на вулиці, звертайте увагу на продукцію, в якій активним компонентом виступає саме пікаридин. Але наразі такі репеленти представлені на українському ринку в дуже обмеженій кількості.

Резюмуємо: репеленти з пікаридином – найбільш універсальні рішення, оскільки мають мінімальну токсичність та меншу вірогідність спричинення подразнення шкіри. Їхні головні переваги – це безпечність та тривала дія. Але при користуванні ними також важливо дотримуватися зазначених правил безпеки, особливо – уникати потрапляння засобу на слизові оболонки.

Натуральні засоби від комарів: переваги

Безпечною альтернативою до усіх хімічних репелентів вважаються натуральні засоби від комарів, в яких активними речовинами виступають ефірні олії. І попри розповсюджений міф, що ефірні олії не можуть конкурувати з хімічними аналогами, останні дослідження це спростовують.

Нещодавно опубліковане дослідження в журналі «Nature» аспірантки Університету штату Нью-Мексико Хейлі Лукер офіційно підтверджує ефективність різних ефірних олій як репелентів. В ході досліджені використовувалися олії кориці, гвоздики, лемонграсу, кедрового дерева, цитронелли та розмарину – загалом 20 різновидів у вигляді 10% емульсії ефірної олії.

Найбільшу ефективність демонстрували олії гвоздики та кориці, які забезпечували захист більше однієї години, в той час, як цитронела та лемонграс діяли близько пів години. Наразі за тривалістю дії натуральні засоби від комарів поступаються синтетичним, але вони повністю безпечні для людини, що може бути досить вагомим аргументом на їх користь.

Наступним завданням Лукер є підвищення ефективності ефірних олій як натуральних протекторів, що може бути корисним не тільки для експертів у цій галузі, але також виявиться неоціненним для людей та комерційних компаній, які намагаються розробити нові «зелені» репеленти на рослинній основі.

Натуральний засіб від комарів на основі ефірних олій можна як виготовити самостійно, так й придбати. Готові рішення дозволять зекономити час, але врахуйте, що в них будуть консерванти.

Для приготування репелентів в домашніх умовах необхідно використовувати одну або змішати декілька ефірних олій, наприклад, гвоздики, лемонграсу, кориці, евкаліпту, герані, м’яти чи апельсину та розвести їх у воді, рослинній олії або спирту. Якщо не має зайвих коштів, використовуйте лише олію гвоздики. Як вже було зазначено у дослідженні вище, наразі це найбільш ефективна ефірна олія саме проти комарів.

Найпростіший рецепт натурального репеленту – в 5 мл оливкової олії розведіть 4 краплі ефірної олії гвоздики. Для вимірювання використовуйте звичайний 5 кубовий шприц та піпетку. Також заздалегідь приготуйте ємність, в якій будете змішувати компоненти. Готовим розчином обробіть усі відкриті ділянки шкіри. Оливкову олію також можна замінити на кокосову, її потрібно не більше 1-2 ч.л. При необхідності збільшить об’єм, але дотримуйтеся зазначеної пропорції.

Але врахуйте, що тривалість його дії буде обмеженої – до 1 години. Тому це може бути непоганим варіантом для вечірньої прогулянки або активного дозвілля в межах міста – на природі, особливо біля води, засіб буде малоефективним.

Як правильно користуватися засобами проти комарів

Правила користування репелентами:

  1. Дотримання інструкції (якщо засіб не можна наносити на шкіру, не робіть цього).
  2. Усі репеленти призначенні для використання виключно на вулиці під час прогулянки лісом чи парком.
  3. Збільшення кількості засобу не робить його ефективнішим.
  4. Усі засоби від комарів, наявні в Україні, дозволені для використання дітям виключно з 1 року.
  5. Не наносьте репеленти на порізи або подразнену шкіру.
  6. Не бризкайте засобом на обличчя – спочатку нанесіть на руку, а потім обережно розподіліть по шкірі обличчя.
  7. Репеленти з DEET не можна комбінувати з сонцезахисним кремом.
  8. Найкращий протектор від кліщів – перметрин, але його наносять тільки на одяг, не на шкіру.
  9. Засоби з ефірними маслами потрібно спочатку протестувати на імовірну алергічну реакцію, особливо дітям.
  10. Намагайтеся не вдихати аерозоль при його нанесенні.
Репелент для дітей

Сподіваємося, перелічені нами поради дозволять вам обрати чи власноручно виготовити засоби від комарів, які будуть відповідати тим потребам, які ви перед ними ставите.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *