Корисні поради на кожен день


Що таке кориця, користь і шкода продукту та як вживати

Кориця

Кориця не випадково набула всесвітньої популярності, адже її аромат не залишає байдужим нікого. Дехто дістає ці прянощі з полиці лише в четвер, щоб додати у свою каву. Інші використовують її щодня. Кориця чудово смакує з десертами, однак в той же час добре поєднується із м’ясними стравами, гострими соусами, карі. Завдяки антиоксидантам, вітамінам та мінералам вона має значну користь для організму людини. В цій статті ми розглянемо що таке кориця, чим вона корисна та як її правильно вживати.

Що таке кориця

Кориця мелена

Кориця – це одна із найбільш популярних та впізнаваних спецій у всьому світі. Вона має характерний колір, структуру та смак, відрізняється сильним ароматом. Кориця – це теж саме, що і цинамон, назва походить від виду дерев, з яких зазвичай видобувають спеції (Cinnamomum). Щоб отримати сировину, кору дерева обережно знімають та висушують. 

Кориця використовується у вигляді паличок (згорнутий шматочок кори), також її перетирають у порошок.

Існує декілька видів даної спеції:

  1. Кориця справжня або Цейлонська (Cinnamomum verum) – виготовляється із кори вічнозелених дерев, які походять зі Шрі-Ланки.
  2. Касія (Cinnamomum cassia) – спеції, що отримані з кори Коричника китайського, який росте переважно у Китаї, Індонезії, В`єтнамі.

Два види кориці відрізняються за смаковими якостями та мають різний склад, внаслідок чого вони використовуються в різних сферах. На полицях українських магазинів зазвичай можна зустріти корицю касія, вона більш поширена. Цейлонська кориця – це дорожчий вид спеції, адже вважається, що вона якісніша. Окрім цих двох видів на ринку представлена індонезійські, малабарські, в’єтнамські та індійські різновиди.

Відомо, що кориця була в арсеналі кухарів, медиків та парфумерів Стародавнього Єгипту та багатьох східних країн. Коли її завезли до Європи, вона стала дорогим та екзотичним товаром. Сьогодні ця спеція настільки поширена, що за рейтингом популярності її випереджає тільки чорний перець. Спеція продається як палички кориці, а також у вигляді порошку. В країнах Азії листя дерев також використовують у їжу (по аналогії з листям лаврових дерев).

Харчова цінність кориці

Попри те, що спецію зазвичай вживають у дуже малих дозах, вона все одно справляє на організм надзвичайно потужний вплив. Доза від 0,5 до 1 чайної ложки меленої кориці на день покращує стан серцево-судинної системи, попереджає діабет, активізує імунітет, насичує організм корисними речовинами та має цілий спектр інших властивостей. Важливо розуміти, що ефект приносить лише довготривале регулярне вживання спеції.

Харчова цінність кориці (8 г = 1 ст. л.)

РечовинаКількість
Калорії19 Ккал
Вуглеводи6,2 г
Білок0,3 г
Харчові волокна4,1 г
Марганець1,4 мг
Кальцій77,7 мг
Залізо0,6 мг

Окрім перерахованих компонентів, палички кориці або спеції у вигляді порошку містять вітамін Е, ніацин, вітамін B6, магній, калій, цинк та мідь. Їх дуже мало, однак при регулярному вживанні навіть такі дози будуть приносити користь.

Головну цінність спеції становлять такі речовини як коричний альдегід, евгенол, а також о-метоксикоричний альдегід. Саме завдяки цим сполукам спеції активно борються із бактеріями, запаленнями та грибковими інфекціями.

Лікувальні властивості кориці

Кориця користь

Люди здавна знали про користь кориці, і тому включали ці спеції до складу медичних сумішей, застосовували як добавку до раціону, а також високо цінували її аромат і приємний смак.

Лікувальні властивості кориці:

  • антисептична дія (допомога в подоланні інфекцій);
  • протигрибкова дія (олія кориці згубна для певних видів грибків, що викликають захворювання дихальних шляхів);
  • антибактеріальний ефект (пригнічення росту деяких видів бактерій, в тому числі Listeria та Salmonella);
  • вплив на бактерії, що викликають карієс.

Мелена кориця, ефірна олія або екстракт з даної спеції часто входить до складу косметичних масок для обличчя. Вважається, що така добавка підсилює антибактеріальну дію засобу. Кориця допомагає впоратись із запаленнями, висипаннями та дрібними пошкодженнями шкіри.

Ефірна олія кориці

Кориця: користь для здоров’я

Однією з головних переваг кориці є високий вміст антиоксидантів. Доведено, що речовини, які входять до даної категорії, дуже позитивно впливають на здоров’я людини. Вони зменшують кількість вільних радикалів й таким чином захищають його від багатьох хвороб, як потенційних, так і існуючих.

Небезпека вільних радикалів у тому, що вони здатні пошкоджувати інші клітини. Це пришвидшує процеси старіння, що призводить до ранньої появи зморшок та пігментних плями, а також погіршує когнітивні реакції, переводить хронічні хвороби у стан загострення та загалом може навіть викликати появу раку, хвороби Альцгеймера, захворювань опорно-рухового апарату. Через надлишок вільних радикалів в нашому організмі з’являються осередки запалень, знижується імунітет, порушується функціонування нирок та печінки.

Антиоксиданти захищають тканини та органи людини від неферментованого окиснення, зокрема вони дбають про жири та жирні кислоти клітинних мембран.

Допомога в лікуванні запалень

Протизапальна дія кориці проявляється тільки тоді, коли людина вживає ці прянощі регулярно. Коли в організмі є осередок гострого запалення або ж процес перейшов у хронічну стадію, людина відчуває зниження рівня енергії, втрату сил, швидку втомлюваність. Можуть з’явитись інші хвороби різного ступеня тяжкості, активізуватись інфекції та грибкові ураження.

Користь кориці для зменшення запалень була доведена в ході декількох досліджень. Науковці зробили висновок, що протизапальні сполуки, отримані з екстрактів спеції, особливо добре підходять для лікування запалень, пов’язаних із віковими змінами в організмі.

Потенційний захист від хвороб серцево-судинної системи

Унікальні сполуки, що містяться у кориці, перетворюють її у надзвичайно корисну добавку до раціону людей із захворюваннями серця. Науковці з’ясували, що ці прянощі здатні знизити ризик появи серцевих захворювань.

Цікаво, що користь кориці проявляється навіть тоді, коли людина приймає зовсім невеликі дози продукту. Наприклад, всього 1,5 грама (3/4 чайної ложки) щоденно допомагають знизити кров’яний тиск, зменшити рівень тригліцеридів, холестерину та вміст цукру у крові. Результати цих досліджень мають важливе значення для людей з діабетом, а також із захворюваннями серця.

Покращення чутливості до інсуліну

Інсулін – це один із найважливіших гормонів, який відповідає за регулювання обміну речовин, а також за розподіл енергії в тілі людини. Ще одна його функція – транспортування цукру до клітин через кровотік. Якщо в людини є підвищена стійкість до інсуліну (інсулінорезистентність), вона може захворіти на метаболічний синдром або діабет 2-го типу. Наразі вчені активно шукають способи боротьби із цими захворюваннями. Особливу увагу вони приділяють природним методам.

Після низки досліджень стало відомо про користь кориці в даному аспекті – вона здатна зменшувати резистентність до інсуліну. Через дану особливість продукт знижує рівень цукру в крові людини, підтримує його баланс.

Зниження рівня цукру в крові

Люди, які мають переддіабетний стан, або вже хворіють на діабет 2-го типу, повинні весь час слідкувати за вмістом цукру у своїй крові. Вони приймають спеціальні фармацевтичні препарати, а також формують певний раціон. Варто зауважити, що тільки лікар має право давати рекомендації щодо того, які ліки й продукти вживати в такому разі.

В пошуках оптимальних харчових продуктів для людей з діабетом науковці дослідили користь кориці. Вони виявили, що ці прянощі дійсно допомагають знижувати рівень цукру в крові.

Як це працює:

  • кориця зменшує кількість цукру, який всмоктується в кров людини під час перетравлювання їжі. Травні ферменти втручаються в процес та сповільнюють розщеплення вуглеводів в кишківнику;
  • в кориці міститься сполука, що імітує дію інсуліну. Її наявність у крові людини покращує засвоєння цукру, сприяє тому, щоб клітини поглинали цукор.

За результатами досліджень була встановлена оптимальна добова доза прянощів, яка допомагає досягти помітного покращення стану здоров’я. Для дорослої людини норма становить 1-6 грамів (0,5-2 ч. л.). Вже через кілька тижнів регулярного вживання можна помітити зменшення концентрації цукру в крові натще, а також покращення гемоглобіну (маркер А1с).

Підтримка нервової системи

Порошок або палички кориці можна порекомендувати тим, в кого підвищений ризик появи хвороби Альцгеймера або хвороби Паркінсона. Це нейродегенеративні захворювання, які супроводжуються руйнуванням нервових клітин та зв`язків між ними.

Ефективність кориці пояснюється тим, що певні речовини і її складі не дозволяють білку тау накопичуватись у мозку. Щоб це з’ясувати, вчені провели цілий ряд досліджень. Користь кориці проявляється у зменшенні запалень, боротьбі з окислювальним стресом, нейропротекторній дії. Прянощі ефективні як для профілактики захворювань, так і в процесі їх лікування.

Варто уточнити, що вживання кориці не може бути заміною офіційного лікування. Варто розглядати прянощі тільки як корисну добавку до раціону.

Потенційна користь для лікування від раку

Кориця користь і шкода

Протягом багатьох десятиліть медики та науковці всього світу активно вивчають всі можливі способи лікування раку. Вони проводять лабораторні експерименти та дослідження за участю тварин і людей. На сьогодні відомо про декілька лікувальних властивостей кориці, які можуть стати у пригоді в цій важливій справі.

Кориця здатна зменшувати ріст ракових клітин, також вона перешкоджає утворенню кровоносних судин всередині пухлин. Є дані про те, що екстракт із цієї спеції здійснює токсичну дію на ракові клітини, навіть призводить до їх загибелі. Науковці вважають, що справа у коричному альдегіді – це один із ключових компонентів кориці, ефективних проти різних видів інфекцій. Також вони припускають, що значення має антибактеріальна та протигрибкова дія спеції.

Допомога в лікуванні вірусних та грибкових інфекцій

Відомо, що кориця – це дієвий засіб від деяких видів вірусів. Зокрема ведуться дослідження щодо впливу цієї спеції на ВІЛ-1. Це найпоширеніший штам ВІЛ, тому науковці витрачають багато зусиль на пошуки ліків проти нього. Вони встановили, що помітний вплив спричиняє кориця з сортів касії.

Окрім цього, вдалось з’ясувати, що кориця захищає організм людини від:

  • грипу;
  • гарячки денге;
  • вірусної інфекції, що переноситься комарами.

Наразі опубліковані лише попередні результати, для їх підтвердження потрібні додаткові дослідження.

Протигрибкові властивості кориці проявляються у тому, що вона запобігає розладам травлення і розвитку бактерій Candida Albicans. Таким чином можна знизити шанси на появу деяких аутоімунних захворювань.

Покращення стану порожнини рота

Завдяки антибактеріальній дії кориця руйнує штами бактерій, що розмножуються в ротовій порожнині. Ефірну олію кориці можна додавати до ополіскувачів, щоб знизити ризик розвитку карієсу, запобігти інфекціям ротової порожнини, прибрати неприємний запах.

Кориця – це потужний засіб для надання диханню свіжості. Ці прянощі майже настільки ж ефективні, як перцева м’ята. Саме тому їх додають у порошок для чищення зубів, ліки проти зубного болю та виразок у ротовій порожнині.

Допомога в схудненні

Людям, які працюють над зменшенням маси свого тіла, спеціаліст (дієтолог, нутриціолог) може порадити додати корицю в щоденний раціон для підвищення ефекту від дієти.

Як працює кориця для схуднення:

  1. Покращує обмін речовин, пришвидшує його.
  2. Допомагає перетравлювати їжу, тобто, корисні речовини з продуктів будуть потрапляти у кров людини в більшому обсязі та перетворюватись на енергію, а не відкладатись у жир.
  3. Дозволяє зменшити кількість цукру, доданого у їжу. Завдяки своєму характерному смаку кориця працює, як природний підсолоджувач.
  4. Через низьку калорійність продукт не порушує баланс раціону.
  5. Наявність вітамінів, мінералів та мікроелементів робить корицю дуже корисною для людей, що переходять на здорове харчування.

Використовуючи корицю для схуднення, не варто очікувати миттєвих результатів. Спеції можуть бути лише додатковим інструментом в комплексі різноманітних заходів, направлених на зменшення ваги.

Корисні властивості кориці

Кому не можна вживати корицю

Деякі люди не можуть вживати корицю, а також продукти та страви з цими прянощами.

Алергія на корицю має наступні прояви:

  • почервоніння шкіри;
  • поява подразнення на певних ділянках шкіри;
  • запалення та свербіння губ;
  • набряк та свербіння ротової порожнини.

Якщо людина помічає, що спеція викликає схожі симптоми, то схоже, що вона опинилась серед тих, кому не можна вживати корицю.

Перевищення рекомендованих добових доз може негативно позначитись на організмі людини. Надто велика кількість кориці касії здатна призвести до погіршення самопочуття людей, які мають проблеми з нирками або печінкою. Однак варто розуміти, що з їжею неможливо вжити таку велику кількість продукту. Мова йде про додатковий прийом кориці у вигляді добавок (капсули, олія кориці, екстракт).

З обережністю потрібно ставитись до вживання прянощі тим, хто приймає ліки за рецептом. Також вона не рекомендована вагітним жінкам. Краще за все порадитись із лікарем, перед тим, як вживати корицю.

Як вживати корицю

Булочки з корицею

В сучасному світі спеції мають дуже зручну для використання форму. Виробники дбають про те, щоб харчову корицю було легко додавати в їжу та напої. Палички кориці обережно спаковані таким чином, щоб вони зберігали свою цілісність під час транспортування. Порошок кориці ретельно очищений від домішок та має однорідну, дуже дрібну фракцію.

Варто зазначити, що більшість лікувальних властивостей кориці характерні для цейлонського виду.

Як вживати корицю для схуднення

Додаючи цю спецію до свого раціону з метою знизити масу тіла, варто враховувати харчову цінність супутніх продуктів. Наприклад, напій з кориці та меду має відносно багато калорій. Однак майже всі вони відносяться до меду. Якщо додавати корицю до пирогів та десертів, також потрібно мати на увазі склад конкретної страви.

Напій з кориці для схуднення:

  • підготувати інгредієнти – 1 ч. л. меленої кориці, 1 ст. л. меду, 250 мл води;
  • змішати корицю та мед;
  • залити теплою або гарячою водою (не окропом), добре перемішати;
  • почекати кілька хвилин, щоб напій настоявся.

Готовий напій варто вживати в другій половині дня, бажано перед прийомом їжі. Достатньо випивати 1 склянку на день, не можна допускати передозування корицею.

Ароматний та повністю натуральний напій допомагає зменшити відчуття голоду, також він покращує обмін речовин.

Кава з корицею

Кава з корицею

Кориця – це спеція, якою можна посипати десерти, напої, смузі, каші та каву. Смак та аромат криці чудово поєднується із запахом кави (з молоком чи без). Не дивно, що останнім часом в мережі поширився тренд, в рамках якого люди п’ють каву з корицею щочетверга і таким чином закликають примноження багатства. Цей милий та затишний ритуал об’єднує людей по всьому світі. Вони публікують фото своїх напоїв та жартують на тему магічного мислення.

Як вживати корицю з кавою:

  1. Просто посипати на готове лате, капучино чи інший кавовий напій з молочною піною.
  2. Додати до кави перед заварюванням, це дозволить максимально розкрити всі смакові якості кориці.
  3. Зробити суміш із кави, кориці та інших спецій, щоб готувати пряні східні напої (мускатний горіх, гвоздика, імбир, кардамон, бодян, ванілін, перець чорний або навіть перець чілі).

Пропонуємо вам спробувати незвичайний рецепт кави з корицею та халвою.

Інгредієнти:

  • міцна кава (еспресо) – 1 порція;
  • халва – 2 ст. л.;
  • молоко – 200 мл;
  • мелена кориця – 1/3 ч. л.
  • мед – 1 ч. л.

Приготування напою дуже просте: халву потрібно розім’яти виделкою. Додати до неї корицю, мед, каву, а потім залити теплим молоком. Суміш варто дуже добре перемішати, можна навіть трохи збити вінчиком.

Така кава добре смакує з різноманітними солодкими прикрасами – маршмелоу, шоколадною стружкою, безе, збитими вершками, горішками, крихтою з печива.

Сінабони – булочки з корицею

Сінабони з корицею

Сінабони з корицею – один із найпопулярніших рецептів випічки із застосуванням цієї пряної спеції.

Приготувати такі булочки можна вдома, для цього навіть не потрібно вміти готувати тісто. Для сінабонів підходить листково-дріжджове тісто, що продається у магазинах в замороженому вигляді. Перш ніж почати готувати булочки з корицею, потрібно розморозити тісто та обережно розкласти його на поверхні столу (очищеній та посипаній борошном). Зазвичай на пакетах із тістом є детальні вказівки щодо підготовки.

Як приготувати сінабони

Поради від Євгена Клопотенка:

  • відкривати пакетик із корицею прямо перед використанням, щоб аромат спеції не вивітрився;
  •  використовувати тростинний цукор, а не білий (це не обов’язково, але бажано);
  • для нарізання булочок скористатися не ножем, а кулінарною ниткою;
  • для крему можна використати альтернативний сир – маскаропоне, рикота, філадельфія.

Перший крок, щоб приготувати сінабони з корицею – це злегка розкатати тісто. Потім потрібно змастити його розм’якшеним вершковим маслом. Усю поверхню необхідно присипати меленою корицею та цукром. Варто слідкувати, щоб шари спецій та цукру були рівномірними.

На наступному етапі розкатане тісто з начинкою потрібно обережно скатати в рулет і розрізати на рівні частини. Ширина кожної частинки має бути не більше 2-3 см. Під час випікання булочки значно збільшаться в розмірах. Нарізані рулетики необхідно викласти на деко, застелене спеціальним пергаментом для випічки та змащене вершковим маслом. Булочки викладають на відстані 1-2 см одне від одного. Деко потрібно ставити в уже нагріту духовку, оптимальна температура – 180 градусів. Для випікання знадобиться 35-40 хвилин.

Як приготувати крем:

  •  250 г крем-сиру змішати із 2 ст. л. цукрової пудри, додати 1 ст. л. лимонного соку;
  • збити крем за допомогою вінчика;
  • нанести крем на гарячі булочки та дати трохи охолонути.

Крем може трохи розтанути на гарячій поверхні тіста. Це допоможе йому просякнути у кожен завиток сінабону. Попри те, що мелена кориця не входить до складу крему, її запах та смак відчуваються у кожному шматочку випічки.

Корицю в паличках можна покласти до маринаду разом з іншими спеціями та приправами. Також вони здатні надати тонкого пряного смаку соусу до м’яса. Палички кориці часто використовують для декору приміщення або різних речей домашнього вжитку. Їх розкладають на полицях або підвішують, щоб ароматизувати приміщення. Також паличку кориці можна покласти в молоко і добре нагріти. Це надасть молоку чудового смаку. Врешті решт, саме кориця в паличках використовується для приготування глінтвейну.

Джерела: www.bbcgoodfood.com, www.healthline.com, www.webmd.com/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *