Зміст
Побазікати з сусідом, перекинутись парою речень з продавчинею, зробити комплімент колезі – все це приклади коротких світських розмов, які називаються small talk. Ці прості приємні комунікації здатні значно підвищити настрій, також вони сприяють почуттю причетності до соціуму. Але не всі володіють навичками small talk. Тому ми зібрали кілька порад для тих, хто прагне покращити спілкування з оточуючими та легше знайомитись із новими людьми.
Small talk: це
Small talk – це коротка розмова, форма соціальної взаємодії між знайомими або незнайомими людьми, яка зосереджена на легких і поверхневих темах. Зазвичай смол толк становить собою обмін інформацією про погоду, спорт, актуальні новини. Також в ході цієї розмови людина може розповісти щось про себе, свої хобі та плани. Ще один варіант – ставити питання співрозмовнику.
Головна відмінність small talk від будь-якої іншої розмови полягає в позитивній атмосфері. Опановуючи навичку ведення короткої розмови, не варто говорити про надто особисті речі, трагічні та сумні події.
Чому варто навчитися вести короткі розмови
Small talk – це те, що має полегшити подальшу комунікацію або захистити людей від ніяковості. Коротка розмова зазвичай триває не більше 3-5 хвилин. За цей час співрозмовники встигають обмінятись кількома фразами, зрозуміти настрій один одного та справити певне враження. Бесіда може не мати продовження, або ж люди плавно переходять до інших тем. Коротка розмова часто служить для більш ґрунтовної комунікації.
Смол толк чудово підходить для короткої поїздки в ліфті із сусідом. Коли немає часу на серйозну бесіду, але одного привітання явно замало. Уміючи вести невимушену бесіду, людина відчуває себе більш комфортно в суспільстві.
Тривожні люди можуть помітити, як small talk позитивно впливає на рівень їхнього напруження. Володіючи цією навичкою, можна знижувати соціальну тривожність у незнайомих ситуаціях, просити незнайомців про допомогу, полегшити взаємодію зі співробітниками держустанов.
Ще одна причина для опанування навичкою small talk – це можливість спростити спілкування з іноземцями. Короткі та зрозумілі речення на загальні теми стають чудовим приводом для початку бесіди. В англомовних країнах дуже цінується вміння зав’язати розмову та ведення смол толк.
Теми для small talk
Темою для small talk може бути будь-що, від констатації очевидного факту до простого жарту. Однак важливо дотримуватись загальних норм моралі та залишатись ввічливим.
Люди, які вміють починати розмову експромтом, можуть швидко вигадати тему відповідно до поточної ситуації. Однак зовсім інша ситуація в інтровертів та тих, хто не дуже вправний у комунікації. Їм можна порекомендувати заздалегідь подумати над темами для small talk. Можливо, будуть доречними навіть коротке заготовлення. Основні тези зручно зберігати в нотатках смартфона.
Робота та професія
Смол толк на роботі:
- Які потішні випадки траплялись із вами на робочому місці?
- Чим ви займались на попередній роботі?
- Як ви прийшли у свою професію?
- Що б ви робили, якби вам не потрібно було працювати?
- Якою була ваша перша робота?
На робочому місці недопустимі питання про обставини особистого життя. Також потрібно враховувати ієрархію. Комунікація між керівником та підлеглим матиме зовсім іншу структуру, ніж діалог між двома співробітниками, рівними за статусом.
Їжа та кулінарія
Їжа – досить нейтральна тема. Про неї можна поговорити з будь-ким. Приклади запитань:
- Яка твоя улюблена страва?
- Чи любиш ти вино? Якщо так, то яке?
- Якби ти міг обрати тільки одну страву, щоб їсти її вічно, що б це було?
- Чи є така страва, чи продукт, яку більшість вважає неапетитною, але ви це любите?
- Яку найдивнішу їжу ти їв?
- Чи ти готуєш вдома?
- Ти ходиш у заклади громадського харчування? Який твій улюблений?
- Яку страву чи продукт ти не будеш їсти ні в якому разі?
Якщо ви ведете small talk з людиною, яку часто бачите, обов’язково запам’ятайте її відповіді на ваші запитання. Не можна допустити, щоб наступного разу розмова почалась із того самого запитання. Так само варто запам’ятати особливі відомості, які людина може розказати про себе. Наприклад, про алергію на молоко. Це дозволить швидко знайти теми для small talk в майбутньому. Наприклад, можна спитати, яке альтернативне молоко вона полюбляє.
Запитання про спосіб життя
Для багатьох найпростішою темою для початку розмови є побут і повсякденні справи. Нагадаємо, що small talk – це не тільки питання, але і розповідь про себе. Щоправда, не всі люди позитивно сприймають неочікувані розповіді незнайомців, однак вони охоче відповідають на запитання.
Приклади запитань про повсякдення:
- Де ви жили, перш ніж приїхали сюди? Вам там подобалось?
- Ким ви мріяли стати, коли були маленьким/кою?
- Чи була у вашому житті якась незвичайна пригода?
- Чи є у тебе в житті приклад для наслідування? Хто це і чому?
- Якою була твоя улюблена розвага у дитинстві?
- Ти маєш талант до чогось? Що це?
- Чи є в тебе веселе хобі?
- Куди ви ходите розважатись у вільний час?
Ведучи коротку розмову, необхідно враховувати контекст. Якщо людина щойно переїхала в нову місцевість із зони бойових дій, не варто питати її про це.
Медіа та мистецтво
Традиційно розмови про літературу, музику та кіно вважаються нейтральними. Вони підходять практично до будь-яких ситуацій, де потрібно проявити ввічливість та увагу до людини.
Приклади small talk:
- Ви любите читати? Що вам сподобалось останнім часом?
- Який твій улюблений музичний гурт/пісня/жанр музики?
- Які фільми/серіали/відео на Ютуб ти любиш дивитись? Чи можеш щось порадити мені?
- Ти дивився новинку в кінотеатрі? Як думаєш, чи варто сходити?
- Чи було так, що тобі сподобався фільм/шоу/серіал, попри його загальний низький рейтинг?
- Який фільм нещодавно тебе розсмішив?
- Який фільм ти вважаєш найемоційнішим?
- Якби ти міг вибрати тільки один серіал, щоб дивитись його вічно знову і знову, що це було б?
- Які додатки та застосунки для смартфона ти вважаєш найціннішими?
Це лише орієнтовні, приблизні приклади small talk, які допоможуть «розтопити лід» в разі необхідності швидкого знайомства з людиною у неформальній атмосфері.
Подорожі та мандрівки
Багато хто любить подорожі. Не має значення, чи людина дійсно мандрує країною та світом, чи тільки спостерігає за travel блогерами, вона може радо підтримати розмову на дану тематику.
Як може виглядати коротка розмова про подорожі:
- Чи знаєте ви недооціненні місця (недорогі та висококласні), в які варто з’їздити на відпочинок?
- Якби ти міг поїхати буквально будь-куди, яке місце ти б вибрав?
- Як і де пройшла твоя остання подорож?
- Опиши відпустку своєї мрії.
- Чи можеш ти порадити мені авіалінії, чи надійного наземного перевізника?
Якщо якась одна тема не викликала у співрозмовника цікавості, можна одразу ж перейти до іншої. Однак варто робити це так, щоб не складалось враження допиту або інтерв’ю.
Як опанувати мистецтво small talk
Краще за все проходить та розмова, тема якої дійсно цікава обом учасникам. Тобто потрібно демонструвати людям справжній інтерес до їхніх відповідей.
Основні принципи ведення смол толк
Принцип | Рекомендації |
Не користуватись гаджетами | Складно сконцентруватись на співрозмовнику, якщо погляд весь час повертається до екрана телефону. Потрібно відкласти гаджети та іноді підтримувати зоровий контакт. |
Уважно слухати | Монолог неможливо перетворити на цікаву розмову. Потрібно давати співрозмовнику сказати те, що він бажає. Дуже важливо проявляти увагу до його думок та поглядів. |
Ставити відкриті питання | Щоб гарантовано отримати від людини реакцію, потрібно ставити відкрите питання. Наприклад, замість «В тебе все гаразд?» (питання на «так» і «ні») можна спитати «Як твої справи?». |
Демонструвати ентузіазм | Смол толк потребує позитивної енергії, тому не можна знецінювати, виявляти зверхність, застосовувати сарказм. На репліки співрозмовника варто реагувати активно, проявляти зацікавленість його думкою, ставити зустрічні питання. |
Small talk – це своєрідне мистецтво, однак в той же час його можна назвати навичкою. Щоб вдосконалити свої здібності, потрібно тренуватись і постійно практикуватись.
Стимулюйте людей розказувати про себе
Більшість людей з радістю підтримають коротку розмову, в якій у них буде можливість поговорити про них самих. Також можна порадити частіше називати людину на ім’я. Це вірний шлях до того, щоб співрозмовник вас запам’ятав.
Знайдіть спільні риси між вами
Люди цінують спілкування з тими, хто чимось на них схожий. Можливо, ви обоє шанувальники одного музичного гурту, або любите складати пазли. Якщо вам вдасться це з’ясувати, можете сміливо будувати діалог на такому міцному підґрунті.
Не будьте надто домінантним
В розмові потрібно дотримуватись балансу – мають звучати репліки від обох співрозмовників. Ніхто не любить, коли його застають зненацька і примушують слухати монолог. Набагато продуктивнішою буде бесіда, в ході якої ви будете чекати на відповідь людини та відповідно на неї реагувати.
Дійте впевнено
Якщо ви вирішили бути ініціатором короткої розмови, не показуйте зовні свого страху, невпевненості, коливань. Співрозмовник зчитає ваші невербальні сигнали тіла і комунікація врешті решт буде зіпсована. Потренуйте рівну поставу і посмішку, використовуйте жести (рукостискання, доторки до плеча).
Зробіть підготовку
Якщо ви сумніваєтесь у тому, що зможете зорієнтуватись і вдало почати бесіду, збережіть собі приклади small talk у телефоні в нотатках. Підготовкою також може бути збір базової інформації про людину, якщо у вас є намір продовжувати спілкування з нею.
Ще один пункт підготовки – слідкувати за інформаційним простором. Ви можете стежити за трейлерами сучасних фільмів, читати новини, переглядати меми. Все це дозволить вчасно підібрати влучну тему або доречну, смішну відповідь в ході бесіди.
Існує одна дієва техніка, яка допомагає проводити смол толк і запобігає випадкам перебивання співрозмовника. Вона називається «правило 2-х секунд» – потрібно почекати 2 секунди після завершення репліки іншої людини. Це дасть змогу впевнитись, що вона дійсно закінчила свою думку, а не просто формулює нову.
Опанувавши мистецтво small talk, можна значно розширити коло свого спілкування, налагодити стосунки в колективі та навіть покращити комунікацію в особистому житті.