Корисні поради на кожен день


Як вибрати коптильню для дому

Як вибрати коптильню для дому

Копчення є одним зі старовинних способів консервації та приготування їжі, який використовує дим для збереження та покращення смаку продуктів. Як повноцінна технологія, копчення передбачає застосування відповідного приладдя, яке спрощує та оптимізує увесь процес. В побуті для цього використовується домашня коптильня – спеціальна конструкція, призначена виключно для копчення продуктів. В статті ми розберемо, як вибрати коптильню, на які характеристики спиратися та як з нею правильно працювати.

Як вибрати коптильню: особливості конструкції

Домашня коптильня

Коптильні можуть мати різні конструкції, але класична домашня коптильня зазвичай складається з наступних елементів:

  1. Камера для розміщення продуктів. Це закрита частина коптильні, в якій розміщуються продукти, що піддаються копченню. Вона може бути виготовлена з нержавіючої сталі, металу, кераміки або інших вогнетривких матеріалів. Зазвичай має відділення або полиці для розміщення продуктів.
  2. Топка для генерації диму. Призначена для спалювання деревини та безпосереднього створення диму для копчення. Вона може знаходитися внизу конструкції або бути зовнішнім пристроєм, який окремо під’єднується до камери.
  3. Вентиляційна система. Необхідна для забезпечення правильної циркуляції повітря. В багатьох моделях передбачені вентиляційні отвори або вентилятори, які регулюють подачу свіжого повітря та видалення диму з коптильні.
  4. Контролери температури. Для можливості підтримування оптимальної температури всередині камери деякі домашні коптильні оснащені термометрами або терморегуляторами для контролю температури всередині камери.
Конструкція коптильні

До числа другорядних елементів коптильні також належить кришка, призначена для закриття камери. Вона дозволяє зберігати дим усередині коптильні та утримувати оптимальні умови для копчення. Також у коптильні можуть бути отвори або лотки для відведення надлишкової рідини, що утворюється під час процесу копчення. Це допомагає забезпечити сухе копчення продуктів.

Коптильня з кришкою

Як вибрати коптильню за типом

Починати розбиратися у тому, як вибрати коптильню для дому потрібно з аналізу її різновидів, призначених саме для побутового використання. За робочим принципом виокремлюють 2 класи: електричні та дров’яні моделі.

Тип коптильніДров’янаЕлектрична
ВідмінностіРобоча технологія побудована на використанні дров як джерела теплаВбудовані нагріваючи елементи
ПеревагиУнікальний смак та аромат копчених продуктів, великий вибір моделей, доступна вартістьУніверсальність, простий принцип роботи, висока продуктивність, невеликі розміри

Існують такою газові домашні коптильні, але вони зустрічаються достатньо рідко. В них основним робочим елементом є інтегрована газова горілка, а для безпосереднього копчення продуктів призначено вулканічне каміння. Такі моделі не здобули масової розповсюдженості через високу ціну.

Електрична коптильня: особливості

Електрична домашня коптильня – це просте в експлуатації приладдя, яке може використовуватися як для холодного, так і гарячого копчення. Це компактні, прості за своїм робочим принципом моделі, які зазвичай комплектуються необхідними додатковими елементами, наприклад, термометром задля оптимізації процесу приготування продуктів. Вони представлені в продажу в достатній кількості, і ціна на них буде залежати саме від комплектації.

Що стосується недоліків, то такі апарати потребують підключення до мережі. Також існує імовірність того, що дим з таких конструкцій потрапить до приміщення, тому їх не варто тримати у жилих кімнатах. Краще, якщо це будуть відповідні присадибні будівлі, або розміщуйте їх на терасах або під навісом.

Вугільна або дров’яна коптильня: відмінності

Якщо спиратися на думку профільних фахівців, то дров’яна або вугільна коптильна вважається найбільш екологічною серед усіх різновидів. Джерелом вироблення диму в нєї виступає деревина або вугілля, через що продукти набувають характерного копченого смаку. Але такі коптильні призначені для використання виключно надворі – власникам квартир від їх покупки краще відмовитися.

Як вибрати коптильню для риби

Як вибрати дров’яну коптильну

Тим, хто не має відповідного досвіду, при виборі дров’яної коптильні радимо спиратися на наступні поради:

  • зупиняйтеся на моделях з нержавіючої сталі, оскільки вона має найбільший термін придатності серед усіх різновидів сталі, які можуть контактувати з їжею та в цілому підходять для виготовлення коптильні. Вона не боїться появи іржі, яка в 99% стає причиною прогорання корпусу;
  • найкращою маркою сталі для виготовлення корпусу коптильні вважається AISI 304;
  • чавунні коптильні розраховані на тривале користування, але чавун потребує постійного догляду;
  • обов’язкова наявність вентиляційних отворів в корпусі, призначених для природного регулювання температури;
  • конструкція повинна містити герметичну кришку, полички та піддон.
Як вибрати домашню коптильню

Як вибрати коптильню за робочою технологією

Як промислові, так і домашні коптильні за робочим принципом поділяються на 2 типи: моделі холодного та гарячого копчення. Розглянемо особливості та сильні сторони кожного різновиду.

Коптильні гарячого копчення

Гаряче копчення передбачає приготування продуктів на високих температурах та диму тривалістю до 2 годин. Загальні особливості процесу:

  • температурний діапазон – від 65°С до 100°С;
  • швидке приготування продуктів;
  • характерний дров’яний аромат забезпечує дерев’яна тирса;
  • інтенсивний, виражений смак копчення продуктів;
  • не призначена для копчення продуктів з великою кількістю жиру у складі;
  • короткий термін придатності – не більше 2 діб.

Резюмуємо: перевага гарячого копчення полягає в тому, що воно дозволяє швидко приготуватися продукти та надати їм характерного смаку. Але в них буде обмежений термін придатності.

Як вибрати коптильню гарячого копчення

Якщо ви не знаєте, як вибрати коптильню саме такого типу, зверніть увагу на наступні рекомендації:

  • обирайте апарати з високими бортами та глибоким піддоном;
  • оптимальна товщина сталі, з якої виготовлено корпус – 2 мм. Якщо вона буде тоншою, у разі постійного використання приладдя воно досить швидко прогорить. Якщо ж вона товстіша за 2 мм, то це призведе тільки до збільшення вартості коптильні без ніяких профітів для користувача;
  • обов’язкова наявність вбудованого термостата, який забезпечує рівномірне копчення продуктів;
  • обирайте моделі з гідрозамикачем, головна функція якого – не допустити вихід диму;
  • на кришці бажано мати вбудований термометр для відстежування температурних коливань.

Коптильні холодного копчення

Технологія приготування продуктів при низьких температурах диму називається холодним копченням. Оскільки вона не передбачає термічного впливу на продукт, то процес зазвичай займає 1-2 доби. Максимальна температура приготування в таких умовах становить +50°С, але зазвичай вона не перевищує +20°С. Виняток – риба. Їх потрібно щонайменше +40°С.

Головна перевага такого підходу – у збереженні усіх корисних речовин, які входять до складу продукту. Вони набувають вираженого смаку, стають соковитішими та можуть зберігатися достатньо довго.

Як вибрати коптильню холодного копчення

Обираючи апарат такого типу, візьміть до уваги наступні поради:

  • камера, в якій готується їжа, має бути достатньо високою, щоб продукти не торкалися вугілля або дров, а дим проходив скрізь неї;
  • обирайте конфігурації з якісної сталі, в ідеалі – нержавіючої, товщина якої становить 2 -2,5 мм;
  • простіше доглядати за розбірними конструкціями, аніж за монолітними;
  • бажана, якщо виробником будуть передбачені полички та піддон.

Якщо тривалість приготування продуктів не грає вирішальної ролі при виборі коптильні, то краще зупинитися на апаратах, призначених для холодного копчення. Це дозволить максимально зберегти поживну цінність їжі та зменшити негативний вплив копчення як процесу на неї.

Як вибрати коптильню: загальні поради

Матеріал

Як вже зазначалось вище, одним з головних критеріїв при виборі коптильні є матеріал, з якого вона виготовлена. Частіше за все для цього використовується нержавіюча сталь, чорні метали, чавун, кераміка або деревина. Нержавійка – це найкраще рішення. Саме через її інертність до вологи вона протримається довше за інші матеріали. В цьому плані конкуренцію її може скласти тільки чавун, але коптильні такого типу будуть дуже важкі та потребуватимуть ретельного догляду. Якщо на це не має часу, то радимо обирати моделі саме з нержавіючої сталі.

Фото коптильня

В продажу також можна знайти коптильні, каркас яких виготовлено з вагонки. Вони екологічно безпечні, мають естетичний зовнішній вигляд та додатково надають продуктам відповідного аромату. Але врахуйте, що це пожежонестійкі моделі, які також потребують певних умов для тривалої експлуатації, зокрема, відсутності постійно високої вологості.

Оснащення

Зверніть увагу на те, що апарати гарячого копчення зазвичай мають додаткові елементи конструкції: решітки, гачки та полички, які одночасно спрощують процес приготування, але збільшують вартість приладдя. В деяких моделях може бути інфрачервоне джерело нагріву, яке дозволяє використовувати їх ще й для висушування або в’ялення фруктів та овочів, наприклад, слив або томатів.

Габарити

Розбираючись у питанні того, як вибрати коптильню для дому, також врахуйте її розміри. Невеликі моделі відрізняються компактністю та мобільністю, їх простіше переносити з місця на місце, але внутрішній обсяг в них буде обмеженим. Стаціонарні коптильні можуть вміщувати більшу кількість продуктів, аніж переносні, але вони потребують і відповідної площини для розташування. У разі обмеженого бюджету та відсутності окремого приміщення, де можна було б поставити стаціонарну коптильну, оптимальним варіантом стане переносна домашня коптильна.

Як вибрати коптильню для м'яса

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *