Корисні поради на кожен день


Які сковорідки найкращі та найбезпечніші: огляд матеріалів

Які сковорідки найкращі та найбезпечніші

Пройшли ті часи, коли всі страви вдома готувалися на одній і тій же сковороді. Тепер можна підібрати «інвентар» для різних типів плит, конкретних страв та на будь-який бюджет. Однак постає нове питання – які сковорідки найкращі та найбезпечніші? Звичайно, можна довірити вибір приладдя професіоналам у магазині. Та все ж, варто навчитися орієнтуватися у сучасному асортименті. Це допоможе зрозуміти, яку сковорідку краще купити під свої потреби.

Які сковорідки найкращі: на що впливає матеріал

Важливо врахувати не тільки розмір та вагу кухарського приладдя. Значення має матеріал, з якого його зроблено. Сучасні виробники використовують нержавіючу сталь, алюміній, кераміку, чавун, вуглецеву сталь та інші матеріали. До того ж сковорідка може мати або не мати покриття – воно буває емалевим або антипригарним.

Важко однозначно сказати,яку сковорідку вибрати, оскільки кожен з перерахованих вище матеріалів має свої переваги та недоліки. Вибір на користь конкретного різновида залежить від того, на якій плиті буде готуватися їжа. Також необхідно врахувати майбутню частоту використання посуду – чим частіше сковорідка буде в роботі, тим міцнішою вона має бути.

Ще один фактор – категорія страв. Очевидно, що приладдя для випікання млинців та для довготривалого тушкування матимуть різну форму, будову та склад.

Сковорідки з нержавіючої сталі: особливості

Сковорідки з нержавіючої сталі

Кухонне приладдя, зроблене із нержавіючої сталі, вважається одним з найпопулярніших. Частіше за все для виготовлення посуду використовують метал 18/10 – в ньому в визначених пропорціях поєднані хром та нікель. Нержавіюча сталь відрізняється від інших металів стійкістю до корозії. Вона не реагує на харчові кислоти та луги, тобто найкраще підходить для контакту з продуктами. Ще одна її явна перевага полягає в міцності металу, його важко подряпати або пошкодити в процесі догляду.

Такий посуд дозволено завантажувати в посудомийну машину, він буде корисний власникам будь-яких типів плит.

Цікаво, що сама по собі нержавіюча сталь погано проводить тепло, і в чистому вигляді вона не використовується для виробництва сковорідок. Кухонне приладдя зазвичай роблять із залученням високопровідних металів (мідь, алюміній). Розробники проєктують конструкції сковорідок так, щоб в боковинах і на дні чергувалися шари з нержавійки та інших металів.

Посуд і приладдя для приготування їжі з нержавіючої сталі дуже популярні. Багатьом людям подобається оптимальне поєднання всіх найважливіших характеристик, невеликої ваги та практичності.

Інколи на прилавках магазинів можна побачити сковорідки, в яких із нержавіючої сталі зроблено тільки дно. Такі моделі вважаються нижчими за якістю від цільних сковорідок, тому що вони прогріваються не настільки рівномірно та мають менший строк експлуатації.

Алюмінієві сковорідки: переваги та недоліки

Алюмінієві сковорідки

Алюміній використовується для того, щоб виготовити міцне, легке і відносно недороге кухонне приладдя. Алюмінієві сковорідки часто розглядають як альтернативу посуду з нержавіючої сталі. До речі, деяке приладдя з нержавійки може містити певну кількість алюмінію. Це робить виріб легшим, дешевшим та сприяє його швидкому нагріванню.

Алюміній вважається більш пористим матеріалом, ніж інші метали для кухонного приладдя. Це надає йому високу теплопровідність, що значно економить час під час приготування їжі.

Алюмінієва сковорідкавідрізняється наступними перевагами:

  1. Рівномірний розподіл тепла по поверхні.
  2. Дозволене використання на плиті будь-якого типу.
  3. Надійний захист від іржі.
  4. Безпечна для організму людини.
  5. Низька вага та невисока ціна.

Вирішуючи, яку сковорідку краще купити, можна віддати перевагу литій або штампованій моделі.

Кухонне приладдя штампованого типу відрізняється надзвичайною легкістю та рівномірною товщиною по всій площі дна та стінок. Це пояснюється технологією його виготовлення, адже такі сковорідки виготовляють методом штампування з цільного алюмінієвого листа. Експерти рекомендують штампований алюмінієвий посуд тим, хто досліджує питання того, які сковорідки найкращі для розігріву їжі. Складні страви, що потребують довготривалого готування, можуть пригорати. Деякі моделі сковорідок оснащені додатковим антипригарним покриттям. Однак його наносять методом накатки, а це значно скорочує термін придатності посуду.

Не дивлячись на те, що загалом штампована сковорода підходить для різних плит, найкраще вона сумісна з газовими. На інших плитах дно може з часом деформуватися.

Литі сковороди зроблені з іншого сплаву – окрім алюмінію в нього доданий кремній. Технологія лиття гарантує такому посуду доволі товсте дно, завдяки чому їжа не пригорає. Антипригарні сковорідки, виготовлені методом лиття, мають рівномірне і стійке покриття. Цей верхній шар наноситься шляхом розпилення, він служить значно довше, ніж той, що є на штампованих сковородах. Роздумуючи, яку сковорідку вибрати, варто врахувати універсальність литих виробів. Їх можна ставити на будь-яку плиту.

Щоб з’ясувати тип алюмінієвої сковороди, можна просто зважити її в руці (штампована легша за литу), або почитати етикетку.

Сталеві сковорідки: особливості

Сталеві сковорідки

Деякі виробники пропонують кухонне приладдя з вуглецевої сталі. Ці сковорідки швидко нагріваються (швидше за посуд з нержавіючої сталі) та добре утримують температуру. Головна перевага таких виробів – висока стійкість до пригоряння. Саме тому вони не потребують якихось додаткових антипригарних шарів. Звичайно ж, є і мінус – сталеві сковорідки можуть поржавіти.

Спеціалісти радять придбати сталевий посуд тим, хто полюбляє смажити омлети та картоплю. Вони запевняють, що саме на такому приладді можна зготувати найсмачніші варіанти даних страв.

Сталева сковорідка – хороший вибір для будь-яких умов куховарства. Вони підходять для газових, індукційних та електричних плит, їх можна ставити в духовку, на гриль та на відкрите вогнище. Саме сталеве приладдя купують люди, які полюбляють кемпінг, риболовлю або походи. Для них відповідь на питання того, які сковорідки найкращі – очевидна.

Мідні сковорідки: відмінності

Мідні сковорідки

Кухонне приладдя з міді володіє багатьма перевагами. Перш за все, цей посуд дуже привабливий за дизайном. Колір може з часом трохи темнішати, але він повертається після правильної чистки. До речі, мідний посуд потрібно доглядати за допомогою певних засобів. Агресивне очищення може призвести до подряпин, а це погіршить якості сковороди.

Завдяки властивостям міді сковорідки швидко набирають температуру та втрачають її (швидше, ніж інші метали). Цю особливість часто використовують виробники приладдя з нержавіючої сталі – вони додають мідь в конструкцію сковорідок, щоб пришвидшити нагрівання.

Зазвичай мідні сковороди не потребують антипригарного покриття, тому що самі по собі чудово протистоять пригорянню.

Якщо посуд має спеціальну посилену основу, то його можна ставити на індукційну плиту. Сковорідки без подібної доробки мають використовуватися лише з газовими та електричними плитами.

Через нюанси з доглядом та відносно високу ціну мідні сковорідки купують професійні кухарі. Вони застосовують цей посуд для м’якого розтоплення інгредієнтів (масла, маргарину, шоколаду, глазурі) або для приготування делікатних страв (наприклад, заварного крему).

Титанові сковорідки: плюси та мінуси

Титанові сковорідки

Насправді титанові сковорідки виготовлені з інших металів (сталь, чавун, алюміній), а титанове в них тільки покриття. Це пов’язано з ціною матеріалу та з його структурою: через високу щільність з титаном достатньо складно працювати.

Титанова сковорідканадзвичайно легка та зручна. Такий посуд часто пропонують мандрівникам та любителям кемпінгу, але ним також користуватися й вдома.

Складаючи список варіантів та вирішуючи, які сковорідки найкращі, варто знати, що не існує єдиних стандартів для виготовлення титанового кухонного приладдя. Кожен виробник захищає сковорідки від пригоряння власним способом. Іноді верхнім шаром стає полімер, або сплав титану та тефлону. Також популярний варіант – використання кераміки.

Найкращі сковорідки на основі титану, призначені для побутового готування, мають керамічне покриття. Вони прекрасно підходять для смаження та не бояться запікання в духовій шафі при високих температурах.

Переваги титанових сковорідок:

  • висока теплопровідність, завдяки чому їжа смажиться рівномірно та якісно;
  • скорочення часу на приготування тушкованих та запечених страв;
  • можна смажити продукти без додавання олії чи масла;
  • ідеально підходять для будь-якої плити (газової, електричної, індукційної);
  • простий догляд – можна мити в посудомийній машині;
  • випічка добре відходить від країв і дна, не пристає;
  • довговічність, зносостійкість.

Останнє, що варто сказати про титанові сковорідки – це довготривале зберігання тепла готової страви.

Тефлонові сковорідки: переваги та недоліки

Тефлонові сковорідки

Справжня назва антипригарного покриття, відомого як тефлон – політетрафлуоретен. Це хімічна сполука з вуглецю і фтору, яка була винайдена в 30-х роках минулого століття. Компанія під назвою «Тефлон» запатентувала свій винахід і з того часу стала надзвичайно відомою в усьому світі.

Досі тривають суперечки щодо того, яке покриття краще для сковорідок. Тефлон впевнено конкурує з іншими видами антипригарних матеріалів. Завдяки своїй структурі ця синтетична речовина покриває сковорідки тонким рівномірним шаром. Гладкість і стійкість до хімічного впливу гарантує, що тефлон не вступатиме у взаємодію з продуктами.

Окрім сковорідок матеріал також використовується при виробленні форм для випічки, каструль та чайників. Виробники попереджають, що такий посуд можна нагрівати до 260 градусів за Цельсієм, однак при вищій температурі він почне виділяти токсичні речовини.

Чи безпечний тефлон?

Чи шкідливий тефлон

Через антипригарне покриття тефлонові сковорідки вважаються найпрактичнішими серед усіх різновидів. Саме покриття достатньо зручне у використанні та чищенні. При цьому воно вимагає використання мінімуму рослинної олії чи вершкового масла під час готування, через що готова їжа не набуває додаткової жирності.

Але протягом останніх років безпека тефлонового посуду активно досліджується. Головне занепокоєння пов’язане зі вмістом у складі матеріалу перфтороктанової кислоти (PFOA), яку пов’язують із цілою низкою захворювань: патології печінки, нирок та онкології. Цю кислоту свого часу було виявлено у 98% людей, які брали участь у Національному дослідженні здоров’я та харчування США у 1999–2000 роках.

У 2006 році Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA) затвердило офіційну програму з усунення PFOA з усього побутового посуду з тефлоновим покриттям, представленому у продажу. Її метою було зменшення ризиків для здоров’я споживачів та навколишнього середовища через усунення токсичного компонента. Наразі, увесь тефлоновий посуд, який випускається після 2013 року, не має у своєму складі перфтороктанової кислоти (PFOA).

Але, попри те, що PFOA було повністю усунене з тефлонових сковорідок, до складу самого антипригарного покриття також входять пер- та поліфтораклільні речовини, безпечність яких не доведена.

Сучасні виробники антипригарних сковорідок також активно використовують фторполімери, які також можуть нести потенційну шкоду здоров’ю. Відповідну заявку оприлюднила Американська комісія з безпеки споживчих товарів.

Резюмуємо: попри те, що сучасні антипригарні сковорідки вважаються безпечними, відрізняються зручністю користування та доступною ціною, це не найкращі варіанти для побутового споживання.

Якщо ви все ж таки вирішили обрати саме тефлонові сковорідки, важливо пам’ятати, що вони потребують певних правил користування. Готуючи в них їжу, її не можна перемішувати металевими предметами, бо з’являться подряпини. Необхідно використовувати тільки пластикові, силіконові або дерев’яні лопатки. Під час миття посуду не можна допускати контакт тефлонової поверхні з металевими столовим наряддям, абразивними засобами або іншими твердими речами.

Чавунні сковорідки: властивості

Чавунні сковорідки

Приладдя для готування їжі, виготовлене із чавуну, характеризується низькою швидкістю нагрівання. Це значить, що посуд повільно нагрівається, довго утримує тепло і дуже поступово холоне. Саме з чавуну роблять сковорідки для духових шаф, жаровні та сковорідки-гриль. Також дуже популярні звичайні чавунні сковорідки для смаження.

Недоліком такого посуду є швидке виникнення та поширення корозії. Якщо сковорідка не має захисного шару, про неї потрібно правильно дбати. Чавунна сковорідказ додатковою емаллю більш зручна в побуті. Емальований шар попереджає появу іржі, однак, якщо він пошкоджується, то можливе поступове поширення корозії. Споживачі кажуть, що на сковородах з емальованим покриттям їжа не пригорає, тож це є додатковим плюсом.

Чавунний посуд має велику вагу, тому варто заздалегідь зважити, чи буде він зручним.

Керамічні сковорідки: особливості

Керамічні сковорідки

Більшість керамічних сковорідок насправді мають алюмінієву основу – це лита конструкція, яка на одному з технологічних етапів покривається керамічним шаром. Керамічні сковорідки можуть мати покриття тільки всередині, або всередині та зовні. Така складна методика виготовлення надає кухонному приладдю певні унікальні якості. Зокрема, стійкість до високих температур, швидке нагрівання та рівномірний розподіл тепла.

Тим, хто вивчає питання того, яке покриття краще для сковорідок, профільні фахівці радять керамічні сковорідки. Це обумовлено тим, що це єдиний варіант екологічного покриття. Попри можливість готувати їжу на мінімальній кількості олії антипригарні сковорідки можуть бути потенційно небезпечними.

Як підібрати сковороду під конкретні страви

Без антипригарного покриттяЗ антипригарним покриттям
обсмажування червоного м’яса (реберця, стейк, гуляш), утворення золотавої скоринки;
смаження жирної риби (лосося, скумбрії).
смаження яєць та страв з них;
смаження млинців;
смаження птиці та риби; тушкування овочів.

Окрім перерахованих вище також існує кухонне приладдя з антипригарним покриттям з мармурової крихти або граніту. Такі сковорідки можна впізнати за попелястим забарвленням. Велика кількість вкраплень робить покриття довговічним, міцним та надійним. Однак необхідно слідкувати за тим, щоб не зіпсувати його металевими предметами. Сковорідки з мармуровим або гранітним покриттям потребують дерев’яних або пластмасових інструментів.

Які сковорідки найкращі для різних плит

Найзручнішою в багатьох розуміннях є газова плита. До неї підходять всі типи сковорідок. Можна обирати, орієнтуючись лише на власний смак, бюджет та майбутнє меню.

Щоб готувати їжу на склокерамічній плиті, знадобиться приладдя з покриттям із зовнішньої сторони. Це захистить плиту від слідів.

Готувати без проблем на електричній плиті можна на сковороді з товстим дном.

Особливу увагу потрібно приділити підбору посуд для індукційної плити. На такому обладнанні може використовуватись тільки приладдя з дном, яке має феромагнітні властивості. Пательня має бути сумісна з «індукцією». Зазвичай це сковорідки з алюмінію чи сталі. Однак чавунні теж підходять. Краще за все орієнтуватися на спеціальний символ на етикетці – закручена спіраль.

Розуміючи, які сковорідки найкращі для конкретної плити, можна не боятися передчасного виходу з ладу обладнання чи самої пательні. Все приладдя працюватиме довго та забезпечить можливість реалізації будь-яких творчих задумів.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *