Корисні поради на кожен день


Ехінацея пурпурова: лікувальні властивості та користь

Ехінацея пурпурова лікувальні властивості та користь для імунітету

Ехінацея стала популярною завдяки своїм лікувальним властивостям. Її квіти можна побачити на кожній другій клумбі в будь-якому українському місті, хоч сама рослина прийшла до нас з Північної Америки. Простий, доступний та дешевий інгредієнт входить до складу багатьох фармацевтичних препаратів, а також використовується в народній медицині. В цій статті ми розглянемо ключові лікувальні властивості ехінацеї та особливості її використання.

Що таке ехінацея

Що таке ехінацея

Ехінацея пурпурова потрапила під пильний погляд медиків наприкінці XVIII століття. Тоді почалися перші дослідження і тестування. На початку XX століття науковці зробили ряд важливих відкриттів, що стосувалися впливу рослини на організм людини. Вивчення та дослідження ехінацеї триває досі. Особливо ретельно вчені перевіряють ефективність екстрактів та відварів при лікуванні верхніх дихальних шляхів, вірусних інфекцій, бактеріального зараження.

Для виробництва ліків та чаїв зазвичай використовується ехінацея пурпурова як один з найрозповсюдженіших різновидів рослини. Також популярними є ехінацея вузьколиста та ехінацея бліда. Багаторічна квітка родини айстрових росте висотою до 150 см, має квіти з опуклою серцевиною та рідкими видовженими пелюстками. Листя просте, овальне або лінійно-ланцетне з зубчастими краями.

Ехінацея: лікувальні властивості

Лікувальні властивості ехінацеї

Біологічно активні добавки, настоянки та чаї з ехінацеї містять велику кількість корисних речовин. В їх число входять феноли, вони захищають рослину від пошкодження ультрафіолетовими променями, а людину – від руйнівної дії вільних радикалів. Також феноли беруть участь в контролі активності деяких ферментів і клітинних рецепторів.

Лікувальні властивості ехінацеї проявляються наступним чином:

  • збільшення активність макрофагів та нейтрофілів;
  • ріст синтезу інтерлейкіну-1;
  • допомога в перетворенні В-лімфоцитів;
  • покращення функції Т-лімфоцитів;
  • прискорення обмінних процесів в печінці та нирках.

Найвідоміша здатність ехінацеї – стимулюючий вплив на імунітет людини. Саме тому її рекомендують вживати за необхідності комплексного лікування захворювань, пов’язаних з імунодефіцитом. Також вона підходить для профілактики імунодефіцитних станів. Настоянка є додатковим джерелом інуліну, вона також багата на вітамін С.

Є певні захворювання та стани, що лікує ехінацея у вигляді ін’єкцій. Зазвичай екстракт в такій формі вводять під час комплексного лікування гнійно-інфекційних захворювань (гострих або хронічних). Ехінацея в уколах показала свою ефективність у випадках, коли захворювання поширювалось на слизові оболонки або внутрішні органи чи шкіру. На додачу до всього, препарати добре підходять для лікування хвороб, які супроводжуються інтоксикацією організму та характеризуються рецидивами.

Детальніше про склад настоянки з коріння ехінацеї:

  • глікозиди (ехінокозид);
  • бетаїн;
  • органічні кислоти;
  • ефірні олії;
  • мінерали (калій, магній, залізо, селен;
  • вітаміни різних груп.

Ехінацея відрізняється багатоплановим позитивним впливом на організм людини, допомагає виводити токсини та важкі метали, а також позитивно впливає на роботу нервової системи.

Ехінацея: користь

Що лікує ехінацея

Однією з численних переваг рослини є наявність антиоксидантів. Результати досліджень показали, що найвища кількість цих сполук міститься в екстрактах з квітів та коріння. До складу витяжок з листя антиоксиданти майже не входять.

Лікувальні властивості ехінацеї тісно пов’язані із захистом організму людини від вільних радикалів. Попереджуючи або зменшуючи оксилювальний стрес, антиоксиданти допомагають боротися з хронічними захворюваннями (діабет, хвороби серця). Окрім цього спостерігається позитивний вплив антиоксидантів на стан шкіри та волосся, імунітету, рівень холестерину в крові. В екстракті ехінацеї містяться такі антиоксиданти як флавоноїди, цихорова кислота, розмаринова кислота та алкаміди, що підсилюють їх дію.

Ехінацею можна вживати в наступних випадках:

  • якщо людина довгий час приймає антибіотики;
  • в ході комплексної терапії патологій, пов’язаних зі стафілококом, стрептококом, кишковою паличкою;
  • під час лікування інфекцій сечовивідних шляхів;
  • коли є рани, які довго не загоюються;
  • в разі наявності грибкових уражень шкіри чи нігтів;
  • при лікуванні кандидозу;
  • щоб позбавитися стоматиту;
  • для підтримки організму при променевій чи хімієтерапії.

Але перед тим, як приймати ехінацею, варто порадитись з лікарем, тому що у препаратів є протипоказання та побічні дії.

Укріплення імунітету

Науковці все ще вивчають, який вплив має ехінацея для імунітету. Однак вже є певні результати досліджень, і відомо, яким чином рослина посилює захисні механізми організму.

Ехінацея пурпурова запускає наступні процеси:

  1. Активує фагоцитоз.
  2. Стимулює фібробласти.
  3. Посилює дихальну діяльність.

Таким чином лейкоцити стають більш рухливими. Це значить, що настоянка ехінацеї (або препарат з неї в іншій формі) ефективні в боротьбі проти патогенних інфекцій завдяки активації нейтрофілів, макрофагів, поліморфноядерних лейкоцитів та природних клітин-кілерів. У своїх відгуках багато людей вказують, що ехінацея для імунітету дійсно допомагає подолати інфекції верхніх та нижніх дихальних шляхів, загоювати інфіковані рани та лікувати хронічні інфекції органів малого таза.

Зменшення запалення

Лікувальні властивості ехінацеї проявляються під час комплексної терапії хвороб, пов’язаних із запальними процесами. Препарати, виготовлені з коріння та квіток цієї рослини, здатні зменшувати осередки запалень та полегшувати больовий синдром.

Науковці постійно вивчають цю особливість рослини. В ході одного дослідження було виявлено цікаву закономірність. Літні люди з остеоартритом приймали суміш ехінацеї (5 мг) та імбиру (25 мг) протягом тривалого часу. Через 4 тижні вони повідомили про зменшення запалення колінного суглоба. Ця інформація особливо цінна через те, що раніше учасникам тестів не допомагали нестероїдні протизапальні медикаменти.

Також були проведені дослідження, в якому брали участь люди з синдромом зап’ястного каналу. В цьому випадку лікувальні властивості ехінацеї були посилені додатковими сполуками – альфа-ліпоєвою кислотою, кон’югованою лінолевою кислотою та кверцетином. В результаті, біль та запалення були зменшені настільки ж, як при використанні ударно-хвильової терапії.

Знижує рівень тривоги

Перелічуючи те, що лікує ехінацея, багато хто з медиків зазначає, що препарати з даної рослини потенційно здатні спричиняти заспокійливу дію на нервову систему.

Однак науковці, які досліджують цю властивість ехінацеї, не надають однозначних висновків. Деякі тести показали, що регулярний прийом ехінацеї (по 40 мг двічі в день протягом тижня) знижує рівень тривожності. Причому ефект зберігається надовго, протягом наступних 7-10 днів навіть без додаткового прийому препарату.

Натомість інше дослідження не змогло підтвердити вказані вище результати. Учасники вживали ехінацею в кількості 40-80 мг щодня протягом 6 тижнів, але їх рівень тривожності залишився незмінним. Щоправда, у людей спостерігалось підвищення суб’єктивного відчуття благополуччя та покращення настрою. Це дозволяє говорити про антидепресивну дію ехінацеї.

Настоянка ехінацеї може бути призначена при лікуванні емоційного вигорання. Деякі протоколи терапії тривожних станів та великого депресивного розладу також включають препарати з цією рослиною.

Покращення стану шкіри

Ехінацея в таблетках або у вигляді настоянки допомагає боротися з висипаннями та акне. Окрім цього препарати з даної рослини можна використовувати в комплексній терапії атопічної екземи. Однак дослідження в цій сфері проводились лише в пробірках, тому є необхідність в додаткових перевірках і тестуванні на людях.

Виробники косметичних продуктів (кремів для обличчя) використовують ехінацею для зволоження шкіри та зменшення глибини зморшок. Але термін придатності таких засобів невеликий.

Багаторазово проводились досліди, щоб виявити вплив ехінацеї на ракові клітини. На жаль, досі не знайдено доказів того, що рослина здатна лікувати рак.

ПеревагиНедоліки
Препарати та біологічно активні добавки з різними частинами рослини зазвичай безпечні для більшості людей. Алергічна реакція або побічна дія виявляється вкрай рідко.Досі не виявлено точно, який з трьох поширених видів рослини є найефективнішим.
Можливість додавання в комплексну терапію багатьох захворювань. Ехінацея підсилює імунітет, допомагаючи організму побороти недугу.При тому, що ехінацея надзвичайно популярна, немає стандартів щодо комбінації діючих речовин. Тому препарати відрізняються за якістю та складом.
Прийом дозволений з раннього віку, але тільки під наглядом лікаря.Залишається проблема з достовірністю результатів досліджень. Науковці використовують ехінацею, вирощену в різних середовищах, різні сорти рослин, різне дозування.
Плюси та мінуси препаратів, виготовлених з ехінацеї

Ехінацея: протипоказання

Тільки лікар, який вивчив результати аналізів та знає історію хвороби людини, може визначити, як приймати ехінацеюправильно. Для більшості людей вживання препаратів з даної рослини є безпечним, але ехінацея може викликати побічні ефекти в тих, хто має сінну лихоманку чи ревматизм.

Препарати з екстрактом рослини категорично заборонені, якщо в людини діагностовано:

  • цукровий діабет;
  • туберкульоз;
  • колагеноз;
  • червоний вовчак;
  • аутоімунне захворювання;
  • хворобу лейкоцитарної формули крові;
  • СНІД, ВІЛ;
  • розсіяний склероз.

До протипоказань слід віднестися максимально серйозно, адже в найгіршому разі може статися напад бронхіальної астми, анафілактичний шок або набряк Квінке.

Наразі мало даних про те, як впливає ехінацея на організм вагітних чи жінок, які годують. Тому лікарі не радять приймати її самостійно без рекомендації медика.

Інколи у людей, яким була прописана ехінацея в таблеткахчи у іншій формі, виникають побічні ефекти від прийому. Вони проявляються у висипаннях на шкірі, запамороченні та нудоті, дуже рідко трапляються епізоди зниження артеріального тиску.

Ехінацея для дітей

Чай з ехінацеї

У 2021 році в США було проведене дослідження з метою з’ясувати, наскільки ефективна ехінацея для імунітету дітей. Науковці вивчали реакцію на прийом рослини дітей віком від 4 до 12 років. Їм давали таблетки Echinaforce Junio з 400 мг свіжозібраного спиртового екстракту ехінацеї пурпурної.

В результаті було виявлено, що ці діти рідше підхоплювали інфекції та хворіли через віруси. В них рідше виявляли грип та застуду. Цікаво, що учасники виявилися більш міцними перед інфекційними хворобами порівняно з тими, хто приймав вітамін С.  

Форми ехінацеї

Форми ехінацеї

Найбільш поширеною є спиртова настоянка ехінацеї пурпурової. Її готують вдома або купують в аптеці. Вживати такий препарат можна не всім.

Ехінацея в уколах призначається лікарем лише в певних випадках. Ін’єкції мають бути зроблені досвідченою людиною, бажано в медичному закладі.

Людям, яким не можна вживати спирт, рекомендована олійна настоянка. Вона може бути приготована лише з ехінацеї, або ж в неї додають інші компоненти, наприклад, обліпихову олію.

Дуже популярним став чай з ехінацеї. Його можна приготувати вдома і пити замість звичайного чорного чи зеленого чаю. Також чай з ехінацеї продають в аптеках. Він гарантовано зібраний в екологічно чистому регіоні та підданий радіологічному контролю. Деякі виробники біологічно активних добавок пропонують чай з ехінацеї з різноманітними добавками у вигляді сушених ягід та цілющих трав.

Найбільш зручними для більшості людей є препарати в формі таблеток чи капсул.

Як приймати ехінацею

Як приймати ехінацею

Дуже важливо слідкувати за строком придатності препарату, виготовленого з ехінацеї. Відкритий флакон з настойкою або краплями необхідно використати за 4 дні, зберігаючи його при температурі +4°C. Подальше використання вже буде недоцільним через втрату корисних властивостей.

Ехінацея для дітей дозволена тільки після 2-3 років. Призначення педіатра потрібно виконувати максимально точно, адже порушення схеми лікування може погіршити імунітет. Дітям дають препарати з ехінацеї, які не містять спирту. Зазвичай це є частиною підтримуючої терапії при лікуванні застуд, грипу та ГРВІ.

Щоб обробити рану чи висипку на шкірі, варто зробити звичайний компрес або застосувати спиртовий розчин локально. Компрес вимочують в розчині: 20 крапель спиртової настойки ехінацеї та 100 мл хлориду натрію. Накладати пов’язку чи компрес необхідно постійно, змінюючи двічі на добу. Максимальний строк лікування складає 8 тижнів.

Ехінацея для дітей та дорослих може бути підсилена вітаміном С. Така комбінація ефективна при лікуванні застудних захворювань, ретровірусів, грипу. Ехінацея часто сприймається як сезонний препарат, але її можна приймати протягом всього року.

Джерела: www.healthline.com, www.ncbi.nlm.nih.gov, www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *