Корисні поради на кожен день


Хризантема мультифлора: висаджування та догляд

Хризантема мультифлора висаджування та догляд

Хризантема мультифлора – найпоширеніша осіння квітка. Через оригінальну форму та різноманіття відтінків вона має широкий попит навіть у вибагливих квіткарів. Її можна висадити у відкритий ґрунт або у вазон, встановивши на балконах, терасах або верандах. В статті ми розберемо, якого догляду потребує хризантема мультифлора, як її розмножувати та на висаджувати.

Хризантема мультифлора: опис

Хризантема садова опис

Хризантема мультифлора з’явилася в наслідок цілеспрямованої селекції. Вона походить зі східної частини Азії, тому одна з її назв – хризантема корейська.

Характерна особливість рослини полягає у формі – це кулястий декоративний кущ з великою кількістю квітів. Останні можуть мати майже будь-який колір: від білого до фіолетового. Саме через такий виразний вигляд квітка полюбилася квіткарям та ландшафтним дизайнерам. Навіть одиничний кущ буде повноцінним декоративним елементом. Поєднання ж декількох різноманітних сортів хризантеми дозволить створити унікальну ландшафтну композицію.

Листя хризантеми мультифлори велике, ланцетне, з рівними краями. Квіти можуть бути різної форми з рівними чи зіркоподібними пелюстками. Коренева система добре розвинута, потребує достатньо місця під час формування саджанців. Розміри самої рослини залежать від конкретного сорту, але зазвичай не перевищують 30-50 см.

Хризантема мультифлора: символізм

Хризантема мультифлора символізм

У багатьох східних культурах, зокрема в Китаї та Японії, хризантема асоціюється з довголіттям. Вона символізує побажання довгого та щасливого життя, тому її часто дарують близьким. В Японії хризантема є символом імператорської влади та королівської сім’ї. Саме тому вона зображена на державному гербі Японії, оскільки асоціюється з величністю та шаною. У деяких культурах хризантеми належать до числа рослин, які заведено висаджувати на могилах як спосіб виразити пам’ять та повагу до померлих.

Символіка хризантеми може бути різноманітною, оскільки має глибокі корені в історії та культурі. Її значення залежить від культурного та історичного контексту, але за свою тисячолітню історію вона сформувала образ універсальної квітки, доречної майже у будь-яких обставинах.

Хризантема мультифлора: висаджування

Правила висаджування хризантеми

Щоб отримати здорову та красиву рослину, максимум уваги потрібно приділити її висаджуванню. Ось деякі основні правила, які слід дотримуватися:

  1. Вибір місця. Оберіть добре освітлене місце, оскільки хризантема мультифлора належить до числа світлолюбних рослин. Вона потребує достатньо світла, принаймні 6-8 годин на день. Якщо висаджуєте її в вазон, керуйтеся тим самим правилом.
  2. Підготовка ґрунту. Переконайтесь, що ґрунт добре дренований. Додайте компост або органічне добриво для покращення його структури та збагачення поживними речовинами. Хризантема мультифлора полюбляє пухкий ґрунт з нейтральним або слабокислим рівнем pH.
  3. Вибір сорту та підготовка рослини. Оберіть сорт хризантеми, який вам подобається і який підходить для конкретних кліматичних умов.. Перш ніж висаджувати, переконайтеся, що на рослині не має шкідників та вона здорова.
  4. Відстань між рослинами та глибина. Саджанці хризантеми висаджують на відстані приблизно 30-60 см один від одного, щоб забезпечити їм достатньо місця для росту та розвитку. Глибина лунки повинна бути 35-40 см. На її дно закладають шар піску грубої фракції. Оптимальна глибина посадки рослини – 5-7 см.
  5. Полив. Після безпосереднього висаджування рослину необхідно полити.

У відкритий ґрунт хризантему висаджують навесні, зазвичай – наприкінці квітня, коли імовірність нічних заморозків буде мінімальною. Але підготувати ділянку для їх висаджування необхідно восени. Навесні перед висаджуванням рослини землю в лунці потрібно перекопати. Обирайте для висаджування похмурий день, а саму рослину після висаджування потрібно притінити.

Хризантема мультифлора: догляд

Догляд за хризантемою мультифлорою

Хризантема мультифлора належить до числа рослин, які не потребують особливого догляду. Ключові правила стосуються поливу, внесення добрив та захисту взимку.

Полив

Хризантема потребує регулярного поливу – навіть невеличка посуха спричинить гальмування її росту та формуванню характерної форми. Влітку її потрібно поливати кожного дня. При цьому глибина просочування вологи повинна бути ідентичною до глибини кореневої системи.

Загальні поради з поливу хризантеми мультифлори:

  • рослині постійно потрібен рівномірно вологий ґрунт – влітку не бажано, щоб земля навколо рослини була сухою;
  • воду спрямовують безпосередньо до коренів рослини, уникаючи змочування листя та квітів, оскільки це може призвести до розвитку грибкових хвороб;
  • за можливістю використовують шланги з системою краплинного поливу або поливають під корінь, щоб уникнути забруднення листя та квітів.

Підживлення

Використання добрив – важливий аспект догляду за хризантемою, оскільки він впливає на її ріст, цвітіння та загальний стан. Але занадто великої кількості підживлювання рослина не потребує. Перший раз добрива вносять через 3 тижні після висаджування, якщо рослину висаджують навесні. Найкраще використовувати засоби з високим вмістом азоту. Після формування бутонів краще використовувати добрива, в яких переважає калій та фосфор. Дотримання цих умов забезпечить стрімкий та правильний розвиток бутонів, квіти матимуть більш насичений та виразний колір.

Загальні поради з внесення добрив для хризантеми мультифлори:

  • використовуйте добрива, які призначені спеціально для хризантем або для квітучих рослин;
  • хризантему можна підживлювати впродовж усього теплого періоду – з квітня до вересня. Частота внесення добрив залежить від віку та фази росту рослини. Зазвичай їх вносять один раз на кожні 2-4 тижні;
  • взимку рослина не потребує внесення добрив, оскільки знаходиться в стані спокою;
  • добриво розподіляється виключно біля коренів рослини, уникаючи його потрапляння на листя через те, що це може призвести до опалювання;
  • після внесення добрива рослину обов’язково поливають, щоб активувати розчин та допомогти корінням поглинути поживні речовини.

Хризантема мультифлора: підготовка до зими

Хризантема кулеподібна

Хризантема не належить до числа садових культур, які легко переносять заморозки. Тому з настанням холодів її необхідно викопати та перенести до підвалу або будь-якого приміщення з температурою повітря від +5°С. Це актуально і для рослин у вазонах. Після викопування ґрунт з коріння струшувати не потрібно. Якщо викопати кущ не має можливості, його потрібно ретельно накрити, щоб захистити від морозу. Після закінчення цвітіння потрібно прибрати усі сухі стебла та зрізати рослину на 10 см від землі та обприскати розчином мідного купоросу задля профілактики появи борошнистої роси.

Зберігати викопану хризантему варто у широких та глибоких горщиках. Коріння варто засипати сумішшю землі та торфу. Хризантему, яка в зимовий час зберігається в такому стані, в жодному випадку не варто поливати, оскільки це призведе до формування пагонів. Через те, що погодні умови ще не сприятливі для пробудження рослини, то це може спровокувати навіть загибель хризантеми.

Хризантема мультифлора: висаджування в горщик

Хризантема садова в горщику

Як вже зазначалося, хризантема мультифлора підходить для вирощування як у відкритому ґрунті, так й у горщику. Розглянемо характерні особливості висаджування у горщик. Даний спосіб підходить для тих, хто хоче за допомогою рослини прикрасити балкон, терасу або ділянку у входу біля кафе чи ресторану.

Хризантема потребує багато сонячного світла, тому для неї необхідно знайти відповідне місце. Матеріал вазона особливої ролі не грає. За бажанням рослину можна залишити навіть у пластиковому контейнері, в якому вона продається, але зовні він виглядає не дуже естетично.

У вибраному горщику повинні бути дренажні отвори, через які буде виходити надмірна волога. У керамічних моделей вони є за замовчуванням, в пластикових доведеться робити самостійно. На дно горщика засипають дренажний шар, після нього субстрат. До останнього хризантема мультифлора невимоглива, тому можна використовувати звичайну річкову землю, збагачену перегноєм та річковим піском. З готових підійде торф’яний субстрат.

Хризантема мультифлора: шкідники та хвороби

Хризантема кущова

Хризантема мультифлора – це чутлива до хвороб садова культура. До числа найпоширеніших шкідників, які її вражають, відносять борошнисту росу. Характерним проявом такого враження є зміна кольору листя на чорне та його поступове опадання. Як і у випадку з щитівкою, найпростіший та найефективніший спосіб позбутися шкідника – обробити листя рясною піною звичайного господарського мила. Також позбутися борошнистої роси можна за допомогою розчину мідного купоросу.

Але у разі, якщо хризантема мультифлора уражена мозаїчністю або аспермією, то краще її одразу утилізувати. Це обумовлено тим, що позбутися таких хвороб наразі неможливо.

Достатньо часто на хризантемі можна виявити прояви грибкового ураження. Найтиповіший симптом – це поява плям, які схожі на опіки. І якщо на початкових етапах їх розмір може бути незначним, то с часом вони починають збільшуватися, що призводить до загибелі листя. У боротьбі з грибковими інвазіями найчастіше використовують бордоську суміш. Це поширений фунгіцид, який також можна застосовувати при бактеріальних хворобах садових рослин.

Якщо мова йде про шкідників, то частіше за все хризантема мультифлора страждає від павутинного кліща. Його наявність можна виявити за характерною павутиною, яка з’являється на листі. Оскільки шкідник поступово об’їдає листя, то з часом це призводить до загибелі усієї рослини.

Як не допустити ураження шкідниками та хворобами

Хризантема мультифлора шкідники та хвороби

Комплекс профілактичних заходів дозволить звести до мінімуму імовірність появи на хризантемі будь-яких хвороб чи шкідників. Для цього необхідно обов’язково знищувати будь-які личинки, які були знайдені під час перекопування городу. Також використовуйте для підживлення рослини добрива, до складу яких входить азот. З народних засобів досвідчені садівники радять під час висаджування рослини в ґрунт додатково оброблювати її молотим перцем.

Хризантема мультифлора – розповсюджена, але оригінальна садова квітка, яка стане прикрасою дачі, тераси чи балкона. За умови створення мінімальних умов для її вирощування, вона буде радувати вас своїм виглядом впродовж цілого сезону.

Кульова хризантема
Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *