Зміст
Коли людина хворіє, цей процес якийсь час триває, а потім минає. Одужання – це результат роботи імунітету. Захисна система розпізнає інфекцію, вірус або бактерію, які проникли в організм, та вживає заходів для боротьби з ними. Міцний імунітет здатний перемогти навіть дуже серйозні хвороби. Тому люди з міцним імунітетом залишаються на ногах під час епідемій або дуже швидко одужують. Однак через слабкий імунітет людина буде схильна до частих простудних захворювань. В статті ми розглянемо, що таке імунітет, які види імунітету існують та як підвищити імунітет через доступні засоби.
Імунітет: це
Імунітет – це спосіб захисту (насправді, боротьби) організму від сторонніх речовин, частинок та живих істот, які несуть чужорідні гени. Фактично імунітет є складною системою, здатною розпізнавати загрозу, а потім атакувати та знищувати її. Чужорідними для імунітету стають бактерії, грибки, віруси та найпростіші. Особливість його полягає в тому, що він залишається непомітним для людини. Активність імунітету регулюють такі органи:
- кістковий мозок;
- тимус (вилочкова залоза) у головному мозку;
- селезінка;
- лімфовузли по всьому тілу.
Крім цього зі «шкідниками» борються спеціальні клітини організму – лейкоцити, лімфоцити та фагоцити. Вони призначені для розпізнавання та знешкодження конкретної загрози. Лейкоцити протистоять бактеріям, а лімфоцити – вірусам. Деякі фагоцити (еозинофіли) захищають людину від паразитів, а також знижують інтенсивність алергічних реакцій.
Хороша новина полягає в тому, що захист організму можна покращити чи підтримати. Лікарі дають рекомендації щодо того, що їсти, щоби підвищити імунітет. Це питання постійно вивчається, а методи медиків удосконалюються. Якщо людина не має можливості отримати корисні речовини з їжі, вона може використовувати вітаміни для імунітету. Збалансований комплекс дозволить зберегти природний захист організму на стабільно високому рівні. Після пандемії стало очевидним, що вакцини – це один із найефективніших способів боротьби з епідеміями. Сьогодні вже важко уявити, щоб люди в цивілізованих країнах помирали через чуму, віспу чи поліомієліт.
Як працює імунітет
Головними органами імунної системи є кістковий мозок та тимус.
Кістковий мозок – це те, що знаходиться всередині трубчастих кісток. Його завданням стає утворення клітин крові. Він виробляє еритроцити, червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін та переносять кисень. У цьому ж органі утворюються тромбоцити, вони відповідають за загоєння шкірних покривів, а також через них формуються тромби.
Також кістковому мозку генерується практично весь обсяг білих кров’яних тілець – це лейкоцити. Саме вони беруть активну участь у роботі імунітету. Попри те, що всі білі кров’яні тільця називаються лейкоцитами, медики розрізняють у їхньому складі цілий ряд підвидів (лейкоцитарна формула):
- нейтрофіли;
- моноцити, еозинофіли, базофіли;
- різні рідкісні клітини, які іноді потрапляють у кров;
- лімфоцити (зокрема В-лімфоцити).
Ще один тип лімфоцитів утворюється у тимусі, вони називаються Т-лімфоцитами.
Якщо спростити опис того, що таке імунітет, можна сказати, що в основному він забезпечений діяльністю нейтрофілів та лімфоцитів. Ці клітини перебувають у більшості у складі крові, сполучній та інших тканинах.
Т-лімфоцити, які виробляються тимусом, потрапляють у лімфовузли та селезінку. Там вони адаптуються до майбутньої роботи – розпізнавання та усунення шкідливих клітин. З віком тимус людини стає меншим і скорочує генерацію нових лімфоцитів. Це пов’язано з тим, що основна частина клітин імунітету утворюється у дитинстві та живе протягом багатьох десятків років.
Роль нейтрофілів
Першим захисним кордоном між організмом та інфекціями стають нейтрофіли. Вони нейтралізують більшу частину бактерій та грибків. Хороший імунітет – це автоматично означає високий вміст нейтрофілів у крові. Коли цих клітин надто мало, організм не може протистояти навіть елементарному стафілококу, який є у кожному будинку. Також це відкриває шлях грибкам, туберкульозним паличкам та іншим поширеним повсюдно бактеріям.
Нестача нейтрофілів може бути генетичною аномалією. У такому разі людина страждатиме від різних рідкісних та небезпечних захворювань і їй доведеться все життя пити антибіотики.
Нейтрофіли проникають через стінки судин саме в те місце в організмі, де накопичилися бактерії (наприклад, до невеликої ранки на шкірі). Там клітини імунітету нейтралізують бактерії, фактично оточують їх і пожирають. При цьому вони самі також гинуть – так, до речі, і з’являється гній.
В-лімфоцити, які генеруються кістковим мозком, зберігаються в лімфовузлах доти, доки в них не виникне потреба. Коли інфекція потрапляє в організм, вони активізуються та нейтралізують чужорідні клітини. За відсутності цього виду лімфоцитів організм стає вразливим до зараження. Тоді медики вдаються до трансплантації кісткового мозку.
Крім В-і Т-клітин імунітет – це також NK-клітини. Їхнє завдання – відстежувати «рідні» клітини організму, які стали шкідливими. Генетично мутовані клітини можуть стати онкологічними та спровокувати рак. З віком NK-клітини залишаються у тій же кількості, що у молодості. Однак число клітин, що мутували в організмі збільшується. Так з’являються пухлини.
Антигени та антитіла
Неможливо пояснити, що таке імунітет, без згадування антигенів та антитіл. Антиген – це будь-який чужорідний білок, який потрапляє до організму людини. На противагу йому виробляється антитіло.
Білки надходять з різних джерел – слина інших людей, розпорошена в повітрі, укуси комах, заражені продукти та предмети. В утворенні антитіл беруть участь дендритні клітини та макрофаги. Вони транспортують білки до лімфовузлів і там нейтралізують. Саме тому при респіраторних захворюваннях збільшуються лімфовузли на шиї.
Одне з ключових завдань, які виконує імунітет – це вироблення антитіл M (IgM) проти конкретних захворювань, які циркулюють в організмі протягом багатьох років. Деякі з них залишаються з людиною на все життя. Це допомагає їй впоратися із цією ж інфекцією в майбутньому. За цим принципом працюють щеплення. Зразок інфекції (ослаблений штам) заноситься в організм, щоб запустити процес вироблення антитіл. Це один зі способів того, як підняти імунітет. Завдяки щепленням людству вдалося впоратися з епідеміями поліомієліту, чорної віспи, холери, туберкульозу, а також захистити населення від кору, краснухи, правця, дифтерії та інших небезпечних хвороб.
Види імунітету
В результаті численних досліджень та експериментів, які тривали протягом багатьох століть, навіть тисячоліть, було виділено два типи імунітету.
Активний
Формується у момент зараження організму хвороботворними клітинами. Імунна система виробляє антитіла до цього захворювання. Такий імунітет може виникнути внаслідок природного зараження чи після вакцинування. Залежно від цього фактора з’явилася додаткова класифікація – природний та вакциноіндукований імунітет. Специфіка такого захисту полягає в тому, що при контакті організму з цим захворюванням у майбутньому імунітет зможе розпізнати його та нейтралізувати. Є ще такі види імунітету: тривалий та довічний.
Пасивний
Такий імунітет – це захист, отриманий ззовні. Цей тип імунітету отримують від матері новонароджені діти. Також практикується введення хворим донорської крові з уже сформованими антитілами. Цей спосіб допомагає прискорити лікування, тому що антитіла працюють одразу. Тоді як для вироблення власних антитіл організму потрібен певний час, іноді кілька тижнів.
Відмінність пасивного імунітету від активного у тому, що він зберігається недовго, до кількох місяців.
Розбираючись у тому, що таке імунітет, варто заглибитись у такі його різновиди як гуморальний імунітет та клітинний імунітет.
Гуморальним може бути вроджений та набутий захист. Його основою є неклітинні (молекулярні) структури, що містяться в біологічних рідинах.
Вроджений гуморальний імунітет спрацьовує, коли хвороботворні клітини потрапляють на біобар’єри (шкіра, слизові оболонки), піддаються впливу пропердину, лізоцизму, цитокіну. Отриманий імунітет продукується кістковим мозком, В-лімфоцитами, плазматичними клітинами, антитілами.
Клітинний імунітет також може бути набутим та вродженим. У першому випадку він активується шляхом мононуклеарних фагоцитів, кілерів та гранулоцитів. У другому – тимусом, Т-лімфоцитами та цитокінами.
Розрізняють види імунітету за місцем дислокації в організмі:
Місцевий
Знаходиться на конкретних ділянках тіла та захищає організм від дії патогенів. Це секреторні антитіла та фагоцити, вони поширені у шкірних покривах та слизових оболонках.
Системний
Насправді це саме те, що зазвичай мають на увазі, пояснюючи, що таке імунітет. Складна захисна система включає комплекс клітин та гуморальних факторів, що знаходяться у сироватці крові та у внутрішньому середовищі організму.
Найчастіше дослідження проводять для вивчення системного імунітету. Проте не можна применшувати значення місцевого захисту. Якщо місцевий імунітет не спрацьовує, то людина часто хворітиме на застуди або у неї будуть постійні інфекції слизових оболонок і шкіри. При цьому показники системного імунітету може бути в порядку.
Чому погіршується імунітет
Перш ніж зрозуміти, як зміцнювати імунітет, необхідно розібратися із причинами його зниження. Протягом усього життя людини різні види імунітету можуть функціонувати з більшою чи меншою активністю. Головні фактори, що впливають на інтенсивність захисної системи, стосуються способу життя людини та проблем з її здоров’ям.
Внутрішні причини
До внутрішніх причин погіршення імунітету належить:
- реабілітаційний період після перенесених травм та тяжких операцій;
- наявність пухлин в організмі (найсильніше впливають злоякісні);
- ВІЛ та СНІД;
- захворювання крові та кровоносної системи (лімфома, лейкоз);
- кишкові паразити;
- порушення роботи печінки та жовчовивідних шляхів;
- лікування онкології методом хіміотерапії;
- синдром мальабсорбції;
- інфекційні захворювання;
- прийом антибіотиків протягом тривалого часу;
- уремія;
- ниркова недостатність.
Це далеко не повний перелік можливих факторів, проте він включає найчастіші причини зниження захисних резервів організму.
У дуже поодиноких випадках імунітет спрацьовує проти клітин свого ж організму. Це називається аутоімунним захворюванням. Важливо відзначити, що гіперчутливість до певних речовин – це також різновид порушення імунної системи.
Розуміючи, що таке імунітет, можна дійти невтішного висновку у тому, як спосіб життя впливає на його роботу.
Зовнішні фактори
Зовнішні фактори, що визначають ефективність імунної системи:
- знаходження в місцевості, де підвищений радіаційний фон (шкідливим є короткий або тривалий вплив радіації);
- проблеми зі сном, постійний стрес;
- незбалансований раціон протягом тривалого часу;
- вплив на організм токсичних речовин та хімікатів;
- шкідливі домішки у воді та повітрі;
- часте вживання алкоголю, тютюну, наркотичних речовин;
- надмірна фізична активність;
- малорухливий спосіб життя;
- наявність надмірної ваги (клінічне ожиріння).
Насамперед не можна поспішати з висновками та приписувати собі чи іншим людям знижений імунітет. Найкраще поспостерігати за тим, чи виявляються конкретні ознаки того, що природний захист організму ослаблений. Також варто звернутися за консультацією до лікаря. Тільки кваліфікований медик зможе зробити правильний висновок, що базується на аналізах та інших даних. Саме лікар повинен досліджувати всі види імунітету людини, щоб потім прописати вітаміни для імунітету або обговорити інші заходи.
Як проявляються проблеми з імунітетом
Найчастіше проблеми з імунітетом проявляються таким чином:
- рани та пошкодження шкіри довго загоюються;
- з’являються інфекційні захворювання, які складно лікувати навіть антибіотиками (страждають носові пазухи, дихальні шляхи, сечовидільна система);
- сонливість чи навпаки, безсоння;
- швидка стомлюваність, загальна слабкість;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- проблеми з волоссям та нігтями (нездоровий вигляд);
- інтенсивне потовиділення, зміна запаху поту;
- частий озноб, ломота в суглобах та м’язах;
- постійні мішки під очима, набряки;
- збліднення шкіри;
- дратівливість чи апатія;
- лущення, висипання, гнійники на шкірі;
- алергічні реакції на конкретні речовини;
- грибкові захворювання нігтів, шкіри, слизових оболонок.
Поява кількох симптомів може свідчити про зниження імунітету. На цьому тлі в організмі можуть розвинутись інші захворювання.
Як підняти імунітет
Медики в один голос стверджують, що немає рецепта того, як підняти імунітет або як підвищити імунітет. Захисна система організму працює завжди (за рідкісними винятками), просто іноді їй потрібно трохи допомогти. Консультації щодо імунітету дає лікар-імунолог. Звернення до нього має стати першим кроком на шляху розв’язання проблеми.
Потім алгоритм дій може виглядати так:
- здавання аналізів;
- нормалізація способу життя (здоровий сон, правильне харчування, помірне фізичне навантаження);
- звільнення від шкідливих звичок;
- за необхідності медикаментозне лікування;
- по можливості усунення стресових факторів із повсякденного життя;
- у разі необхідності приймати вітаміни для імунітету;
- налагодження роботи травної системи;
- регуляція емоційного фону (отримання радості від улюблених занять чи спілкування з людьми);
- можливо, немедикаментозні процедури (фізіотерапія, рефлексотерапія, масаж);
- слідування графіку щеплень.
Важко відповісти на запитання, «що їсти, щоб підвищити імунітет?». Немає єдиної дієти, яка підійде кожному та дасть гарантований результат. Раціон має бути збалансованим, проте його необхідно адаптувати до конкретних потреб людини.
Відомо, що сприятливий вплив на захисну систему мають свіжі фрукти, овочі та горіхи. При цьому вітаміни для імунітету містяться саме у сирих, необроблених термічно продуктах. Це антиоксиданти, вітаміни А, В, С та Е.
Якщо людина не може нормалізувати харчування, то актуальними будуть вітаміни для імунітету, які випускають фармакологічні компанії.
Багато хто починає цікавитися тим, як зміцнювати імунітет, вже, бувши в виснаженому та вигорілому стані. У такому разі першим заходом буде усунення стресових факторів та максимальний відпочинок. Це і є ключові складові здорової захисної системи.
Джерела: www.cdc.gov, www.health.harvard.edu, www.houstonmethodist.org, kidshealth.org, www.betterhealth.vic.gov.au