Корисні поради на кожен день


Метафоричні асоціативні карти: що це та як вони працюють

Метафоричні асоціативні карти що це та як вони працюють

Сучасна психологія використовує дуже велику кількість прийомів, методів та засобів. Це пов’язано з тим, що неможливо підібрати один-єдиний підхід, який гарантовано спрацює на кожній людині. Метафоричні асоціативні карти стали допоміжним інструментом для роботи з дорослими та дітьми. Вони спрощують діалог між клієнтом та психотерапевтом, дозволяють проникнути крізь багатошаровий захист свідомості та встановити прямий контакт з підсвідомістю.

Що таке метафоричні асоціативні карти

Метафоричні карти – це прямокутні картинки невеликого розміру, які зображують людей, тварин, пейзажі, абстрактні малюнки або ще будь-що інше. Існує кілька видів колод, карти в них об’єднані загальною тематикою.

Метафоричні карти у психології мають викликати у клієнта асоціації, і саме з ними потім буде працювати психотерапевт. Це ні в якому разі не гадання. Метафоричні асоціативні карти (МАК) не мають відношення до езотерики або магічного мислення. Картинки, зображені на картах, зазвичай досить милі та приємні оку, вони не страшні, не травмуючі та не провокуючі.

Вперше асоціативні карти були задіяні в терапії у 1983 році. Це зробив психотерапевт Морітц Егетмейер. Пізніше інший спеціаліст, Джо Шліхтер, продумав методику роботи з МАК. Цікаво, що на початку колода карт з картинками була створена мистецтвознавцем Елі Раманом в 1975 році. Канадець хотів лише популяризувати витвори мистецтва і навряд чи розраховував на те, що його ідея отримає всесвітню популярність.

Мета роботи з метафоричними асоціативними картами

Метафоричні карти – це прямий шлях до підсвідомості людини. Багатьом, хто бував на сеансах терапії, відомо, що мозок майстерно пручається змінам. Він може будувати потужний захист, влаштовувати диверсії та бойкоти, провокувати появу психосоматичних хвороб. Щоб дістатися підсвідомості та вплинути на глибоку травму, психологи використовують метафоричні асоціативні карти. Метод дозволяє визначити особисті причини неефективних моделей поведінки конкретної людини.

Обираючи карту, клієнт підсвідомо керується певними мотивами. Коли він починає описувати те, що бачить та дає інтерпретацію власним думкам, психолог прокладає курс подальшої роботи. Метафоричні карти допомагають дістатися до далеких спогадів, виявити потаємні бажання, вивести на видимий план блоки та комплекси.

Метафоричні карти у психології зазвичай використовуються з наступною метою:

  • обійти раціональне мислення;
  • озвучити внутрішній діалог людини;
  • реконструювати минулі події, що стали причиною виникнення неврозів, фобій, психотравм;
  • роз’яснення фактичного досвіду;
  • дослідження потреб;
  • робота зі справами, подіями та ситуаціями, які сприймаються як незавершені та потребують від людини великої кількості енергії;
  • моделювання часової лінії від минулого до майбутнього.

Насправді асоціативні карти цілком можна використовувати вдома. Навіть без допомоги психотерапевта вони розкажуть багато цікавого та корисного. Цей метод прекрасно підходить людям, які шукають відповідь на якесь питання. Також його можна порекомендувати митцям, що втратили натхнення.

Метафоричні карти у психології

Незалежно від того, в якому підході працює психотерапевт, він може застосовувати метафоричні карти. У психології відомо дві стратегії використання МАК:

  1. Відкритий метод – клієнт бачить малюнки на картах, вони всі розкладені перед ним. Питання можна сформулювати разом з психологом або самостійно. Далі потрібно обрати ту карту, яка подобається найбільше в цей момент. Ця методика вважається безпечною. Обстановка є максимально комфортною для клієнта, він почувається впевнено та розслаблено без тривожності.
  2. Закритий метод – психолог розкладає карти так, щоб клієнт не бачив зображення. Щоб витягти одну з них, людина має задіяти інтуїцію. В результаті, такий випадковий вибір сприймається, як послання вищих сил. Через це закритий метод може бути більш привабливим, ніж відкритий. Але все ж, він нерідко підвищує тривожність, тому його варто проводити після роботи у відкритому методі.

Метафоричні карти та ефективність роботи з ними науковці досі вивчають. Експерти в усьому світі проводять масові тестування, експерименти та досліди. Вони пишуть дисертації, розробляють нові методики та навіть створюють власні колоди з унікальними малюнками.

За результатами досліджень було встановлено, що людський мозок «думає» образами, тобто картинками. Тому за допомогою карт простіше за все достукатися до підсвідомості. Метафоричні асоціативні карти можуть виявити те, що важко сформулювати словами. Їх застосування має величезний терапевтичний ефект.

Ефективність карт проявила себе в особистій та груповій терапії. Їх унікальність полягає в тому, що карти трохи розважають людей, знімають напругу, викликають сміх та жарти. Водночас цей інструмент дозволяє витягти з глибин підсвідомості значущу інформацію.

Метафоричні асоціативні карти: типи

Частіше за все метафоричні карти – це розробки ілюстраторів або психологів, які видаються обмеженим тиражем. Будь-яка людина може створити таку колоду. Немає єдиного стандарту або набору обов’язкових малюнків.

Зазвичай метафоричні карти у психології включають зображення людей з різних епох, карикатурні малюнки людських тіл, міфічних героїв, тварин, природи, фрагментів знаменитих картин, наскельних малюнків прадавніх племен, геометричні фігури, кольорові плями або абстрактні композиції.

Деякі колоди містять лише малюнки вікон та дверей, тематика інших – поїзди або мости. Нерідко на додачу до картинок розробники включають карти з написами, табличками, окремими словами або дорожніми знаками.

Асоціативні картиможна поділити на кілька груп:

  • універсальні – містять різнопланові малюнки, підходять для роботи з будь-якими проблемами;
  • персоніфіковані – призначені для ідентифікації емоцій, настрою, характеру та реакцій людини;
  • ресурсні – частіше за все зображують пейзажі або абстракцію, це допомагає зрозуміти, в чому людина може знайти свій ресурс;
  • спеціальні – розробляються під конкретні задачі. На малюнках можуть бути зображені конфліктні ситуації, діти, пари, якась певна діяльність.

У карт, що використовуються закордонними психологами, є своя класифікація.

  • Persona – обличчя людей, які показують емоції;
  • Tandu/Tandu – стосунки в парі;
  • Ecco – для розкриття творчих здібностей;
  • Cope/Cope – для роботи з психічними травмами;
  • Saga/Saga – щоб розвинути уяву та креативність;
  • Morena – допомагає віднайти ресурс;
  • She – колода для роботи з жінками;
  • Windows and doors – спеціальні карти для пошуку нових рішень;
  • From the chest of the past – набір карт, які призначені для дослідження дитячих травм, установок та обмежень.

Як працювати з метафоричними асоціативними картами

Починаючи працювати з метафоричними картами, варто обрати саме відкритий метод. Існують рекомендації, які допоможуть правильно використати цей інструмент.

Послідовність дій при самостійній роботі:

  1. Продумати, в якому напрямі буде вестись робота (особисте життя, трудова діяльність чи щось інше). Поставити питання. Іноді спеціалісти радять розділити запит на 3 частини: опис проблеми, рішення та ресурс, який допоможе знайти вихід.
  2. Розкласти карти на столі так, щоб добре було видно кожну з них.
  3. Прислухатися до себе та постаратися відчути, до якої карти тягне найбільше. Не треба поспішати, можливо це займе якийсь час. Якщо інтуїція мовчить, можна просто взяти карту наосліп.
  4. Розглядаючи карту, необхідно озвучити чи записати, що на ній зображено. При цьому зовсім не обов’язково давати буквальний опис. Навіть краще, якщо це буде ряд слів-асоціацій.

Якщо питання мало три частини, то і карт для пошуку відповіді має бути три. Перша опише суть проблеми, друга підкаже про можливий (або бажаний) вихід, а третя допоможе віднайти ресурс для майбутніх дій.

Дуже важливо правильно ставити питання. Відповідь на нього має дати підказку щодо того, як діяти людині надалі. Якщо запитати «Коли я знайду роботу?», то метафоричні карти нічим не зарадять. Адже це не гадання. Набагато правильніше буде сформувати такий набір питань:

  1. В мене немає роботи, в чому причина/причини?.
  2. Як мені знайти роботу?
  3. Що я можу зробити, щоб знайти роботу?

Відповіді, отримані за допомогою метафоричних карт, будуть включати перелік дій, що лежать в зоні відповідальності людини. Окрім цього, метафоричні асоціативні карти здатні виявити глибинні установки людини, що заважають їй та змушують з разу в раз виконувати шаблонні дії (сценарій).

Поради з аналізу малюнків на картах

Щоб ефективно та з максимальною користю використовуватиметафоричні карти, можна аналізувати малюнок за схемою:

  1. Що я бачу? Розглядаючи кожну карту, варто звертати увагу на кольори, форму та розмір об’єктів, їх положення у зображеному просторі.
  2. Про що я зараз думаю? Яким чином малюнок пов’язаний з минулою ситуацією, з думками про майбутнє або з нинішнім запитом.
  3. Що я зараз відчуваю? Відповідаючи на це питання, потрібно озвучувати або записувати лише емоції та відчуття. В цьому допоможе здатність прислухатися до інтуїції.

Відповіді бажано записувати. Формулюючи фрази на папері або в текстовому редакторі, можна набагато краще і точніше передати свої думки. Також важливо навчитися відключати внутрішнього критика. Під час роботи з картами, не можна обмежувати себе якимись рамками або шаблонами. Не дивлячись на те, що зазвичай сонце вважається символом добра і щастя, для когось воно цілком може бути тригером.

Описуючи метафоричні асоціативні карти, дозволено вигадувати нові слова, порушувати правила правопису, міняти сталі вислови. Можна писати прозою або віршами, з римою або без неї, цитувати улюблену поезію або пісні. В будь-якому разі, отримана інформація буде корисним матеріалом для подальшого аналізу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *