Попри закінчення садово-городного сезону, у вересні ще є велика купа робіт, які необхідно виконати. Якщо при їх плануванні ви спираєтеся на поточну фазу Місяця, то представлений місячний посівний календар на вересень 2023 року призначений саме для вас. В ньому схематично позначені певні поради щодо діяльності на присадибній ділянці.
Місячний посівний календар на вересень 2023: поточні фази
Для того, щоб заздалегідь врахувати особливості кожного дня, окремо розглянемо фази нашого супутника впродовж вересня:
- Період спаду – 1-14;
- Молодик – 15;
- Зростаюча фаза – 16-28;
- Повний Місяць – 29;
- Період спаду – 30.
Місячний посівний календар на вересень 2023
Перша декада вересня
1-е – день варто спрямувати на внесення органічних або мінеральних добрив, призначених для підживлення багатолітніх рослин, а також на збирання врожаю, не розрахованого на тривале збереження. Якщо заплановано полив, то він має бути помірним. Прекрасний час для прополювання ділянки та висаджування обраних сортів троянд. Оптимальний тип діяльності саме в саду – це підготовка місця для подальшого висаджування обраних вами плодових чагарників. Це може бути молода ожина, малини, смородина або виноград. Також варто знайти хоча б декілька годин на догляд за газоном. Бажано в ці дні не залучати до догляду за рослинами хімічні засоби, призначені для боротьби зі шкідниками. Також не рекомендоване обрізування дерев чи чагарників.
2-3-е – ці дні вересня чудово підходять для збору врожаю для подальшого тривалого зберігання та для обробки ґрунту: від його перекопування до прополювання та нівелювання слизняків. В саду радимо знайти час для обрізування сухих гілок та видалення паростків. З огляду на фазу, усі роботи, пов’язані з висаджуванням розсади, пересаджуванням, формуванням, поливом та внесенням добрив, не принесуть бажаного результату. Це однаково справедливо як для саду, так й городу.
4-5-е – якщо у вас було заплановано висаджування розсади в теплицю, то ці дні стануть оптимальними для даного типу робіт. Також можна посадити зелень, врожай якої вже планується взимку. Можливо внесення органічного підживлення та перекопування городу. Що стосується саду, то 4-5-е вважаються відмінним періодом для підготовки та подальшої посадки саджанців молодих дерев, полуниці та плодових чагарників. В цілому ці дні відмінно підходять для збору врожаю та догляду за ділянкою.
6-7-е – два дні, які передбачають комплекс робіт у квітнику, в саду та на городі. Якщо у вас на ділянці є клумба, дана фаза підходить для висаджування рослин з подовженими паростками та викопування цибулевих. Продовжуються сприятливі дні для збирання врожаю для зберігання. Радимо приділити певний час підрізанню сухих гілок на чагарниках та деревах. Також можна провести обприскування від шкідників та хвороб. За необхідністю можна зібрати картоплю або інші різновиди коренеплодів.
Друга декада вересня
8-10-е – найкращий тип робіт на садовій ділянці – це висаджування чагарників полуниці, винограду та малини, внесення мінеральних сумішей для підживлення або органіки. У квітнику можливе висаджування декоративних чагарників та троянд. На городі варто висадити насіння зеленні, внести добрива та полити. Можливе викопування коренеплодів та боротьба з усіма різновидами шкідників.
11-12-е – місячний посівний календар на вересень 2023 радить відмовитися в ці дні від підживлення рослин будь-яким типом добрива та від поливу. Натомість їх можна витратити на збір врожаю, викопування картоплі з ціллю її тривалого зберігання, або будь-яких інших коренеплодів. Можливий збір та збереження насіння на наступний рік, системна боротьба зі шкідниками, прополювання та обробка ділянки. Дні також підходять для висівання газонної трави.
13-е – якщо в попередні дні у вас не було можливості зайнятися внесенням органічних добрив, пересаджуванням та прополюванням, то цей день можна присвятити саме таким роботам. У квітнику можна пересадити або розділити багаторічні рослини, підготувати місця та безпосередньо посадити обраний сорт троянд. Найкращі садові роботи – це розмноження чагарників та пересаджування плодових дерев.
14-16-е – за 1 день до Молодика, безпосереднє в день нульової фази та на наступний варто відкласти будь-які садово-городні роботи, навіть найпростіші.
17-е – один з найбільш підходящих днів впродовж усього місяця для висаджування плодових чагарників та дерев. Його в цілому варто присвятити саме роботам в саду, зокрема, обрізанню, поливу та підживленню рослин. Якщо є час на квітник та город, то в першому варто пересадити цибулеві квіти, висадити декоративні чагарники будь-якого типу та троянди. На городі варто посадити пізню зелень та зайнятися підготовкою грядок до посадок восени.
18-20-е – в цей період варто висадити гарбуз або коренеплідні різновиди рослин, зимовий часник. Також бажано внести мінеральні та органічні добрива. У квітнику радимо виокремити певний час на висаджування будь-яких різновидів квітів, але це найбільш сприятливий період саме для троянд. Можливе прополювання ділянки в саду, підготовка місця для таких плодових чагарників як ожина, малина чи усі види смородини. В ці дні варто відмовитися від викопування картоплі та проведення обрізки дерев.
Третя декада вересня
21-22-е – продовжується сприятливий час для висаджування озимого часнику, спаржі, збирання насіння для вирощування в наступному році, викопування коренеплодів. Дні підходять для активної праці в саду, зокрема, для висаджування будь-яких типів садових дерев: від збору плодів до видалення сухих гілок.
23-24-е – сприятливі дні для висаджування таких різновидів плодових дерев як слива, волольский горіх, а також для полуниці та інших ягідних чагарників. Можливе внесення невеликої кількості добрив у кореневу зону, оброблення рослин від шкідників. Посадка троянд або будь-яких інших декоративних чагарників. Посадка часнику, цибулі, петрушки. Прополювання, збір врожаю. Підготовка землі в теплиці.
25-26-е – ідеальні дні для масштабного збору врожаю усіх культур, які ще не були зібрані в перші дні вересня. Підготовка розсади для подальшого вирощування в теплиці. Оброблення ґрунту від потенційних шкідників та хвороб. Викопування цибулевих для зберігання у зимовий період. В саду – підстригання газону, полив, видалення бур’янів та обрізка дерев.
27-28-е – варто відмовитися в ці дні від обробки рослин хімічними засобами та обрізання дерев. Усі інші види робіт допустимі. Можлива підготовка ділянки до посіву підзимніх культур. Посадка та пересаджування плодових та декоративних чагарників. Скошування газону, внесення підгодовування.
29-е – Повний Місяць – час, коли будь-яка садово-городня діяльність не принесе результатів.
30-е – день можна відвести на перекопування городу після збору врожаю, розпушування сухого ґрунту, боротьбу зі шкідниками. Ідентичний перелік робіт саду. Від посівів, пересаджування, обрізки, поливу та внесення підживлень краще відмовитися.