Корисні поради на кожен день


Особистий бренд: що це, кому потрібен та як будувати

Особистий бренд

Зміст

Ще кілька десятиліть тому термін «бренд» застосовувався для опису великих підприємств, корпорацій та міжнародних компаній. Зазвичай це були виробники певних товарів або послуг. Сьогодні всесвітньої популярності набувають особисті бренди. Персональний бренд – це бренд конкретної постаті. Так називають цілий комплекс понять, сформований навколо однієї людини. Багато інфлюенсерів, публічних персон та виробників працюють над створенням особистого бренду. Цьому дійсно можна навчитись, якщо знати методики та стратегії.

Що таке особистий бренд

Особистий бренд – це сукупність впізнаваних характеристик та рис певної людини, проєкція її головних цінностей, репутація, унікальна комбінація якостей. Насправді будь-який персональний бренд будується саме на індивідуальності людини. Чим яскравіша та помітніша особа, тим чіткіше запам’ятовується людям її образ та бренд.

До широкого загалу поняття «персональний бренд» потрапило в 90-х роках минулого століття. Як і багато інших бізнес-концепцій, воно зародилось в США. Його активно використовують політики, власники корпорацій, медійні персони, артисти й селебріті. Наприклад, прізвище Дональда Трампа фігурує в назві підприємств і будівель (Trump Tower). Родина Кардашьян створила цілу імперію навколо свого імені, транслюючи події з особистого життя. Таким чином вони підтримують лояльність цільової аудиторії, якій продають одяг, парфуми та інші продукти. Тисячі людей по всьому світу купують новий аромат, навіть, якщо не бачили жодного огляду і не читали опис.

Експерти та PR-агенти впевнені, що особистий бренд – це не те, що людина сама говорить про себе. Це те, що інші думають про неї. Фактично, це сплав іміджу та репутації, що підсвічує найбільш помітні риси характеру та зовнішності, підкреслює сильні сторони людини.

Що таке особистий бренд

Складові особистого бренду:

  • візуальна частина (логотип, кольорова палітра тощо);
  • цілі;
  • глобальна ідея;
  • меседжі, посил.

Варто зазначити, що правильно сформований персональний бренд ґрунтується на справжніх якостях людини. Він підкреслює її головні риси та досягнення, ілюструє ставлення до важливих подій. Найбільша помилка, яку можна допустити під час побудови бренду – орієнтація на інших людей, дії за чужим зразком, намагання показатися кимось, ким людина не є.

Кому потрібен особистий бренд

До того, як інтернет об’єднав мільйони людей всередині всесвітньої мережі, персональний бренд виконував роль візитівки для підприємців, кінозірок, музикантів. В прецифрову епоху цим людям необхідно було бути публічними, показуватись у ЗМІ, замовляти рекламу.

Сьогодні особистий бренд потрібен всім, хто проявляє високу активність в інтернеті. Люди, які ведуть соцмережі, мають свій сайт, канал на відеохостингу чи блог, мають піклуватися про свій імідж. Образ їхньої особистості, який формується завдяки контенту, буде сприйматись глядачами максимально серйозно. Родичі, друзі, навіть колеги та керівники часто сприймають людину через призму того, що вона викладає на своїй сторінці в Інстаграмі.

Задаючись питанням «Чи потрібен мені свій бренд?», варто згадати, як саме відбуваються покупки в епоху інтернету. Зазвичай люди ідуть в мережу, щоб знайти сторінку свого лікаря, перукаря або вчителя англійської мови. Якщо вони відчувають якусь спорідненість з фахівцем, то скоріше за все, скористаються його послугами.

Особливе значення має селф-брендинг для представників творчих професій, пов’язаних з візуальними образами. Фотографи, дизайнери, ілюстратори – їхня кар’єра сьогодні залежить саме від ефективності персонального бренду.

Говорячи про те, що таке особистий бренд, експерти часто забувають уточнити одну цікаву деталь. Персональний бренд формується незалежно від того, докладає людина до цього зусиль, чи ні. Якщо не займатись іміджем ціленаправлено, то скоріше за все він буде хаотичним, безладним, незрозумілим. Щоб вибудувати дійсно успішний, ефективний та гармонійний образ, потрібно добре попрацювати.

5 аргументів на користь побудови особистого бренду

Особистий бренд – це складна робота, яка не закінчується ніколи, поки людина присутня в мережі інтернет. Щоб сформувати певний образ, доведеться докласти немало зусиль та задіяти цілий набір ресурсів. До того ж чим масштабнішим стає проєкт, тим більше відповідальності лягає на плечі медійної персони (власника бізнесу, лідера думок, експерта). Роздумуючи над тим, чи варто будувати селф-бренд, можна взяти до уваги його майбутні переваги та недоліки.

Переваги особистого бренду:

  1. Демонстрація себе на ринку – вдало підібраний відеоряд та візуальне оформлення, хороші тексти, цікава подача інформації, кейси та відгуки в комбінації з позитивним образом професіонала сформують максимально привабливий для публіки образ експерта. Стаючи видимою на ринку, людина з хорошим особистим брендом буде отримувати більше клієнтів.
  2. Визнання – цей фактор не можна скидати з рахунку, адже репутація професіонала серед колег має велике значення.
  3. Довіра – коли люди постійно спостерігають за тим, як хтось транслює події зі свого життя, професійні досягнення, кейси та іншу інформацію, вони звикають до цього «серіалу». В них виникає певний рівень довіри до фахівця та його продукту чи послуг.
  4. Масштабування та ріст – очевидно, що чим більше клієнтів та покупців, тим краще складаються фінансові справи. Окрім розширення клієнтської бази фахівець може дозволити собі підвищувати ціни або виводити на ринок преміальний продукт.
  5. Нетворкінг – для налагодження корисних та плідних зв’язків, необхідно робити внески у персональний бренд. Чим краща репутація, вища впізнаваність та популярність людини, тим більш охоче з нею будуть співпрацювати такі ж відомі та впливові люди (партнери, колеги, інвестори, наймані працівники, меценати, благодійні організації, кредитні компанії та банки).

Збираючи дані про те, що таке особистий бренд, не можна забувати про негативну сторону цифрового сліду.

Недоліки та складнощі в побудові селф-бренду

PR-агенти застерігають щодо використання неправдивої інформації або навмисного маніпулювання аудиторією. Такі речі виходять боком. Зараз розголос відбувається дуже швидко, а культура відміни поступово починає проникати в наше суспільство.

Можливі негативні наслідки персонального бренду:

  • хейт – від нього не врятуватися нікому, хто наважився на створення селф-бренду. Ріст аудиторії та вихід на нові ринки неминуче призведе до образливих коментарів;
  • помилки через необачність – тим, хто будує свій бренд, потрібно постійно слідкувати за своєю поведінкою в реальному житті та інтернеті. Необачні висловлювання та нестримані емоції можуть нашкодити репутації;
  • витік надто особистих даних – пильна увага людей може бути некомфортною для того, хто швидко став популярним. Іноді аудиторія (навіть дуже лояльна) починає переходити межі, роблячи життя інфлюенсера нестерпним.

Щоб убезпечити себе від описаних вище негараздів, варто вчасно звертатись до спеціалістів. Юрист та охоронні фірми допоможуть розв’язати питання, пов’язані з особистою безпекою. Психолог та психіатр попіклуються про ментальний стан, а досвідчений PR-менеджер підкаже пораду щодо корегування іміджу.

Чому ефективний особистий брендінг важливий в цілому

В маркетингу є поняття «холодний дзвінок». Воно виникло в часи, коли продавці мали дзвонити стаціонарним телефоном, користуючись списками номерів у телефонній книзі. Зараз так називають звернення до потенційного покупця/клієнта, який раніше ніколи не чув про конкретну компанію та нічого про неї не знає. Вважається, що укласти угоду (зробити продаж, отримати заявку тощо) з першої спроби під час «холодного контакту» дуже складно.

На противагу холодним існують «теплі контакти» – звертання до людини, яка вже робила покупку в даному магазині, або є підписником конкретного блогера. Продавцям і консультантам набагато легше працювати з аудиторією, яка вже трохи поінформована про особистість продавця та сам продукт. Фактично, саме за цією схемою і працює персональний бренд. Він дозволяє сформувати коло людей з високим рівнем лояльності до виробника товарів чи послуг.

Як створити власний бренд

Якщо позиціонування людини в особистому бренді проведено грамотно, то в аудиторії виникає певна довіра до бренду і продуктів, що продаються під його торговою маркою. Люди, які змогли створити успішний персональний бренд і масштабувати його, нерідко стають лідерами думок. Завдяки високому соціальному статусу вони впливають на інших, формують їхнє світосприйняття, інтерпретують зміст і сенс подій, задають тренди.

Цікавий факт: у багатьох засновників всесвітньо відомих корпорацій набагато більше підписників у соцмережах, ніж у їхніх компаній. Це пояснюється тим, що людей завжди приваблює можливість зазирнути в життя інших.

Брендінг для формування «команди мрії»

Наявність зрозумілого, гармонійного та цілісного бренду допомагає швидко виокремити цільову аудиторію. Мається на увазі не тільки збір потенційних покупців продукції чи послуг. Персональний бренд дозволяє виокремитися на фоні конкурентів. Також він необхідний для пошуку партнерів і найманих працівників у команду.

Добре вибудуваний особистий бренд спростить процес масштабування бізнесу, допоможе перенести його на іншу платформу або інтегрувати в сторонній проєкт.

Особистий бренд як засіб підвищення соціального рейтингу

Навіть ті, хто не бажає ставати інфлюенсерами та будувати корпорацію, можуть отримати багато бенефітів від свого бренду.

Навіщо звичайній людині особистий бренд:

  1. Охайно оформлена сторінка в соцмережі, цікаві фото і короткі розповіді про себе значно спрощують пошук друзів і партнерів. Знайомлячись з новими потенційними партнерами в реальному житті або на сайтах знайомств, можна запросити їх до свого блогу. Таким чином не доведеться кожного разу розповідати історію свого життя з початку.
  2. Через персональний бренд можна транслювати різні аспекти свого життя, або ж тільки якусь одну його грань. Багато людей ведуть акаунти, присвячені своїм хобі та захопленням (вязання, малювання, догляд за тваринами, кулінарія). На базі спільних інтересів вони знаходять однодумців та розширюють коло спілкування, або просто отримують задоволення від демонстрації своїх успіхів.
  3. Особистий бренд може допомогти в комунікації з рідними, що живуть далеко. Не у всіх людей є можливість та бажання постійно спілкуватися з ріднею. Певний образ у соцмережах або в блозі допоможе інформувати близьких про основні події життя. В довгостроковій перспективі це посприяє відновленню зв’язку, а також спростить спілкування.

Хороша репутація цінувалась завжди. Тому варто докладати зусиль, щоб проєктувати в інформаційний простір конкретний, вигідний для своїх цілей, образ.

Як створити особистий бренд

Інколи з’являються селф-бренди, які виникли спонтанно, самі по собі. Це стається через вплив різних факторів та збіг обставин. Однак навіть в таких випадках необхідно створити систему, яка буде підтримувати цей бренд і забезпечувати його розвиток. Якщо ж потрібно створити бренд «з нуля», без конкретних методик не обійтися. Найкращого результату можна досягти, залучивши до процесу спеціалістів. Розробкою селф-брендів займаються PR-агенти та менеджери, деякі маркетологи та блогери.

Провести інтерв’ю з самим собою

Найпершим кроком повинно бути з’ясування важливих аспектів. Для цього варто задати самому собі кілька питань:

  1. Хто ти такий? Як би ти представив себе незнайомій людині? З чого почав би?
  2. Які речі тебе визначають? Що викликає почуття захоплення? Чи є якісь інтереси та хобі?
  3. В якій сфері ти хотів би працювати?
  4. Які речі абсолютно не про тебе? Які прикметники тобі зовсім не підходять?
  5. Назви речі, з якими ти взагалі не бажаєш асоціюватись.
  6. Які твої цінності? Які соціальні питання та явища важливі для тебе та хвилюють тебе? Чи є якась ідея, яка стане центральною для всього бренду?
  7. Що стане унікальною «фішкою» майбутнього особистого бренду? Яким чином він зможе виділитись на фоні конкурентів?
  8. Як виглядає список найближчих короткострокових цілей? Чи є довгострокові цілі?
  9. Який вплив ви бажаєте чинити на світ і людей, що в ньому живуть?
  10. Як виглядає перелік ваших сильних сторін? Чи є щось, що ви робите надзвичайно добре?

Нарешті, варто визначитись, з якою метою взагалі будується персональний бренд? Це буде трансляція особистих поглядів, думок та лайфстайлу, чи він слугуватиме бізнесовим цілям?

Насправді це дуже серйозна та об’ємна робота. Щоб справитись з нею максимально ефективно, варто попросити про допомогу. Присутність та участь хорошого друга вже покращить результат. Однак, якщо ставки дуже високі (наприклад, коли брендинг є базою для розвитку справи всього життя), ліпше залучити фахівця.

Часто люди, що цікавляться тим, як створити власний бренд, формують помилкове враження про саму суть селф-брендінгу. Їм здається, що вони повинні створити абсолютно нову особистість, щоб транслювати її аудиторії. Однак цей прийом насправді не є перспективним. Він може спрацювати на короткій дистанції, але в під час гри «в довгу» людина скоріше за все швидко вигорить. Важко підтримувати життя вигаданого образу, це потребує неабияких ресурсів. До того ж є ризик того, що аудиторія відчує фальш і втратить довіру до очільника бренду.

Щоправда, експерти допускають деякі корегування справжнього образу. Вони кажуть, що персональний бренд – це не обов’язково трансляція аудиторії всіх риси характеру людини. Можна зробити акцент на деяких, найбільш важливих і помітних, а інші просто не підсвічувати. Наприклад, викладачу англійської мови для молодших класів не потрібно показувати всі подробиці свого особистого життя. Його професіоналізм може постраждати від цього.

Визначити свою цільову аудиторію

Сподобатися всім неможливо, тому не варто й намагатись. Перше правило для тих, хто будує власний бренд – виокремити свою цільову аудиторію, зрозуміти, що не кожна людина здатна стати покупцем конкретної продукції або послуг.

На перший погляд, це може здатись незрозумілим. Більш логічною видається думка, що чим більше людей почує про товар, тим більше буде продажів. Однак насправді маркетингові дослідження показують, що вигідніше звертатись до лояльної, зацікавленої аудиторії та намагатись продавати їм товари чи послуги. Щоб отримати результат від «холодних контактів», потрібно витратити надто багато часу та ресурсів.

Таким чином, можна зробити висновок: визначення цільової аудиторії конкретного бренду – одна з ключових цілей під час побудови селф-брендингу.

Коли очільник бренду та його команда добре розуміють потреби, проблеми та очікування своєї цільової аудиторії, вони можуть адаптувати свій товар чи послуги належним чином. Чим краще бренд «попадає в ЦА», тим ліпше закриває її потреби та тим успішнішим він стає.

Як створити профіль клієнта

Як створити профіль клієнта (аватар клієнта):

  1. Демографічні дані – віковий діапазон, місце проживання, стать і гендер, освіта, сімейний стан (стосунки), середній дохід, професія.
  2. Бажання, прагнення, цілі – як саме ідеальний клієнт бачить своє майбутнє, які має мрії, короткострокові та довгострокові цілі?
  3. Проблеми та незакриті потреби – що наразі турбує клієнта, який в нього біль, що заважає досягати своїх цілей?

Робота зі створення портрета ідеального клієнта дуже важка і забарна. Не можна просто вказати: жінки віком 18-40 років. Потрібно не розширювати, а звужувати обсяг цільової аудиторії. Аватар повинен мати настільки детально прописані риси характеру, щоб здавався справжньою живою людиною.

Розуміючи значимість цього етапу в будівництві селф-бренду, багато експертів пропонують свої гайди або навіть цілі книги, що висвітлюють тонкощі мистецтва вибору ЦА.

Помилки з визначенням цільової аудиторії виливаються втратою ресурсів. Найочевидніше – можна «злити бюджет» на рекламу, якщо не розуміти, як налаштувати таргет. Рекламне оголошення буде показуватись тим людям, які не зацікавлені в продукті/послузі. В результаті, гроші будуть витрачені, але продажів реклама не принесе. Ще один варіант – виробник витрачає місяці або навіть роки на створення товару, а потім не може його реалізувати (наприклад, якщо продукт орієнтований на середній клас, але має надто високий цінник).

Насамкінець попередимо, що варто розрізняти цільову аудиторію, яка лояльно ставиться до бренду (коментує пости,  постійно підтримує його очільника) та покупців. І перші, і другі важливі для селф-брендінгу, але для залучення їхньої уваги можуть знадобитися різні методи. Саме тому під час розробки портрета ідеального клієнта потрібно створювати кілька аватарів.

Скласти маніфест

Якщо слово «маніфест» видається надто пафосним, можна замінити його на «презентацію».

На даному етапі знадобиться вся інформація, зібрана в процесі інтерв’ю з собою та під час визначення цільової аудиторії. Маніфест – це проста, але містка заява про особистий бренд. Вона має відображати індивідуальність людини та говорити мовою цільової аудиторії. Оптимальний об’єм – від одного до трьох речень.

Експерти радять формулювати головну заяву бренду за наступним шаблоном: «Я – Х (представлення: імя та короткий опис особистості). Я пропоную (товар/послугу) для (цільової аудиторії), щоб (розв’язання певних проблем, трансляція цінностей, головна пропозиція). Звичайно, що цей стандартний шаблон має бути відкорегований відповідно до унікальних особливостей людини та її пропозицій.

Складаючи план, як створити власний бренд, неможливо оминути етап роботи над унікальною торговою пропозицією (УТП). Сьогодні існує певний тренд для особистих брендів – цінується їхня винятковість та орієнтація на вузьку тематику. Люди схильні довіряти експертам, які добре розуміються на одній справі. Коли людина позиціонує себе в якості спеціаліста широкого профілю, її компетентність викликає питання.

Щоб селф-бренд був дійсно ефективним, його очільник має пообіцяти аудиторії конкретний результат та зрозумілий шлях для його отримання. Саме це називається унікальною пропозицією. В ідеалі вона повинна бути відмінною від УТП, які пропонують конкуренти.

Особливості розробки унікальної торгової пропозиції

Для розробки унікальної торгової пропозиції експерти радять знайти точки перетину між сферами «Що я вмію найкраще» та «Чого найбільше хоче ідеальний клієнт».

Як сформулювати цінність УТП для цільової аудиторії:

  1. Що саме робить бренд – подумати, яку цінність товар/послуга надає покупцям/клієнтам в обмін на їхні ресурси (увага до блогу, гроші за товари та послуги, участь в івентах та активностях тощо).
  2. Як бренд це робить – виокремити головні відмінності, характерні для товару чи послуги. Також дуже важливо зробити продукт впізнаваним, помітним, самобутнім.

Краще за все працюють унікальні торгові пропозиції, сформульовані в 5 словах, або навіть менше. Стикаючись з УТП бренду, люди повинні одразу зрозуміти, хто до них звертається та що він робить. Не варто ускладнювати формулювання або концепцію.

Розповісти власну історію

Презентувати особистий бренд потрібно за допомогою своєї особистої історії. Сторітелінг – дуже ефективний інструмент для досягнення різних цілей. Історії з життя засновника бренду повинні мати кілька форматів – коротші для соцмереж та довші для детальних розповідей, інтерв’ю, біографій. Кожна людина може розказати свою історію, хоча для її редагування краще запросити професіонала.

Важливо, щоб історія відображала характер і особистість людини – власника бренду. Форма викладення може бути абсолютно різна, це залежить від цільової аудиторії та місць її дислокації.

Як оформити свою історію:

  • відео (коротке для закріплених сторіз в Інстаграм, або довге для Ютуб каналу);
  • інтерв’ю або подкаст в аудіоформаті;
  • закріплена гілка твітів;
  • розділ зі статтями на тему «про мене» на сайті чи в блозі.

Розробити візуальну складову

Це надзвичайно важливий пункт в роботі над особистим брендом. Він включає підбір кольорової схеми, створення логотипа, визначення основного напрямку у візуальному контенті.

Питання, які потрібно задати собі для створення візуальної складової:

  • професійна чи аматорська зйомка?
  • тон та настрій фото й відео (веселий, експресивний, меланхолійний тощо)?
  • справжні знімки чи ілюстрації (які саме ілюстрації)?
  • хто робитиме оформлення, професійний дизайнер чи сам власник бренду?

Якщо персональний бренд базується на кількох платформах, потрібно витримати однакове оформлення на всіх них.

Створювати сенси та транслювати цінності

В побудові потужного та сильного селф-бренду важливо дотримуватися послідовності. Аудиторія має бачити, що цінності, ідеї та погляди, заявлені спочатку, залишаються актуальними для власника бренду й надалі.

Найкращий вихід – розробити довгострокову стратегію та спланувати контент-маркетинг. Коли персональний бренд тільки розвивається, з цим завданням цілком зможе справитись сам його власник. Однак для масштабування проєкту варто запросити експерта або створити команду з кількох спеціалістів (як мінімум, SЕО-спеціаліст та контент-менеджер).

Маючи на меті монетизацію особистого бренду, не можна надто активно транслювати цю позицію. Популярні колись активні продажі сьогодні поступилися місцем нативній рекламі та м’яким методам просування. Більшість відомих брендів надають своїй цільовій аудиторії певний обсяг товарів та послуг безкоштовно. Ця практика чудово показує себе, незалежно від специфіки діяльності компанії.

Грамотно вибудуваний бренд має не просто розказувати про те, як він розв’яжи проблему ідеального клієнта. Він повинен показати, яким чином це буде зроблено. Щобільше, якийсь обсяг проблем він має вирішити безкоштовно і якості прикладу. Завдяки такому прийому бренди отримують лояльну та вірну аудиторію, а також підтверджує експертність виробників товарів чи послуг.

Наприклад, Євген Клопотенко вкладає величезну кількість ресурсів у створення блогу з безкоштовними рецептами. Він транслює свій незвичний та цікавий підхід до страв у безкоштовних статтях і відеороликах. Звичайно, це подобається не всім, однак даний прийом допомагає одразу відфільтрувати цільову аудиторію. Люди, які добре сприймають підхід Євгена до приготування їжі та комбінування продуктів, можуть спробувати якусь з його безкоштовних порад. Зрозумівши, що Євген пропонує дієві методики, які дійсно працюють, вони більш охоче купуватимуть платні продукти – книжки, курси, харчові продукти, що рекламуються за колабораціями.

Особливості розробки маркетинг-стратегії

Алгоритм розробки маркетинг-стратегії для бренду:

  1. Скласти список усіх тем, які цікаві очільнику бренду та одночасно корисні для цільової аудиторії.
  2. Провести поверхневий або глибший аналіз конкурентів (просто щоб подивитись, що і як уже було зроблено). Виокремити аспекти, які недостатньо повно розкриті конкурентами.
  3. Скласти список ключових слів для кожної теми.
  4. Розробити детальний контент-план (в якій послідовності буде створений контент, коли й де опублікований).

Зараз є багато сервісів, спеціально розроблених для генерування контент-плану. До речі, вони також часто мають безплатну та платну версії. Перша пропонує обмежений функціонал, друга – набір додаткових можливостей та привілеїв.

Приклади контенту, щоб створити бренд і розвивати його:

  • блог, сайт зі статтями;
  • відеоролики;
  • подкасти;
  • вебінари;
  • онлайн-курси;
  • інфографіка;
  • авторські посібники, гайди, робочі зошити;
  • слайд-шоу;
  • тематичні дослідження.

Важливо розуміти, що контент не має бути абсолютно унікальним. Аудиторії потрібно нагадувати про інформацію, яку вже публікували конкуренти. Також час від часу можна використовувати теми повторно, однак не копіювати, а зробити своєрідне відновлення.

Розвиток селф-бренду за допомогою якісного контенту – це органічний ріст. Він потребує немало часу та ресурсів, іноді такий шлях до успіху займає роки.

Стратегія побудови ефективного власного бренду: поради

Стратегія побудови ефективного власного бренду

Перш ніж замовляти дизайнеру логотип та підбирати фразу для шапки профілю, необхідно ретельно пропрацювати глибинні сенси майбутнього персонального бренду.

Експерти з побудови селф-брендів рекомендують звернути увагу на наступні аспекти:

  1. Фокус – визначення ніші, цільової аудиторії, а також сфери інтересів та компетенцій, в якій планує працювати людина.
  2. Цінності – це один зі стовпів, на яких тримається вся конструкція бренду. Якщо людина не сформулює їх сама, то набір цінностей сформується самостійно. Звичайно, краще проконтролювати цей процес, адже хаотичність рідко буває продуктивною. В список цінностей зазвичай входять ключові життєві орієнтири людини, її філософія та глобальні ідеї.
  3. Унікальність та оригінальність – навіть блог бухгалтера можна вести креативно та цікаво. Позиціонування людини – це план дій для того, щоб відокремитися від конкурентів та стати помітною фігурою у вибраній галузі.
  4. Оптиканальність – мається на увазі підбір оптимального каналу зв’язку з цільовою аудиторією. Зовсім не обов’язково прагнути до всеукраїнської популярності, достатньо лише стати впізнаваним серед конкретної спільноти.

Варто додати, що зовсім не обов’язково бути експертом у якійсь галузі, щоб транслювати своє ставлення до тем, пов’язаних з нею. Наприклад, людина, що не є психологом, може розповідати у своєму блозі про різні психологічні практики та техніки. Саме так робить Алла Малкін, вона ділиться власним досвідом психотерапії та розказує про ефективні методи самопомічі. При цьому вона постійно уточнює, що не є психологом, а її контент – не експертна думка, а інформація для ознайомлення.

Застосовувати стратегію видимості

Коли йдеться про те, як створити власний бренд, більшість людей роблять ставку на свій особистий сайт. Це шлях до незалежності, адже на своєму власному ресурсі можна публікувати все, що завгодно в будь-якому форматі. Однак необхідно розуміти, що незалежність коштує дорого – доведеться витратити дуже багато часу та ресурсів на створення сайту, його ведення, розвиток та рекламу.

Замість того, щоб збирати аудиторію з нуля, провідні PR-менеджери рекомендують залучати аудиторії інших брендів.

Як працює стратегія видимості:

  1. Інтерв’ю та виступи – очільник бренду або його представники можуть розповідати про бренд, будучи учасниками різних програм на традиційних медіаканалах (телебачення та радіо). Також можна відвідувати офлайн або онлайн інтерв’ю, бути гостем подкастів, вебінарів та віртуальних подій.
  2. Гостьове ведення блогу – щоб не створювати власний сайт і водночас публікувати свій контент, варто домовитись про гостьове ведення блогу. Це може бути авторська колонка в журналі (традиційному чи онлайн) або цикл статей в спеціалізованому виданні. Головне, щоб в такому контенті фігурувала назва бренду або ім’я його очільника.
  3. Публічні виступи – мається на увазі участь у конференціях, семінарах та інших івентах, які відвідує цільова аудиторія.
  4. Партнерство – це один з найперспективніших шляхів позиціонування людини. Він передбачає спільну взаємовигідну діяльність, в результаті якої стається обмін цільовою аудиторією.

Керувати невеликим брендом можна самотужки, однак навіть це потребує уважності, дисциплінованості, терпіння та багатьох інших рис. Коли ж селф-бренд росте і масштабується, варто знайти помічника або створити цілу команду.

Вибір платформи для розвитку бренду

Створюючи бренд, важливо зрозуміти, якою мовою звертатись до цільової аудиторії. Комусь підійде швидкий та легкий візуальний контент, іншим потрібно більш детально розписати переваги конкретного продукту.

Для контакту з аудиторією дуже зручно використовувати соціальні мережі та месенджери. Не потрібно намагатись охопити їх всі, достатньо виокремити 2-3 платформи. В цьому завданні важлива якість, а не кількість. Цікаво, що в кожного сучасного ресурсу є свої особливості та характер. Наприклад, LinkedIn прекрасно підходить для розвитку персонального бренду фахівця, експерта, професіонала. Однак навряд чи майстер манікюру зможе досягти там успіху, яким би генієм він не був.

Натомість Facebook – це один з найширших каналів соцмедіа, він допоможе масштабувати практично будь-який бренд. Хоча серед людей молодшого віку він вважається застарілим і неактуальним. Вони віддають перевагу Інстаграму, Тік-Току або Твітеру. Розглянемо, який канал варто обрати для спілкування з цільовою аудиторією.

Instagram

Instagram – дуже популярний майданчик, на якому головним важелем росту є візуальний контент. Профіль в Інстаграм може бути простою візитівкою, портфоліо або ж повноцінним блогом. Зазвичай люди в цій мережі не читають довгих текстів, тому потрібно зробити акцент на якісних фото і відео.

Facebook

Facebook – одна з перших соцмереж у світі, яка досі залишається актуальною. Експерти з маркетингу кажуть, що Фейсбук здатен допомогти налагодити контакт з міленіалами та людьми старшого покоління. Тут можна публікувати різноманітний контент, є високі шанси на те, що люди його прочитають та відреагують. Для Фейсбуку підходять короткі розповіді про себе та свою справу, нотатки з особистого досвіду, фото, відео, інфографіка. Доступна можливість ведення не просто особистої сторінки, а бізнес акаунту з розширеним функціоналом.

Telegram

Telegram – надзвичайно популярний месенджер, призначений для миттєвого обміну повідомленнями, документами, файлами, а також фото та відеоконтентом. Тут можна створювати канали, групи, особисті та групові чати. Контент не піддається цензурі, тому можна публікувати найсміливіші думки. Через те, що це не соцмережа, органічного приросту аудиторії не трапляється. Людей потрібно запрошувати сюди з інших майданчиків. Варто розуміти, що Телеграм позиціонується як незалежна платформа, але заснований російськими розробниками.

TikTok

TikTok – з’явившись в часи карантину, ця платформа дуже швидко набула популярності. Її полюбляють підлітки та люди молодого віку, однак це не значить, що тіктоком користуються лише вони. Тут можна знайти свою цільову аудиторію, якщо добре та наполегливо попрацювати. Важливо вміти підхоплювати тренди, розуміти сучасний гумор, робити якісний відеоконтент. Якщо ТікТок не є основним ресурсом для розвитку селф-бренду, то аудиторію з нього потрібно направляти на інші майданчики (магазин, сайт, лендинг).

Youtube

Youtube – глобальний відеохостинг може бути як головною платформою для бренду, так і допоміжною. На Ютубі є свої тренди та мода, однак вони змінюються не настільки швидко, як в ТікТоці, наприклад. Саме тому даний майданчик добре підходить для транслювання глобальних цінностей та великих ідей. Очевидно, що найважливіший аспект контенту – візуальна складова.

LinkedIn

LinkedIn не настільки популярний серед широкого загалу, як Інстаграм, однак він чудово підходить людям, які бажають створити бренд і є фахівцями в тій чи іншій професії. На цьому майданчику збираються експерти найвищого рівня, знавці своєї справи. Тут можна піарити свій селф-бренд, шукати партнерів або членів команди. Зазвичай добре продуманий профіль в Лінкедін працює краще, ніж резюме.

Можливо, з першого разу не вдасться підібрати ідеальний ресурс для розвитку свого бренду. Не варто опускати руки після кількох невдач. Персональний бренд – це комплексна робота, яка потребує зусиль, терпіння та часу. Винагородою є приріст цільової аудиторії, розширення каналів продажу продукції, здобуття нових рівнів визнання і популярності. 

Джерела: www.shopify.com, www.thinkific.com, www.sociabble.com, www.brandcredential.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *