Зміст
Особистість кожної людини унікальна й неповторна, вона відображає певні фізичні характеристики, уподобання, переконання, таланти й здібності, звички та навички. Риси характеру є важливою частиною особистості. Вони значною мірою впливають на поведінку людини, тому відіграють суттєву роль у побудові близьких стосунків та трудових відносин.
Риси характеру: що це
Риси характеру людини – це прояви поведінки людини у типових обставинах. Їх також можна назвати моральними та етичними якостями людини. Завдяки рисам характеру можна зробити висновок про цінності та принципи, які керують людиною на її життєвому шляху.
Варто зазначити, що риси характеру та риси особистості – це різні поняття. Риси характеру зосереджуються на моральних та етичних аспектах. Натомість риси особистості охоплюють значно ширший спектр, вони обумовлені біологічними, соціальними та психологічними факторами. Це такі параметри як екстраверсія, відкритість, невротизм, зговірливість та сумлінність. Особистісні риси стають помітні одразу ж після початку спілкування, тому що вони статичні та фундаментальні.
Риси характеру людини неможливо розпізнати швидко, вони проявляються протягом певного часу. Тобто, при поверхневому знайомстві дуже важко зрозуміти характер співрозмовника. Однак пізніше вже можна судити про певні риси характеру за тим, як людина реагує на події, які рішення приймає та чим керується у своїх діях.
Характер не є чимось вродженим, він формується в процесі виховання, навчання, спілкування з оточуючими, в результаті мислення та роздумів.
Ключові фактори, які впливають на позитивні та негативні риси характеру:
- Біологічні особливості (тип нервової системи, темперамент, фізичні можливості включно з обмеженнями).
- Соціальне середовище (сім’я, навчальні заклади, колектив, інші соціальні групи).
- Активність самої людини (саморозвиток, робота над своїм ментальним здоров’ям, самовдосконалення).
Характер може змінюватись протягом життя людини. На це може впливати зміна світогляду, тривала хвороба, знайомство з новими людьми, а також безліч інших факторів. Така пристосованість зумовлена еволюційними механізмами. Щоб вижити, нашим предкам доводилось адаптуватись до нових умов та змін у суспільстві. Не дивно, що людина здатна розвивати навіть ті риси характеру, які вступають у протиріччя з її вродженими особистими якостями. Наприклад, сором’язлива людина може навчитись виступати зі сцени. Зазвичай такі вчинки здійснюються, якщо існує потужна мотивація (особисті або соціальні потреби).
Теорії рис характеру
Сьогодні існує багато інструментів і методик для визначення рис характеру людини, близько 2500 тестів тільки в США. Однак це не означає, що всі вони однаково якісні та ефективні.
Щоб визначити риси характеру людини, найчастіше використовуються дві популярні системи: Індикатор типів Майєрса-Бріггса (16 типів) та Еннеаграма (9 типів). Фактично, ці системи дозволяють з’ясувати риси особистості людини. Риси характеру визначаються потім, як такі, що імовірно властиві представникам конкретного типу особистості.
Проблематика будь-якої типології полягає в тому, що неможливо чітко та однозначно визначити критерії для поділу людей на категорії. Прояви конкретних рис характеру рідко бувають абсолютними, скоріше це спектр. За цими системами досить легко визначити яскраво виражених екстравертів та інтровертів. Однак люди з менш проявленими рисами можуть показати однакові результати в декількох категоріях.
Приклади рис характеру
Попри те, що у багатьох людей можуть бути однакові риси характеру, вони все одно мають свою власну індивідуальність. Це пояснюється тим, що ці риси відрізняються за ступенем проявленості, також вони можуть бути представлені у різних комбінаціях. Наприклад, двох різних людей можна назвати скромними, але один просто не дозволяє собі забрати останній кекс зі спільної тарілки, а інший соромиться звернутись до керівника за підвищенням зарплатні.
Риси характеру людини поділяються на позитивні та негативні, але такий поділ має умовний характер. Насправді будь-який прояв характеру має свій сенс і дає людині інформацію про її реакцію на певні події. Це значить, що людину, яка демонструє негативні або деструктивні риси характеру, не можна називати поганою. Варто відрізняти людину з деструктивними рисами від людини, яка вчиняє негативні дії.
Прояви певних рис характеру
Як проявляються деякі позитивні риси характеру:
- Чесність – передбачає уміння бути справжнім, автентичним, казати правду навіть, якщо це складно і невигідно. Чесна людина здатна брати на себе відповідальність за свої дії, відповідати за помилки. Варто відрізняти чесність від грубості та нетактовності. Чесна людина розуміє, як казати правду з повагою до інших.
- Надійність – своєчасне виконання завдань, дотримання обіцянок та зобов’язань, пунктуальність і передбачуваність. Всі ці якості властиві надійним людям. Зазвичай вони проявляються в особистих стосунках та робочих відносинах. Іноді таких людей можуть сприймати як негнучких та надто категоричних.
- Співчутливість – проявом цієї риси може бути турбота про добробут інших людей, уміння розуміти потреби інших та готовність допомогти їм. На відміну від жалощів співчутливість є конструктивною рисою, адже веде до активних дій.
- Відповідальність – здатність людини розуміти та виконувати свої обов’язки, уміння визнавати свої помилки та виправляти їх. Не варто плутати відповідальність із гіперконтролем та перфекціонізмом.
- Наполегливість – стійкість перед обличчям труднощів, завзятість на шляху до мети. Наполегливі люди здатні розмірено втілювати в життя намічений план, вони дисципліновані та не потребують зовнішнього контролю для продовження своєї діяльності.
- Смиренність – риса, яку можна сплутати зі слабкістю або поступливістю. Смиренність передбачає уміння залишатись скромним попри видатні досягнення та успіх. Такі люди не вдаються до вихваляння та не страждають на зарозумілість. Вони знають про свої обмеження, об’єктивно визнають власні сильні та слабкі сторони, не бояться визнавати свою неправоту або помилки.
Розуміння того, як можуть проявлятись позитивні чи негативні риси характеру, дозволяє побудувати якісні відносини з іншими людьми. Знати себе важливо для тих, хто працює в команді, прагне поліпшити свою дружбу, родинні або романтичні стосунки.
Чому риси характеру важливі в робочому середовищі
Будь-яка трудова діяльність передбачає комунікацію з людьми, а також короткочасні та тривалі відносини. Залежно від виду робочих задач цінними можуть бути різні риси. Саме тому потрібно розуміти свої сильні та слабкі місця, це дасть змогу розвивати конкурентні переваги та досягти успіху.
Ще один важливий плюс того, щоб достеменно знати свій характер – здатність об’єктивно оцінювати майбутній фронт робіт та свою продуктивність. Наприклад, людина, яка знає про свою сміливість і наполегливість, зможе поїхати у відрядження в інше місто та допоможе відкрити там новий філіал компанії. Натомість емпатична, скромна і весела людина буде найкращою компанією для нового співробітника. Вона зможе ввести новачка в курс справ і м’яко познайомити з корпоративною етикою.
Як використати риси характеру в трудовій сфері:
- під час пошуку роботи потрібно підкреслити ті свої переваги, які відповідають вакансії (креативність та гнучкість або цілеспрямованість та наполегливість);
- на співбесіді варто розказати, як були застосовані конкретні риси на попередньому місці роботи;
- на робочому місці необхідно проявляти певні риси характеру у спілкуванні з колегами та керівником, щоб створити собі репутацію.
Знаючи свої позитивні риси характеру, людина може їх розвивати, поглиблювати. Інформація про негативні, деструктивні риси також важлива – це дає змогу бути обережнішим, стримувати їх прояви в кризових ситуаціях, або навіть попрацювати над їх корекцією (курси управління гнівом, індивідуальна або групова психотерапія).
Позитивні риси характеру
Називаючи гарні риси характеру та перераховуючи погані, варто розуміти, що мова йде про умовну оцінку. Поведінка, яка викликає схвалення в одній ситуації, є абсолютно неприйнятною в іншій. Здатність зіставляти свої дії з обставинами називається адекватністю.
Позитивні риси характеру в робочому середовищі:
- відповідальність;
- пунктуальність;
- чесність;
- самоконтроль;
- оптимізм;
- наполегливість;
- гнучкість;
- креативність;
- самостійність;
- лояльність, толерантність;
- здатність навчатись нового.
Це лише короткий перелік рис характеру, які підвищать продуктивність та покращать стосунки з колегами.
Негативні риси характеру
Щодо умовно поганих рис також має бути застосоване уточнення. Поведінка, яка розцінюється, як недопустима у близьких стосунках, може бути прийнятною або навіть бажаною у трудовій діяльності. Наприклад, конкуренція.
Негативні риси характеру, які заважають кар’єрному росту:
- легковажність;
- асоціальність;
- прокрастинація;
- злість, гнівливість;
- схильність до образ;
- мстивість;
- заздрість;
- жорстокість;
- недбалість;
- зверхність.
Окрім того, щоб визначити позитивні та негативні риси характеру, психологи також виділяють нейтральні риси. До цієї категорії можна віднести хитрість, конформізм, безтурботність, схильність до непокори, консерватизм, прямолінійність, амбіційність, емоційність, ощадливість тощо.
Це самі ті риси, які складно віднести до певної категорії, то вони однаково стосуються обох. Визначення їх як хороших чи поганий залежить від контексту.
Як розвинути позитивні риси характеру
Людина не може впливати на те, як її виховують у сім’ї або на атмосферу у навчальному закладі. Однак у дорослому віці в неї більше влади над своїм життям. Вона може свідомо обрати для роботи компанію з такими цінностями, які їй хотілось би засвоїти. Також перед нею постає безмежний простір для самоосвіти. У відкритому доступі безліч матеріалів для саморозвитку.
Самовиховання характеру полягає у цілеспрямованій діяльності щодо формування нових поведінкових патернів. Тобто людина помічає свої умовно погані риси характеру та докладає зусиль, щоб їх замінити на більш конструктивні моделі поведінки.
Як виховати у собі гарні риси характеру:
- Адекватно оцінити свій характер, виокремити якості, які заважають просуватись кар’єрними сходинками та будувати стосунки.
- Бути досить вимогливим до себе, мати твердий намір змінити свою поведінку.
- Знайти зразок для наслідування або заручитись підтримкою спеціаліста (психолог, коуч, тренер особистісного розвитку).
- Поставити мету, розробити план з її досягнення та почати діяти.
- Обрати засоби заохочення (покарання), застосовувати їх в разі стабільного просування планом (при порушенні дисципліни).
Спеціалісти говорять про те, що самостійно розвинути позитивні риси характеру здатні дуже наполегливі та дисципліновані люди. Вони сформулювали список інших навичок, які необхідні для саморозвитку: вміння аналізувати події та приймати власні рішення, критичне мислення, комунікабельність, саморефлексія, здатність чинити опір тиску, стресостійкість, емпатія, здатність співчувати людям.
Щоб викорінити погані риси характеру, знадобиться терпіння і час. Така робота пов’язана із покроковим ростом. Виховувати риси характеру можна протягом всього життя. Це динамічна система, яка постійно змінюється та потребує корегування.
Джерела: https://www.indeed.com/, https://positivepsychology.com/