Зміст
- 1 Що таке селера
- 2 Селера: харчова цінність
- 3 Селера: користь
- 4 Корінь селери: користь
- 5 Користь селери для жінок
- 6 Користь селери для чоловіків
- 7 Селера: протипоказання
- 8 Як вживати селеру
- 9 Простий салат з селери (кореню)
- 10 Салат з селери (стебла)
- 11 Як приготувати суп із селери
- 12 Смузі з селери
- 13 Алкогольні коктейлі з селерою
- 14 Сік з селери: унікальні властивості
Селера входить до числа найбільш поширених в Україні коренеплодів. Разом з морквою, буряком та картоплею вона використовується для приготування супів чи салатів. Стебло селери використовують рідше, однак воно не менш універсальне та корисне, ніж корінь. Його можна додати в салат, вичавити сік чи навіть запекти в духовці разом з іншими овочами.
Що таке селера
Селера – це загальна назва роду рослин, в який входять однорічні, дворічні та багаторічні види (загалом близько 20 різновидів). Селера (Apium) росте в країнах Європи, в Азії та Африці, Південній Америці, Австралії. Наземна частина рослини сягає 1 м заввишки.
В їжу вживають вид Селера звичайна (або Селера пахуча). Це дворічна рослина, яка має запашне листя та їстівний корінь.
В українських магазинах можна побачити 3 різновиди селери сорту Apium graveolens:
- secalinum – культивується заради пряного листя;
- dulce – для кулінарії мають цінність стебла;
- rapaceum – цінується за масивний корінь з насиченим смаком.
Окрім застосування в кулінарії, селера відома своїми лікувальними властивостями. В народній медицині селера – це поширений сечогінний засіб. Її стебла рекомендують як безпечну заміну солі при хворобах жовчного міхура та нирок. Вважається, що правильне вживання селери здатне поліпшити сон та врегулювати стан нервової системи.
Селера: харчова цінність
Коренеплоди, листя та стебла селери мають багатий склад. В усіх цих продуктах багато вітамінів, амінокислот, мікроелементів, ефірних олій та інших важливих для організму людини речовин.
У 100 грамах селери не більше 18 ккал. Білків усього 0,9 г, жирів 0,1 г, вуглеводів 2,1 г, клітковини 1,6 г, цукру 1 г. Фактично, на 95% селера складається з води.
Детальніше про вміст продукту:
- амінокислоти (каротин, аспаргін, нікотинова кислота і тирозин);
- вітамін Е;
- вітамін B6;
- вітамін B9;
- вітамін PP;
- вітамін K;
- вітамін C;
- калій;
- фосфор;
- марганець;
- магній;
- кальцій;
- цинк;
- залізо.
Завдяки низькій калорійності, їжу, приготовану з кореня або стебла селери, часто включають в дієтичне меню.
Селера: користь
Унікальна комбінація поживних речовин, вітамінів та мінералів робить селеру незамінною для людей, які бажають сформувати здоровий раціон.
Однією з головних властивостей продукту є здатність боротися з вільними радикалами. Систематичне вживання селери здатно суттєво збільшити кількість антиоксидантів у організмі людини, що позитивним чином впливає на загальний стан на стан здоров’я. Зокрема відтерміновуються деякі процеси старіння, покращується стан шкіри, зменшуються осередки запалень, краще працюють органи та системи.
Антиоксидантами є вітамін С, бета-каротин, флавоноїди, а також 12 інших сполук у складі селери.
Зменшення запалень
У стеблах та корінні селери міститься близько 25 протизапальних речовин. Вони допомагають в лікуванні артриту та остеопорозу.
Зменшуючи хронічне запалення, продукт покращує стан людини та полегшує перебіг хвороб. Варто відзначити, що селера не є лікарським засобом. Вона не може використовуватись як замінник медикаментів.
Зниження ваги тіла
Щоб зменшити вагу тіла, потрібен цілий комплекс заходів. Зазвичай це комбінація з фізичних вправ, нормалізації режиму сну, мінімізації стресів та переходу на здорове харчування.
Супи, салати, печені, смузі з селерою, а також інші страви з цим овочем значно сприяють втраті ваги. Річ у високому вмісті клітковини та дуже малій кількості калорій.
Покращення травлення
Користь селери дуже яскраво проявляється в тому, як вона діє на травну систему людини. Завдяки роботі антиоксидантів та протизапальних речовин налагоджується функціонування кишківника, однак особливий вплив здійснюється на шлунок.
Науковці провели дослідження, які доводять, що селера зменшує ризик виникнення виразки шлунку. Вони пояснили такий ефект дією полісахаридів на основі пектину. Також вчені відмітили, що дуже важливу роль виконує сполука апіуман. Вона покращує стан слизової оболонки шлунка і відновлює нормальну секрецію.
Користь селери для кишкового тракту полягає в тому, що вона на 95% складається з води та містить багато клітковини. Розчинна та нерозчинна клітковина допомагає налагодити регулярну роботу кишківника. Процес перетравлення їжі прискорюється, так само як і її проходження через весь травний тракт. В результаті знижується ризик запорів та інших негараздів з травленням.
Високий вміст вітамінів та низький глікемічний індекс
Комбінація вітамінів A, K і C є дуже корисною для людського організму. Також велике значення мають мікроелементи та мінерали – калій, фолієва кислота, магній. Через дефіцит вітамінів людина може почувати постійну втому, погіршення сну, зниження апетиту. Будь-які страви з цим продуктом дозволяють збалансувати вміст вітамінів у крові. Низький глікемічний індекс продукту вказує на те, що рівень цукру в крові залишається стабільним без різких стрибків.
Такі мінерали як магній, залізо та натрій сприяють нейтралізації кислої їжі.
Профілактика раку
Були проведені спеціальні дослідження, які показали, що апігенін ефективно бореться з запаленнями, має антибактеріальну та противірусну дію, а також руйнує ракові клітини.
Селера містить цю сполуку, тому науковці припускають, що її вживання може запобігти виникненню раку. Також в стеблах та корені селери присутня речовина лютеолін – це флавоноїд, який також відрізняється протираковими властивостями.
Підтримка здоров’я серця
Ризик смерті від серцевих захворювань актуальний навіть для тих, хто намагається вести здоровий спосіб життя. Вводячи селеру у свій раціон, можна значно його зменшити. Користь селери в даному аспекті залежить від флавоноїдів, рослинних сполук та антиоксидантів, які містяться в стеблах, листі та коренях.
Така комбінація речовин дуже добре впливає на серце і серцеву систему:
- «поганий» холестерин знижується, а рівень «хорошого» навпаки, підвищується;
- запалення лікуються швидше;
- стінки судин стають більш еластичними.
Помітну користь мають також вітамін K і фолієва кислота. Вони беруть участь у формуванні нових клітин крові та покращують її згортання.
Корінь селери: користь
Більшість інформації про селеру стосується саме зеленої частини рослини – листя і стебел. Однак корінь селери також є дуже цікавим продуктом. Він довше зберігається, його можна заготовити на зиму та додавати у більшість страв, так само як моркву.
Речовина | Кількість, мг |
Калій | 320 |
Фосфор | 80 |
Кальцій | 68 |
Магній | 9 |
Марганець | 0,15 |
Цинк | 0,31 |
Залізо | 0,53 |
Корінь селери має тонізуючий вплив на організм людини. Також він працює, як легкий проносний засіб. Продукт забезпечує хороший апетит, сприяє травленню, відрізняється антисептичним ефектом.
Вітамін С у складі кореня допомагає покращити кровообіг, нормалізує артеріальний тиск.
Лікарі радять поцікавитись, що таке селера, людям зі слабким імунітетом. Завдяки вітамінам та мікроелементам цей овоч стимулює власні захисні сили організму. Велике значення також має здатність продукту підвищувати рівень гемоглобіну в крові та зменшувати набряки.
Користь селери для жінок
Рослинні речовини, які містяться в селері, полегшують перебіг менструації та пом’якшують прояви ПМС. Також регулярне вживання страв з селери допомагає жінкам під час клімаксу. Унікальний набір вітамінів і мікроелементів ефективний при лікуванні гормональних збоїв.
Що таке селера, добре знають жінки, які піклуються про своє здоров’я. Вони відмічають, що корінь та стебла селери сприяють очищенню організму. Продукт також покращує водно-сольовий баланс, завдяки чому в організмі не накопичується вода, не виникають набряки.
Користь селери для чоловіків
Експерти дослідили склад селери та відкрили, що продукт містить андростерон. Завдяки цій речовині покращується потенція. Найбільший ефективними стравами вчені називають салат та смузі з селерою (із зелених паростків).
Також селера корисна для чоловіків, які бажають знизити масу тіла. Низька калорійність продукту допоможе відрегулювати баланс калорій в раціоні. Завдяки клітковині зменшиться бажання перехопити смаколик між основними прийомами їжі.
Унікальний комплекс вітамінів та мікроелементів допомагає в лікуванні сечостатевої системи чоловіків. Також продукт показав свою ефективність як профілактичний засіб проти запалення передміхурової залози, нирок та хвороб печінки. Корисна дія зумовлена сечогінним, антибактеріальним та антизапальним ефектом.
Селера: протипоказання
Сік з селери або просто страви з додаванням цього овочу корисні не всім. Деякі люди можуть виявити в себе алергію. Частіше за все непереносимість селери – це індивідуальна реакція. Якщо вона виникла, необхідно звернутися до лікаря.
Як проявляється алергія:
- набряки;
- висипка на шкірі;
- ускладнене дихання.
Проблеми з диханням виникають через набрякання гортані. Цей симптом дуже небезпечний, тому що існує ризик перекриття дихальних каналів.
Ще одна особливість селери – високий вміст маніту. Якщо ця речовина буде потрапляти в організм у надмірній кількості, то може призвести до здуття живота і появи газів. Також надто багато селери в раціоні іноді викликає зневоднення, дисбаланс натрію та інші проблеми.
Люди, в яких підвищений рівень цукру в крові або діагностовано діабет, мають з обережністю вживати корінь селери. В ньому багато вуглеводів.
Спеціалісти радять максимально ретельно мити кожне стебло селери, якщо продукт купили в магазині чи на базарі. Річ у тім, що в селері можуть міститись пестициди. Цей овоч входить в перелік 15 продуктів з найвищим вмістом пестицидів.
Протипоказання:
- Корінь та стебло селери не варто їсти вагітним жінкам. Ця заборона продиктована тим, що продукт стимулює скорочення м’язів матки та може призвести до передчасних пологів. Також можливе надмірне газоутворення в кишківнику, що створить дискомфорт для жінки й плоду.
- Не рекомендуються страви з селери людям, які хворіють на епілепсію.
- З обережністю варто поставитись до продукту тим, хто страждає на камені в нирках. Селера може спричинити їх рух.
- Обмеження у вживанні селери необхідні людям з підвищеною кислотністю шлунку. Це зумовлено тим, що сік з селери та інші страви з овочу стимулюють вироблення шлункового соку.
Селера не принесе користь літнім людям із хронічними хворобами в загостреній стадії. Також протипоказання діють для тих, хто хворіє на тромбофлебіт, варикоз, холецистит, панкреатит, має маткові кровотечі або проблеми зі щитоподібною залозою.
Як вживати селеру
Спосіб приготування кореня та зеленої частини рослини дуже відрізняється. Листя та стебла селери необхідно з’їсти протягом тижня з моменту збору. При правильному зберіганні в холодильнику вони можуть зберігатися до 2-х тижнів. Також має значення приготування – не варто відкладати на потім готовий салат чи смузі, такі страви потрібно вжити одразу. Листову селеру чи стебла можна заморозити, але вони втратять свою хрумкість і свіжість. Такий продукт підходить для додавання в супи.
Коренеплід навпаки зберігає більшу частину користі протягом тривалого часу. Навіть після термообробки цей продукт залишається насиченим вітамінами та мікроелементами. Варто додати, що корінь можна їсти сирим. Він смакує як самостійний снек, з нього можна вичавити сік, або нарізати кубиками в салат.
Простий салат з селери (кореню)
Інгредієнти:
- Корінь – 500 грамів.
- Домашній майонез – 2-3 ст. л.
- Лимонний сік – 2 ст. л.
- Приправи (сіль, перець, коріандр тощо).
Приготування салату максимально просте – потрібно нарізати селеру тонкими соломинками та змішати з іншими інгредієнтами. Можна зверху викласти трохи зелені.
Салат з селери (стебла)
У цій простій страві всього лише 2 інгредієнти – варені яйця та стебла селери. На 2-3 яйця знадобиться така ж кількість зелених свіжих стебел. Для заправки варто використати майонез домашнього приготування. В такому разі салат вийде дійсно корисним і низькокалорійним.
Як приготувати суп із селери
Першу страву з селери можна зварити на воді або на м’ясному бульйоні. Готується вона всього 30-35 хвилин.
Інгредієнти:
- 3-4 картоплини;
- 1 цибулина;
- 1 морква;
- ½ кореню селери;
- 2-3 стебла селери;
- 1 літр води чи бульйону;
- 50 г вершкового масла;
- зелень, спеції, сіль.
Перш за все потрібно підготувати овочі – помити, почистити та нарізати кубиками. Стебла селери можна порізати скибками.
Для приготування супу на дно каструлі необхідно налити рослинну олію або покласти вершкове масло, розтопити його і додати цибулю, моркву та всю селеру. Обсмажувати до золотої скоринки. Потім слід додати картоплю і влити воду чи бульйон, варити протягом 15-20 хвилин.
Готовий суп з селери можна збити блендером в однорідну масу та прикрасити зеленню. Така страва чудово смакує з вершками або сметаною.
Смузі з селери
Насправді стебла селери можна поєднувати з багатьма інгредієнтами. Варто поекспериментувати, щоб знайти свій власний улюблений рецепт.
Один з найпростіших варіантів смузі:
- йогурт без домішок (бажано домашній) – 200 мл;
- стебла селери – 2 шт.;
- петрушка або інша зелень – жмуток;
- оливкова олія – 1 ч. л.
Селеру та зелень необхідно добре вимити та порізати. Потім їх потрібно скласти в чашу блендера разом із йогуртом та олією. Збивати, поки маса не стане однорідною.
Смузі можна пити вранці, щоб доповнити сніданок. Також цей напій добре смакує перед сном.
Алкогольні коктейлі з селерою
Як це не дивно, але дієтичний продукт, улюблений вегетаріанцями, дуже добре поєднується з різноманітними алкогольними напоями.
7 коктейлів з селерою:
- Сангріта – срібна текіла, томатний сік, апельсиновий сік, лаймовий сік, огірок, селера, червоний соус табаско, сіль, мелений чорний перець.
- Кривава Мері – горілка, томатний сік, лимонний сік, селера, червоний соус табаско, соус ворчестер, селерова сіль, чорний мелений перець, лід.
- Нью фешн – білий ром, драмбуї, полуничний сироп, лаймовий сік, полуниця, селера, лід.
- Бонанца – золота текіла, селера, мед, червоний соус табаско.
- Доктор Біззаро – селера, перець чилі, червоний соус табаско, лід.
- Селеровий сауер – лондонський сухий джин, селеровий бітер, цукровий сироп, лимонний сік, ананасовий сік, білок перепелиного яйця, селера, лід.
- Рорі – ірландський віскі, лимонний сік, ананасовий сік, апельсин, малина, селера, цукрова пудра, червона коктейльна вишня, лід.
Варто відзначити, що додавання селери в алкогольні коктейлі не робить їх корисними. Алкоголь у надмірних дозах шкодить організму.
Сік з селери: унікальні властивості
Якщо в господарстві є хороша соковижималка, можна ввести в раціон родини сік з селери. Зовсім не обов’язково робити монофреш, селеру можна комбінувати з іншими овочами та фруктами: морквою, яблуками, ягодами.
Головна перевага соку з селери – це виражена сечогінна дія. Через цю властивість продукт допомагає виводити з організму зайву вологу та токсини. Такий фреш нормалізує роботу ендокринної системи, підвищує загальний тонус, надає енергію.
Ще одна важлива властивість соку зі свіжої селери – вплив на нервову систему. Селера сприяє зниженню тривожності, вона збалансовує та стабілізує емоційний фон.
В цілому, селера – це доступний українському споживачеві овоч, який можна вживати у будь-якому вигляді. Він чудово поєднується з більшістю традиційних для нашої кухні компонентів, тому його достатньо просто вписати у раціон.
Джерела статті: www.healthline.com, pharmeasy.in, www.webmd.com