Корисні поради на кожен день


Шавлія: лікувальні властивості, користь та використання

Шавлія лікувальні властивості, користь та використання

Чи може одна рослина одночасно бути ліками проти кашлю, покращувати пам’ять та знижувати ризик появи раку? Якщо мова йде про шавлію, то так. Люди здавна використовували її для приготування настоянок, косметики, додавали у страви. Шавлія надзвичайно популярна серед шанувальників фітотерапії як тонізуючий та ароматичний засіб. Також її часто роблять частиною домашньої аптечки.

Шавлія: ботанічний опис

Шавлія лікарська

Шавлія – це загальна назва для дуже численного роду рослин. Рід губоцвітих включає близько 1000 різноманітних видів. Серед них є як однорічні, так й багаторічні рослини, які мають трав’янисте стебло. Також є види з більш жорсткими стеблами, але вони вже належать до числа напівкущів. Шавлія виростає до 50-70 см у висоту. Рослина є «родичем» м’яти, орегано, базиліку, розмарину, майорану, чебрецю та материнки.

Завдяки своїй стійкості до морозів рослина чудово росте у багатьох регіонах України, в країнах Центральної та Південної Європи, а також в Малій Азії. Шавлія полюбляє родючі ґрунти, не терпить надмірної вологості. Її можна вирощувати з насіння (висіяти прямо в землю) або розмножувати вегетативним способом. Сіяти потрібно навесні, але деякі експерти рекомендують робити це пізньої осені.

Основна цінність шавлії – це її листя. Воно має подовжену форму та цікавий сіро-зелений колір. Саме його використовують як приправу до різних страв, додають в салати та маринади, заварюють з нього чай, добувають ефірну олію.

Цвіте шавлія в липні. Її квіти мають приємний синьо-фіолетовий колір, рідше вони бувають білими чи рожевими. Невеликого розміру квіточки об’єднані у суцвіття. Після того, як вони відцвітають, утворюються плоди – темно-коричневі круглі коробочки. Шавлія – це не тільки кулінарний інгредієнт або лікарська сировина, її часто вирощують задля декоративного ефекту.

Цікавий факт – шавлію дуже люблять бджоли та ненавидять кози. Для бджіл ароматні квіти є хорошим медоносом. Кози не їдять рослину через те, що та може стати для них отрутою. Винахідливі власники городів та полів користуються цією особливістю. Вони висаджують шавлію по периметру своїх володінь.

Види шавлії

Шавлія росте в різноманітних умовах, тому не дивно, що окремі її види мають свої унікальні властивості та відрізняються за зовнішнім виглядом.

Найбільш поширені види

  1. Шавлія лікарська (жовта) – багаторічний напівкущ, стебла якого виростають до 1 м заввишки. Цвіт буває синьо-фіолетовим, рожевим або білим. Листя має жовтувату окантовку. Це один з найкорисніших видів шавлії, тому він активно використовується в медицині та кулінарії. Вважається, що шавлія лікарська сприяє загоєнню ран, допомагає боротися з бактеріями та інфекціями.
  2. Шавлія мутовчаста – вид, який здатен витримати досить несприятливі погодні умови. В дикій природі він росте на сухих ґрунтах, в степах та луках. Також зустрічається в горах та на узліссі. Квіти мають фіолетовий колір. Через насичений аромат, вони приваблюють бджіл. В народній та традиційній медицині застосовується для лікування ран та діареї.
  3. Шавлія мускатна – надзвичайно популярний вид, який знайшов своє застосування у кулінарії, парфумерії, медичній промисловості та виноробстві. Назва є відсилкою до запаху мускатного вина. Ця рослина виростає у досить високий кущ. Листя і квіти з сильним ароматом є сировиною для виготовлення ефірної олії, парфумів, приправ та ліків.
  4. Шавлія болотна – один із морозостійких сортів, який здатен виживати за температури до -10°C. Зазвичай таку шавлію знаходять в затінених місцевостях, вона цінується за декоративні квіти блакитно-білого кольору.
  5. Шавлія повзуча – вид, який дуже полюбляють садівники. Таку рослину можна висаджувати на клумбі або в саду. Вона добре поєднується з іншими декоративними кущами і квітами. Завдяки тому, що шавлія повзуча витримує мороз до -11°C, її можна побачити у садах північних областей. Червоно-блакитні квіти радують око з червня до вересня.
  6. Шавлія дібровна – ще один варіант морозостійкої шавлії, що має велике листя та яскраві сині або фіолетові квіти. Ця багаторічна рослина росте на берегах водойм, також її знаходять на схилах та пагорбах. Вона не любить тінь і росте на відкритих місцях. Це чудовий медонос, підходить для використання в кулінарії та для медичних цілей.
  7. Шавлія лучна – багаторічна рослина, яка відрізняється запушеними м’якими волосинками на стеблах. Зазвичай цвіте з травня по вересень синьо-фіолетовим кольором, медонос.

Українці досить часто висаджують на свої присадибних ділянках шавлію дібровну, сорту шавлія «Карадонна» («Caradonna»). Це низькорослі кущі (до 50 см), які мають компактну структуру. Особливість сорту в темному, майже чорному стеблі та гарних темно-фіолетових квітах. Рослина цвіте у липні та вересні. Вона зручна в догляді, адже майже не цікавить шкідників. Також вона не схильна до хвороб.

Шавлія: лікувальні властивості

Шавлія від чого

Деякі лікувальні властивості шавлії були відомі ще нашим предкам, інші були відкриті нещодавно завдяки численним дослідженням та науковим роботам.

Вплив цієї рослини на організм людини зумовлений багатьма факторами, серед яких стан здоров’я самої людини, форма речовини (екстракт, ефірна олія, відвар зі свіжих або сушених елементів), ліки, які приймаються одночасно з шавлією тощо.

Узагальнений список лікувальних властивостей виглядає так:

  • покращення пам’яті;
  • полегшення симптомів менопаузи (пом’якшення припливів, зменшення нічної пітливості);
  • боротьба з запаленнями;
  • покращення рівня холестерину;
  • запобігання раку;
  • допомога в загоєнні пошкоджень шкіри;
  • полегшення симптомів респіраторних захворювань (лікування болю в горлі, тонзиліту);
  • пришвидшення загоєння герпесу.

Варто додати, що шавлія в жодному випадку не може бути використана як єдиний лікувальний засіб. Краще за все вона працює в складі комплексної терапії. Перш ніж застосувати рослину для лікування того чи іншого стану, варто проконсультуватися з лікарем.

Шавлія: поживні речовини та хімічний склад

Шавлія – це класична ароматична рослина. В ній дуже мало калорій, однак висока концентрація корисних для людського організму речовин, які містяться в листі та квітах.

РечовинаКількість
Калорії2
Білки0,1 г
Вуглеводи0,4 г
Жири0,3 г
Клітковина0,3 г
Вітамін K12 мкг
Залізо0,2 мг
Вітамін B60,02 мг
Кальцій12 мг
Марганець0,02 мг
Склад та поживна цінність однієї чайної ложки меленої шавлії

Ця ароматна спеція також містить кавову, хлорогенову, розмаринову, елагову кислоти. В її склад входить рутин, магній, цинк, мідь,

Вживаючи шавлію, можна забезпечити надходження в організм вітамінів А, С, D і Е. Окрім цього, в ній присутні різноманітні вітаміни групи B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12).

Надзвичайно активний вплив шавлії на органи та системи людини зумовлений роботою:

  • ефірних олій (дуже висока концентрація туйону);
  • камфори;
  • дитерпенів;
  • тритерпенів;
  • дубильних сполук;
  • фенольних кислот;
  • естрогенів.

До складу шавлії також входять антиоксиданти. Вони представлені флавоноїдами (рутин, кверцетин, гіперозид), які дуже корисні для серця і мають протимікробні властивості.

Шавлія: користь

Шавлія фото

Речовини, які містяться в листі та квітах шавлії, утворюють унікальні сполуки. Вони здатні вбивати мікроби, зменшувати запалення, мають тонізуючу дію. Найчастіше в кулінарії та медицині використовується шавлія лікарська як один з найпоширеніших різновидів.

Однією з активних речовин в її складі є камфора. Це масляниста суміш, яка забезпечує рослині сильний, впізнаваний аромат. Камфора добре загоює рани та подряпини, тому шавлію додають до кремів, які призначені для нанесення на шкіру. Одразу після контакту зі шкірою речовина починає взаємодіяти з нервовими закінченнями. Людина може відчути тепло (якщо нанести багато мазі) або легку прохолоду (коли кількість мазі мала).

Не менш важливим є карнозол (карнозна кислота). Це потужний антиоксидант, який знищує вільні радикали в організмі людини та в цілому покращує її стан. Також карнозол має протизапальну дію та допомагає регулювати рівень цукру в крові.

Досліджуючи шавлію, науковці з’ясували, що цілий ряд цікавих функцій виконують фенольні кислоти. Вони мають антиоксидантну дію, борються з вільними радикалами та запобігають окислювальному стресу.

Профілактика раку

Впродовж десятиліть вчені вивчали, як шавлія впливає на різні органи людини за тих чи інших станів. Деякі досліди проводились за участю тварин, іноді формувались групи учасників-людей. Дослідження здатності шавлії боротися з раковими клітинами проводилось в пробірці. Це не дозволяє казати про однозначний результат, тому що потрібні додаткові перевірки й уточнення. Однак можна зробити висновок, що даний напрям використання шавлії має значний потенціал.

Лікувальні властивості шавлії проти раку обумовлені такими компонентами як:

  • карнозол;
  • розмаринова кислота;
  • урсолова кислота.

Дослідження показали, що шавлія здатна боротися з багатьма видами ракових клітин. Зокрема вчені вбачають у рослині потенціал для лікування раку молочної залози, товстої кишки, простати, нирок, сечового міхура, яєчка, печінки та легень.

В ході одного з досліджень науковці щоденно давали мишам розмаринову кислоту (активний компонент шавлії). Після цього в мишей зафіксували зниження ризику появи раку шкіри та метастазів кісток через рак молочної залози.

Зниження рівня холестерину

Є докази того, що шавлія допомагає знизити рівень «поганого» холестерину в крові. Вони були отримані в ході рандомізованого подвійного сліпого плацебо-контрольованого клінічного дослідження. В ньому брали участь майже 70 людей. Їм щоденно давали шавлію, дози коливались від 400 мг до 1500 мг. Добавка була у вигляді порошку, також використовувався чай з шавлії.

Через 3 місяці були помічені наступні результати:

  • знизився рівень тригліцеридів у крові на 18%;
  • загальний рівень холестерину знизився на 16-20%;
  • «поганий» холестерин (ліпопротеїди низької щільності) знизився на 12%;
  • «хороший» холестерин (ліпопротеїди високої щільності) підвищився на 20%.

Інші дослідження не підтвердили ці результати, тому науковцям іще є, над чим працювати.

Покращення пам’яті

Шавлія потенційно може покращити когнітивні здібності людини, а саме – запам’ятовування інформації. Дані про це були отримані кілька років тому, коли проводились дослідження фенольної та кавової кислот (сполуки, що містяться в шавлії). Досліди ставились на тваринах. В результаті було виявлено, що в мишей покращилась пильність та увага, запам’ятовування проходило більш активно.

Детальніше про результати:

  • покращилась короткочасна пам’ять;
  • підвищились увага та пильність;
  • зросла швидкість реакції на подразники;
  • поліпшився настрій.

Щоб дані були більш точними, їх необхідно перевірити на великих вибірках. Однак, перш ніж шавлія буде рекомендована для лікування проблем з пам’яттю, її потрібно випробувати на людях.

Протизапальна дія

Зазвичай захворювання горла та дихальних шляхів, пов’язані із запальними процесами, лікують медикаментами з хлоргексидином та лідокаїном. Однак використання шавлії може бути настільки ж ефективним. Рослина здатна зменшити больовий синдром та запалення при тонзиліті.

Також мазі й спреї з шавлією в складі допомагають заспокоїти шкіру при сонячних опіках.

Полегшення симптомів менопаузи

Жінки, які проходять через клімакс, можуть відчувати цілий спектр неприємних симптомів. Деякі прояви менопаузи не просто псують настрій, вони помітно знижують якість життя.

Дослідження, які проводились у 2016 році, показали, що регулярний прийом шавлії здатен позитивно вплинути на жіноче здоров’я. Якщо приймати по 100 мг щодня протягом 2-х місяців, то частота припливів зменшиться. Інші симптоми також стануть менш вираженими.

Цікаво, що в даній ситуації шавлія лікарська не впливає на рівень гормонів.

Ще один аргумент на користь цієї рослини – вона позитивно впливає на здатність жінок після менопаузи відчувати задоволення від сексу. Щоб покращити відчуття та посилити лібідо, потрібно використовувати кілька крапель ефірної олії шавлії для проведення сеансу ароматерапії. Курс триває 6 тижнів, за цей час займатися ароматерапією необхідно 2 рази на день.

Джерело антиоксидантів

Ми вже згадували про те, що в шавлії та продуктах, виготовлених з неї, міститься дуже багато антиоксидантів. Це важливо, адже ці молекули нейтралізують шкідливі вільні радикали. Медики вважають, що саме через надлишок вільних радикалів в організмі виникають хронічні захворювання.

Загалом у шавлії знаходиться близько 160 різних поліфенолів, які надають їй антиоксидантні властивості. Щоб забезпечити організму достатню дозу антиоксидантів, можна щодня вранці та ввечері пити по 300 мл відвару з листя. Частіше за все відвар комбінують з чаєм. Користь чаю з шавлії проявляється через кілька тижнів регулярного вживання.

Гіпоглікемічний ефект

Існують докази того, що шавлія здатна знижувати рівень цукру в крові. Науковці отримали відповідні результати в ході проведення кількох досліджень.

Вони порівнювали реакцію здорових людей й тих, хто має діабет 2-го типу на введення водно-спиртового розчину шавлії. В учасників досліджень, які страждали на діабет, поліпшились метаболічні показники:

  • знизився рівень цукру в крові;
  • знизився глікований гемоглобін HbA1c;
  • покращився ліпідний профіль (знизився загальний рівень холестерину, зменшився рівень «поганого» та виріс рівень «хорошого»).

Догляд за порожниною рота

Завдяки своїй антимікробній дії шавлія лікарська добре працює як ополіскувач для порожнини рота. Її компоненти ефективно долають збудників карієсу, бактерії Streptococcus mutans та грибка Candida albicans. Саме тому в склад багатьох ополіскувачів входить екстракт шавлії.

Інші потенційні переваги шавлії:

  • зменшення симптомів діареї – це одна з найвідоміших властивостей рослини. Сполуки, які містяться в продуктах з шавлії, допомагають розслабити кишківник і полегшити загальний стан людини;
  • позитивний вплив на шкіру – потужний склад шавлії забезпечує шкірі достатнє живлення, вона довше залишається пружною та гладкою.
  • регуляція потовиділення – шавлію рекомендують включати в комплексне лікування гіпергідрозу та нічного потовиділення;
  • допомога при нервовому виснаженні – ефірні олії володіють розслаблюючим ефектом, тому зменшують тривогу та головний біль, знижують стрес, покращують когнітивні здібності.

Що таке шавлія, варто дізнатися людям, які страждають від рефлюксу. Ця рослина заспокоює травну систему, зменшує скорочення м’язів, попереджає появу спазму.

Шавлія для жінок

Шавлія листя

Особливу користь має рослина для жіночого організму. Відомо, що в шавлії містяться речовини, які є аналогом гормону естрогену. Саме тому в медицині шавлія для жінок використовується для нормалізації менструального циклу, а також для зменшення больового синдрому, який супроводжує менструацію.

У 2019 році було проведене дослідження, в ході якого виявили значний вплив шавлії на самопочуття жінок в період ПМС. Учасниці приймали настоянку лікарської шавлії протягом 8 тижнів. В результаті було зафіксовано помітне зменшення симптомів передменструального синдрому. Шавлія для жінок корисна тим, що пом’якшує фізичні та психологічні прояви ПМС.

Що таке шавлія, добре знають лікарі, які працюють з жінками у менопаузі. Препарати, виготовлені на основі шавлії, показали свою ефективність проти припливів. Також шавлія для жінок важлива тим, що зменшує нічну пітливість, біль у м’язах та у суглобах. Настоянки, таблетки та чаї на основі цієї рослини стабілізують роботу ендокринної системи, тому покращується сон, вирівнюється емоційний фон. Жінки набагато рідше відчувають прискорене серцебиття, тривогу, безсоння, проблеми з лібідо.

До того ж значення шавлії для жінок проявляється в зменшенні ризику появи депресії. Це важливо, адже депресія – це одна з головних причин, через які люди не можуть працювати.

Чай з шавлії: користь

Чай з шавлії користь

Один з найпоширеніших способів використання шавлії – додавання її в чай. Антиоксиданти, які входять до його складу, помітно підсилюють імунітет. Чай з шавлії можна пити щодня, але не більше, ніж 2 чашки. Рослина добре поєднується з шипшиною, ромашкою, липою, сушеною або свіжою м’ятою, мелісою. Також в нього можна додавати прянощі – гвоздику, корицю, кардамон чи імбир.

Користь чаю з шавлії:

  • зменшення запалень;
  • допомога в лікуванні запалень (розрідження мокротиння, відкашлювання, зменшення нежитю та закладеності носа);
  • нормалізація травлення;
  • нормалізація стану жінок в період менопаузи.

Заварити чай з шавлії зовсім неважко. На одну порцію знадобиться близько 1-1,5 грами сушеного листя. Його потрібно скласти в чашку та залити 200 мл окропу. Чай буде готовий за 10 хвилин. Його можна процідити, додати підсолоджувач на смак та пити.

Особливості застосування шавлії в лікарських цілях

Люди, які цікавляться цілющими властивостями трав та рецептами народної медицини, чудово знають, що таке шавлія. Ця рослина настільки універсальна та потужна, що її застосовують у багатьох випадках.

Внутрішній прийом допомагає в лікуванні:

  • запалень;
  • проблем з травленням;
  • метеоризму;
  • зниженого імунітету.

Препарати, виготовлені з рослинної сировини шавлії, стимулюють жовчовиділення, стабілізують процеси в шлунку та кишківника, активізують захисні механізми в організмі.

Лікувальні властивості шавлії чудово проявляються при зовнішньому використанні. Мазі та гелі, до складу яких входять елементи рослини, допомагають загоювати рани та дрібні пошкодження шкіри. Широко застосовується настойка шавлії, якою протирають вражені ділянки шкіри, роблять компреси та примочки. Відвар з шавлії часто використовується для інгаляції при лікуванні респіраторних захворювань.

Шавлія при застуді та грипі

Завдяки потужним протизапальним та бактерицидним властивостям рослини, її можна порекомендувати для лікування застуди. Однак, перш ніж користуватися рослинними засобами та методами народної медицини, варто все одно проконсультуватися з лікарем.

Шавлію потрібно приймати не тоді, коли застуда вже розігралася, а з самого початку холодного сезону. Профілактика допоможе уникнути таких поширених захворювань як ангіна, грип, нежить, вірусні хвороби.

Спиртова настойка шавлії підійде дорослим людям, які не мають проблем з печінкою та нирками. Чай можна вживати всім з урахуванням протипоказань (вони перераховані нижче).

Якщо не вдалося оминути хворобу, можна скористатись наступними заходами:

  • льодяники, сиропи та відвар з шавлії допоможуть зменшити біль в горлі, полегшити відкашлювання, дезінфікувати порожнину рота;
  • інгаляції (відвар, ефірна олія) позбавлять від нежитю і закладеного носа, допоможуть вилікувати кашель;
  • полоскання відваром та розбавленою настоянкою – ефективний засіб проти ангіни;
  • ванна з відваром із шавлії значно підсилює захисні сили організму.

Варто зазначити, що шавлію не можна приймати безперервно протягом довгого часу. Вона має побічну дію та протипоказання.

Застереження до застосування шавлії

Медики попереджають, що шавлія може стати причиною отруєння, адже вона містить певну кількість токсинів. Тому її прийом (особливо внутрішній) має проходити під контролем лікаря.

Препарати з шавлії рекомендується використовувати не довше, ніж 2 тижні поспіль при внутрішньому прийомі та 1 тижня – при зовнішньому.

Кому не можна приймати шавлію:

  • вагітним та годуючим жінкам;
  • жінкам з ендометріозом;
  • дітям;
  • людям, у яких діагностовано епілепсію;
  • тим, хто хворіє на гормонозалежний рак, або має його в анамнезі;
  • людям з неперносимістю фруктози;
  • тим, хто страждає на гострий нефрит;
  • людям з проблемами з тиском;
  • в разі захворювань щитоподібної залози.

Також шавлія не підходить людям, в яких виявлена алергія на ясноткові рослини.

Шавлія для волосся та тіла

Речовини, які містяться в шавлії, чудово впливають на жирну шкіру. Тому екстракт цієї рослини можна побачити в складі кремів та шампунів, призначених людей з жирним типом шкіри. Косметичні засоби з шавлією допомагають регулювати потовиділення та вироблення шкірного сала на тілі, обличчі та волосистій частині голови.

Завдяки урсуловій кислоті шавлія ефективно лікує акне, загоює рани, заспокоює подразнення. Також відомо про антивікову дію рослини – креми з її екстрактами допомагають запобігти появі зморшок, тонізують шкіру, усувають мішки під очима.

Шампуні з шавлією стимулюють ріст волосся, відновлюють його структуру та укріплюють волосяні цибулини.

Загалом, шавлія дуже корисна для організму людини, адже позитивно впливає на роботу більшості органів та систем. Однак не можна забувати про обережність. Через активність та потужну дію вона має протипоказання.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *