Корисні поради на кожен день


Жимолость: користь і шкода, властивості та склад

Жимолость користь і шкода, властивості та склад

Яскрава та корисна ягода з насиченим ароматом – жимолость чудово смакує в сирому вигляді, а також підходить для приготування різноманітних страв. Завдяки великій кількості вітамінів та мінералів жимолость здавна активно використовувалась в медицині. Сьогодні хвороби лікуються спеціальними фармацевтичними препаратами, однак її цілющі властивості можуть стати у пригоді для формування здорового раціону.

Що таке жимолость

Що таке жимолость

Жимолость – це рослина (чагарник), а також її плоди. Розрізняють декілька видів жимолості – їстівну (Lonicera edulis) та неїстівну (Lonicera xylosteum L). Першу можна впізнати за кольором ягід, вони сизо-сині з помітним нальотом. Неїстівні плоди мають жовтий, помаранчевий або червоний колір. Це та сама сумнозвісна «вовча ягода».

Видів жимолості дуже багато. Вони відрізняються типом стебел, часом дозрівання плодів, умовами вирощування, кольором та поживною цінністю ягід.

Що таке жимолость, дуже добре знають жителі гірських районів. Чагарник зазвичай росте на вапняному ґрунті, у хвойних лісах, на торф’яних болотах. Також рослину можна зустріти на добре зволоженому лузі. Жимолость їстівна має збалансований кисло-солодкий смак та приємний аромат. Завдяки цим якостям вона підходить для багатьох традиційних страв, що готують з літніх ягід.

Жимолость: калорійність

Калорійність жимолості

Жимолость – це низькокалорійний продукт. Як і всі ягоди, вона переважно складається з води (на 80-88%). У 100 грамах ягід міститься 30-40 калорій. Точніше сказати не можна, бо на пропорції компонентів впливають різні фактори – склад ґрунту, вид чагарнику, режим поливу та інші обставини.

Харчова цінність ягід представлена вуглеводами та клітковиною. Жири та білок в даному продукті майже відсутні. У 100 грамах ягід жимолості від 5 до 10 грамів вуглеводів та 5-7 грамів клітковини (харчових волокон).

Низька калорійність жимолості дозволяє використовувати її як смаколик людям, які слідкують за вагою. Ягоди допоможуть уникнути збільшення маси тіла. Водночас завдяки клітковині вони подовжать процес перетравлювання їжі та збережуть відчуття ситості надовго. Це значить, що в людини буде менше бажання перехопити якоїсь їжі між основними прийомами. Їй буде легше дотримуватись плану харчування.

Варто зауважити, що низька калорійність жимолості може бути підвищена додатковими продуктами, використаними під час приготування страв. Наприклад, пиріг із цими ягодами будуть досить калорійними внаслідок борошна, яєць та жиру. Варення з жимолості також потрібно вживати дозовано через велику кількість цукру.

Жимолость: склад

Ягоди їстівної жимолості цінуються за високий вміст вітамінів, мікро- та макроелементів. Деякі види можуть похизуватись тим, що в них більше антиоксидантів, ніж у ягодах брусниці, чорниці, червоного винограду, полуниці, ожини та малини. Також велике значення має наявність магнію, калію, кальцію, вітамінів групи B та багатьох інших компонентів.

Склад жимолості (100 грамів ягід):

РечовинаКількість
Вітамін С152 мг
Вітамін B23 мг
Вітамін B13 мг
Вітамін А50 мг
Бета-каротин0,3 мг
Натрій35 мг
Магній21 мг
Кремній90 мг
Марганець0,09 мг
Мідь90 мг
Залізо0,8 мг
Фосфор35 мг
Калій70 мг
Кальцій19 мг

Чудовий склад жимолості допомагає забезпечити організм людини найважливішими поживними речовинами. Однак потрібно пам’ятати, що деякі з них руйнуються під впливом температури. Тобто, найбільшу користь можна отримати зі свіжих ягід.

Жимолость: користь

Жимолость користь

Ця рослина, яка часто використовується для декору саду, має безліч корисних властивостей. Люди здавна знали про цінність ягід жимолості, зокрема вони вживали їх в їжу та робили різноманітні лікарські засоби. Важливо відзначити, що рослинні компоненти не є заміною фармацевтичних препаратів. Однак, перед їх вживанням необхідно порадитись зі своїм лікарем, адже ягоди мають протипоказання і побічну дію.

Боротьба з запаленнями

Сучасні медики визнають, що причиною більшості захворювань є запальні процеси в організмі. Тому вони ретельно вивчають всі продукти, які потенційно можуть допомогти зменшити запалення.

Користь жимолості полягає у високій концентрації антиоксидантів. Ці речовини руйнують вільні радикали й таким чином зменшуючи ризик появи та розвитку небезпечних захворювань. Завдяки роботі антиоксидантів жимолость здатна підсилювати комплексну терапію. Зокрема, дуже активно діють поліфеноли.

Зміцнення імунітету

У 2018 році було проведено дослідження впливу японської жимолості (Lonicera japonica) на роботу імунної системи. Рослина, яка з давніх часів використовується у традиційній китайській медицині, відома як потужний засіб проти вірусів.

Науковцям вдалось знайти докази та підтвердити репутацію жимолості. Вони встановили, що миші з послабленим імунітетом одужували швидше, коли їм давали екстракт рослини. В їхній крові підвищувалась кількість NK-клітин – білі кров’яні тільця, що долають молекули вірусів та ракові клітини.

Підтримка здоров’я порожнини рота

Завдяки своїм антибактеріальним властивостям жимолость їстівна (екстракти з ягід, листя чи коріння) часто входить до складу засобів для догляду за ротовою порожниною.

Цей компонент включають в ополіскувачі та зубні пасти. Окрім того, його можна знайти у рідинах, призначених для полоскання рота і горла під час хвороб.

Люди, які вирощують кущі жимолості на своїх присадибних ділянках, або у саду, можуть самі зробити домашню рідину для полоскання рота. Невелику кількість листя потрібно залити окропом та проварити 5 хвилин. Коли відвар охолоне, можна його процідити та користуватись у гігієнічних цілях.

Допомога людям з цукровим діабетом 2 типу

Діабет є дуже поширеним у всьому світі. Не дивно, що медики приділяють багато уваги розв’язання цієї проблеми. У 2015 році було проведене дослідження на щурах, яке наочно показало користь жимолості саме в цьому контексті.

Протягом місяця екстракти з рослини давали тваринам, що мали діабет 2 типу. В результаті було зафіксовано зниження рівня глюкози в крові та резистентність до інсуліну.

Також має значення протизапальна дія жимолості, вона допомагає зменшити прояви діабетичної нефропатії.

Полегшення проявів артриту

Користь жимолості змогли оцінити люди, які страждають на артрит. Дослідження, що були проведені для вивчення властивостей жимолості, показали наступне:

  • протизапальна дія екстракту зменшує набряк та біль у суглобах;
  • антиоксиданти покращують загальний стан організму та посилюють імунітет;
  • жимолость зменшує запалення в селезінці та печінці, що часто супроводжує артрит.

Особливо важливу роль для організму людини відіграють антиоксиданти супероксиддисмутаза і глутатіонпероксидаза, їх кількість збільшувалась після введення екстракту із жимолості. Натомість вироблення трансамінази (так званих, ферментів печінки) зменшилось. Кількість цих ферментів часто буває підвищеною в людей з ревматоїдним артритом та псоріатичним артритом.

Окрім перерахованих корисних властивостей жимолость їстівна має ще цілий ряд переваг:

  • підтримує здоров’я серцево-судинної системи внаслідок зміцнення судин, зниження артеріального тиску, зменшення рівня холестерину в крові;
  • запобігає анемії, тому що велика кількість вітаміну С допомагає організму засвоювати залізо;
  • покращує стан шкіри завдяки сприянню виробленню колагену;
  • нормалізує процеси травлення через високий вміст клітковини;
  • позитивно впливає на стан кісток завдяки вмісту вітаміну K;
  • поліпшує когнітивні функції у людей літнього віку.

Ягоди та екстракт із різних частин рослини позитивно впливають на органи зору, запобігаючи захворюванням та підтримуючи гостроту зору.

Жимолость: протипоказання

Ягода жимолості

Деякі люди не можуть вживати ягоди жимолості через алергію. Їм взагалі слід виключити цей продукт із раціону.

Однак, навіть якщо алергічної реакції немає, зловживати ягодами не варто. Через велику концентрацію активних речовин жимолость може викликати висип на шкірі, а іноді призвести до збоїв у роботі шлунку.

Лікарі попереджають, що сильна сечогінна дія даного продукту призводить до швидкого вимивання з організму корисних речовин (вітамінів, мікро- та макроелементів). Тому необхідно відстежувати основні показники крові та не допускати дефіцитів поживних речовин.

Категорично заборонено вживати в їжу жимолость тим, хто хворіє на виразку шлунку, або має ерозію шлунку. Дітям дошкільного віку, вагітним жінкам та тим, хто годує немовлят, теж не рекомендується додавати жимолость до раціону. Через здатність розріджувати кров ягоди можуть підсилювати дію антикоагулянтів.

Шкода рослини може проявитись, якщо з’їсти жимолость червоного або помаранчевого кольору. Це отруйні ягоди, які небезпечні для людини.

Як вживати ягоди жимолості

Жимолость фото

Вважається, що ягоди жимолості здатні полегшити перебіг респіраторних захворювань, знижують артеріальний тиск та рівень цукру в крові. Вони часто додаються до засобів для шкіри завдяки своїм антибактеріальним властивостям. Окрім ягід широкого застосування набули й інші частини рослини.

Як використати склад жимолості з максимальною користю:

  1. Гілки. З них роблять відвари, ванночки та настоянки. За рецептами народної медицини ними лікують водянки та суглобовий ревматизм.
  2. Листя. Цю сировину можна прикладати до шкіри, робити з неї відвари та настоювати на спиртовій основі. Листя жимолості допомагає в лікуванні горла та очей, знімає набряки та полегшує кишкові коліки. Відомо, що це чудовий сечогінний засіб, однак використовувати його потрібно обережно. Препарати, що містять листя жимолості, ефективні проти авітамінозу та випадіння волосся.
  3. Кора. Деякі засоби від головного болю та водянки містять кору жимолості.
  4. Квіти. Їх заварюють, або настоюють на спиртові та дозовано використовують для лікування болю у шлунку. Також квітки жимолості допомагають позбавитись від кон’юнктивіту.

Ягоди жимолості використовують свіжими, вичавлюють з них сік, роблять настоянки та екстракти. Соком лікують виразки, екзему, прищі та недоліки шкіри. Сушені ягоди добре зберігаються взимку, їх додають в чай та вживають як профілактику застуді. Настоянки добре підходять для допомоги при слабкому імунітеті або авітамінозі. Відвари застосовують для промивання очей та внутрішнього прийому.

Жимолость в кулінарії

Жимолость їстівна

Низька калорійність жимолості, а також її приємний смак дозволяють ввести ці ягоди в раціон практично будь-якої людини. Їх можна використовувати як смачний перекус, добавку до каш і десертів, наповнення смузі.

Щоб зрозуміти, що таке жимолость, та яка вона на смак, можна пригадати смакові якості лохини. Ягоди жимолості нагадують їх, вони також дуже солодкі та мають певну кислинку. Іноді з’являється незначна гіркота.

Жимолость краще за все вжити в сирому вигляді. Однак не варто перевищувати норму в 100 грамів на добу. Щоб подовжити термін зберігання ягід, їх можна засипати цукром в пропорції 1:1,5 та закрити в банку. Таке «холодне варення» здатне простояти в холодильнику декілька тижнів.

Дуже популярний спосіб заготівлі жимолості на зиму – заморожування. Однак варто пам’ятати, що не можна допускати розморожування та повторної заморозки. Користі в такому продукті залишиться мало. Якщо є сумніви, що заморозка простоїть до самої зими, варто зварити варення та закатати його в стерилізовані банки.

Швидкий пиріг із жимолості

Цей десерт можна приготувати з магазинного листкового бездріжджового тіста.

Знадобиться:

  • близько 500 грамів готового тіста;
  • 500 грамів стиглих та солодких ягід;
  • 1,5 ст. л. крохмалю;
  • 1 жовток з курячого яйця.

Ягоди потрібно вимити та просушити. Коли вони висохнуть, додати крохмаль та добре перемішати.

Тісто необхідно розкатати, сформувати прямокутник та викласти зверху ягоди. Краї прямокутника мають залишатись вільними від ягід. Тісто разом з начинкою потрібно обережно скрутити в рулет, защипнути краї та зробити на верхній частині невеликі надрізи. На останньому етапі пиріг змащують перемішаним жовтком та відправляють в духовку на 30 хвилин (за температури 200 градусів).

Отже, жимолость – це дійсно цікава та універсальна ягода. Вона може бути корисна тим хто дбає про своє здоров’я або слідкує за масою тіла. Також її можна використовувати як натуральні солодощі та корисний перекус.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *