Корисні поради на кожен день


Астенія: що це, симптоми та як побороти

Астенія хронічна втома що це, симптоми та як побороти

Астенія – це загальна фізична слабкість, яка може проявлятися як брак життєвих сил та енергії. В деяких випадках вона може викликати та розумову втому. Астенія може відчуватися тільки в певній частині тіла, наприклад, в руках, або у слабкості в усьому тілі. Вона може бути постійною чи періодичною та обумовленою різними факторами: від бактеріальної інфекції до грипу. В статті ми розглянемо, що таке астенія, чому на неї варто звернути увагу, які симптоми астенії варто обговорити зі своїм лікарем.

Астенія: це

Астенія – це загальний прояв певних гострих або хронічних захворювань. Само по собі вона не є захворюванням. Її першопричиною може бути інфекція, але також вона може розвинутися внаслідок тривалого вживання певних ліків.

Впродовж тривалого часу терміни «астенія» та «слабкість» активно використовувалися для опису відчуття втоми, спровокованого певними фізичними вадами. При цьому термін «втома» вживався для опису виключно втоми, обумовленої надмірним фізичним навантаженням.

Наразі і термін «астенія», і «втома» є синонімами, які використовуються для опису суб’єктивного відчуття втоми, загального зниження працездатності внаслідок розумової або фізичної роботи. Астенія може проявлятися не тільки фізично, але й ментально чи когнітивно.

Ще один достатньо розповсюджений термін – це сеніальна астенія. Зазвичай вона діагностується у людей похилого віку та обумовлена захворюваннями, які найчастіше проявляються при природному старінні.

Психічна астенія – це прояв фізичної слабкості, викликаний розумовою втомою. До числа симптомів даної форми належить формування депресії та втрата мотивації.

Астенія: причини

Основною причиною формування астенії є захворювання. Вони можуть бути як гострими, наприклад, спровокованими сезонними вірусними інфекціями, або спровокованими серцевою декомпенсацією через інсульт чи інфаркт. Якщо мова йде про хронічні причини появи астенії, то до числа найрозповсюдженіших належить:

  • анемія;
  • незбалансоване харчування;
  • дефіцит вітаміну В12;
  • туберкульоз;
  • діабет;
  • гіпотиреоз;
  • розсіяний склероз;
  • депресія.

М’язова слабкість також може бути одним з проявів онкологічних захворювань, при серцевій недостатності та обструктивній хворобі легень. Астенія також може бути обумовлена тривалим вживанням певних ліків, призначених для контролю високого тиску, статинів, антидепресантів та петльових діуретиків.

Симптоми астенії

Як вже зазначалося вище, астенія передбачає формування відчуття фізичної, емоційної та когнітивної втоми, що значно ускладнює виконання більшості повсякденних завдань. Симптоми астенії зазвичай не відповідають навантаженню, та можуть проявлятися періодично або на постійній основі. Це може бути локальна м’язова втома, наприклад, в кінцівках або загальна слабкість усього організму, через що виникають труднощі з тривалим перебуванням на ногах чи навіть виконанням простих процесів.

Найтиповіші симптоми астенії – це:

  1. Ізольована слабкість. Людина може відчувати слабкість в конкретній частині тіла та неможливість повноцінно рухати нею. До цього прояву також належить неконтрольоване тремтіння або тремор, м’язові судоми та посмикування м’язів.
  2. Повна слабкість в усьому тілі. Проявляється як відчуття тотального виснаження, подібного до того, що ми переживаємо під час грипу чи будь-якої вірусної інфекції. До цього симптому астенії також може додаватися лихоманка та локалізований біль.
  3. Симптоми, які потребують звернення до лікаря. У разі виникнення запаморочення, труднощів з вимовою, проблем з зором, а також ускладненого дихання та болю у грудях варто негайно звернутися по професійну допомогу.

Діагностика астенії

Діагноз астенії може бути встановлено тільки лікарем на основі обстеження та комплексного анамнезу. Але це може бути достатньо складний процес через те, що причин астенії може бути багато. Вона може бути проявом декількох хронічних захворювань, що потребує часу для точного встановлення. Лікарю потрібно врахувати не тільки поточні симптоми, але також зібрати повний медичний анамнез, в тому числі родини, та взяти до уваги перелік ліків, які людини наразі приймає.

Діагностика астенії передбачає збір аналізів крові та сечі. В лабораторних умовах ці зразки перевіряються на наявність інфекцій та захворювань, які можуть бути причиною слабкості.

До числа потенційних інструментів для діагностики астенії також належить:

  • рентгенівське опромінення;
  • КТ;
  • МРТ сканування;
  • УЗД.

Якщо людина переживала інсульт або інфаркт, то лікар також може призначити проведення електрокардіограми.

При діагностиці астенії значна роль відводиться також і фізичному обстеженню. Наприклад, якщо людина переживає локальну слабкість в кінцівках, фахівець оглядає уражену частину тіла, що в сукупності з аналізами та іншими методиками діагностики дозволяє намалювати точнішу клінічну картину хвороби.

Профілактика астенії

Оскільки причини астенії пов’язані з певними хворобами, то її профілактика охоплює ретельне ставлення до власного здоров’я в цілому. До найпоширеніших профілактичних заходів належить:

  • вживання якісних продуктів з високою поживною цінністю;
  • фізична активність;
  • лікування розладів сну;
  • закриття дефіцитів вітамінів та мінералів;
  • зменшення споживання алкоголю.

Лікування астенії

Методи лікування астенії будуть залежати від її головної причини. Якщо загальна слабкість спричинена інфекцією, то комплекс заходів, спрямований на зменшення інтоксикації, може нівелювати симптоми астенії та її прояви. У разі формування астенії через бактеріальну інфекцію, загальне покращення може бути тільки після закінчення курсу антибіотиків. У випадку хронічної астенії, яка є одним з проявів онкології, лікування астенії буде більш багатоцільовим. Але конкретні ліки завжди виписує виключно лікар.

Проведенні дослідження також встановили, що помірна, але регулярна фізична активність відіграє суттєву роль у покращенні загального стану та під час лікування астенії. Це обумовлено тим, що вони здатні зменшувати біль та в цілому покращувати загальний тонус м’язів.

Як зазначають фахівці, вкрай важливим є дотримання гігієни сну, що передбачає дотримання певного графіка відходження до сну, зменшення кількості їжі, спожитої надвечір, та формування певного мікроклімату в приміщенні.

Астенія як стан дефіциту енергії та сил є проявом певного гострого чи хронічного захворювання. Її спричините може велика кількість захворювань: від інфекції до раку. Її діагностувати та підібрати оптимальне лікування може виключно лікар. Тому у разі гострого або хронічного стану слабкості доцільно звернутися по компетентну консультацію.

Джерела: www.healthline.com, www.osmosis.org

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *