Корисні поради на кожен день


Догляд за цитрусовими в домашніх умовах

Догляд за цитрусовими в домашніх умовах

Цитрусові давно стали повноцінними «сусідами» кімнатних рослин. Вони здатні не тільки прикрашати собою інтер’єр, але й наповнювати повітря приміщення характерним ароматом. Лимон, мандарин та кумкват – найрозповсюдженіші різновиди цитрусових, які зустрічаються як в побуті, так й громадських закладах. Але, як і будь-які інші рослини, вони потребують певних умов. В даному матеріалі ми розглянемо, що передбачає догляд за цитрусовими та яких правил потрібно дотримуватися.

Види цитрусових для вирощування в домашніх умовах

При створенні необхідних умов, вдома можна виростити майже будь-який різновид цитрусових дерев. До числа найпоширеніших видів належить:

  1. Лимон (Citrus limon). Лимони – одні з найзатребуваніших цитрусових для вирощування вдома. Вони добре ростуть в контейнерах та невибагливі – їх можна поставити навіть в притінку.
  2. Лайм (Citrus aurantiifolia). Лайми – ще один популярний варіант для домашнього вирощування. Відрізняються розкидистою кроною та різноманіттям сортів.
  3. Апельсин (Citrus sinensis). Хоча апельсини зазвичай ростуть на великих деревах, існують компактні сорти, які можна вирощувати вдома.
  4. Кумкват (лат. Fortunella). Цитрусовий вид, який відрізняється своєю мініатюрною статурою та маленькими, округлими або овальними плодами. Через його оригінальний зовнішній вигляд та солодкий смак має величезний попит у квітникарів, які займаються вирощуванням цитрусовим в домашніх умовах. Плоди кумквата мають солодкий смак та зовні схожі на маленькі апельсини.
  5. Грейпфрут (Citrus paradisi). Грейпфрут також можна вирощуватися вдома. Він потребує достатньо вільного простору та багато світла, тому встановлюйте його на західній або південній стороні.
  6. Мандарин (Citrus reticulata). Мандарини також входять до цитрусових рослин, які можна виростити самостійно. Такі сорти як «Клеменса» або «Понкан» підходять для вирощування в контейнерах.
  7. Кальамондин (Citrus microcarpa). Ця екзотична цитрусова рослина є результатом схрещення кумквата та мандарина. Має гіркуваті плоди з характерним кислуватим смаком. Саме через нього рослина частіша виконує виключно декоративну функцію.
Правила догляду за цитрусовими

Кожен різновид має свою характерні особливості, але в цілому догляд за цитрусовими має базові правила, актуальні для кожного виду.

Як доглядати за лимоном

Догляд за цитрусовими в домашніх умовах: основні правила

Розглянемо основні вимоги даного типу рослин, які необхідно брати до уваги при покупці цитрусового дерева або його вирощуванні.

Правила догляду за цитрусовими

Освітлення та розміщення

Усі цитрусові рослини належать до категорії культур, які можуть рости в тіні. Тому їх можна розміщувати на підвіконні, яке виходить на західну або східну сторону. Найкращим для них є розсіяне світло. Але цитрусові не варто встановлювати під відкритими сонячними променями, в безпосередній близькості до радіаторів та на протягах.

Якщо ви тільки обираєте різновид цитрусових для вирощування, при цьому в вас не має підвіконь з достатнім рівнем світла, зупиняйтеся на лимоні. Він прекрасно себе почуває в тіні.

Температура

Догляд за цитрусовими передбачає створення відповідних умов. Цитрусові достатньо вимогливі до температури навколишнього середовища. Вони не люблять різких її перепадів та надмірно високої температури. Оптимальним вважається показник у 20-24°С. Якщо в приміщенні буде занадто спекотно, або температура буде коливатися у широкому діапазоні, це призведе до того, що листя на рослині почне жовтіти та опадати.

Вологість повітря

Оскільки цитрусові дерева в природі ростуть в умовах підвищеної вологості, то аналогічний мікроклімат їм потрібен і в домі. Підтримувати його можна за допомогою зволожувачів чи очищувачів з відповідною функцією. Або через регулярне обприскування. З березня по жовтень його частота повинна бути 1-2 раз на 7 днів. В холодну пору року теоретично від обприскування можна відмовитися, але тільки за умови використання відповідних приладів. Це обумовлено тим, опалення сильно висушує повітря, що негативно відображається на стані усіх кімнатних рослин.

Також слідкуйте за температурою води, якою обприскуєте рослини. Вона не повинна бути нижче 23-24°С.

Обприскування цитрусових

Полив

Усі цитрусові, незалежно від різновиду, полюбляють рясний полив. Але важливо їх не заливати, оскільки це може призвести до гниття коріння. Одночасно варто не доводити ґрунт до занадто пересушеного стану. Догляд за цитрусовими передбачає наступні правила поливу:

  • використовуйте виключно очищену м’яку воду. Водопровідну необхідно пропускати навіть через прості побутові «фільтри-глечики». Хлор, наявний у водопровідній воді, негативно відображається на стані будь-якої рослини та є причиною жовтіння та опадання листя;
  • ґрунт в горщику повинен постійно бути вологим, але в піддоні вода не повинна збиратися;
  • в горщику обов’язково повинні бути тренажні отвори;
  • частота поливу залежить від розміру рослини та пори року. Влітку можна поливати раз у 2-3 дні, взимку – раз на тиждень;
  • взимку не використовуйте для поливу занадто теплу воду, оскільки вона може спричинити передчасне пробудження рослини;
  • воду для поливу цитрусових додатково можна підкислювати. Для цього візьміть буквально 2-3 краплини лимонного соку на 1 л води.

Підживлення

Добрива для цитрусових

У фазі активного росту цитрусові також потребують внесення добрив. Це період з середини лютого по кінець вересня. Особливо вони потребують якісних добрив на початку весни – перед безпосереднім цвітінням. Найкраще використовувати для цього мінеральні добрива, які можна придбати в будь-якому супермаркеті. Частота їх внесення – 1-2 рази на місяць. У період цвітіння та формування плодів у цитрусових підвищується потреба у калії та фосфорі.

В цьому питанні дуже важливо дотримуватися дозування конкретного продукту, яке зазвичай вказують на зворотному боці пляшки. Якщо для підживлення кореневої системи використати занадто велику кількість добрива, то це призведе до опіку коріння та загибелі усієї рослини. Від внесення підживлення варто відмовитися у наступних випадках:

  • після покупки рослини не пройшло 1,5-2 місяці;
  • дерево знаходиться у стані спокою.

Органічні добрива зазвичай не використовують, але деякі квітникарі підживлюють цитрусові пивом. Ним поливають не тільки землю, але й обприскують листя за допомогою пульверизатора. Альтернативою може бути звичайна чайна заварка, але її надмірна кількість може призвести до того, що в землі заведуться комахи.

В цілому, догляд за цитрусовими передбачає обов’язково використання добрив. Це обумовлено специфікою того ж лимону чи мандарину. Як жителі тропічних регіонів, вони достатньо швидко поглинають з ґрунту усі корисні речовини. Недостача останніх може призвести до того, що рослина перестає рости в принципі.

Правила внесення добрив для цитрусових

Як вибрати горщик для цитрусових

Одним з етапів догляду за цитрусовими є пересаджування. Починати цей процес необхідно з вибору підходящого горщика. В цьому питанні відштовхуйтеся від 2-х правил:

  1. Обрана ємність повинна відповідати розмірам кореневої системи рослини.
  2. Матеріал повинен створювати оптимальний мікроклімат ґрунту, необхідний для росту та розвитку рослини.

Найкращими горщиками для цитрусових вважаються глиняні. Але також підійдуть керамічні, які дозволять забезпечити находження до кореневої системи рослини достатню кількість кисню. Що стосується їх форми, то варто зупинятися на конусоподібних різновидах. Вони підходять цитрусовим за типом розростання коріння, до того ж така форма спрощує витяг рослини під час пересаджування. Зверніть увагу, що молоду рослину потрібно пересаджувати щорічно.

Горщик для цитрусових

Догляд за цитрусовими: правила пересаджування

Догляд за цитрусовими – це також й систематичне пересаджування рослини, відповідно до її віку. Розглянемо характерні особливості даного процесу, які необхідно взяти до уваги.

Пересаджування цитрусових

Підготовка суміші

Для стабільного росту цитрусовим потрібен відповідний ґрунт, склад якого буде покривати усі їх потреби. При його формуванні зверніть увагу на наступні моменти:

  • ґрунт повинен бути дренованим, тобто добре пропускати воду. Це важливо, оскільки цитрусові рослини не переносять надмірного зволоження кореневої системи;
  • цитрусові відчувають себе краще в легкому кислому ґрунті з нейтральним або слабокислим pH (близько 6-7). Ви можете використовувати готову суміш для цитрусових або змішувати вермікуліт або перліт для покращення дренажу та збільшення вентиляції;
  • додавання піску та перліту до ґрунту може покращити дренаж та сприяти здоровому кореневому росту цитрусових.

Якщо ви формуєте грунтосуміш самостійно, то орієнтуйтеся в цьому питанні на наступні пропорції: на 2 частини дернової землі візьміть 2 частини листової та 1 частину піску. Врахуйте, що торф та піщаний ґрунт для цитрусових дерев не підходить. Перший через свою підвищену кислотність уповільнює ріст, другий не сприяє затриманню води та поживних речовин.

Для тих, хто не має часу на формування ґрунту самостійно, радимо придбати вже готовий у квіткових крамницях. Але майте на увазі, що навіть готова грунтосуміш для цитрусових маж обмежену кількість корисних речовин у своєму складі. Тому її все одно доведеться оновлювати через рік.

Субстрат для цитрусових

Вимоги до процесу пересаджування

Як вже зазначалося вище, молоді дерева потребують щорічного пересаджування, зрілі – кожні 5 років. Щоб пересаджування принесло рослинам тільки користь, врахуйте в процесі наступні моменти:

  1. Оптимальний час для проведення пересаджування – весна. Якщо впустили момент, можливі роботи до кінця літа.
  2. Під час перенесення дерева зі старого горщика не струшуйте з його коріння землю.
  3. Навіть за умови наявності на дні горщика дренажного отвору обов’язково укладіть шар дренажу.
  4. Сформовані порожнини між стінками горщика та грудкою необхідно заповнити підготовленою грунтосумішшю.
  5. Землю потрібно ущільнити та обов’язково полити.
  6. Після пересаджування будь-яку цитрусову рослину краще залишити в притінку на декілька днів.

Спираючись на зазначені в статті поради, ви зможете оптимізувати догляд за цитрусовими та зробити його максимально простим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *