Корисні поради на кожен день


Доларове дерево (заміокулькас): особливості, правила догляду

Доларове дерево правила догляду

Заміокулькас або доларове дерево – ідеальний варіант невибагливої кімнатної рослини. За останні роки вона стала популярною у всьому світі через свої мінімальні вимоги до умов. Заміокулькас чудове росте навіть при слабкому освітленні та не потребує постійного поливу. В статті ми детально розглянемо, якого догляду потребує доларове дерево, зазначимо основні правила пересаджування та боротьби з хворобами та шкідниками.

Доларове дерево (заміокулькас): опис

Заміокулькас фото

Доларове дерево або заміокулькас – це багаторічна тропічна рослина. Через африканське походження її також називають «перлиною Занзібару» або «Занзібарським самоцвітом». Заміокулькас має гладке, природно блискуче листя, колір якого залежить від віку рослини: насічино-лаймове у молодих рослини та смарагдово-зелене у дорослих. Листя проростає з товстих прямих стебел. Коренева система рослини – цибулинна.

В природних умовах заміокулькас росте в лісах та лугах східних регіонів Африки, тому він здатний витримувати тривалі періоди посухи. Особливість заміокулькаса – у здатності накопичувати воду у стеблі та корінні. Через це його можна віднести до числа сукулентів.

Доларове дерево (заміокулькас): характеристики

Ботанічна назва:Заміокулькас замієли́стий 
Загальні назви:Доларове дерево, перлина Занзібару, Занзібарський самоцвіт, ароїдна пальма, рослина вічності
Походження:Східна Африка
Тип рослини:Багаторічна тропічна
Темп зростання:Повільний
Висота:60-100 см
Листя:Смарагдово-зелене, блискуче. Росте вздовж усього стебла.

Доларове дерево (заміокулькас): унікальні властивості

Доларове дерево належить до категорії кімнатних рослин, здатних очищувати повітря в приміщенні, видаляючи з нього такі шкідливі сполуки як бензол, толуол та ксилол. Це токсичні речовини, які у великій концентрації можуть бути небезпечними для здоров’я. Тому на заміокулькас варто звернути увагу людям, які проживають у містах з розвинутою промисловістю та суттєвим забрудненням повітря.

Обираючи доларове дерево, також варто врахувати, що усі частини цієї рослини є токсичними для споживання. Тому її варто розміщувати у місцях, недоступних для дітей та домашніх тварин. Пересаджуючи заміокулькас, доцільно надягати рукавички, щоб уникнути подразнення шкіри.

Заміокулькас правила догляду

Доларове дерево (заміокулькас): догляд

Вивчаючи доларове дерево або заміокулькас, догляд – це головний аспект, якому варто приділити увагу.

Освітлення

В цьому питанні доларове дерево не відрізняється від більшості кімнатних рослин. Його не можна розміщувати на підвіконні, яке виходить на південну сторону. Також доцільно уникати потрапляння прямих сонячних променів, які можуть обпалити листя. Теоретично заміокулькас можна розмістити й в притінку, але в такому випадку його буде необхідно ставити під фітолампу для забезпечення стабільного росту.

Доросле доларове дерево у великому вазоні буде складно розмістити на підвіконні. Враховуючи, що йому достатньо до 6 годин слабкого непрямого світла на день, його можна поставити біля вікна с довгою прозорою шторою поруч. Якщо мова йде про комерційне приміщення (офіс, банк, заклад громадського харчування), то краще його встановити недалеко від вікон чи вхідних дверей.

Температурний режим

Оптимальний температурний діапазон, в якому заміокулькас буде нормально рости та розвиватися: від 15°С до 24°С. Якщо влітку ви виносите рослину на двір, то у разі, якщо температура повітря опускається нижче +12°С, його необхідно занести в тепло.

Полив

Заміокулькас полив

Через цибулеве коріння доларове дерево здатне добре поглинати та утримувати воду впродовж тривалого часу. Через це його не потрібно поливати занадто часто. Навпаки – рясний та частий полив здатен знищити навіть здорову рослину. Під час активного вегетаційного періоду (з весни до початку осені) поливайте доларове дерево 2 рази на тиждень. Або коли ґрунт просохне на 4-5 см вглибину. Восени та взимку, якщо температура в приміщенні буде нижчою за 20°С, заміокулькас можна поливати 1 раз на 7-10 днів.

Розраховуючи найкращу частоту поливу доларового дерева, також врахуйте два додаткових фактори: інтенсивність освітлення та розміри рослини. Великий заміокулькас, розташований на підвіконні або поруч з ним, буде потребувати більшої кількості вологи, ніж маленький та стоячий в притінку. Головні ознаки того, що доларове дерево потребує вологи:

  • загальне в’янення;
  • зморшкувате листя;
  • сухий ґрунт по всій глибині горщика.

М’яке листя та постійно вологий ґрунт навпаки вказують на надмірний полив та потенційне гниття коріння. Для поливу використовуйте теплу відстояну воду або пропущену через побутовий фільтр.

Також періодично протирайте листя рослини вологою серветкою. Це дозволить не тільки прибрати пил та мікрочастинки бруду, але й покращити фотосинтез.

Вологість повітря

Заміокулькас обприскування

Доларове дерево добре росте в середньому рівні вологості повітря (60%), але його не можна розміщувати поблизу до вентиляційних отворів кондиціонера та радіаторів опалення. Рослина також погано переносить протягі. Якщо ж вона стоїть біля радіатора або каміна, тоді знадобиться зволожувач повітря, який дозволить підтримувати необхідний рівень вологості.

Підживлення

Заміокулькас підживлення

Оскільки заміокулькас може зберігати поживні речовини у своєму корінні, він не потребує частого підживлення. Протягом весни та літа підгодовуйте рослину 1 раз на місяць, використовуючи універсальне добриво для кімнатних рослин, розведене до половини рекомендованої норми. Восени та взимку удобрювати не варто. Виняток – якщо рослина постійно знаходиться під яскравим світлом, в неї вегетаційний період буде розтягуватися на весь рік. Тому в такому випадку вносити добриво можна і взимку.

Заміокулькас догляд

Доларове дерево (заміокулькас): ключові поради з догляду

Резюмуємо головні поради з догляду за доларовим деревом:

  1. Не заливайте рослину. Краще, якщо ґрунт в горщику буде занадто сухим, ніж вологим.
  2. Раз на 1-2 тижні протирайте листя рослини серветкою, змоченою у теплій воді.
  3. Уникайте потрапляння на рослину прямих сонячних променів.
  4. Купуйте рослину того розміру, який вам наразі потрібен. Заміокулькас росте повільно, тому не варто розраховувати, що молода рослина швидко перейде до категорії інтер’єрних. Якщо доларове дерево виконує функцію декору в офісі, то варто одразу купувати велику рослину.

Доларове дерево (заміокулькас): пересаджування

Як пересадити заміокулькас

Заміокулькас росте повільно, тому не має потреби його часто пересаджувати. Оптимальна частота пересаджування молодої рослини – кожні 1-2 роки. Якщо ви бажаєте зберегти поточні розміри доларового дерева, пересаджування буде потрібне тільки для зміни ґрунтової суміші. В такому випадку залишить горщик поточного розміру, але обріжте коріння.

Якщо ви плануєте виростити велику квітку, кожні 2 роки змінюйте горщик, обираючи моделі більші в діаметрі та глибині на 3-4 см від поточного.

При пересаджуванні використовуйте добре дреновану ґрунтову суміш для кімнатних рослин. Для розпушування та покращення проникнення в субстрат кисню додатково передбачте шар перліту. Його можна придбати в будь-якому квітковому магазині.

Доларове дерево (заміокулькас): розмноження

Вазон заміокулькас

Заміокулькас можна розмножувати шляхом розподілу коріння або живцями. В першому випадку розділіть кореневища на пучки, в яких на стеблі є принаймні одне листя, та пересадить у новий горщик. Найкращий час для цього процесу – під час пересаджування рослини. Обирайте не дуже великі вазони – на 2-3 см більші в діаметрі від розподіленого коріння.

При розмноженні живцями ціле стебло хоча б однією оголеною брунькою необхідно відрізати у його основи та помістити у воду для формування коріння. Використовуйте виключно гострий ніж. Щоб пришвидшити цей процес, додайте до води 1 таблетку розтертого активованого вугілля.

Доларове дерево (заміокулькас): проблеми

Розглянемо основні проблеми, притаманні доларовому дереву, та їх специфіку:

  1. Жовтіє листя. Зазвичай це ознака надмірного поливу, особливо якщо стебла стають коричневими. У разі виникнення даної проблеми жовте листя потрібно акуратно зрізати та дочекатися, поки заміокулькас повністю висохне, перш ніж його знову поливати. Якщо це не дало результатів, пересадить рослину, змінивши ґрунт, щоб запобігти гниттю коріння.
  2. Коричневі кінчики листя. Зазвичай проявляються через низьку вологість повітря, надмірну кількість сонячного світла або недостатній полив. Перемістить доларове дерево в притінок, збільшить полив та 1 раз на тиждень обприскуйте його, протираючи листя по всій довжині вологою серветкою.
  3. Рослина починає нахилятися вбік. Найрозповсюдженіша причина даної проблеми – це перезволоження. Надмірна кількість води в ґрунті призводить до заболочування коріння, яке більше не здатне забезпечувати рослині достатню опору. Інколи проблема може бути обумовлена тим, що рослині недостатньо сонячного світла. Спробуйте перемістити її на східну або західну сторону або встановити під фітолампу.
  4. Шкідники: Заміокулькас, як правило, рідко вражають шкідники, але іноді його можуть турбувати борошнисті червці, щитівка, попелиця та павутинний кліщ. Для боротьби з ними можна використовувати інсектицидні засоби або обробляти листя звичайним господарським милом.

Заміокулькас або доларове дерево підійде для розміщення як в домашньому інтер’єрі, так й в комерційних закладах. Це оригінальна кімнатна рослина, яка через свої якості також може покращувати загальний мікроклімат в приміщенні, стаючи не тільки його окрасою, але маючи практичну цінність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *