Корисні поради на кожен день


Фікус бенджаміна: властивості та правила догляду

Фікус бенджаміна властивості та правила догляду

Вічнозелені рослини – найрозповсюдженіший різновид декоративно-листяних кімнатних рослин. Це обумовлено їх зовнішнім виглядом, який не змінюється залежно від пори року. Одним із найпопулярніших різновидів таких рослин протягом десятиліть залишається фікус бенджаміна. В статті ми розберемо, як доглядати за фікусом бенджаміна, на які сорти поділяється та як пересадити фікус бенджаміна без шкоди для нього.

Фікус бенджаміна: опис та походження

Фікус бенджаміна належить до сімейства тутових. В природних умовах зустрічається в Китаї, Індії та в північних регіонах Австралії. Це кущ з одним або кількома жорсткими стовбурами. Відрізняється розвиненою кореневою системою, яка може простягатися глибоко в землю, а також виходити на поверхню.

Головну декоративну функцію виконує листя, форма та колір якого залежать від сорту. Найчастіше воно має гладку поверхню та глянсовий блиск. Форма – переважно овальна, проте на кінці завжди присутня загострена вершина. Розміри листа варіюються від 6 до 13 см у довжину, ширина відповідно становить 2-6 см. Прожилки добре помітні та чітко проглядаються.

До числа кімнатних рослин фікус бенджаміна став належати поступово. Мандрівники привозили його паростки з Китаю, Філіппінських островів, Малайзії та Австралії. Розміри дорослої рослини коливаються від 50 до 2500 см відповідно до того, до якого сорту належить фікус. В домашніх умовах кущ зазвичай виростає в межах 50-80 см. Хоча за бажання цілком можна виростити дерево заввишки кілька метрів. При правильному догляді він збільшуватиметься зі швидкістю близько 20 см на рік.

На жаль, фікус бенджаміна практично не цвіте у будинках. Цього можна досягти лише в умовах професійної оранжереї. Квіті рослини мають форму кулі, яка нагадує ягоди.

Популярність фікуса обумовлена тим, що він надзвичайно органічно виглядає в будь-яких умовах: від побутових до офісів, кафе чи громадських закладів. Його широко використовують майстри фітодизайну, а також спеціалісти, які розробляють індивідуальні проєкти з озеленення інтер’єрів.

Фікус бенджаміна особливості догляду

Фікус бенджаміна: властивості

Єдина небезпека, яка пов’язана зі знаходженням цього виду фікуса в будинку – це алергія у людини на молочний сік рослини. Якщо бути обережними та не допускати контакту шкіри з соком, то будь-який ризик виключений. В усьому іншому кущ абсолютно безпечний.

Щобільше, його присутність у кімнаті допоможе очистити повітря. Фікус бенджаміна відомий своєю властивістю підвищувати якість повітря у кімнаті. Це пов’язано з тим, що він поглинає не тільки вуглекислий газ, але й такі токсичні речовини як формальдегід та ксилол, які входять до складу недорогих меблів.

Але, обираючи фікус бенджаміна саме як домашню кімнатну рослину, варто врахувати його специфічну особливість – він здатен виробляти кисень тільки при денному світлі. Вночі він його поглинає. Тому його не варто встановлювати в спальні або дитячій кімнаті. Найкращим місцем для його розташування вважаються підвіконня, яке виходить на проїжджу частину. Через цю специфічну властивість фікус бенджаміна може бути ідеальним рішенням для встановлення в закладах з великим щоденним потоком людей. Це можуть бути банки, офіси, медичні установи або заклади громадського харчування.

У деяких країнах фікус бенджаміна використовується у народній медицині. Вважається, що настоянка на його листі допомагає вилікувати остеохондроз та радикуліт, а також полегшити симптоми артриту.

Фікус бенджаміна: сорти

Існує кілька видів фікусів бенджаміна, вони відрізняються за виглядом та кольором листя, загальним габаритам та іншими параметрами.

Найбільш поширені сорти:

  1. Екзотика – дуже невибаглива та компактна рослина. Листя темно-зелене з хвилястою крайкою. Сорт чудово підходить для того, щоб почати знайомство з фікусами, тому що з доглядом впорається навіть новачок.
  2. Даніель – зовні рослина дуже схожа на представників «Екзотики». Різниця полягає у розмірі листя – воно досягає 6 см.
  3. Монік – у цій категорії представлені одразу два сорти (Монік та Голден Монік). Вони схожі між собою, але у Голден Монік листя має золотистий відлив. Ці квіти відмінно ростуть у житловому приміщенні, проте вони вимагають досить суворого дотримання умов догляду.
  4. Реджинальд – опинився в списку найулюбленіших сортів багатьох українців завдяки своєму строкатому листю з рівною крайкою. Основний тон листа – світло-зелений, а плями мають ще світліший відтінок.
  5. Кінкі – сорт з двоколірним листям, яке пофарбоване в темний колір та має світлу облямівку. Відносно невеликі листочки до 5 см завдовжки формують дуже густу крону. Завдяки обрізуванню кущу Кінки можна надати практично будь-якого вигляду.
  6. Ніколь – сорт із неповторним, унікальним візерунком на листі. На тлі темно-зеленої пластини чітко вирізняється відносно широка світла крійка.
  7. Старлайт – надзвичайно ефектний зовнішній вигляд цих рослин зумовлений цікавим забарвленням листя. На відміну від попередніх сортів, тут фон має світлий відтінок, а рідкісні плями – темний. Особливість сорту полягає в тому, що через низький вміст хлорофілу рослина повинна стояти в добре освітленому місці.
  8. Барок – візуально квітка дуже помітно відрізняється від усіх попередніх сортів. Її невелике листя є однобарвним, воно не пласке, а скручене у вигляді вирви.

Фікуси різних сортів добре вживаються в одному приміщенні, тому для створення колекції в рамках однієї квартири чи будинку немає жодних перешкод.

Фікус бенджаміна Деніель
Фікус бенджаміна Деніель

Фікус бенджаміна: догляд у домашніх умовах

Догляд за фікусом бенджаміна не передбачає ніяких особливих складнощів. Його можна залишити у первозданному вигляді, обрізати чи сформувати деревце з одним єдиним стволом.

Освітлення

Фікус бенджаміна потребує багато розсіяного світла, тому його можна розмістити на підвіконні, а також на балконі або лоджії. Але не варто обирати місця, в яких на рослину будуть впродовж тривалого часу потрапляти прямі сонячні промені. Якщо в будинку немає місця з півтінню, потрібно створити такі умови штучно: прикрити рослину папером або сіткою.

Якщо взимку рослині не вистачає світла, можна використовувати лампу денного світла або спеціальну фітолампу. Вона допоможе зберегти привабливий та здоровий вигляд рослини, а також продовжить фазу її зростання.

Температура та вологість повітря

У холодну пору року рослину не можна залишати на відкритих майданчиках, наприклад, на незаскленому балконі. Температура в приміщенні, в якому встановлено фікус бенджаміна, не повинна опускатися нижче +15°С. Заносячи квітку з холоду в тепло чи навпаки, необхідно на якийсь час залишити її в буферній зоні з усередненою температурою. Контрастні перепади шкодять фікусу.

Не менш важливо відстежувати рівень вологості повітря та ґрунту. Потрібно уникати пересихання рослини. Для цього, крім регулярного поливу, буде потрібне обприскування.

Вимоги до ґрунту

Для хорошого «самопочуття» фікусу бенджаміна потрібен ґрунт із певним складом. Найкраще підходять такі суміші:

  • піщаний ґрунт у поєднанні з листовим та дерновим ґрунтом, деревне вугілля;
  • пісок, змішаний з торфом, а також дерновий та листовий ґрунт.

За бажанням можна придбати готові ґрунтові суміші, призначені для декоративно-листяних рослин. Їх можна знайти у будь-якому гипермаркеті. Їх перевага – у збалансованому складі та нейтральному рівні pH, необхідному кімнатним рослинам.

Горщик

Окреме питання – це вибір горщика для фікуса бенджаміна. Головна вимога до нього – це наявність дренажних отворів на дні, необхідних для виходу надмірної вологи, яка може призвести до гниття коріння. Задля додаткового захисту коріння на дно горщика необхідно укласти під ґрунт дренаж.

Обираючи горщик для фікуса за матеріалом, відштовхуйтеся від поточних розмірів рослини та власного бюджету. Молодій рослині достатньо звичайного пластикового, для дорослої вже потрібен більш стійкий керамічний. Новий горщик повинен бути на 2-3 см більшим в діаметрі за попередній та на 3-4 більшим по висоті.

Полив

При тому, що цей вид фікуса не любить пересихання крони, ще більшу шкоду йому може завдати пересушена коренева система. Фахівці рекомендують поливати фікус бенджамена тоді, коли ґрунт у його горщику просохне на глибину до 3 см. Вода повинна бути рівномірно розподілена по поверхні ґрунту, щоб вона ввібралася по всьому об’єму землі у горщику. Не можна допускати, щоб надлишки вологи скупчилися в піддоні.

Поливати рослину потрібно теплою очищеною водою.

Фікус бенджаміна полив

Обприскування

У теплу пору року та в опалювальний сезон, як міра проти сухого повітря, фікусу потрібне додаткове джерело вологи. Тому правильний догляд за фікусом бенджаміна передбачає систематичне обприскування. Підготовлену воду кімнатної температури потрібно налити в обприскувач та акуратно змочити листя.

Ще один хороший спосіб підвищити вологість повітря біля горщика з рослиною – у піддон горщика потрібно помістити трохи керамзиту, а потім залити його водою. Коли горщик з рослиною буде поставлений зверху, коріння зможе поступово витягувати воду за потребою.

Фікус бенджаміна обприскування

Підживлення

Перші три місяці є найважливішими у догляді за молодим фікусом бенджаміна. Вони визначають, чи буде кущ об’ємним та здоровим, або ж в нього будуть проблеми зі зростанням протягом усього життєвого циклу.

Вносити підживлення потрібно лише в період активної фази зростання (навесні та влітку). Звичайний графік – 1 раз на 2 тижні. Найкраще працює система, за якої органічні добрива чергуються з мінеральними. Але важливо дотримуватися правильного дозування. Нестача мінеральних добрив призведе до уповільнення росту рослини, надлишок – до витягнення тонкого стебла, на якому буде важко сформуватися кроні.

До числа ключових елементів, які потрібні фікусу бенджаміна, належить:

  1. Калій. Відповідає за пристосування рослини до навколишнього середовища.
  2. Азот. Ключовий елемент, від якого залежить розвиток пагонів, листя та ріст самої рослини.
  3. Кальцій. Забезпечує азотний та вуглеводний обмін.
  4. Фосфор. Необхідний для надання листю насиченого кольору.

Для молодих рослин добре підходять добрива з азотом. Його додають не в ґрунт, а у воду, якою поливають квітку. Однак, якщо «перегодувати» квітку азотними добривами, її листя змінить своє забарвлення – з плямистих стане просто зеленим.

Фікус бенджаміна: пересаджування

Ще один важливий аспект – як пересадити фікус бенджаміна, щоб забеспечити йому стабільний рістю Пересаджування зазвичай потребують молоді кущі. До 4-річного віку фікус бенджаміна рекомендується пересаджувати раз на рік, використовуючи метод перевалки. З дорослими рослинами це роблять тільки в тому випадку, якщо їм стало тісно в горщику. Зрозуміти це можна за такими ознаками:

  • помітно, що коріння повністю обплело ґрунт;
  • періоди між поливами скоротилися, тобто ґрунт почав висихати швидше;
  • тонке коріння видно з отвору на дні горщика.

Якщо квітці комфортно в її горщику, потрібно лише періодично досипати ґрунт (наприклад, раз на рік).

Фікус бенджаміна: хвороби та шкідники

Як і більшість кімнатних рослин, не обходять фікус бенджаміна хвороби та шкідники. Погіршення стану та зовнішнього вигляду рослини може стати результатом несприятливих умов та недотримання базових правил догляду. Найчастіше фікус бенджамін може страждати через такі обставини:

  • недостатнє чи надмірне освітлення;
  • порушення температурного режиму;
  • надто довгі чи навпаки, короткі періоди між поливом.

Важливо розуміти, що неправильний догляд послаблює рослину. Тому додатково може з’явитися інфекційна хвороба чи грибок:

  • борошниста роса;
  • антракноз;
  • церкоспороз;
  • коренева гниль;
  • чорнота (чорний грибок).

Усунути ці захворювання допомагають спеціальні фунгіциди, які широко представлені у продажу.

Якщо в кімнаті з’явилася нова рослина або після того, як фікус побував на балконі, на ньому можуть з’явитися шкідливі комахи. Найчастіше рослини вражають борошнистий червець, щитівка, квіткова попелиця, павутинний кліщ. Цих «гостей» можна позбутися за допомогою народних засобів або спеціальних препаратів. Найпростіше рішення – це використання господарського мила. Його необхідно змочити та утворити рясну піну за допомогою губки, яку наносять на вражене листя та залишають на тиждень. Після активно змивають чистою водою за допомогою тієї ж губки.

Фікус бенджаміна: розмноження

Найпростіше та найшвидше розмножити кущ методом живцювання. Живці відщипують, щоб обмежити зростання великої рослини, виростити нові фікуси або для порятунку вмираючої квітки. Експерти рекомендують проводити живцювання у весняний або літній час. Також добре підходить для розмноження осінь, однак у цей період знадобиться попрацювати, щоб створити паросткам сприятливі умови.

Оптимальний розмір живців – 10-15 см, їх потрібно зрізати з верхніх гілок або взяти з середини стебла. Потрібно подбати про те, щоб зріз був зроблений максимально гострим ножем. Ножиці не підійдуть, оскільки вони дуже травмують стебло. Перед укоріненням слід змити сік, що виступив, щоб він не застигав і не заважав живцю проростати.

Найбільш ефективними визнано два способи укорінення:

  1. У воду з розчиненим активованим вугіллям занурюють живці (не опускаючи листя) та ставлять у світле місце, але не на сонце. Періодично воду змінюють, щоб не утворювалася пліснява. Для відростання корінців потрібно 3-4 тижні. Тоді їх можна пересаджувати у ґрунт.
  2.  У спеціальний субстрат опускають живці, потім поливають і ущільнюють. Щоб створити ефект теплиці, горщик накривають харчовою плівкою з розрізом, в який простягають кущ.

За бажання можна виростити фікус із насіння, воно продається у квіткових магазинах. Але це достатньо складний та тривалий процес.

Підрослий фікус бенджаміна можна підстригати та надавати йому бажаної форми. Найчастіше квітники воліють формувати кущ чи робити штамбову форму. Ще цей вид фікуса чудово підходить для використання в мистецтві бонсай.

Фікус бенджаміна фото

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *