Зміст
Емоційне насилля може приносити стільки ж проблем і болю, як фізичне. Одним із його проявів є газлайтинг. Цей термін просочився у популярну культуру та соцмережі, ставши приводом для багатьох мемів та жартів. Однак варто розуміти, що газлайтинг отруює стосунки, руйнує пари та сім’ї, робить токсичним дружнє спілкування.
Що таке газлайтинг
Газлайтинг – це підступна форма емоційного насилля. Часом вона може бути прихованою, коли аб`юзер маскує її за турботливістю та хорошими намірами. Однак це завжди дуже потужний удар по самооцінці людини.
Газлайтинг – це така поведінка, за якої один співбесідник змушує іншого сумніватися у своїй об’єктивності, адекватності, здоровому глузді. Використовуючи цей інструмент, кривдник переконує іншу людину в тому, що вона неправильно зрозуміла певні речі, не пам’ятає подій або пам’ятає їх не так, як вони відбувались насправді. Кривдник навмисне викривлює факти, заплутує співрозмовника нелогічними або псевдологічними розмірковуваннями, щоб зробити його вразливим, розгубленим, демотивованим, пригніченим. Головна мета аб`юзера полягає в тому, щоб його жертва стала безсильною, слабкодухою, втратила самоповагу та підкорилася йому.
Термін «газлайтинг» походить від назви п’єси «Gas Light» (1938 рік), яку екранізували в 1944 році. Фільм став дуже популярним, зокрема через участь Чарльза Бойєра та Інгрід Бергман. За сюжетом головний герой намагається переконати свою дружину в тому, що вона збожеволіла. Для цього він використовує газові ліхтарі в будинку – зокрема, змінює інтенсивність їхньої роботи, а потім запевняє дружину, що це їй здається. В самому фільмі термін «газлайтинг» не використовується. Його почали вживати тільки в середині 2010-х років.
Чому люди вдаються до газлайтингу
Частіше за все можна спостерігати газлайтинг в родині, але це явище також надзвичайно розповсюджене в інших сферах особистого, соціального та трудового життя людей.
Газлайтинг має на меті захоплення контролю. Мотиви для такої поведінки можуть бути різними
Причини газлайтингу:
- використання інших людей або їхніх ресурсів у власних цілях;
- уникання відповідальності;
- підняття самооцінки шляхом приниження іншої людини;
- прагнення приховати власну неадекватність, недостачу знань чи вмінь;
- намагання «зробити, як краще».
Зазвичай до газлайтингу вдаються люди, які вже встановили тісний зв’язок з іншою людиною (романтичний партнер, чоловік або дружина, батько чи мати, опікун, співробітник). Вони тонко відчувають, на кому можна застосувати таку маніпуляцію. Тих, в кого стабільна та стійка самооцінка, важко збити з пантелику. Тому газлайтери «обробляють» людей з заниженою самооцінкою, комплексом меншовартості та слабкою нервовою системою.
Іноді газлайтинг у відносинах стається несвідомо. Однак його суть така ж сама – аб`юзер прагне захопити контроль над ситуацією, зібрати всю владу у своїх руках, приймати рішення за іншого учасника стосунків. Він може знаходити виправдання своїм вчинкам. Наприклад, думає, що рятує близьку людину від неї самої.
Ознаки газлайтингу
Газлайтери використовують багато прийомів, один з їхніх найулюбленіших – заперечити свої ж слова або дії. Багатьом знайома ситуація, в якій хтось максимально впевнено доводить, що не казав нічого поганого, або не клав речі в певне місце. Якщо слова аб`юзера намагаються поставити під сумнів, він може вдати, що забув про минулі події. Також він може почати запевняти співбесідника в поганій пам’яті, звинувачувати в навмисному викривленні ситуації, навіть виказати сумніви в його адекватності.
В разі, якщо співбесідник газлайтера активно відстоює свою думку, він може почути у свою адресу наступні слова:
- ти надто чутливий, слова тобі не скажи;
- ти все плутаєш, не було такого;
- ти неадекватний;
- ти збожеволів (або більш грубі розмовні синоніми).
Дуже популярна маніпуляція – перекрутити всю історію так, щоб сам співбесідник відчув себе винним. Ще одна улюблена аб`юзерами тактика полягає в застосуванні пасивної агресії. Вона може проявлятися в злому сарказмі, насміханні, висміюванні зовнішнього вигляду, успішності та інтелекту. Якщо людина починає злитися у відповідь, кривдник акцентує на тоні її голосу та словах, переводячи увагу з фактів та відволікаючи співбесідника від предмета розмови («я не гніваюсь, це ж ти кричиш на мене!»).
Щоб не втратити контроль над жертвою, газлайтер має дотримуватись певної обережності. Звичайна тактика полягає в тому, щоб почергово застосовувати до жертви емоційне насилля та коктейль з ніжності, підвищеної уваги, похвали. Це складається у своєрідний цикл, тому жертва не може однозначно сприймати аб`юзера як погану людину. Через те, що інколи він ставиться до неї добре, вона вважає, що ситуація цілком терпима.
Дуже часто ознаки газлайтингу демонструють люди з нарцисичним розладом. Вони не мають емпатії, тобто, не вміють розпізнавати емоції та потреби інших людей. Нарциси поводять себе так, наче вони вищі за оточуючих і мають беззаперечне право на їхню увагу. Для них газлайтинг – це ключовий інструмент контролю, який застосовується вдома й на роботі. Люди, які все життя стикаються з нарцисами, не знають, як розпізнати газлайтинг. Вони настільки звикли до подібної поведінки, що вважають її за нормальну.
Прояви газлайтингу
Одним із ключових симптомів газлайтингу є відчуття заплутаності, розгубленості, дезорієнтації. Якщо людина помічає, що в стосунках з кимось із сім’ї або з колегою її охоплюють змішані та незрозумілі емоції, це може бути знаком аб`юзу. Для газлайтера такий стан жертви надзвичайно вигідний. Поки вона намагається прояснити ситуацію та зрозуміти, що відбувається, кривдник зміцнює свою владу.
Ще один орієнтир, який допоможе виявити ознаки газлайтингу – віддзеркалення. Часто кривдник переносить на жертву риси свого характеру. В такому разі людина помічає, що її звинувачують у брехливості, невірності, хитрощах, і їй потрібно постійно виправдовуватись. Звичайно ж, мова йде про імовірний газлайтинг, якщо людину звинувачують необґрунтовано.
Не всі газлайтери здатні користуватися витонченими техніками. Деякі з них діють досить грубо. Такі ознаки газлайтингу впізнати легше. Наприклад, якщо людина часто і легко бреше, це може свідчити про її схильність до маніпуляцій. Також варто придивитись уважно до тих, в кого слова розходяться з ділом. Коли людина каже одне, а робить геть інше, це значить, що довіряти їй небезпечно.
Детальніше про методи газлайтингу
Науковці дослідили це явище, виокремили його складові, зафіксували методи та інструменти газлайтерів.
Це газлайтинг, якщо людина вдається до наступних технік.
Утримання
Аб`юзер прикидається, що не розуміє точку зору співрозмовника. Він може удавати, що не чує слів, забороняє людині висловлювати свою думку, або запевняє її, що це саме вона перекрутила факти.
Заперечення фактів
Це улюблена тактика газлайтерів. Маніпулятори вголос сумніваються в тому, що жертва правильно запам’ятала події. Починаючи із заперечення одного факту, вони можуть розширити масштаб маніпуляції – запевняють, що співрозмовник взагалі часто забуває важливі речі.
Блокування та відволікання
Ці ознаки газлайтингу проявляються у вигляді повного контролю над розмовою. Тільки газлайтер має право обирати тему розмови. Він може направляти бесіду за своїм бажанням. Якщо співрозмовник висловлює зауваження щодо свого психологічного дискомфорту, аб`юзер воліє перемкнути увагу на іншу тематику. Також він може блокувати цю гілку розмови, він ігнорує заперечення та супротив жертви. В разі, коли газлайтер відчуває свій сильний вплив на співрозмовника, він може вдатися до підвищення голосу, погроз, зустрічних звинувачень.
Знецінення почуттів та емоцій
Аб`юзер применшує значення почуттів іншої людини, звинувачує її в надмірній чутливості, називає реакції надто гострими, неадекватними. Найвища майстерність газлайтера – примусити жертву повірити в те, що її потреби неважливі, емоції неадекватні та не мають значення.
Забування та заперечення
На відміну від людей, які дійсно забувають про якісь події чи розмови, газлайтери тільки вдають забудькуватість. Вони навмисне відтягують строк виконання обіцянок, «не пригадують» про домовленості, «плутають» дати й час зустрічей
Найважливіше те, що аб`юзер добре знає, наскільки важливі ці домовленості для його близької людини. Він застосовує такий прийом, щоб мати змогу заперечувати сам факт розмови, сперечатися про час і дату, запевняти співбесідника в його неадекватності.
Дискредитація
Цей метод завдає дуже багато шкоди репутації жертви. Газлайтер може розповідати про неадекватність певної людини всім, хто згодиться послухати. Це можуть бути розмови за сімейним столом або балачки в курилці на роботі. В будь-якому разі, вони створюють ауру «неврівноваженого» навколо жертви. Плітки можуть виглядати, як жарти про нездатність щось запам’ятати, про неуважність та нездатність до логічних висновків. Звичайно, це неприємно та принизливо, якщо озвучене в колі сім’ї. Однак газлайтинг на роботі має нищівні наслідки для кар’єри жертви.
Часом аб`юзери використовують хитрий прийом – наклеп на оточуючих. Він полягає в розповідях про те, що всі навколо погані, брехливі та небезпечні. Методика дуже «ефективна» в поєднанні з дискредитацією жертви. В результаті, кривднику вдається повністю ізолювати жертву від соціуму, підкоривши своїй владі.
Варто зауважити, що час від часу описана поведінка може спостерігатись у будь-яких людей. Газлайтинг – це систематичне, постійне та навмисне повторення вказаних патернів.
Приклади газлайтингу
Простіше за все пояснити газлайтинг у відносинах всередині сім’ї або пари, також це популярне явище серед токсичних друзів.
Приклади газлайтингу в життєвих ситуаціях:
- хтось із партнерів вдається до цієї маніпуляції, щоб приховати свою зраду;
- людина краде гроші друга, а потім звинувачує його в необачності;
- хлопець ховає телефон своєї дівчини, щоб засмутити та заплутати її. Також він хоче зашкодити її спілкуванню з іншими людьми;
- дівчина постійно обманює свого хлопця щодо її одягу, який вона носила напередодні. Це призводить до дезорієнтації хлопця, він починає сумніватися у власному здоровому глузді та не довіряє своїй пам’яті;
- чоловік ховає ключі своєї дружини, щоб не дати їй вийти з дому. При цьому активно допомагає в пошуках і заодно насаджує їй думки про її неуважність та забудькуватість.
Газлайтинг має властивість бути непомітним. Маніпулятори вдаються до нього не одразу, вони чекають, поки жертва почне їм довіряти. Це не пряме знущання, яке має певні об’єктивні критерії (фізичний біль, сліди на шкірі чи тілі, обмеження волі, прямі образи). Ні, газлайтери діють підступно і витончено. Якщо не знати, як розпізнати газлайтинг, то можна взагалі ніколи не помітити його ознаки. Звичайно, що це не зменшить його ефект. Людина, яка роками піддається такому виду емоційного насилля, має сильно занижену самооцінку, постійно відчуває дискомфорт в спілкуванні з аб`юзером, не вміє відстоювати свої кордони.
Постійний психологічний стрес, викликаний маніпуляціями, призводить до серйозних проблем з ментальним та фізичним здоров’ям. Частими наслідками є тривожні розлади, депресія, посттравматичний стрес.
Газлайтинг у різних форматах відносин
Ми вже зазначали, що частіше за все даний вид маніпуляцій з’являється у сімейних стосунках. Газлайтинг на роботі – рідше явище, однак воно теж виникає. Окрім того, газлайтингом можуть займатися будь-які люди, наділені формальною або неформальною владою.
Романтичні стосунки
Найчастіше даний вид маніпуляції виникає в близьких стосунках, а саме в романтичних. Газлайтер може мати різну мотивацію, однак зазвичай це бажання самоствердження внаслідок приниження партнера.
Маніпулюючи його/її свідомістю, кривдник перетворює свого партнера в невпевнену, слабку людину. На її фоні він сам здається собі розумним, зібраним, пунктуальним та відповідальним. Його жертва вимушена терпіти постійні звинувачення в різних недоліках та помилках, вона завжди винна в усіх проблемах і конфліктах, що виникають в стосунках.
Газлайтинг на робочому місці
Робоче середовище зазвичай влаштовано з ієрархічним принципом, тому тут максимально благодатний ґрунт для маніпуляцій та зловживань. Газлайтинг на роботі можуть використовувати керівники, колеги, та навіть підлеглі. Підступний та прихований характер такої маніпуляції робить її доступною для працівників усіх рівнів.
Люди можуть застосовувати газлайтинг, щоб дискредитувати конкурентів на бажану посаду, помститися керівнику та підняти свою самооцінку.
Звичайно, що все це не допомагає створити доброзичливу атмосферу. Через газлайтинг на роботі виникає токсичне середовище, яке знижує продуктивність працівників та погіршує якість їхньої роботи.
Газлайтинг в родині
В сім’ї така форма маніпуляції може траплятись між батьками та дітьми, братами та сестрами, родичами різного ступеня спорідненості.
Дуже часто газлайтинг в родині приймає вигляд сімейної традиції, яка переходить від одного покоління до іншого. Часом члени сім’ї несвідомо обирають когось одного, щоб цькувати і газлайтити його. Вони звинувачують цю людину в певних проблемах, перекладають на неї відповідальність за негаразди. Таким чином інші члени сім’ї почувають себе краще.
Газлайтинг в родині призводить до жахливих наслідків, адже жертва піддається пасивній агресії, маніпулюванню та емоційному насиллю з раннього віку. Вона не може розвинути стабільну самооцінку, постійно сумнівається в собі та своїх судженнях, не вміє приймати рішення. Найгірше, що згодом жертву починають газлайтити вже за безпомічність, набуту завдяки газлайтингу.
Колективний газлайтинг (публічний)
Такий вид газлайтингу присутній в політичних заявах та промовах, мові політичних діячів, представників ЗМІ, культурних та релігійних лідерів. Через використання даної маніпуляції насильницького впливу зазнає одночасно велика кількість людей.
Яскравий приклад – заяви російського уряду протягом багатьох років. Представники країни-агресора стверджували, що їхніх військ немає в регіонах, де проходили збройні конфлікти та війни. Вони публічно обурювались через недовіру до них. Однак насправді російські війська брали активну участь в бойових діях.
Словом «газлайтинг» часто характеризують дії Дональда Трампа. В передвиборчих перегоназ 2016 року, а також під час його перебування на посаді президента.
Наостанок варто згадати медичний газлайтинг. Це неформальна назва явища, при якому медик запевняє пацієнта, що його симптоми незначущі. Лікарі та обслуговуючий персонал можуть знецінювати ступінь болю пацієнтів, звинувачувати їх в іпохондрії, відмовляють в допомозі. Багато жінок з ендометріозом стикаються з газлайтингом. Це захворювання супроводжується сильними болями під час менструації, однак лікарі схильні не звертати на це увагу. Вони запевняють жінку, що біль – це нормальна складова даного періоду циклу. Не розуміючи, як розпізнати газлайтинг, жінки не можуть відстояти своє право на додаткове обстеження. Тому вони лишаються недіагностованими та вимушені десятиліттями терпіти сильний біль.
Як боротися з газлайтингом
Незалежно від того, як саме проявляється газлайтинг у стосунках, він має однозначно негативний вплив на жертву. Тому варто навчитися помічати його ознаки.
Як розпізнати газлайтинг? Це саме він, якщо людина постійно:
- сумнівається в усьому, в неї немає впевненості;
- постійно чує, що вона занадто чутлива;
- вимушена часто перепрошувати;
- має труднощі з прийняттям рішень;
- загалом відчуває себе нещасливою, розгубленою;
- уникає близьких, тому що не знає, як пояснити свою поведінку.
Якщо людина впевнилась в тому, що її газлайтять, вона може вдатися до певних дій.
Відсторонитися від ситуації
Зазвичай жертви, до яких застосовували газлайтинг, відчувають дуже багато сильних емоцій. Через гнів, розчарування, тривогу, смуток і страх вона швидко стає виснаженою та втомленою. Також вони заважають подивитись на питання об’єктивно. Якщо трохи абстрагуватись від емоцій, ситуація стане більш ясною та зрозумілою.
Газлайтинг у відносинах зазвичай побудований саме на тому, щоб не дозволяти жертві логічно обмірковувати конфлікти. Газлайтер навмисне виводить жертву на емоції, підбурює її, а потім звинувачує в гнівливості або плаксивості. Беручи паузу на роздуми, а також відсторонюючись фізично, можна значно полегшити своє самопочуття. Щоб «переключитись», можна вийти на прогулянку, провести медитацію чи зайнятися йогою, почитати книжку, або погратися з котом. Головне – сповільнити емоції та припинити діалог.
Збирати докази
Без доказів марно намагатися довести свою правоту. Газлайтер майстерно оперує фактами та домислами, він здатен майже геніально перекручувати інформацію. Тому одна з головних порад для тих, хто хоче знати, як боротися з газлайтингом – документувати всі угоди та домовленості.
Найбанальніше, це зробити скрін переписки в месенджері або записати на відео слова аб`юзера. Згодом, коли він почне казати, що такого не було і всі зрозуміли все неправильно, можна буде використати докази.
Що можна зробити для збору доказів:
- фотографувати пошкоджене майно та речі;
- зафіксувати дати, час, розпорядок, який має значення для домовленості;
- підсумовувати розмови, озвучуючи підсумки вголос.
На жаль, такі дії часто викликають злість у газлайтера. Від потаємного емоційного насилля він може перейти до реальних погроз чи навіть фізичного насилля. Однак докази добре впливають на самооцінку жертви, адже доводять її правоту та адекватність.
Якщо в майбутньому очікується юридичне протистояння з газлайтером за майнові права або опіку над дітьми, докази – обов’язковий інструмент судової справи.
Сфокусуватися на піклуванні про себе
Ще один важливий крок для тих, хто шукає способи, як боротися з газлайтингом – піклування про свої фізичні та емоційні потреби. Цей прийом допомагає зміцнити самооцінку, покращити самопочуття жертви, підвищити її настрій.
Маються на увазі як базові потреби (достатній сон, здорове харчування, зручний та якісний одяг, комфортний транспорт), так і «предмети розкоші» (косметичні засоби, смаколики, творчість, певний вид відпочинку, мандри).
Жертви газлайтингу часто перестають дбати про себе, бо їм чітко пояснили, що вони того не варті. Ламаючи цю парадигму, буде легше зрозуміти самого себе та зрозуміліше, як боротися з газлайтингом.
Довіряти своїй інтуїції та звертатися по допомогу
Деякі газлайтери полюбляють ізолювати своїх жертв, щоб не втратити над ними контроль. При цьому сама жертва може мати зовсім інші бажання. Їй здається дивним, що партнер незадоволений її дозвіллям та зустрічами з друзями. Однак вона не бажає «розхитувати човен», тому скорочує свій відпочинок поза домом. З часом жертва втрачає всі контакти, їй немає до кого звернутися.
Психологи радять дослухатися до своїх передчуттів та інтуїції. Якщо щось у стосунках видається дивним та викликає дискомфорт, не варто це ігнорувати. Потрібно навпаки, направити сюди всю свою увагу.
Коли втрачені всі дружні та родинні зв’язки й контакти, може бути незрозуміло, як боротися з газлайтингом. В такому разі потрібно обов’язково звернутися до спеціаліста. В Україні є кілька організацій, які допомагають жертвам насилля.
Сучасні психологи чудово розуміються на проблемах людей, які стикаються з газлайтингом. Вони володіють методами та техніками, які допоможуть обережно змінити самосприйняття жертви. Також в ході терапії люди, які піддалися емоційному насиллю, отримують лагідну підтримку, піклування, розуміння. Вони вчаться розпізнавати та задовольняти свої потреби. В результаті, колишні жертви вже ніколи не звертають увагу на людей, схильних до маніпуляцій. Газлайтинг залишається в минулому без будь-яких шансів на повернення.
Джерела: webmd.com, helpguide.org