Корисні поради на кожен день


Гравіювальна машина: як вибрати

Гравіювальна машина

Ручна гравіювальна машина (гравер) – компактний багатофункціональний прилад, призначений для свердління, фрезерування та шліфування. Завдяки ергономічності ним досить зручно працювати в обмежених умовах, при цьому він достатньо потужний для роботи з матеріалами різної щільності. Але ручні моделі не призначені для масштабних робіт – вони розроблені для виконання дрібних та максимально точних процесів. Відшліфувати чи нарізати великий стальний лист ними вийде, але на цей піде дуже багато часу. В статті ми розберемося, що становить собою гравіювальна машина, на що спиратися при її виборі?

Гравіювальна машина: конструкція

Якщо розглянути особливості конструкції гравера, то по факту це шліфувальна машина, але не кутова, а прямого формату. Через це вона є ідеальним варіантом для акуратної обробки металу, каміння, пластику або кераміки, наприклад, для створення отворів. Сам тип робіт залежить від різновиду встановленої насадки. Це може бути гравіювання, фрезерування, свердління або розрізання. Унікальна особливість приладу полягає в тому, що ним можна обробляти навіть м’які матеріали: гуму, скло чи кераміку.

Головним робочим елементом гравіювальної машини є електричний привід, інтегрований в середину корпусу. Останній зазвичай зроблений з легкого матеріалу, завдяки чому вага самого гравера буде незначною. Для передачі зусилля на двигун, як і в інших подібних інструментах, передбачено редуктор, для фіксації насадок – цанга. Також існують модифікації, які оснащені колекторним типом двигуна. В них шпиндель виконує ту саму функцію, що й вал якоря, через що редуктора може не бути.

Гравіювальна машина конструкція

Різновиди граверів

За конструкцією усі гравери поділяються на 2 типи:

Перші моделі передбачають підключення до мережі 220V, другі оснащені рухливим валом з наявним швидкозатискним патроном, який закріплюється на іншому інструменті.

Гравіювальна машина як вибрати
Гравер як вибрати

Класифікація гравіювальних машин

Одна з характеристик, на яку необхідно спиратися при виборі гравера – це технологія обробки матеріалів. За нею усі інструменти даного класу поділяються на 2 різновиди:

  1. Лазерні гравери.
  2. Фрезерні моделі.

Лазерні гравери – це окрема категорія гравіювального обладнання, які мають досить вузьке призначення – нанесення надпису на поверхню. Їх відрізняє наявність ЧПУ, що дозволяє збільшити складність потенційних робіт, а сама обробка поверхні здійснюється завдяки лазерному променю.

Фрезерні гравери – це, як вже було зазначено вище, прямий різновид шліфувальних машин, які можна використовувати для безлічі типів робіт, залежно від встановленої насадки.

Форма різальної частиниКонусна (призначена для зняття з дерев’яного матеріалу фаски та подальшого нанесення на вироби з ДСП)
Конічна (універсальна)
Пряма (підходить для формування тонких ліній на маленьких предметах) Сферична (розроблена для гравіювання на значній глибині)
Рухи насадки під час роботиЗворотно-поступальні/обертальні
Місце шпинделяПряме/універсальне
Енергія для роботиПневматичні/електричні гравери

Лазерні гравіювальні машини мають свій принцип градації. За способом монтажу вони можуть бути стаціонарними або настільними. Перші передбачають встановлення безпосередньо на підлогу, оскільки відрізняються великою вагою та габаритами. Через це вони здебільшого використовуються у промислових масштабах або ж для надання послуг з серійного виробництва елементів.

Лазерні гравери диференціюються на 2 класи за технологією створення променя: газові чи твердостопові. Перші наразі найпоширеніші. Їх використовуються для брендінгу сувенірної продукції, зокрема, для нанесення тексту чи певного зображення на базову поверхню.

Як вибрати гравіювальну машину

Електрична гравіювальна машина: особливості

Переважна більшість побутових гравіювальних машин працює від мережі. В продажу також зустрічаються акумуляторні апарати, але вони не достатньо розповсюджені. Основні переваги класичних дротових граверів такі ж самі, як й у будь-якого мережевого електроінструмента:

  • великий діапазон моделей за потужністю;
  • ергономічність та невелика вага;
  • відсутність залежності тривалості роботи від ступеня заряду акумулятора.

Мінус в них типовий – це залежність від наявності електричного струму та деяка обмеженість в пересуванні, яка пов’язана з довжиною кабелю.

Акумуляторна гравіювальна машина в цьому плані більш автономна, оскільки нею зручно працювати у будь-яких умовах, але тривалість роботи таких апаратів буде обмеженою. Обираючи саме такий різновид, зверніть увагу на базову заводську комплектацію обраної моделі. Бажано, що в ній була передбачена додаткова батарея та оригінальний зарядний пристрій.

Як вибрати гравіювальну машину

Пневматична гравіювальна машина: специфіка

Джерелом енергії в таких апаратах є стиснене повітря, яке відповідає за запуск насадки. Такий принцип роботи робить пневматичні гравери значно потужнішими за електричні, тому вони підходять для широкого типу робіт, навіть за умови посиленого навантаження. Так, їх використовують для нанесення гравіювання, для свердління отворів, полірування виробів зі скла чи пластика.

Гравіювальна машина: як вибрати

Тим, хто вперше стикнувся з необхідністю покупки подібного обладнання, потрібно врахувати наступні технічні характеристики:

  • швидкість обертів;
  • потужність;
  • рівень шуму під час роботи;
  • габарити цанги;
  • розмір та вага приладдя;
  • комплектація.

Швидкість обертів

Якщо мова йде про універсальний гравер, який підійде для більшості робіт, то достатньо моделі з показником швидкості обертання у 5-25 тисяч об/хв. Наприклад, 5-6 тисяч обертів – мінімальний показник для шліфування пластикової поверхні. 15 тисяч необхідно для розрізання стального листа. В цілому, для новачків та тих, хто планує працювати з інструментом з певною періодичністю, підійде гравіювальна машина до 20 тисяч об/хв.

Потужність

Потужність – один за базових параметрів при виборі будь-якого електроінструмента. Від неї залежить діапазон матеріалів, з якими можна працювати, та тривалість робіт. Потужність побутових моделей зазвичай не перевищує 180 Вт і її цілком достатньо для більшості задач, наприклад, для того ж гравіювання або створення отворів. У професійних апаратів вона повинна бути більшою за 200 Вт.

Рівень шуму

Від рівня шуму залежить загальний рівень комфорту від роботи з приладом. Для систематичної роботи у закритих приміщеннях краще зупинятися на негучних моделях. Якщо вам потрібно купити гравіювальну машину для складних завдань та обробки матеріалів підвищеної міцності, то вони за визначенням будуть гучні. Нівелювати цей неприємний аспект можна, надягаючи спеціальні шумопоглинаючі навушники.

Розмір цанги

Розмір цанги визначає різновид опорядження, яке ви зможете встановити на вибрану гравіювальну машину. Фахівці зазначають, що універсальним вважається показник у 3,2 мм за діаметром. Деякі виробники додають комплект цанг до базового оснащення, що дає можливість підібрати підходящу під конкретний тип робіт. Цей, як і інші ключові технічні характеристики, вказують в інструкції та в описі товару в інтернет-магазинах.

Вага

Вага здається другорядним показником, але працювати з важким інструментом навіть впродовж 15 хвилин буде важко. Тому обрана гравіювальна машина повинна бути легкою. Ідеальна вага гравера – не вище за 600 г.

Комплектація

Що стосується комплектації, то більшість граверів продається зі стандартною кількістю та типом насадок. Для 90% побутових задач їх достатньо. Якщо ж потрібно виконати якийсь вузькоспеціалізований процес, то для цього будуть потрібні відповідні наконечники. Зазвичай їх легко знайти у гіпермаркетах та магазинах електроінструментів.

Насадки для гравіювальної машини

Але окрім базових технічних характеристик, при виборі гравіювальної машини потрібно врахувати її клас (побутовий чи професійний). Моделі, які належать до побутового класу, не розраховані на довготривалу роботу, тому через кожні 20-25 хвилин їх потрібно вимикати та давати двигуну трошки охолонути. Професійні апарати в цьому плані не такі вимогливі, тому ними можна користуватися 1-2 години без перерв.

Сподіваємося, якщо потрібна побутова гравіювальна машина, спираючись на зазначені дані, підібрати модель під власні потреби та вимоги буде значно простіше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *