Корисні поради на кожен день


Сансевієрія: догляд у домашніх умовах, види, розмноження

Сансевієрія догляд у домашніх умовах, види, розмноження

Сансевієрія – рослина, яку можна побачити на вікнах квартир, будинків та громадських установ. Через об’ємне, пряме листя, вона часто використовується для декорування приміщень. Сансевієрія досить невибаглива в догляді, тому її рекомендують людям, які не бажають або не можуть витрачати багато часу на догляд за рослинами. 

Сансевієрія: унікальні особливості

Вазон сансевієрія

Історично рослина походить з південних регіонів, таких як Африка, Мадагаскар, Південна Азія. Сансевієрія – це назва цілого роду Sansevieria, який об’єднує близько 70 видів рослин. Хоча іноді квітку включають до роду драцен, адже обидва вони належать до родини Холодкові.

Цікаво, що ця популярна вічнозелена багаторічна рослина відома під найрізноманітнішими іменами. Хтось знає її як «щучий хвіст» або «тятиву лука». Також використовуються назви «зміїна шкіра», «леопардова лілія», «язик джинів» та квітка «тещин язик».

Попри помітну різницю в зовнішньому вигляді різних видів, листя зазвичай росте розеткою навколо однієї точки росту. Зрідка буває спіральне розташування.

Коли сансевієрія цвіте, вона випускає паросток із суцвіттям. Квіти мають зеленувато-білий колір, іноді рожевий, бузково-червоний або буро-коричневий. Після запилення комахами утворюються плоди – червоні або помаранчеві ягоди. Якщо допустити появу суцвіття, то ця стріла вже не буде вирощувати нове листя. Натомість з’являтимуться відростки з коріння.

Унікальною особливістю сансевієрії є забарвлення листя. Воно може бути смугастим, мати яскравий контур чи незвичайний візерунок. Частіше за все рослину висаджують групами, щоб утворити певну флористичну композицію.

Науковці з’ясували, що сансевієрії відрізняється здатністю очищувати повітря в приміщенні. Це може покращити сон та пришвидшити засинання, тому квітку варто поставити в спальні.

Сансевієрія: види

Сансевієрія види

Види сансевієрії класифікуються за виглядом листя, а також за середовищем існування.

Розрізняють:

  1. Sansevieria pinguicula – сукуленти, які можна побачити в пустельній місцевості. Твердолисті рослини прекрасно адаптовані для виживання в умовах посухи. В них товсте листя, в якому зберігається значний запас води. Форма листя зазвичай циліндрична, а довжина відносно невелика. Все це необхідно для зберігання вологи та зменшення швидкості випаровування води з поверхні листа.
  2. Sansevieria trifasciata – рослини, домівка яких знаходиться в тропіках та субтропіках. Ці види мають відносно м’яке листя, яке має більші розміри вздовж та в ширину.

Рід сансевієрія поділяється на 3 секції:

  1. Sansevieria (Sansevieria, Hastifoli, Solonifera).
  2. Dracomima.
  3. Cephalantha.

З 70 різновидів тільки деякі культивуються як кімнатні рослини.

Найпопулярніші види сансевієрії

Сансевієрія велика (Sansevieria grandis)

Листя цієї рослини виростає до 60 см вздовж та 15 см в ширину. Його колір – насичено-зелений, по всій поверхні листя проходять світлі плями та смужки. По зовнішньому краю лист обведений окантовкою з червоним відтінком.

Сансевієрія граціозна (Sansevieria gracilis)

Жорстке та м’ясисте листя цього виду росте зі стебла, а не від кореня. Форма листа – прямокутна, кінець трохи витягнутий, колір – сизо-зелений, присутні кремові розмиті плями.

Сенсевієрія гіацинтова (Sansevieria hyacinthoides)

Загальна висота рослини становить близько 50 см, ширина листя – 6-8 см. Листя забарвлене у коричнево-зелений колір, є лінії світлішого тону, а по краю проходить окантовка білого або рожевого відтінку.

Сансевієрія дунері (Sansevieria dooneri)

Вид квітки, який належить до сукулентів. Характеризується великими прикореневими розетками, з них виходить кілька десятків листових пластин довжиною 35-40 см. Цікава особливість цього виду – листя вузьке, його ширина всього 2-3 см. Колір – насичено-зелений, по всій поверхні проходять темні візерунки.

Сансевієрія кірка (Sansevieria kirkii)

Рослина з тонким листям, що негусто росте з прикореневої розетки. Забарвлення може бути зелене з білими плямами та коричнево-бордовим кантом. Також відомі примірники з листям коричневого та червонувато-коричневого кольору.

Сансевієрія ліберійська (Sansevieria liberica)

Сукулент, що утворює кущ. Від широкої розетки росте 6 листків. Це досить висока рослина, вона може сягати до 1 метра. Ширина листків – близько 8-10 см. Забарвлення – темно-зелене зі світлими смугами та плямами, по контуру проходить червоно-коричнева окантовка.

Сансевієрія трисмугова (Sansevieria trifasciata)

Саме цей вид є найпопулярнішим серед українців. Листя росте з прикореневої розетки, воно видовжене, шкірясте, з гострими, навіть небезпечними, кінцями. Сансевієрія трисмугова має листя насиченого зеленого кольору з сіро-жовтими смужками та штрихами. Ще одна назва даного виду – сансевієрія лауренті (Laurentii). Його популярність в основному пов’язана з невибагливістю. Сансевієрія лауренті здатна витримувати довгі засушливі періоди, тому не варто поливати її занадто часто.

Сансевієрія робуста (Sansevieria robusta)

Кущ формується з широких, але досить коротких листочків. Їх колір зазвичай насичено-зелений з темнішими смужками. Але є варіації:

  • Black – сорт, який демонструє швидкий ріст. Молоді кущі мають насичено-зелений колір, а старші – чорно-срібний;
  • Blue – листя цього сорту має форму списа, розростається в сторони, а не вгору. Зелений колір має синій відтінок;
  • Black Coral – листя цих рослин вкрите візерунками сріблястого кольору.

Сансевієрія футура (Sansevieria futura)

Відносно новий вид, розроблений сучасними селекціонерами. Характерна риса рослин – широке листя, яке росте від густої розетки. Кількість листових пластин – 9-10, колір блідо-зелений з темними лініями та жовтою окантовкою. Сорти – Futura Superba, Futura Gold, Black Gold.

Сансевієрія сенсейшн бентл (Sansevieria sensation bentel)

Цікава квітка з дуже декоративним довгим листям. По зеленій поверхні проходять повздовжні білі смужки, також листя прикрашене бірюзовими плямами. Чим яскравіше світло, тим чіткіше проявляються кольорові плями. Загальна висота рослини – близько 50-60 см.

Сансевієрія циліндрична (Sansevieria cylindrica)

Рослина-сукулент має видовжені темні листові пластини. Коріння виростає на глибину всього 2,5-3,8 см, однак воно надзвичайно міцне. Висота листя сягає 120-200 м, якщо умови утримання та розмір горщика дозволяють рослині розростись. На верхньому кінці кожного листа сансевієрія циліндрична має суху колючку.

Сансевієрія ханні (Hahnii)

Ще один вид рослини, листя якого росте з прикореневої розетки. Воно відрізняється шириною – при довжині близько 30 см ширина становить до 10 см. Зелене листя сансевієрія ханні має світлі або темні плями, риски та смуги. Колір та положення візерунків залежить від сорту: голден, крістата, сільвер.

Сансевієрія: догляд

Всі експерти сходяться на думці про те, що дана рослина невибаглива. Їй не потрібен постійний догляд та піклування. Періоди між поливом можуть бути достатньо довгими, а поставити горщик можна практично будь-куди в приміщенні.

Види сансевієрії та особливості догляду:

ВидОсвітленняОбприскуванняТоксичність
СамурайськаСереднє або яскравеНіПомірно токсична
ЦиліндричнаНепряме яскравеПротирати вологою тканиноюТоксична
ХанніСереднє та яскравеНіПомірно токсична
ЛоренСереднє та яскраве непрямеНіПомірно токсична
ЛаурентіСереднє та яскраве непрямеНі, але потрібно протирати вологою тканиноюТоксична
Муншайн (місячне світло)Середнє або яскравеНіПомірно токсична
СаюріСереднє або яскравеНі, але потрібно протирати листя вологою тканиноюПомірно токсична
ЗейланськаПомірне або яскравеНі, але потрібно протирати листя вологою тканиноюТоксична
Китовий плавникСереднє непрямеНіТоксична

Всі види сансевієрії полюбляють температуру в диапазоні 13-30°С, але деякі види краще ростуть в теплих приміщеннях (верхні позначки вказаного діапазону). Це самурайська, Золота Ханія, Муншайн, Китовий плавник.

Освітлення та температура

Обираючи, куди поставити сансевієрію, варто враховувати її вид та сорт. В більшості випадків квітка тещин язик полюбляє сонце, але є такі сорти, які більше тяжіють до яскравого освітлення чи напівтіні. Є одне правило, яке стосується підбору місця розташування сансевієрії: яскраве освітлення зберігає візерунок на листі контрастним. Це працює як для природного, денного світла, так й для штучного освітлення.

Рослина дуже цінує сонячні промені, не відфільтровані склом. Влітку горщики можна виносити на вулицю або на балкон. При цьому необхідно ставити їх так, щоб ґрунт не розмокав від дощу. Також варто захищати квітку від протягів.

Через те, що сансевієрія – це тропічна рослина, вона цінує тепло. Оптимальна температура для більшості сортів – 20-25°C. Якщо в приміщенні вища температура, потрібно потурбуватися про регулярне провітрювання.

У квітки є період спокою, в цей час вона сповільнює ріст. Найкраща турбота про сансевієрію навесні – підтримка температури на рівні 11-14°C. Нижче 10 °C опускати температуру не слід, це призведе до ослаблення рослини.

Полив

Сансевієрія полив

Квітка «тещин язик» належить до тих рослин, яким важливий режим поливу. Спеціалісти рекомендують обрати певну частоту поливу та дотримуватися її щотижнево, відштовхуючись в цьому питанні від мікроклімату приміщення. Квітка призвичаюється до режиму і швидше росте.

Для поливу підійде дощова вода, звичайна очищена питна вода або відстояна вода з крану. Не можна зволожувати ґрунт холодною рідиною, її температура має бути на рівні з температурою повітря в кімнаті.

Поливають сансевієрію тоді, коли земля в горщику повністю висохла. Воду заливають доти, поки вона не почне текти з отворів у дні горщика. Потрібно залишити рослину на кілька хвилин в такому стані, а потім злити зайву вологу з піддона. 

Влітку рослину можна поливати 1 раз на 7-10 днів, взимку або в холодному приміщенні поливати потрібно рідше – 1 раз на 3 тижні. Оптимально орієнтуватися на швидкість висихання ґрунту.

Обприскування

Сансевієрія обприскування

Для цієї рослини не потрібно створювати спеціальне вологе середовище, вона чудово росте в умовах нормальної кімнатної вологості. Обприскувати листя з пульверизатора не варто, краще за все раз на кілька тижнів протирати його вологою тканиною. Це освіжить колір листя, очистить його від пилу та стимулюватиме процес фотосинтезу. Ще один плюс протирання листя – захист рослини від шкідників.

Ґрунт

Догляд за сенсевієрією передбачає підбір ґрунту з правильним складом. На жаль, земля з придомової території не підійде, потрібно купити спеціальний субстрат.

В магазинах продаються ґрунтосуміші, змішані з:

  • дернова земля (2 частини);
  • листова земля (1 частина);
  • річковий пісок (1 частина).

Субстрат має бути добре дренований, щоб в ньому не затримувалась зайва волога. Також можна купити ґрунт для кактусів та сукулентів. Він більш повітряний, ніж інші суміші.

Кислотність ґрунту не має особливого значення для «тещиного язика», але найкраще рослина почуває себе в субстраті з рН 6,0-7,5.

Добрива

Сансевієрія дійсно невибаглива, тому її не обов’язково підгодовувати. Однак, щоб покращити зовнішній вигляд рослини та пришвидшити її ріст, можна використовувати добрива.

Для квітки добре підходять рідкі водорозчинні засоби, призначені для кімнатних рослин: мінеральні добавки для кактусів, добрива для декоративно-листяних культур. Категорично не можна користуватись азотистими сумішами. Експерти радять вносити добрива потроху, адже передозування може нашкодити рослині. Вірний знак того, що сталося передозування – листя втратило плями та смуги, стало просто зеленим.

Впродовж вегетаційного періоду (літо й весна) потрібно удобрювати ґрунт раз на місяць. В холодну пору не варто нічого додавати в субстрат, рослина знаходиться в стані спокою.

Пересаджування

Сансевієрія пересаджування

Спеціалісти кажуть, що пересаджувати сансевієрію без потреби не варто. Головний привід для пересадки – рослина переросла горщик і з дренажних отворів стирчить коріння. Зазвичай молодим кущам змінюють горщики раз на 2 роки, а старшим – раз на 3 роки.

Під час пересаджування рослини на дно горщика неодмінно потрібно покласти дренаж, навіть, якщо в ньому є отвори для виходу зайвої води.

Вибір горщика

Ємність для сансевієрії має бути максимально міцною, тому що тонкостінні горщики можуть не витримати тиску. Коренева система та наземна частина рослини дуже масивні та спричиняють на горщик потужне навантаження.

Форма горщика має бути широкою, але не дуже високою.

Сансевієрія догляд

Сансевієрія: розмноження

Існує три способи розмноження сансевієрії шляхом поділу кореня, а також за допомогою живців чи бічних пагонів. Насіння використовують вкрай рідко, адже в домашніх умовах рослина родить нечасто.

Розмноження сансевієрії методом поділу коріння вважається найзручнішими. Оптимально проводити його під час чергової пересадки. Зазвичай це робиться навесні, в такий час квіти легше переживають поділ та зміну горщика.

Алгоритм дій:

  • акуратно вийняти кущик з горщика;
  • продезінфікувати ніж, розрізати корінь на частини. Ніж має бути гострим. Кожна нова частина повинна мати мінімум одну точку росту;
  • відокремлені фрагменти саджають у нові горщики з правильним ґрунтом та дренажем;
  • перші місяці відсаджені кущі потрібно тримати в теплому місці та регулярно поливати.

Такий метод варто використовувати для всіх без винятку видів рослин – простих та строкатих.

Ще один спосіб розмноження сансевієрії – живцями, які виросли з фрагментів листя материнської рослини. Щоб провести розмноження таким чином, необхідно відрізати від неї листок та поділити його на смужки по 4-5 см вздовж. Відрізки мають трохи побути на повітрі, потім їх закопують у річковий пісок. Кожна смужка має бути занурена у ґрунт під нахилом 45°. Щоб створити парниковий ефект, висаджені відрізки потрібно накрити пластиковою пляшкою або скляною банкою. Горщики ставлять в піддон і поливають нижнім методом.

Якщо все зроблено правильно та умови підходять живцям, вони вкоріняться і дадуть нові пагони через 4-6 тижнів. В цей момент молоді кущики можна пересадити в постійні горщики, наповнені ґрунтом для дорослих рослин. Варто додати, що з живців виростають тільки прості сансевієрії з зеленим листям. Навіть беручи відрізок від строкатої рослини, неможливо отримати кущ з малюнком на листі.

Для розмноження сансевієрії бічними пагонами потрібно просто акуратно відокремити один з них та прикопати в ґрунт. Після кількох тижнів він укоріниться.

Сансевієрія: шкідники та хвороби

Сансевієрія фото

Якщо квітка стоїть в освітленому місці (не на протязі) та отримує регулярний достатній полив, вона майже не хворіє. Однак догляд за сенсевієрією обов’язково включає обробку від шкідників. Комахи та віруси можуть потрапити в приміщення різними способами – на взутті, з подувом вітру, з інших нових рослин. Головне правило полягає в тому, щоб швидко відреагувати на проблему.

Зазвичай квітка тещин язик може бути вражена борошнистим червцем або павутинним кліщем. Обидва шкідники надзвичайно поширені, тому для боротьби з ними розроблено безліч дієвих методів. Простіше за все – обприскати листя рослин спиртом з розпилювача.

Як цвіте сансевієрія

Квітка сансевієрія

Коли догляд за сенсевієрією задовольняє всі найважливіші потреби квітки, вона може зацвісти. Однак це трапляється досить рідко.

Квітки мають білий колір із зеленуватим відтінком. Аромат, який вони виділяють, дуже приємний та легкий. Запах нагадує ваніль. Квіти розміщуються на довгому стеблі, яка сягає 15-20 см.

В природних умовах після періоду цвітіння зав’язуються плоди з насінням, але кімнатні рослини майже не дають плодів.

Вважається, що, коли сансевієрія розквітла, це значить скорий прихід хорошої звістки, або успіх у справах.

Чому не росте сансевієрія

Сансевієрія лауренті

Зіпсувати цю рослину важко. Зазвичай проблеми з нею трапляються через нехтування основними правилами з догляду.

Діагноз по листю:

  • темні плями на листі – скоріше за все, горщик стоїть в непідходящому місці. Квітці прохолодно, а в ґрунті затримується волога;
  • жовті плями на листі – можливо, мало світла. Також вірогідна причина – замалий горщик;
  • листя занадто м’яке, не стоїть вертикально, а звисає – недостатня кількість світла;
  • пожовтіння листя близько до коріння – вода могла потрапити всередину розетки, в результаті чого з’явився грибок;
  • поява жовтих плям і підсихання листя на кінцях – мало світла, занадто низька температура, або надлишок вологи в ґрунті;
  • листя в’яне по всій довжині – недостатньо вологи, субстрат пересох.

Догляд за сенсевієрією передбачає розміщення квітки в недоступному для дітей та тварин місці. Річ в тім, що рослина має токсичний сік. Якщо він потрапить всередину організму, може з’явитися нудота, блювання, запаморочення. В найгіршому випадку може статися набряк дихальних шляхів. Тому, якщо є підозра в тому, що сансевієрія потрапила в шлунок, потрібно негайно доставити людину чи тварину в лікарню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *