Корисні поради на кожен день


Що таке егоцентризм та як він впливає на наше життя

Що таке егоцентризм та як він впливає на наше життя

Егоцентризм може бути властивий різним людям – керівнику підприємства, голові сімейства або постійній клієнтці салонів краси. Він руйнує стосунки, заважає будувати кар’єру та розвиватися. Найгірше те що через цю рису люди ризикують стати самотніми. Ось чому варто докласти зусиль, щоб викорінити в собі отруйні паростки егоцентризму. В цій статті ми розглянемо, що таке егоцентризм, яким чином він впливає на особистість та стосунки, та як можна позбутися егоцентризму.

Егоцентризм: це

Егоцентризм -– це поняття з психології, яке використовується для опису світогляду людини, яка надмірно зосереджена на собі. Також егоцентризм можна назвати психологічною установкою, яка заважає людині соціалізуватись. Схильність до егоцентризму не дозволяє бачити та сприймати інтереси інших. Для людини-егоцентрика його власні потреби є настільки важливими, що вона не враховує бажання, можливості, здібності та почуття оточуючих.

Сучасна психологія називає егоцентризм когнітивним викривленням, через яке людина навіть не припускає, що інші можуть мати думку, відмінну від їхньої власної.

Егоцентризм це

Концепція та термін «егоцентризм» були розроблені Жаном Піаже – швейцарським психологом. Він став засновником теорії когнітивного розвитку та запропонував цілісну картину інтелектуального розвитку дитини. Науковець казав, що егоцентризм – це риса, притаманна малим дітям. Поки дитина не усвідомила, що люди навкруги неї є унікальними особистостями, вона вважає, що всі вони мають такі самі думки, як і в неї. Жан Піаже також ввів поняття «децентрація» – розуміння відмінностей інших людей, здатність подивитися на ситуацію через призму чужого світосприйняття. Децентрація розвивається в міру дорослішання дитини, зазвичай у віці 7-8 років.

Окрім Жана Піаже теорію розвитку розробляв Девід Елкін. Він зробив значущий вклад у вивчення егоцентричної поведінки у підлітків. Д. Елкін зазначав, що підлітки зазнають сильного тиску з боку оточення. Через переживання про те, що про них подумають інші, та як їх сприймають однолітки, в них може розвиватися егоцентризм. Якщо не надавати цьому явищу належної уваги, людина може залишитись егоцентристом і у дорослому віці.

Вплив егоцентризму на особистість

Егоцентризм – це не те ж саме, що висока самооцінка чи впевненість в собі. Через егоцентризм люди не можуть формувати здорові стосунки з іншими, це стосується як особистого життя, так і професійної сфери.

Міцні та якісні взаємини будуються на базі довіри, поваги та толерантності. Люди, схильні до егоцентричної поведінки, часто бачать ситуації (в тому числі й конфліктні) лише зі свого погляду. Вони не здатні до компромісів, їм важко поважати думку, що відрізняється від їхньої. В парі з егоцентризмом може іти брак емпатії, тобто людина не розуміє та не розрізняє емоції оточуючих.

Наслідки егоцентризму для самої людини:

  • відсутність довіри;
  • проблеми з близькістю;
  • негаразди в інтимній сфері;
  • неможливість зрозуміти та розділити емоції партнера/члена родини/колеги;
  • конфлікти під час прийняття рішень;
  • проблеми у співпраці;
  • труднощі під час командної роботи та спільної активності (відпочинок, робота, ігри, ремонт тощо).

Іншим людям важко будувати стосунки з кимось, хто демонструє егоцентричну поведінку. Їм може здаватись, що їх не чують та не сприймають серйозно, що їхня думка неважлива, а самі вони ні на що не впливають. Навіть без явного аб`юзу друзі, партнери та колеги егоцентричних осіб можуть відчувати вагомий дискомфорт.

Егоцентризм та егоїзм: в чому різниця

Егоцентризм

Завдяки тому, що з кожним роком психологія набуває все більшого поширення, в побутову мову потрапило багато психологічних термінів. На жаль, не всі вони використовуються правильно.

Говорячи про те, що таке егоцентризм, варто приділити увагу його відмінностям від іншого популярного поняття «егоїзм» або навіть «нарцисизм».

Егоїзм і егоцентризм мають кілька спільних ознак:

  • зосередження на собі самому – люди концентруються лише на своїх думках, бажаннях, потребах, планах;
  • недостатній рівень емпатії;
  •  неможливість валідації потреб інших людей;
  • прийняття рішень виключно з позиції своїх потреб.

Окрім цього, і егоцентрик, і егоїст постійно переймаються тим, що про них думають оточуючі люди. Для них може бути важливо справляти певне враження або мати конкретну репутацію.

Відмінності у поведінці нарцисичної особи:

  • надмірне бажання отримати захоплення та визнання;
  • уявлення про свою винятковість та важливість для інших;
  • зарозумілість, зверхність, претензійність;
  • використання маніпуляцій, щоб досягти своїх цілей та керувати іншими;
  • постійні фантазії про загальну владу та успіх, або про красу і славу.

У нарцисів дуже виражена потреба в захопленні. Їм необхідно відчувати себе важливими та незамінними. Щоб називати людину нарцисом, або робити висновок про наявність у неї нарцисичного розладу, потрібен відповідний клінічний діагноз.

Егоїзм і егоцентризм відрізняються тим, що егоїст робить свідомий вибір не звертати уваги на потреби інших. На додаток, він може розуміти бажання та потреби оточуючих, однак все одно використовує ситуацію лише задля власної користі. Егоїст може отримувати від інших блага і ресурси, нічого не віддаючи натомість. Егоїзм – це протилежність альтруїзму. Людина, що сповідує дану філософію, не розуміє цінності безоплатного служіння іншим (навіть найближчим).

Всі ці риси – нарцисизм, егоїзм і егоцентризм – часто супроводжуються вкрай токсичними висловлюваннями, грубою поведінкою та можуть призвести до насилля різних видів (емоційного, фінансового, психологічного, фізичного).

Як егоцентризм впливає на стосунки

Не дивлячись на те, що егоцентричні люди постійно думають про самих себе та дбають про власні потреби, їхнє життя далеко не райдужне. Багатьом з них здається, що за ними постійно спостерігають. Також в них може складатись враження, що їхні вчинки та рішення весь час піддаються оцінці та критиці. Через це егоцентричні люди часто живуть на самоті, вони не витримують присутності інших у своєму особистому просторі. Також їм властива тривожність та можуть розвиватись тривожні розлади.

Більшість егоцентричних людей відчувають сильний тиск. В тому числі через те, що вони не розуміють причин ворожості інших. Вони можуть щиро вважати, що докладають максимум зусиль для підтримки стосунків, однак дивуються, чому нічого не виходить.

Люди, які знаходяться у відносинах з егоцентриками, своєю чергою також відчувають себе непочутими. Їм може бути самотньо, адже їхня думка не цікавить їхнього партнера/друга/колегу. Егоцентричний партнер часто приймає рішення самостійно, навіть дуже важливі та такі, що стосуються всіх членів родини або колективу. При цьому він керується лише власними потребами, своїм розкладом та бажаннями (наприклад, спланувати сімейний відпочинок, не запитуючи думки інших членів родини).

Від егоцентричної людини у стосунках не варто очікувати чуйності, емоційної відкритості та підтримки. Вони можуть справляти враження байдужих та холодних, відсторонених.

Наслідки егоцентризму для інших людей

Що робить егоцентризм з оточуючими:

  1. Впливає на самооцінку. Люди, що вимушені довго контактувати з егоцентриками, часто мають занижену самооцінку. Вони звикають до того, що до них не дослухаються та не беруть до уваги їхні думки.
  2. Провокує невпевненість у собі. Людина може почати сумніватись в адекватності своїх власних суджень, не довіряє своєму сприйняттю, вважає свої ідеї негідними.
  3. Викликає розгубленість. Не завжди зрозуміло, чи людина дійсно не розуміє погляд інших. Ситуацію може ускладнювати небажання ділитись своїми думками або уникання діалогу.
  4. Може стати причиною суму. Спілкуючись з егоцентриком, інші можуть відчувати сум через всю ситуацію в цілому, а також через неможливість її змінити.
  5. Провокує гнів та розчарування. Це одні з найпопулярніших емоцій, які відчувають люди після розмови з егоцентричними співбесідниками. Такі відчуття є природною реакцією, адже кожному важливо бути почутим.
  6. Може викликати образу. Якщо людина не має змоги «достукатись» до егоцентрика, але змушена миритись з його рішеннями, рано чи пізно в неї виникне образа.
  7. Може стати причиною відстороненості. Така поведінка часто стає захисною реакцією в разі, коли неможливо уникнути спілкування з егоцентричним колегою, родичем або партнером. Відстороненість, або дисоціація, дозволяє приглушити емоції (стримати гнів, не поринути в образу).

Варто уточнити, що дисоціація може бути порятунком в короткостроковій перспективі. Однак, якщо людина використовуватиме її постійно, це може призвести до серйозних ментальних проблем.

Частіше за все люди намагаються взагалі уникати спілкування з егоцентриками. Якщо ж це неможливо, то потрібно розробити певну стратегію поведінки, навчитися керувати своїми емоціями та реакціями.

Як позбутися егоцентризму

Егоцентричність

Психологи рекомендують практикувати здоровий егоїзм, адже це допомагає тихим і несміливим людям проявляти себе. Однак егоцентризм – це крайність, він шкідливий для всіх учасників стосунків. Тому варто подбати про те, щоб ці якості не розвинулись. Якщо ж ви виявили у себе деякі ознаки егоцентризму, можете скористатися наступними порадами для їх подолання.

Візьміть паузу

В екстрених ситуаціях або під впливом страху люди можуть вдаватись до автоматизмів. Якщо у вас є схильність до егоцентризму, не поспішайте з прийняттям рішень. Також не варто робити передчасні висновки або починати сварити когось, не знаючи всіх фактів.

Потрібно взяти паузу, проаналізувати факти, прослідкувати причинно-наслідковий зв’язок, спробувати подивитись на ситуацію зі сторони. Щоб навчитися так робити, знадобиться засвоїти навичку рефлексії.

Роззирніться навколо

Егоцентрики часто потрапляють у своєрідне замкнене коло із власних думок. Вони переоцінюють власне значення для світу, їм здається що всі події обертаються лише навколо них. Також вони схильні брати на себе забагато відповідальності, адже вони думають, що всі ситуації так чи інакше стосуються їх.

Варто зрозуміти, що великий відсоток подій стається випадково без будь-чиєї вини. Також необхідно усвідомити, що навколо є інші люди зі своїми сподіваннями, потребами та бажаннями. Всі вони формують реальність так само як і людина-егоцентрик.

Формуйте новий досвід

Інколи егоцентризм – це результат певного досвіду людини. Якщо події в минулому примусили вас покладатись лише на себе та захищати себе за будь-яку ціну, можливо, варто переосмислити цей досвід.

Коли хтось намагається вам допомогти, дозвольте йому зробити посильний вклад. Цей прийом особливо важливий, якщо мова йде про особисті стосунки. В них нормально показувати свою вразливість та не бути непохитним 24/7.

Прийміть свою неідеальність

Людина, яка демонструє егоцентричну поведінку, може таким чином маскувати свій страх та невпевненість. Однак, вибудовуючи ідеальний образ, потрібно пам’ятати про його крихкість. Набагато простіше взагалі відмовитись від спроб бути ідеальним, адже рано чи пізно всі люди чинять помилки.

Тільки будучи самим собою, можна по-справжньому повноцінно прожити кожен день. Щирість, відвертість, вміння визнати себе неправим та перепросити – ось ті якості, які допомагають побороти егоцентризм.

Бути усвідомленим

Порада «бути в моменті» вже, можливо, декому набридла. Однак це насправді важливо – якомога більше часу проводити усвідомлено. Егоцентризм, як і інші руйнівні звички, може виникати автоматично. Це своєрідний автопілот, який вмикається, коли людина відмовляється реагувати на реальність.

Усвідомленість можна тренувати, в цьому добре допомагають техніки майндфулнес. Їх досить багато, тож кожен може обрати підходящу для себе.

Якщо ви вважаєте, що егоцентризм суттєво заважає вам жити та є надважкою проблемою, з якою ви самі не здатні впоратись, зверніться до спеціаліста. Сучасні психологи працюють в різних напрямках та користуються великою кількістю дієвих технік. Існує велика ймовірність, що ви зможете знайти «свого» спеціаліста і значно покращити своє життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *