Корисні поради на кожен день


Творчість: що це, чим корисна та як допомагає у саморозвитку

Творчість

Творчість. Яка перша реакція на ці слова у більшості людей? Голодний художник, діва-танцівниця з розпущеним волоссям, гончар з руками, забрудненими глиною? А як щодо думки, що творчість можна знайти в кожній людині та в будь-якій діяльності? Як би дивно це не звучало, але творчість – це цінна навичка, яка дуже допомагає в особистому житті та професійній сфері.

Творчість: це

Творчість – це слово, яке використовується для позначення цілого комплексу понять. Перш за все, це діяльність, що спрямована на створення нового. Результатом творчості можуть бути матеріальні цінності, технології, управлінські стратегії або рішення, а також багато інших продуктів.

Традиційно до результатів творчості відносять витвори мистецтва (картини, скульптури, інсталяції тощо), музичні твори, танці та хореографію, літературні твори, рукоділля та хендмейд. Однак дане поняття набагато ширше. Творчою може бути наукова робота або експеримент, соціологічне дослідження, написання коду, розставляння товару на полицях магазину, ведення сторінки в соціальних мережах, консультування клієнтів, складання річного звіту. Головна риса творчих процесів – створення чогось кардинально нового або новий погляд на звичний стан речей, незнана досі комбінація відомих елементів.

Креативність – синонім творчості. Це слово – англіцизм (creativity, creative), який своєю чергою походить від латинського creatio — створення. Наразі словом «креатив» частіше за все позначають щось нове і незвичне, таке, що привертає увагу, іноді епатажне та суперечливе.

Творча особистість: це

Творчість це

Творча особистість – це людина, якій властиві творчі риси та здібності. Зокрема, вона володіє творчими вміннями та демонструє творчу мотивацію. Завдяки цьому їй вдається створювати якісно нові предмети, явища, матеріальні та духовні цінності, що так чи інакше змінюють її життя на краще.

Науковці намагаються з’ясувати, чи є креативність вродженою здатністю, чи набутою. Вони стверджують, що люди, у яких є творчий потенціал, можуть його розвивати та таким чином посилювати свої здібності. Так само можна тренувати м’язи. Міхалі Чиксентміхайі, автор книги «Творчість: робота та життя 91 видатної людини», розмірковує про природу творчості. Він припускає, що завдяки їй людина має найбільший шанс отримати від життя задоволення.

Особливості творчої особистості

Психологи та філософи теж вивчають природу творчості. Їхні багаторічні спостереження дають змогу узагальнити безліч даних, що стосуються поняття «творча особистість». Це набір окремих тез, які характеризують креативних людей та їхні здібності.

Як проявляється та на що здатна творча особистість:

  • демонструє мінімальну агресивність щодо людей зі свого оточення;
  • дуже чутлива до закликів про допомогу від інших істот (людей та тварин);
  • вміє виходити за межі однозначних конструкцій та сталих понять, здатна працювати з багатозначними, багатовимірними, парадоксальними явищами;
  • їй часто властивий альтруїзм, тобто, здатність діяти на благо інших;
  • будучи відкритою світові та вміючи виходити за рамки, творча особистість має більше шансів для саморозвитку, самовдосконалення, самовираження та самореалізації;
  • часто розвивається в багатьох напрямках одночасно, а не в одній площині. Це пов’язано з тим, що творчість – це цілісне утворення, воно проявляється на всіх рівнях психічної діяльності людини.

Також варто додати, що багато творчих людей демонструють парадоксально-двоїсті, амбівалентні прояви. Наприклад, вони можуть проявлятись водночас, як інтроверти й екстраверти, мати в характері скромність та пихатість, бути консервативними й водночас дотримуватись інноваційних ідей.

6 головних рис творчої людини

Всі люди унікальні, тому кожна творча особистість має свій власний набір поведінкових патернів, рис характеру та методів самовираження. Однак деякі дослідження та особисті спостереження психологів дають змогу виокремити певні ознаки творчих людей.

Енергійність та здатність до концентрації

Багато творчих людей можуть похвалитися високим рівнем енергійності. Коли вони відчувають натхнення до певного проєкту, їхня працьовитість зростає. Вони можуть годинами концентруватись на одному завданні та при цьому зберігати свій ентузіазм та мотивацію. Зворотна сторона медалі – коли інтерес згасає, їм важко примусити себе закінчити роботу.

Інтелект

Вчені з’ясували, що творчість часто поєднується з високим рівнем інтелекту. Були проведені дослідження, в ході яких виявилось, що діти з високим IQ мали загалом більший успіх у житті. Однак це зовсім не означає, що кожна творча особистість – це геній. Згідно з результатами досліджень, помітну відмінність демонструють люди з показником вище за 120 (інтелект вище середнього рівня). Однак немає доказів того, що IQ, вище за 120 сприяє ще більшому росту креативності.

Грайливість та дисциплінованість

Вважається, що грайливість, здатність жартувати, певна легковажність є ознаками творчої людини. Вміння перебувати у такому стані необхідне, аби можна було подивитись на звичайну ситуацію під новим кутом зору. 

Однак водночас творчі люди можуть бути наполегливими, цілеспрямованими, навіть дещо впертими. Їм дуже важливо зробити роботу так, щоб вона відповідала їх власному баченню. Іноді це потребує великої кількості зусиль та часу, особливо, якщо потрібно раз за разом переробляти якусь частину проєкту. Грайливість та легкість можуть домінувати в характері творчої людини в момент генерування ідей. Однак, коли справа доходить до втілення у життя, вони стають більш жорсткими.

Поєднання мрійливості та прагматичності

Всі знають про те, що творчі люди люблять фантазувати та часом перебувають у світі своїх мрій. Проте справжнього успіху досягають ті, кому вдалось поєднати свою мрійливість із практичністю. Творчість, яка реалізується у потрібні, затребувані продукти, приносить максимальну користь усім, хто до неї дотичний (самим митцям, кінцевим споживачам продукції чи послуг, посередникам, постачальникам та підрядникам).

Незалежність від гендерних стереотипів та соціальних ролей

Ми вже згадували, що творча особистість характеризується здатністю відходити за рамки та розмивати межі звичних, сталих понять. Це стосується також і їхньої самоідентичності. Творчі жінки можуть обрати для себе будь-яку модель поведінки у соціумі або в особистих стосунках. Для них роль жінки-берегині не стає єдиним можливим варіантом. Так само чоловіки можуть обрати для себе таку модель поведінки, яка близька їм за рисами характеру та уподобаннями. Творчі чоловіки можуть бути маскулінними та мужніми або ж дати волю своїй чутливості та вразливості.

Пристрасність та об’єктивність

Для успішної реалізації творчих проєктів людина має докласти не тільки свій час та фізичні зусилля. Від неї також потрібна вся її пристрасть, наснага, натхнення. Вона має бути пристрасно закохана у свою роботу, адже окрім самого процесу творення їй доведеться потім узгоджувати безліч деталей зі сторонніми людьми. Автор творчого проєкту з одного боку насолоджується своїм творінням, а з іншого критично та об’єктивно його оцінює, редагує та змінює.

Наостанок варто згадати про ще одну важливу рису творчих особистостей – чутливість. Є імовірність, що творчі люди більш чутливі та відкриті, ніж інші. Їхні емоції та відчуття дуже яскраві та сильні, тому контролювати настрій важче. До того ж таким людям складніше дається захист від несхвальних відгуків, критики, образ.

Загальна користь творчості

Користь творчості

Високий творчий потенціал особистості може позитивно вплинути на різноманітні сфери діяльності. Зокрема, завдяки креативності людям вдається реалізувати себе в професії, сформувати та підтримувати стосунки, досягати цілей та створювати неймовірні витвори мистецтва.

Психічне здоров’я та добробут

Творчість стимулює людину розвивати свої таланти та здібності. Також вона сприяє тому, що називають «станом потоку». Віддаючись на волю своїй уяві та пливучи на хвилях натхнення, людина відчуває неймовірну свободу. Науковці зафіксували користь даного стану, вимірюючи мозкову активність творчих людей. Виявляється, що в такі моменти мозкові хвилі помітно змінюються. Вони такі ж, як під час медитації, занять спортом, релаксації.

Користь творчості полягає в тому, що людина переживає піднесення, радість, глибокий спокій. Дехто відмічає зниження рівня тривожності та призупинення плину часу. Завдяки сповільненню критичного мислення та внутрішнього діалогу зменшується ризик появи депресії.

Навички ефективного управління

Креативність дуже корисна для людей, які мають приймати рішення. До речі, йдеться не тільки про керівників та менеджерів. Всі люди час від часу мають робити вибір, вирішувати власну долю або брати на себе відповідальність за близьких (дітей, партнерів, батьків).

Творчість допомагає поглянути на ситуацію з нового боку, розглянути свіжі варіанти, знайти інноваційний підхід.

Когнітивні здібності

Розвиток творчості напряму пов’язаний з когнітивними функціями людини. Ця діяльність стосується мовлення, запам’ятовування, уваги, концентрації, розумової адаптивності.

Дитячі програми раннього розвитку не випадково включають вправи на дрібну моторику, творчі завдання та креативні задачі. Цю особливість творчості можна використовувати й в догляді за літніми людьми, щоб відтермінувати настання деменції та появу проблем за пам’яттю.

Зниження рівня стресу

Творчий розвиток особистості має велике значення для людей, схильних до тривожних розладів, панічних атак та депресії. Творчість створює умови для релаксації, вона допомагає зняти напругу з тіла та мозку. Це має важливе значення для комплексної боротьби зі стресом.

Вираження емоцій

В сучасному суспільстві, на жаль, досі діють упередження щодо вираження емоцій та відчуттів. Дітей переконують, в тому, що деякі їхні емоції є неприйнятними. Замість навчання правильного самовираження, їх примушують пригнічувати, перейменовувати та заперечувати власний стан (гнів, печаль, недоречну радість). Однак, якщо заблокувати один спектр емоцій, всі інші також стають недоступні.

Творчість відкриває шлях до екологічного самовираження. Вона дозволяє висловити та прожити найскладніші емоції та відчуття. Саме тому творчі задачі входять до складу психотерапії для дітей та дорослих.

Самопізнання

Справжня творчість вимагає від людини відкритості, чесності, відвертості. В процесі цієї діяльності люди часто дізнаються про себе досить незвичні та несподівані речі.

Розкриваючи творчий потенціал особистості можна глибше зрозуміти себе, проявити потаємні бажання, цінності та установки.

Впевненість у собі

Творча діяльність часто буває пов’язана з навчанням, здобуванням нових навичок, певними викликами. Займаючись цією справою, людина тренується ставити цілі та досягати їх. Вона отримує навичку долати перешкоди, приймати рішення, проявляти гнучкість та шукати шляхи для здійснення своїх бажань.

Отримуючи позитивний результат, вона розвиває впевненість у собі. Успішне виконання задач укріплює самооцінку, формує мотивацію та позитивний світогляд.

Адаптивність, гнучкість

Люди, які практикують творчість, зазвичай більш гнучкі та відкриті до змін. Вони легше сприймають порушення планів та перенесення строків, їм простіше дається звикання до нового розпорядку та графіку, вони швидше адаптуються до змін в соціальних засадах та законах.

Ця особливість має значення як для особистих стосунків, так і для ведення професійної діяльності.

Введення інновацій

Створення нового, оновлення вже існуючого, спрощення систем і процесів, пошук оптимальних шляхів, прогресивні технології революційні концепції – це основна користь творчості.

Творчі люди не задовольняються тим, що є. Вони завжди в пошуку чогось нового, або ж займаються оптимізацією наявного. Саме ці люди дали нам електрику та комп’ютери, фемінізм та експресіонізм, теорію струн та водостійку помаду.

Соціальні зв’язки

Сучасна творчість допомагає людині встановити контакт не тільки зі своїм внутрішнім «Я», а й з людьми навколо. Це стає можливим в процесі обговорення та здійснення спільної діяльності.

Використовувати творчість для встановлення зв’язків можна на роботі, вдома, а також в різних соціальних групах за інтересами.

Як творчість впливає на наш саморозвиток

Яким би не був творчий потенціал особистості, він здатен пришвидшити особистісний розвиток людини. Ми вже довели, що творчість – це значно більше, ніж створення витворів мистецтва, адже вона стосується різнопланового мислення, здатності розв’язувати проблеми та генерувати нові ідеї. Розглянемо, яким же може бути творчий розвиток особистості.

Сучасний світ змінюється дуже швидко, тому сьогодні творчість важлива, як ніколи раніше. Адаптивність, гнучкість, креативність, толерантність – все це здатне забезпечити творчій людині гідне місце в соціальній ієрархії.

Завдяки вмінню навчатися нового та використовувати інноваційні методики, людина може досягти висот у власній професії. Вона може бути відповідальним виконавцем, менеджером середньої ланки, керівником або власником всього підприємства. Користь творчості буде помітною на будь-якій посаді.

Проявляючи творчість у комунікації з іншими людьми, можна покращити якість стосунків (особистих, робочих, соціальних). Не секрет, що люди є головним ресурсом кожного підприємства. Тому якість професійної комунікації має надважливе значення.

Саморозвиток часто пов’язують із самовдосконаленням. Обидва ці явища тісно переплітаються із креативністю. Людина, яка вміє застосовувати творчий підхід в побуті, зможе критично оцінити свою роботу, зрозуміє свої сильні та вразливі місця, розвиватиме існуючі навички та отримуватиме нові.

Окрім цього творчість допоможе віднайти та проявити нові грані своєї особистості. Вона стане в пригоді під час вирішення внутрішніх конфліктів, допомагаючи усвідомити та знайти шлях до їх подолання.

Щоб стимулювати розвиток творчого мислення, варто зосередитись на 3-х пунктах:

  1. Потрібно орієнтуватися на власну зацікавленість, азарт, ентузіазм.
  2. Не боятись помилок, вони неминучі, варто навчитися бачити в них можливості.
  3. Потрібно дати собі час, простір та ресурси.

Розвиваючи творче мислення, не можна забувати про його базу. Для когось головним ресурсом є інформація, наприклад, для письменників або поетів. Однак геніальний кухар не зможе проявити себе без приладдя та продуктів, так само митець потребує певних матеріалів та інструментів. Творчість не живе в ізоляції – вона бере одні речі та перетворює їх на інші, тому необхідно забезпечити умови для цього процесу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *