Корисні поради на кожен день


Добрива для орхідей: як вибрати

Добрива для орхідей

Будь-які домашні рослини потребують внесення добрив – це базовий аспект системного догляду за ними. Але кожна квітка має свої специфічні особливості, які необхідно врахувати. Мова йде не тільки про оптимальний склад засобів для підживлення, але й частоту їх внесення. В статті ми розглянемо основні правила, які стосуються того як вибрати добрива для орхідей та як правильно їх використовувати.

Навіщо потрібні добрива для орхідей

Догляд за орхідеями в домашніх умовах

Підживки для орхідей, як і для будь-якої іншої кімнатної квітки, передбачають їх збагачення поживними речовинами, необхідними для розвитку рослини. За складом вони поділяються на органічні та мінеральні, за формою – на рідкі та розчинні. В продажу однаково широко представлені усі варіанти, тому ви з легкістю підберете той варіант, який відповідає потребам рослини або конкретним цілям.

Усі добрива для орхідей поділяються на 2 типи за способом їх внесення:

  • призначені для вегетативної, тобто верхньої частини рослини (стебла та листя);
  • добрива для коріння.

Перші вносяться через обприскування, і головне правило – зробити оптимальну концентрацію суміші, щоб одночасно забезпечити рослині усі необхідні поживні речовини та не нашкодити. В продажу також представлені універсальні засоби, які підходять для кореневого та позакореневого підживлення. Різниця полягає тільки в кількості препарату, яку потрібно використовувати. Так, для обприскування листя зазвичай використовується мінімальна концентрація, наприклад, 30 мл на 5 л води. Але це приблизні цифри, конкретні залежать від засобу.

Для кореневої системи існує 3 види добрив: розчинні, гранульовані та спеціальні вітамінні палички. Якщо спиратися на досвід фахівців, то найкращими в цьому плані вважаються розчинні, оскільки гранульовані не завжди добре розчиняються у воді, через що коріння може не отримувати достатню кількість поживних речовин. Палички також не завжди добре взаємодіють з ґрунтом. Тому для підживлення коріння краще використовувати розчини.

Розчинне добриво
Розчинне добриво для орхідей
Кристалічне добриво
Кристалічне добриво
Добриво в паличках
Добриво в паличках

Добрива для орхідей: особливості складу

Головною особливістю орхідей є їх здатність отримувати усі необхідні поживні речовини та вологу не з коріння, а з повітря. Це в цілому спрощує вибір та внесення підживленння в побутових умовах. Але врахуйте, що коренева система все одно потребує необхідних компонентів для росту, оскільки вона бере безпосередню участь у фотосинтезі.

До числа базових мінеральних солей, без яких неможливий ріст, цвітіння та в цілому розвиток рослини, відносяться:

  1. Фосфор (P) – підвищує загальний імунітет рослини до хвороб та стимулює розвиток коріння.
  2. Азот (N) – необхідний для загального росту листя.
  3. Калій (K) – захищає рослину від втрати вологи, укріплює опірні функції.

Ще один принцип градації усіх добрив – за співвідношенням цих елементів. Деякі суміші можуть бути збалансованими, де кожен мінерал знаходиться в однаковій концентрації. Або спеціалізованими, наприклад, фосфорні або азотні, в яких конкретний мінерал домінує. У перших відповідно переважає у складі фосфор, у других – азот.

Обираючи в магазині підживки для орхідей, зверніть увагу на абревіатуру NPK (азот-фосфор-калій). За нею буде простіше розуміти відсоткове співвідношення усіх мінералів у конкретному продукті. Наприклад, якщо ви зустріли продукт з NPK 20-20-20, це означає, що в ньому три ключових компоненти представлені в однаковій пропорції, через що він належить до числа збалансованих. Також можна зустріти позначення NPK з концентрацією 12 або 6.

До числа другорядних, але не менш важливих мікроелементів, які повинні бути у складі добрива, також відноситься залізо, марганець, сірка, кальцій та магній. Обов’язково перевірте їх наявність. Особливо, якщо ви покупаєте добриво для орхідей від хлорозу (пожовтіння), яке зазвичай спричинене саме недоліком цих компонентів.

Калійне добриво для орхідей
Приклад добрива, в якому переважає калій

Специфіка вибору добрив за складом

Якщо ви придбали збалансований склад, то його вносять у фазі активного росту рослини. Але також врахуйте, куди саме посаджена така рослина – такі підживлення підходять для неорганічного субстрату.

В азотних добривах концентрація азоту буде в 3 рази вищою за інші мікроелементи. Вони призначені для використання виключно у початковій стадії вегетаційного періоду та підходять для рослин, які ростуть в органічних субстратах (це може бути торф або необроблена кора).

Якщо необхідно простимулювати цвітіння квітки, варто зупинитися на фосфорних найменуваннях. Але їх варто вносити за декілька місяців від початку фази активного цвітіння – при появі перших закритих бутонів необхідно почати користуватися збалансованими складами або зовсім відмовитися від них.

Особливості бурштинової кислоти у складі добрив

Також радимо віддавати перевагу розчинним добривам, до складу яких входить бурштинова кислота. Її отримують в наслідку прямої переробки бурштину, і завдяки своїм унікальним властивостям вона отримала широке застосування у багатьох сферах. Зокрема її часто використовують саме для додаткового догляду за домашніми рослинами.

Визначальна особливість бурштинової кислоти полягає в тому, що вона стимулює листя рослин до вироблення хлорофілу. Це має принципове значення, оскільки від його рівня залежить не тільки якість засвоєння рослиною поживних речовин, але й загальні темпи росту рослини. До числа другорядних позитивних впливів на рослину також належить:

  • відновлення та загальне поліпшення стану субстрату;
  • зміцнення імунітету;
  • пришвидшення росту.

Бурштинову кислоту зазвичай додають до рідких добрив, які призначені для обприскування листя. Якщо використовуєте її як окремий засіб, то деякі досвідчені квітникарі також радять наносити її розчин безпосередньо на листя за допомогою звичайної серветки. Перевага такого підходу полягає в тому, що він дозволяє запобігти утворенню на листах крапель, які зазвичай залишаються після обприскування. Як результат – волога не застоюється на пазухах і вони залишаються повністю сухими. Оптимальна частота обробки розчинами з бурштиновою кислотою у складі – 1 раз на 3 тижні.

Інколи бурштинову кислоту також використовують для підгодовування кореневої системи. Зазвичай це робиться перед тим як пересадити рослину в інший горщик. Процес в такому випадку виглядає наступним чином:

  1. Рослину витягують з субстрату та занурюють у приготовлений розчин бурштинової кислоти на 20-30 хвилин. Якщо коріння в дуже проблемному стані, його можна залишити на 1,5 години.
  2. Після замочування коріння просушується на повітрі впродовж деякого часу.
  3. Повністю сухе коріння пересаджується в новий субстрат та горщик.

Така процедура внесення добрива для орхідей спрямована на стимулювання розвитку коренів та формуванню нових бутонів.

Добриво для орхідей з бурштиновою кислотою
Добриво для орхідей з бурштиновою кислотою

Органічні добрива для орхідей: особливості

Окрема категорія – це органічні добрива для орхідей, які складаються з перегною та компосту. Використовувати для підгодовування орхідей їх не можна за декількома причинами:

  • органіка, перероблена мікроорганізмами, повністю не поглинається субстратом, тому з часом вона стане поживним середовищем для патогенних бактерій, що надалі може призвести до хвороби рослини;
  • органічні підживки для орхідей важко дозувати, тому збільшується імовірність перегодувати рослину. Прямих негативних наслідків це може не спричинити, але й користі це не має ніякої.

Виняток – спеціальні органічні рослинні суміші, які продаються в квіткових магазинах. На відміну від саморобних аналогів, вони збагачені біологічно активними речовинами природнього походження, які повністю відповідають потребам орхідей. Здебільшого це рідкі засоби, що спрощує роботу з ними. Усі рекомендації стосовно використання таких комплексів вказані на зворотному оберті пляшки. Але оптимальним рішенням залишається мінеральне добриво для орхідей, яке також можна придбати як в невеличких квіткових магазинах, так й в гіпермаркетах.

Органічне добриво для орхідей
Органічне добриво

Загальні правила внесення добрив

Також врахуйте базові правила підживлення даної рослини:

  1. Тільки но придбана квітка не потребує внесення підгодовування – це необхідно робити тільки після закінчення цвітіння.
  2. Мінеральні добрива для орхідей не можна вносити у хаотичному порядку. Азотні добрива, призначені для росту рослини, використовують навесні. Фосфорні, які прискорюють формування бульб – в середині літа.
  3. Щоб уникнути опіків, обов’язково зволожте кореневу систему перед підготовленням.
  4. Найкращий час для внесення добрив – рано вранці. Це обумовлено тим, що при активному сонці мінеральні солі та вода будуть краще засвоюватися ґрунтом.
  5. Полив та внесення добрива краще поєднувати.
  6. Використовуйте тільки мінеральне добриво для орхідей, призначене саме для цих рослин – в ньому усі мікроелементи та мінерали поєднані в потрібній для рослини пропорції.
  7. Дозування та правила застосування того чи іншого продукту завжди вказані на упаковці. Їх варто дотримуватися та не експерементувати.
  8. Оптимальний тип води для розведення підживки для орхідей – дистильована.
  9. Надмірне підживлення кімнтаних рослин може нашкодити – його треба вносити тільки під час активного росту листя. Після його припинення в підгодівлі більше не має потреби.
  10. Відмовтеся від використання таблетованих форм, оскільки вони можуть попалити коріння.

Дотримуючись вказаних рекомендацій, ви зможете не тільки обрати найкраще мінеральне добриво для орхідей, але й правильно його використовувати, аби не нашкодити рослині.

Правила внесення підживлення для орхідей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *