Корисні поради на кожен день


Гранат: користь, калорійність та як почистити

Гранат користь, калорійність та як почистити

Хтось полюбляє пити гранатовий сік, інші залюбки їдять зернятка, відокремлюючи їх по одному від м’якоті. Цікаво, що користь гранату залежить від способу вживання. В цілих зернах міститься більше клітковини, а в кісточках присутні ефірні олії. Цих речовин немає в соку, однак сік зручніше додавати до раціону. В цій статті ми розглянемо, чим корисний гранат, які мікроелементи та вітаміни входять до його складу. 

Гранат: це

Гранат це

Гранат – це рослина, дерево з сімейства дербенникових, що росте переважно у тропічному кліматі. Таку саму назву мають його плоди, які здавна є улюбленими ласощами жителів Азії, Африки та сходу Європи. Сьогодні рослину культивують у багатьох країнах, в тому числі в США та Середземноморському регіоні. Назва плоду Punica granatum походить від латинської «malum granatum», що перекладається як «фрукт із дрібними зернами». Він має округлу форму та середній розмір, під досить товстою шкіркою ховається безліч маленьких соковитих зерняток.

Користь гранату стосується одразу кількох сфер:

  • плід дуже добре зберігається протягом тривалого часу;
  • його легко перевозити на довгі відстані;
  • сік, що міститься в зернах, здатен добре втамовувати спрагу;
  • в зернах знаходиться безліч важливих вітамінів та мікроелементів.

Гранат – це чудова добавка до страв, інгредієнт смузі та напоїв, а також компонент багатьох косметичних засобів.

Гранат: калорійність

Значна користь гранату полягає в тому, що він низькокалорійний. Водночас він може похизуватись великою кількістю клітковини та високою концентрацією корисних речовин.

Склад одного середнього граната

РечовинаКількість (ккал, грами)
Калорії234
Білок4,7
Жири3,3
Вуглеводи52
Клітковина11,3

Окрім цих речовин гранат також відрізняється достатньо великою концентрацією вітаміну С, фолієвої кислоти, магнію, фосфору та калію. Варто зазначити, що гранатовий сік не містить клітковини та дуже мало вітаміну С, однак є кальцій та інші корисні компоненти.

Всім відомо про широке застосування зерен гранату, однак не менш важливими є інші елементи плоду: зовнішня шкірка, оболонки, насіння.

Гранат калорійність

Саме із зовнішньої шкірки можна отримати флавоноїди, елаготаніни, проантоціанідини, мінеральні солі (калій, фосфор, натрій, магній та залізо). Зернята на 85% складаються з води, також вони містять до 10% цукру. В них знаходяться важливі вітаміни (С, А, групи B), ліпіди, антиоксиданти, аскорбінова, яблучна та лимонна кислоти.

Найбільш корисною частиною гранату вважається насіння. Ці крихітні частинки зерен містять цілий ряд компонентів:

  • жирні кислоти (12-20% від ваги насіння);
  • стеаринова кислота;
  • пальмітинова кислота;
  • білки;
  • сира клітковина;
  • пектини;
  • цукри;
  • поліфеноли;
  • ізофлавони;
  • куместрол;
  • статеві стероїди (естрон).

Плоди гранату можна вживати свіжими, зберігати сушеними чи замороженими. Сучасні виробники пропонують сублімований гранат, порошок із насіння гранату, а також екстракти з різних частин плоду.

Гранат: лікувальні властивості

Гранат користь

Гранат дійсно належить до категорії корисних продуктів, однак не можна використовувати його як замінник лікуванню, прописаному лікарем. Лікувальні властивості гранату допомагають підсилити захисні сили організму та пришвидшити одужання. Він має антиоксидантну та протизапальну дію.

Завдяки своєму унікальному складу плоди гранату можуть стати у пригоді в наступних випадках:

  1. Комплексне лікування анемії.
  2. Підтримка організму під час посилених фізичних навантажень.
  3. Поліпшення роботи травної системи.
  4. Підтримка нервової системи, профілактика захворювань.
  5. Загальне зміцнення імунітету люди.

Гранат – це природне джерело антиоксидантів. Частково саме цим пояснюється його потужний вплив на організм людини. Науковці зазначають, що у цих плодах більше антиоксидантів, ніж зеленому чаї або червоному вині. Це значить, що вживання гранатів допомагає в боротьбі із вільними радикалами. Антиоксиданти сприяють зменшенню окислювального стресу, знижують ризик появи або загострення хронічних захворювань, відтерміновують старіння.

Гранат: користь

Багатьом людям відомо, що зерна та сік гранату містять залізо. Однак це не єдине, чим корисний гранат.

Чим корисний гранат

Підтримка роботи серцево-судинної системи

У склад продукту входять антиоксиданти певного виду – поліфеноли. Науковці вважають, що ці речовини дуже сприятливо впливають на серце. Насамперед вони запобігають атеросклерозу. Це відбувається внаслідок того, що зменшується кількість холестерину в артеріях. Відомо, що через холестеринові бляшки може статись інсульт. Також поліфеноли нормалізують кров’яний тиск. Надмірний тиск є надзвичайно шкідливим для людини, адже викликає цілий ряд негативних наслідків.

Користь гранату проявляється у дії таких поліфенольних сполук як пунікалагіни або елагітаніни. Завдяки цим антиоксидантам стінки артерій стають міцнішими, товщими. До того ж вони беруть участь у виведенні зайвого холестерину.

Натуральні рослинні пігменти, яких багато у зернах та гранатовому соку, допомагають збалансувати рівень холестерину в крові людини. Це антоціани та антоксантини.

Допомога в лікуванні суглобів

Ще одна сфера, де проявляються лікувальні властивості гранату – покращення стану суглобів. Були проведені дослідження щодо того, як впливає сік гранату і самі зерна на опорно-руховий апарат людини. Виявилось, що екстракти цієї рослини допомагають в лікуванні остеоартриту. Специфіка цього захворювання полягає у появі сильного болю у суглобах, їх скутості та зменшенню рухливості, появі набряків та кісткових шпор.

Потрібно додати, що дослідження проходили в лабораторних умовах, тобто на клітинах з ознаками остеопорозу. Щоб підтвердити результати, науковцям потрібно пройти ще дуже довгий шлях. Однак вони мають оптимістичний погляд на перспективи гранату в лікуванні суглобів. Вони вважають, що користь гранату зумовлена здатністю уповільнювати руйнування хряща та зменшувати запалення.

Покращення когнітивних здібностей

Гранат може стати в пригоді людям, у яких підвищений ризик розвитку хвороби Альцгеймера та хвороби Паркінсона. Користь гранату проявляється в тому, що він зменшує утворення амілоїдних бляшок.

Це означає, що сік та зерна гранату допомагають підтримувати когнітивні функції на високому рівні, особливо добре вони впливають на пам’ять.

Допомога в контролюванні рівня цукру в крові

Гранат

Люди з діабетом 2-го типу або ті, хто знаходиться в зоні ризику, вимушені обмежувати свій раціон. Низька калорійність гранату, відсутність шкідливих вуглеводів, а також велика кількість корисних речовин роблять плід ідеальним для додавання в меню при діабеті.

Були проведені численні дослідження, учасники яких регулярно приймали екстракти гранату або продукт у природному вигляді. Було виявлено показали наступні результати:

  • щоденний прийом екстракту протягом 10 днів здатен знизити рівень цукру в крові;
  • такий же курс прийому екстракту допомагає підвищити рівень інсуліну в крові людини з діабетом;
  • гранатовий сік покращує функцію бета-клітин (це клітини підшлункової залози, які відповідають за синтез інсуліну);
  • додавання 1 склянки соку в щоденне меню протягом 12 тижнів допомогло зменшити запалення в організмі (зниження маркерів запалення в крові).

Перед тим, як починати вживання соку гранату, варто порадитись зі своїм лікарем, адже гранат містить цукор.

Позитивна дія на травну систему

Завдяки фруктовим кислотам у своєму складі гранат покращує апетит та стимулює перистальтику. Корисні речовини у зернах та соку допомагають створити сприятливі умови для мікрофлори кишківника, внаслідок чого суттєво покращується травлення.

Також велике значення має низька калорійність гранату, через що його можна рекомендувати людям, які бажають зменшити масу тіла.

Зміцнення організму

Гранат добре підходить людям, які займаються інтенсивними спортивними тренуваннями. Продукт містить дієтичні нітрати, які допомагають підвищити продуктивність тренувань. Втома наставатиме повільніше, тіло людини стане витривалішим.

Люди з анемією можуть приймати сік гранату або їсти зерна, щоб отримати додаткову кількість заліза. Цікаво, що насправді у гранаті міститься відносно небагато заліза, але воно дуже добре засвоюється організмом людини.

Підтримка сечостатевої системи

Вважається, що гранат допомагає запобігти появі каменів у нирках. Вчені пояснюють таку дію з наявністю поліфенолів у плодах гранату. Ці речовини знижують кількість оксалатів, кальцію та фосфатів у крові, тобто, зменшують фактори ризику.

Також науковці припускають, що існує користь гранату при лікуванні раку на ранніх стадіях. Поки що дослідження цієї властивості плоду лише тривають.

Гранат: протипоказання

Як вживати гранат

Перш ніж додавати гарант до свого щоденного раціону, варто вивчити всі його властивості. Особливо уважно потрібно поставитись до протипоказань.

Гранат підходить не всім через те, що в деяких людей може виникнути алергія на цей продукт. До того ж у гранаті міститься цукор. Тому люди з діабетом мають вживати його в дуже обмеженій кількості.

Можлива побічна дія при вживанні гранату:

  • порушення травлення у маленьких дітей;
  • можливість перекриття дихальних шляхів у дітей в разі вдихання кісточки;
  • подразнення чутливого кишківника – біль у шлунку та животі, здуття живота, діарея, аерофагія;
  • ризик появи закрепу;
  • надмірне зниження тиску (актуально для гіпотоніків).

Щоб фруктові кислоти з соку не пошкоджували зубну емаль, гранатовий сік краще пити розбавленим. Потім варто полоскати ротову порожнину.

Гранат та гранатовий сік: дозування та як вживати

Гранатовий сік користь

Здорова доросла людина може їсти по одному гранату на день без шкоди для здоров’я. Дітям потрібно давати невелику кількість зерен на день. При цьому важливо слідкувати, щоб дитина не вдихнула насіння гранату.

Людям, що мають проблеми з травленням, варто вводити новий продукт у раціон потроху. Це актуально для тих, хто страждає від підвищеної кислотності, синдрому подразненого кишківника та інших станів. Краще за все заздалегідь порадитись із лікарем та узгодити добову норму гранату.

Попри усю користь гранату, деякі люди не можуть їсти його зерна через кислоту, кісточки та терпкий посмак. Їм краще підходить сік. Гранатовий сік можна вичавити самостійно або купити в пляшках. Рекомендована норма соку на день для дорослої людини складає 150 мл. Щоб він не викликав подразнення шлунку та руйнування зубної емалі, варто його розбавити водою.

Максимальна користь гранату розкривається, якщо сік вживати за 15-20 хвилин до їди.

Як почистити гранат

Як почистити гранат

Обираючи гранат у магазині чи на ринку, потрібно звертати увагу на його розмір. Великі плоди довше контактували з деревом, тож вище імовірність того, що вони достигли. Також значення має вага, адже важкі фрукти соковитіші. Стиглий гранат відгукнеться дзвінким звуком, якщо ударити по ньому пальцем (недозрілий або зіпсутий буде звучати глухо).

Щоб дістатись до зерен плоду та при цьому не витратити марно його сік, необхідно знати, як почистити гранат. Гострим ножем потрібно обережно відрізати невелику частину шкірки та зняти її. Потім варто уважно придивитись до плоду та знайти видимі лінії, що позначають внутрішні перегородки. Якщо зробити надрізи вздовж цих ліній, то можна буде легко знати всю шкірку невеликими довгими шматочками. Очищений плід потрібно обережно розділити руками на 4-5 частин.

Щоб остаточно очистити зерна від зайвих елементів, м’якоті та мембран, варто покласти частини плоду у воду. Зерна опустяться вниз, а легкі мембрани спливуть.

Є ще одне правило, яке варто знати перед тим, як почистити гранат. Плід не можна різати звичайними сталевими ножами, а сік наливати в алюмінієвий посуд. Це додає продукту гіркоти. Під час вичавлювання соку необхідно видалити всі білі мембрани, вони також можуть зробити продукт гірким.

Вивільнені зернятка можна їсти просто так, додати в кашу, салат, до м’ясних або рибних страв. Користь гранату може знижуватись, якщо зерна піддали термообробці. Тому краще за все вживати продукт сирим.

Джерела: www.healthline.com, www.webmd.com, www.health.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *