Сучасний ринок генераторів пропонує моделі для будь-яких умов експлуатації. Якщо для більшості випадків підійде класичний бензиновий або дизельний генератор, то для вузькоспеціалізованою техніки потрібен лише інверторний. У пропорції «якість вироблюваного струму/безпека» інверторний генератор вважається одним з кращих варіантів резервного джерела електроенергії. Що становлять собою такі апарати, чим відрізняються від звичних бензинових чи дизельних та як вибрати інверторний генератор та не помилитися?
Що таке інверторний генератор
Головна відмінність інверторних генераторів полягає в тому, що вони видають ідеальну напругу, важливу для надчутливої електроніки (смартфонів, планшетів, медичної апаратури). Це пов’язано з конструкцією апарату – наявністю перетворювача з регулятором. Перетворювач трансформує змінний струм на постійний, а регулятор вирівнює його показники. Далі струм знову стає змінним, але відхилення синусоїди не перевищує 2,5%. Для регулювання струму в точці виходу в установках такого типу передбачено ланцюг зворотного зв’язку, завдяки чому вдається досягти якісних показників напруги та стабільної чистоти. У ланцюга зворотного зв’язку також є ще одна функція – він здійснює контроль за оборотами двигуна.
Як вибрати інверторний генератор: переваги та недоліки
До переваг інверторних генераторів відноситься:
- вироблення якісного струму. Оскільки інверторні генератори можуть виконувати подвійне перетворення, на виході ми отримуємо умовно «ідеальний» струм (з правильною синусоїдою). Це базова вимога для сучасної цифрової електроніки (комп’ютерів, смартфонів, холодильників, телевізорів), оскільки перепади напруги призведуть до її перегорання;
- економічність. Інтегрована в інверторні генератори автоматика контролює кількість обертів двигуна, що дозволяє виробляти обсяг електроенергії, який відповідає навантаженню. Це означає, що генератор вироблятиме рівно стільки електричного струму, скільки наразі потрібно. У цьому є і додаткова перевага – повільне зношування робочих вузлів генератора, що продовжує його експлуатаційний термін;
- помірний рівень шуму. Більшість інверторних генераторів оснащені зовнішнім протекційним кожухом, завдяки якому вони не такі шумні під час роботи, як класичні апарати. Але це твердження не завжди справедливе. При виборі відштовхуйтесь від того, що рівень шуму прямо пропорційний потужності генератора;
- ергономічність. Ключовий робочий вузол інверторних генераторів – мікропроцесорна плата. Її площа – трохи більше кількох квадратних сантиметрів. Це нівелює необхідність використання потужних вентиляторів та посиленої обмотки. Як результат – такі генератори компактніші та легші в порівнянні зі звичайними. Це спрощує транспортування і дозволяє підібрати їм потрібне місце навіть в умовах обмеженого простору.
Але при значній кількості плюсів інверторні генератори мають недоліки. Один із ключових – висока ціна. Вартість такого апарату в середньому буде в 1,5-2 рази вищою, ніж звичайного. Але тут все залежить від престижу конкретного виробника, технічних характеристик (зокрема потужності) та наявності додаткових функцій.
Наприклад: на момент написання статті інверторний двопаливний генератор Konner&Sohnen KS 2000iG S з максимальною потужністю 2 кВт, мідною обмоткою альтернатора та витратою газу приблизно 1 літр/годину при 70-75% навантаженні обійдеться в 34 500 грн. Аналогічний за потужністю 2 кВт бензиновий генератор Scheppach IGT2500 можна придбати за 20 850 грн.
До недоліків таких апаратів також належить їхня обмеженість за потужністю. Зазвичай вона не перевищує 8 кВт, але цього запасу цілком достатньо для покриття запитів середньостатистичного споживача.
Як вибрати інверторний генератор за потужністю
Тим, хто не знає, як вибрати інверторний генератор, варто спиратися на показники номінальної та максимальної потужності. Для підключення смартфона та ноутбука вистачить моделі на 1 кВт. Якщо потрібно підключити холодильник, помпу, електричну плиту, забезпечити освітлення будинку, достатньо апарата до 5 кВт. Але варто брати до уваги, що середня ціна генераторів на 5 кВт – 60 000 – 75 000 грн, в той час, як апарат на 1-2 кВт можна купити в межах 20 000 грн.
В установках від 5 кВт часто передбачено додаткові функції, наприклад, у виробника Konner&Sohnen у лінійці представлені 5 кВт генератори із силовими розетками, що дозволяє підключати до них прилади, що потребують 380 В.
Різновиди інверторних генераторів
Один з очевидних принципів класифікації інверторних генераторів – за потужністю. Розглянемо загальноприйнятий поділ такої техніки на класи:
- портативні. Їхня потужність не перевищує 3 кВт, вага – 10 кг. Зовні такі апарати нагадують валізки, завдяки чому їх зручно переносити та зберігати. Варто вибрати інверторний генератор такого типу, якщо ви плануєте його часто брати с собою в дорогу;
- середні. Сюди увійшли моделі з потужністю від 3 до 5 кВт та вагою до 70-80 кг залежно від конкретного виробника. За конструкцією це можуть бути як відкриті, так й закриті апарати. Через велику вагу в них часто передбачені компактні коліщатка, що полегшують транспортування;
- масивні. До цієї категорії відносяться всі станції потужністю від 6 до 8 кВт та вагою від 80 кг і вище.
Як вибрати інверторний генератор за типом корпусу
Якщо ви не знаєте, як вибрати інверторний генератор, ще один критерій поділу – це тип корпусу. Він може бути відкритим чи закритим. У першому випадку всі робочі елементи встановлені на раму, у другому – закриті шумопоглинаючим корпусом.
Відкриті апарати зазвичай більш гучні, ніж закриті. Альтернатор та двигун в них більш уразливі до зовнішнього впливу, оскільки не захищені від довкілля. Але при цьому відкрита конструкція полегшує обслуговування, оскільки всі робочі вузли знаходяться в безпосередньому доступі. Плюс, внаслідок природного повітряного охолодження такі генератори рідко перегріваються.
Вибір на користь конкретної конфігурації варто робити з урахуванням місця, де генератор буде встановлений. Якщо це відкритий майданчик з великим потоком людей навколо, краще купити закриту станцію.
Якщо ж генератор використовується як тимчасове джерело електроживлення та акустичний комфорт не відіграє принципової ролі, то можна зупинитися на відкритій моделі. Важливо, щоб конкретний варіант задовольняв потреби по потужності та був рентабельним.
Як вибрати інверторний генератор по типу управління
За способом управління всі генератори, у тому числі інверторні, поділяються на 4 типи:
- ручний запуск;
- електростарт;
- дистанційний запуск;
- з можливістю встановлення ATS.
Ручний тип запуску передбачає витягування троса до тих пір, поки двигун не запрацює. Для невеликих та малопотужних закритих апаратів – це оптимальний варіант. Завдяки тому ж кожуху не виникатиме труднощів із запуском у холодну пору року.
Більш зручними вважаються генератори з функцією електростарту, яка ґрунтується на залученні ключа запалювання. Якщо потрібно максимально спростити запуск генератора, зупиняйтеся на таких моделях. Їх можна знайти в лінійках таких виробників як Konner&Sohnen, Kraft&Dele, Weekender, BLACK&DECKER, Fogo та інші.
Інвертори з дистанційним типом управління менш поширені, ніж попередні два типи, але при необхідності їх можна знайти в українських магазинах. Вони запускаються за допомогою пульта, внаслідок чого не потрібно підходити до генератора. Наскільки важливою є така функція для споживача, залежить від його запитів. Якщо це апарат із потужністю від 5 кВт, що запитує будинок чи офіс, то пульт зробить взаємодію з ним максимально зручним. Але на випадок, якщо генератор виконує функцію тимчасового джерела живлення, його включають лише при віяловому відключенні електроенергії, з метою економії можна відмовитись від такої функції. Відштовхуйте у цьому питанні від індивідуальних побажань.
Функція ATS – найбільш практичне рішення. Автозапуск взагалі виключає необхідність докладати зусиль з боку оператора. Але у випадку з інверторними найменуваннями блок автоматичного резерву доведеться купувати окремо та встановлювати самостійно. Важливо, щоб в обраного генератора було передбачено електростарт.
Сфера застосування інверторних генераторів
Резюмуючи усі плюси та мінуси інверторних генераторів, виділимо основні ідеї:
- апарати такого типу ідеально підходять тоді, коли до них потрібно підключати електроніку, чутливу до показників струму та коливань напруги. Це все, що має мікросхеми;
- встановлення такого генератора на незаскленому балконі суперечить правилам пожежної безпеки. Інверторні модифікації економічніші з погляду споживання бензину, отже, і газів від переробки палива вони виділяють менше, але для квартир вони все одно не підходять;
- висока ціна на такі станції окупається тим, що вони споживають менше бензину/дизелю/газу, ніж стандартні моделі.
Інверторний генератор можна використовувати в офісі, медичних закладах, лабораторіях, для підключення до них сучасної електроніки за умови дотримання правил пожарної безпеки. Портативні моделі також підійдуть як джерело живлення в умовах відсутності централізованого електропостачання. Сподіваємося, що наші поради стосовно того, як вибрати інверторний генератор допомогли розібратися в цьому питання хоча б на базовому рівні.