Зміст
Фриланс як форма зайнятості з кожним роком стає все більш актуальною. З одного боку, такий формат позбавляє необхідності строго дотримуватися традиційного робочого графіка. З іншого – вимагає неабиякої дисципліни. Саме тому, багато з тих, хто вирішив перестати працювати «на дядю» з часом дуже розчаровується у своєму рішенні. В статті ми розберемо основні помилки фрилансерів, які тільки починають свій кар’єрний шлях, та як їх уникнути.
Помилки фрилансерів: недотримання дедлайну
Одна з найбільш розповсюджених помилок, яку робить 95% усіх фрилансерів – це недотримання встановленого терміну виконання роботи. Чомусь сформувалася така думка, що, якщо ти не працюєш в офісі на конкретного начальника, то можна здавати роботу тоді, коли тобі зручно та не дотримуватися дедлайну.
Про цей камінь спотикаються практично всі, хто починає працювати на «вільних хлібах». Але це яскравий приклад самоособатажу. Найголовніша шкода, яку ви собі завдаєте у такий спосіб – репутаційна. Замовник може закрити очі, якщо ви порушили термін один раз, але постійно терпіти таке відношення до роботи не буде ніхто. Жоден клієнт не захоче продовжувати працювати з вами, якщо ви постійно зриваєте терміни. І якщо неотримані гроші можна заробити на інших проєктах, то репутацію покращити буде дуже складно.
Потрібно розуміти, що такі помилки фрилансерів негативно відображаються на професії в цілому, тому не варто своєю безвідповідальність дискредитувати всіх інших. Як цього уникнути? Почати планувати власний робочий графік та відповідально ставитися до будь-якої роботи. Звичайно, в житті трапляється різне, дійсно може статися непрогнозована ситуація. Але якщо ви розумієте заздалегідь, що не встигнете виконати роботу у запланований термін, у вас є два варіанти виходу з ситуації:
- завчасно повідомите про це клієнту;
- докласти максимум зусиль та виконати усе в зазначений термін.
Не розрахували та взяли занадто великий проєкт? Розбивайте його на частини та виконуйте кожну з них поетапно. Головна порада – цінуйте власну репутацію навіть більше за гроші, які можете заробити.
Помилки фрилансерів: не вміння вибудовувати комунікацію
Якщо систематизувати усі помилки фрилансерів, які зустрічаються найчастіше, то конфлікти з клієнтами займають найвищі позиції. Ми всі люди, і цілком природньо, що інколи в нас буває поганий настрій, який може вплинути на поведінку. Але зайва емоційність ніколи не приводить ні до чого доброго. Якщо ви бачите, що у вас назріває конфлікт із замовником, ніколи не робіть того, що надалі може вам нашкодити: не переходьте грані соціального протоколу та не опускайтеся до образ та погроз. В іншому випадку подібні помилки фрилансерів можуть коштувати професії.
Працюєте через біржу? Надсилайте заявку адміністрації на модерацію вашої конфліктної ситуації. Зазвичай залучення третьої незалежної сторони дозволяє врегулювати конфлікт у чийсь бік.
Помилки фрилансерів: демпінг у розцінках на власну роботу
Якщо у вас дійсно мало досвіду у професії, то це розумно ставити адекватну ціну на виконання роботи. У будь-яких інших обставинах це приклад помилки фрилансерів, які мають репутацію та навички, але чомусь не хочуть заробляти більше. Ви дійсно можете визначити для себе термін, впродовж якого набираєтеся досвіду та не ставитимете високих розцінок. Але в міру входу в професію варто підвищувати прайс на свої послуги. Майте на увазі, що на більшості бірж фрилансу не можна занижувати ціну при реагуванні на заявку. За це можна отримати бан профілю.
Помилки початківців: мати одного клієнта
Після того, як початківці знаходять 1-2 постійних клієнтів, вони, як правило, погоджуються на постійну роботу тільки з ними. Логіка подібних рішень зрозуміла – це знайомі люди, умови роботи з якими вас повністю влаштовують, не потрібно витрачати зайвий час на пошуку інших замовників. Але що робити, якщо в якийсь момент вони вирішать відмовитися від ваших послуг? Якщо за такого підходу ви ще й не формуєте подушку безпеки, це загрожує вам кризою, оскільки в будь-яку мить ви можете залишитися без грошей та роботи.
Як не робити подібні помилки фрилансерів та обійти гострі кути? Не зупинятися на одному замовнику та постійно розширювати та доповнювати їхню базу. Навіть якщо у вас досить високе поточне навантаження, намагайтеся хоча б працювати над нетворкінгом (формуйте коло корисних контактів). Це буде служити страховкою, яка дозволить вам вільно себе почувати навіть у нестабільних ситуаціях з роботою.
Помилки фрилансерів: зупинятися у професійному рості
Навіть якщо ви довго в професії, досягли певних успіхів та можете дозволити собі почивати на лаврах, не робіть цього. Завжди тримайте в голові, що поруч з вами – велика кількість молодих та амбітних спеціалістів, які кращі за вас. Якщо зупинитися хоча б на короткий час, це призведе до того, що потім вам доведеться наздоганяти своїх конкурентів, які впродовж вашої перерви постійно працювали.
Де взяти час на навчання у насиченому робочому графіку, балансуючи між кар’єрою та особистим життям? Знаходити хоча б 20-30 хвилин щодня на вивчення чогось нового. Секрет у тому, щоб виконувати цю роботу саме щодня. Тільки за такого підходу можна постійно розвиватися у професії та не перевантажувати себе.
Помилка фрилансерів: перепрацьовувати
Не дотримуватися графіку сну/відпочинку та брати на себе непомірне навантаження – помилки фрилансерів як зі стажем, так й новачків. Якщо ви не будете тверезо оцінювати власні сили та будете постійно працювати понаднормово, ви дуже швидко вигорите. Саме самовпевненість занапастила багатьох фрилансерів-початківців. Тому, якщо ви марафонець, а не спринтер, вчіться правильно розподіляти свої сили. Беріть на себе стільки роботи, скільки зможете виконати якісно та без шкоди для власного здоров’я.
Ми зазначали тільки найрозповсюдженіші помилки фрилансерів, які робить більшість початківців. Вони приведені для тих, хто планує почати працювати у новому форматі. Врахування чужого досвіду допоможе якщо не якщо не уникнути, то зменшити кількість своїх помилок, які неминуче будуть зроблені на початку власного шляху.