Корисні поради на кожен день


Самовиховання як шлях до успіху та покращення життя

Самовиховання як шлях до успіху та покращення життя

Кожна людина має власний життєвий шлях і рухається ним зі своєю швидкістю. Самовиховання може пришвидшити особистісний розвиток, якщо скомбінувати його з класичною освітою. Водночас самовиховання часто є альтернативним методом отримання знань.

Що таке самовиховання

Самовиховання – це дії людини, направлені на розвиток її позитивних рис та подолання негативних. Таку діяльність людина може здійснювати несвідомо у дитячому віці. Починаючи з підліткового віку самовиховання стає усвідомленим вибором та свідчить про розвиток особистості. Про ефективність та результати даної діяльності можна судити по реальній поведінці та вчинкам людини.

Насправді самовиховання – це невіддільна частина формування особистості разом з іншими двома компонентами (цілеспрямоване виховання через соціальні інститути та вплив середовища). Науковці, які вивчали це явище, вважали, що самовиховання можливе тільки за певних факторів. Мають бути внутрішні передумови, а також сприятливі зовнішні умови.

Самовиховання це

І. Д. Бех зазначав, що базою самовиховання стає повага до себе. Також велике значення має інтелектуальний рівень. Для успішного самостійного розвитку людина має усвідомлювати існування свого «я». Усвідомленість необхідна, оскільки вона забезпечує ведення самоспостереження, самоаналізу та здійснення самокритики. Обдумуючи свою діяльність та взаємодію з навколишнім світом, людина має змогу будувати високі ідеали. Так виникає мотивація.

Підсумовуючи, можна сказати, що самовиховання – це саморегуляція, коли людина самостійно керує своєю майбутньою поведінкою через зміни у сьогоденні.

Чому самовиховання важливе

Може здатись, що самовдосконалення потрібне лише молодим людям, які все ще знаходяться в процесі навчання. Дорослі, які мають розмірене життя і безліч справ, начебто уже володіють усіма необхідними знаннями.

Однак варто розуміти, що людина не може залишатись на стабільному рівні розвитку постійно. Якщо вона не росте, її знання і навички поступово втрачають актуальність. Ба більше, через вік у неї можуть початись проблеми зі здоров’ям. Це знизить її продуктивність та погіршить результати. Така людина перестане розуміти потреби клієнтів та покупців її товару/послуг, а окрім цього, не зможе будувати стосунки з колегами.

Самовиховання – це корисна звичка всіх професіоналів та видатних лідерів. Постійний розвиток та особистісний ріст дозволяє максимально реалізувати потенціал людини, дарує їй можливість самовираження та самореалізації.

Розуміючи, що таке самовиховання, не важко оцінити його значення для побудови особистих стосунків. Люди, які цікавляться психологією та працюють над собою, вчаться ненасильницькому спілкуванню та засвоюють безліч інших корисних навичок. Це неймовірним чином змінює всю концепцію звичних сімейних діалогів. Люди починають слухати, чути та по-справжньому розуміти одне одного. Вони отримують шанс на створення щасливих, здорових і стабільних стосунків.

План самовиховання

Натомість ті, хто ігнорують сучасні тенденції та залишається у звичних, комфортних умовах існування, ризикують повністю втратити зв’язок із майбутніми поколіннями. Досить згадати наших дідусів та бабусь, які не розуміють, що таке інтернет, та як працює WI-FI.

Переваги самовиховання

Попри те, що самовиховання – це досить складна і довготривала справа, вона має багато плюсів.

Як змінюється життя, якщо займатись саморозвитком:

  1. Зростає рівень самосвідомості. Людина, яка інвестує час, гроші та зусилля у пізнання себе, неминуче отримує виняткові дивіденди. Вона починає краще розуміти себе, знайомиться зі своїми сильними та слабкими сторонами, вчиться продуктивно використовувати уміння та навички. Також вона виявляє та усвідомлює свої глибинні переконання, цінності, мотивацію. Побачивши свою автентичну сутність, вона може сформулювати дійсно актуальні для себе цілі. Їй легше знайти мету та сенс життя. Знижується ризик депресії.
  2. З’являється впевненість у собі, покращується самооцінка. Людина, що йде своїм справжнім шляхом, обов’язково досягає успіху. Вона долає перешкоди, отримує результати, зростає як професіонал та створює репутацію. Все це стає надійною базою для стабільної самооцінки.
  3. Покращуються стосунки на всіх рівнях. Сучасне самовиховання – це сукупність навичок з професійного зростання та особистісного розвитку. Для успіху велике значення мають хард і софт скіли (Hard skills та Soft skills), останні допомагають налагодити взаємодію в межах сім’ї та романтичних стосунків. Самовиховання часто передбачає отримання навичок з комунікації, розвиток емпатії та емоційного інтелекту, повагу до думки інших людей, вміння екологічно вирішувати конфлікти.
  4. Підвищується продуктивність праці. Якщо людина іде на роботу з радістю, а не примушує себе працювати через силу, звісно, що її результати покращуються. Випадки прокрастинації та перфекціонізму виникають рідше, знижується ризик емоційного вигоряння.

Зрештою завдяки постійній роботі над собою людина отримує надзвичайні результати у довгостроковій перспективі. В неї покращуються когнітивні здібності, зменшується ризик появи нейродегенеративних захворювань мозку (деменція, хвороба Альцгеймера). Завдяки хорошим стосункам вона може розраховувати на дружню підтримку та любов. Її кругозір досить широкий, тому вона легко може ініціювати та підтримувати смол толк, коло її спілкування зазвичай велике. Зберігаючи свій азарт до життя та зацікавленість, вона може знаходити спільну мову зі своїми дітьми та онуками, а також із клієнтами та працівниками молодших поколінь.

Етапи самовиховання

Етапи самовиховання

Існує 8 фаз саморозвитку, їх зазвичай проходять всі люди. Якщо ви плануєте займатись самовихованням, варто знати про те, що на вас чекає.

Культивування самосвідомості

Це необхідно для будь-якого зростання та розвитку, адже тільки усвідомлена людина може розуміти свої цінності й переконання, потреби та бажання, таланти та пристрасті, сильні та слабкі сторони. Самосвідомість формується та розвивається завдяки виконанню певних вправ. Це може бути ведення записів у щоденнику, самоспостереження та аналіз своїх дій (саморефлексія), медитації, інші практики, які допомагають краще пізнати та досліджувати себе.

Прийняття

На даному етапі людина починає бачити себе справжню та відокремлювати свій реальний образ від ідеалізованого («реальне Я» від «ідеального Я»). В результаті, вона менше сварить себе за помилки та недоліки, перестає критикувати свої минулі вибори та колишні рішення. Познайомившись зі своїми перевагами та сильними сторонами, вона вчиться їх цінувати, бачити їхню унікальність та красу. Самоприйняття важливе тим, що людина не переоцінює свої таланти та здібності, в чомусь вона може стати скромнішою. Однак у той же час вона перестає гнобити себе за недоліки та помилки. Її ставлення до себе вирівнюється та наближається до об’єктивного.

Відповідальність

Зробивши черговий крок на шляху самовиховання, людина отримує здібність брати на себе відповідальність за своє життя. Це значить, що вона усвідомлено робить вибір, який відображає її цінності та переконання. Також це передбачає розуміння наслідків своїх дій та готовність прийняти їх (навіть, якщо вони будуть неприємними або тяжкими). Беручи на себе відповідальність за своє життя, людина отримує контроль над своєю реальністю. Вона сама формує своє сьогодення та впливає на майбутнє. Щоб тренувати цю навичку, потрібно приділити увагу постановці цілей, а потім звітувати самому собі про їх реалізацію.

Самопізнання

Самопізнання – це не те ж саме, що самосвідомість. Воно передбачає глибше занурення у свої уподобання, пристрасті, глибинні бажання, таланти, уміння та здібності. Мова йде про визначення свого потенціалу. Це допоможе сформувати мотивацію для подальших дій. Самопізнання необхідне для визначення сфер особистісного зростання, адже людина може якісно розвиватись та зростати тільки у тій області, де почувається впевнено. Таким чином їй буде простіше задати напрямок своєму життю, вона відчуватиме цілеспрямованість та мотивацію.

Самоконтроль

Людина, яка прагне досягти успіху, має навчитись контролювати свої емоції, дії та слова. Це непросто, тому що багатьох з нас не вчили контролю. Зазвичай під час виховання дітям забороняють проявляти певні емоції. Дитина може почати їх пригнічувати, тоді в неї блокуються всі емоції загалом. Також вона може піти шляхом бунту, демонструючи абсолютно всі емоції у гіперболізованому вигляді.

Контроль – це навичка, яка передбачає ідентифікацію емоції (розпізнавання страху, гніву, сорому) та вибору способу реакції. Тобто, людина не піддається своїм першочерговим імпульсам, вона може відкласти реакцію або пом’якшити її. Окрім того, що самоконтроль покращує сімейні, романтичні та робочі стосунки, він також зміцнює концентрацію уваги. Людині простіше протистояти факторам, які відволікають її від цілей.

Для розвитку самоконтролю експерти радять виявити тригери, які «вмикають» певні емоції. В кожної людини вони свої. Для такої роботи люди часто звертаються до психолога.

Самовдосконалення

Щоб стати кращою версією себе, людина має підсилювати свої переваги та по можливості нівелювати недоліки. На етапі самовдосконалення можна використовувати будь-які техніки та практики, які дозволяють покращити життя. Це стосується як розумової, так і фізичної сфери. Велике значення має налаштування режиму сну, нормалізація балансу роботи та відпочинку, розробка індивідуального раціону, помірна фізична активність. Також можна тренувати тайм-менеджмент, хард і софт скіли, піти на курси підвищення кваліфікації, пройти навчання за суміжною спеціалізацією.

Особливу увагу варто приділити роботі зі шкідливими звичками. Ігроманія, алкоголь, куріння та інші залежності віднімають багато сил, часу та грошей. Ці ресурси краще направити на досягнення своїх цілей.

Самоактуалізація

На етапі самоактуалізації людина починає використовувати ті навички, які накопичила під час проходження попередніх фаз. Це вища віха особистісного зростання та розвитку. Усвідомивши та прийнявши себе, людина здатна брати на себе відповідальність, розкривати свій потенціал, реалізувати проєкти та будувати стосунки.

Однак це не означає, що потрібно припинити працювати над собою. Самовиховання триває все життя, змінюється хіба що рівень та масштаб задач. Необхідно продовжувати духовні або психологічні практики, а також слідкувати за своїм фізичним і ментальним здоров’ям.

Трансцендентність

Завершальний етап самовиховання характеру – це особлива віха, трансцендентність. Такий стан можна описати по-різному: просвітлення, духовне зростання, досягнення зв’язку із Богом або Всесвітом. Хай там як, але на даному етапі людина дійсно може пережити цілий спектр цікавих та захопливих відчуттів. Вона пізнає справжню радість та спокій, стає мудрою та врівноваженою. Така людина цінує стосунки, має повагу до інших людей та живих істот, здатна насолоджуватись перебуванням на природі.

Проходячи через описані етапи самовиховання, будьте готові до сильного спротиву. Ваш мозок буде пручатись змінам, тому що для створення нових нейронних зв’язків потрібно багато ресурсів. Запустити трансформацію та успішно її пройти можна тільки шляхом зламу старих звичок та поведінкових моделей.

Практика самовиховання: поради

Що таке самовиховання

Після того, як ми пояснили, що таке самовиховання, варто приділити увагу практичній стороні питання. Розгляньмо найбільш ефективні техніки.

Виявити та змінити негативні установки або шкідливі дії

Щоб збудувати прекрасний будинок, потрібно закласти надійний фундамент. Для особистісного розвитку перш за все потрібно позбутись всього, що може зруйнувати «будинок» зсередини. Якщо ви маєте психологічні травми або розлади, потрібно звернутись до спеціаліста – психолога, а за потреби до психіатра.

Найкращих результатів можна досягти, якщо скласти детальний план самовиховання, а потім цілеспрямовано його втілювати:

  1. Усвідомлення – провести «інвентаризацію» своїх думок та поведінкових патернів. Це необхідно, щоб зрозуміти, які сфери життя потребують розвитку.
  2. Прийняття – сміливо поглянути на результати «інвентаризації», виявити хибні та шкідливі переконання, прийняти думку про те, що доведеться їх позбутись або замінити.
  3. Розуміння – це аналітичний етап роботи, він передбачає розмірковування над причинами та мотивами своїх неконструктивних дій.
  4. Трансформація – розробка плану майбутніх змін у вашому житті. Потрібно розписати, що ви бажаєте змінити, якого результату досягти, які кроки для цього знадобиться зробити. Наприклад, якщо у вас проблеми з емоційною регуляцією, заплануйте зібрати інформацію про емоції, зробіть таблицю для їх ідентифікації, визначте свої тригери.

Самовиховання характеру за даним планом можна виконувати самостійно, або ж залучити допомогу. Психолог, хороший друг або член сім’ї, якому ви довіряєте, здатен значно підвищити якість результатів.

Практики, пов’язані із дисципліною

Упродовж тисячоліть люди шукали способи самовдосконалення та самовиховання характеру. На сьогодні існує безліч методик, які можна застосовувати залежно від ситуації.

Самопереконання – навчаючись нового, людина може відчувати супротив. Щоб додати корисну, але поки що незвичну навичку у своє життя, варто знайти переконливі аргументи. Тобто, потрібно довести самому собі, що це позитивні зміни.

Самонавіювання – прийом, який допомагає зменшити страх, подолати невпевненість у собі та нерішучість. Суть у тому, щоб повторювати самому собі певні фрази та судження. Завдяки численному вимовлянню ці фрази інтегруються у підсвідомість та змінюють хід думок. Фактично, це є роботою з афірмаціями.

Самоспівчуття – важлива навичка, яка необхідна кожній людині для більш комфортного та приємного життя. Самоспівчуття передбачає підтримку самого себе, обережне ставлення до своєї вразливості, захист особистих кордонів.

Самозаохочення – полягає у підборі правильної мотивації та адекватної винагороди за свої досягнення.

Самоперемикання – допомагає впоратись із запальним характером, є частиною емоційної регуляції. Коли людина відчуває, що їй важко впоратись із сильними емоціями, вона має перемикатися на інші думки або діяльність (вийти на прогулянку, почитати книгу, щось приготувати).

Практики для організації та планування

«Крок уперед» – уникнення довготривалих планів у роботі над собою. Новий розпорядок дня формується наприкінці попереднього (окреслюється риса характеру або звичка, над якою потрібно попрацювати).

«Підсумки дня» – кожного дня людина оцінює свої дії та результати своїх зусиль. Передбачається оцінювання кожної дії за допомогою балів або іншої системи.

«Мої правила життя» – складання своїх власних правил та нормативів. Їх виконання обов’язкове. Наприклад, «щосуботи я ходжу на довгу прогулянку».

Самовиховання можна почати в будь-якому віці та продовжувати протягом всього життя. Результатом будуть помітні успіхи на роботу, у власній справі, близьких стосунках.

Джерела: bodhiheart.com, www.toppractices.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *