Корисні поради на кожен день


Що таке «скляна стеля» в кар’єрі та як її подолати

Що таке «скляна стеля» в кар’єрі та як її подолати

Термін «скляна стеля» описує проблему, з якою стикаються жінки та представники меншин у трудовій сфері. Він з’явився у 80-х роках минулого століття, однак зберігає свою актуальність донині.

Що таке «скляна стеля»

«Скляна стеля» – це назва умовного бар’єра в кар’єрному зростанні, який існує для жінок та тих, хто належить до етнічних і сексуальних меншин. Мова йде про те, що коли відкривається вакансія, за інших рівних умов підвищення імовірно отримає білий чоловік.

Дискримінація може здійснюватись за такими ознаками:

  • вік;
  • стать, гендер;
  • сексуальна орієнтація;
  • національність;
  • віросповідання.

Метафора описує невидиму (скляну) перепону, якої офіційно не існує. Тобто, ніхто прямо не говорить про цей феномен. Проблематика ситуації полягає в тому, що жінки та представники меншин можуть бачити потенційну можливість реалізувати свій потенціал. Теоретично перед ними відкриті ті ж самі дороги, що і перед чоловіками. Однак на практиці роботодавці обмежують їхні права, ставлять їх у нерівне положення, практикують дискримінацію.

Скляна стеля це

Пояснюючи, що таке «скляна стеля», варто додати ще один аспект. Окрім труднощів у кар’єрному рості жінки стикаються із нерівною оплатою праці. Існує безліч досліджень, які показують, що часто за одну і ту ж роботу жінки та чоловіки отримують різну оплату.

З явищем «скляної стелі» тісно пов’язаний ряд інших феноменів. Зокрема, «скляна скеля». Так називають ситуацію, коли жінку просувають на нестабільну керівну посаду. Це може відбуватись під час кризи або у разі, коли потрібно перекинути відповідальність. Дане явище небезпечне для жінок у владі, адже створює хибне враження про їхні людські якості, інтелектуальні та лідерські здібності.

«Скляна стеля»: історія терміну

40 років тому американські феміністки звернули увагу на те, що всі керівники вищої ланки в компаніях списку Fortune 100 є чоловіками. Протягом наступних 15-20 років ситуація дещо змінилась, у деяких компаніях на керівних посадах з’явились жінки. В 1995 році їх кількість становила 9,6%, а у 2013 – вже 16,9%. Соціологічні дослідження встановили, що у 2019 році прогрес значно вповільнився – зростання кількості жінок на провідних керівних посадах становило 0,4%. Однак спеціалісти прогнозують, що до 2028 року даний показник сягне 30%.

У 2024 році жінки становлять близько 25% від усіх керівників вищої ланки в США.

Вперше про те, що таке «скляна стеля», дізнались відвідувачі конференції Жіночого інституту за свободу преси у 1978 році. Цей термін використала Кетрін Лоуренс із компанії Х’юлет-Пакард. Пізніше у 1984 році про «скляну стелю» написала Гей Брайант, редакторка журналу «Working Woman». У статті йшлось про те, як жінки застрягають на керівних посадах, не маючи можливості рухатись далі. Було зазначено, що такі жінки зазвичай звільняються, щоб приділити час родині або почати власну справу.

У 1991 році Міністерство праці США оголосило про заснування комісії з розв’язання проблем, пов’язаних зі «скляною стелею».

Приклади «скляної стелі»

Що таке скляна стеля

Причини виникнення явища стосуються усталених у суспільстві гендерних стереотипів та загальноприйнятих рольових моделей. Багато хто досі вважає, що чоловіки краще можуть впоратись із відповідальністю. Натомість стереотипне зображення жінки приписує їй скромність, сором’язливість, любов до дітей та домашнього затишку. Не дивно, що керівники із такими упередженими уявленнями навіть не пропонують підвищення своїм підлеглим жіночої статі.

Щоб краще зрозуміти, що таке «скляна стеля», як приклад розглянемо вигадану історію героїні Поліни. Вона обіймає посаду, яка відповідає її освіті та кваліфікації. Поліна чудово справляється зі своєю роботою та докладає зусиль, щоб продемонструвати керівництву свою відданість.

Натомість їй жодного разу не пропонували підвищення, хоча така можливість була і деякі її колеги уже піднялися на кілька кар’єрних сходинок. Поліна помічає, що всі співробітники, які отримують підвищення, є чоловіками. «Скляна стеля» – це невидима перепона для жінки, яку вона не здатна подолати самотужки, як би не старалась. В результаті, Поліна роками залишається працювати на посаді середнього рівня. Вона відчуває, що її потенціал не реалізовується повною мірою.

Ознаки того, що ви досягли «скляної стелі» у своїй кар’єрі

«Скляна стеля» – це феномен, який можна спостерігати у компаніях, де передбачається можливість кар’єрного зростання. Співробітники таких фірм можуть розраховувати на підвищення та вважати своє поточне місце роботи тимчасовим. Якщо вони не крокують кар’єрними сходинками, то не можуть проявити свої здібності та задовольнити потребу в самореалізації. Залишаючись на такій роботі, вони не розвиваються або навіть втрачають кваліфікацію через нестачу нових навичок.

Як зрозуміти, що вам затісно і ви досягли «скляної стелі»:

Криза галузі 

Якщо ваша робоча сфера не розвивається в цілому, то ви не зможете рости в ній. Наприклад, коли музика перейшла у цифровий формат, виробники дисків збанкрутували. Щоб вчасно помітити кризовий момент, потрібно бути в контексті новин, пов’язаних із вашою галуззю.

Ваш керівник байдужий до ваших цілей

Якщо компанія має грамотний та сучасний концепт, її керівництво буде зацікавлене в особистому зростанні працівників. Особлива увага зазвичай віддається тим підлеглим, які демонструють азарт, запал та активність. Якщо цього не відбувається, а керівник навпаки демонструє байдужість (або навіть токсичність), це красномовна ознака безперспективності посади. Варто подумати про перехід в інший відділ або зміну компанії.

Підвищення отримують новачки

Деякі компанії охоче просувають своїх співробітників кар’єрними сходинками. Однак інших фірмах керівники можуть обирати на відкриті посади нових людей зі сторони. Якщо ви помітили, що це стається досить часто, спробуйте спрогнозувати вірогідність вашого власного просування. Можливо, ви очікуєте того, що ніколи не станеться.

Відсутність позитивного зворотного зв’язку від керівництва

Щоб отримати підвищення, ви маєте приносити користь вашій компанії. Якщо вас не хвалять і не заохочують, можливо, ваші результати посередні та непомітні. Це може бути важко визнати. Однак проблему можна вирішити тільки, якщо зрозуміти її суть. Подумайте, як ви могли б проявити себе, підвищити продуктивність, стати більш помітним для керівника.

Люди на вищих керівних посадах ніколи не змінюються 

У більшості динамічних та зростаючих компаній постійно відбуваються зміни у керівному складі. Це неминуче, адже люди йдуть на підвищення, переходять в інші відділи, відкривають нові філіали та переїжджають в інші міста тощо. В разі, коли фірма застрягла у розвитку, це відображається у ситуації з кадрами. Очікувати на підвищення в такому місці можна дуже довго.

«Скляна стеля» – це явище, яке дуже складно переживати активним людям з потягом до розвитку і самовираження.

Як пробити «скляну стелю»

Скляна стеля

Сумлінно працювати та тихо чекати на пропозицію щодо підвищення – не найкраща стратегія. «Скляна стеля» – це реально наявне явище, яке заважає талановитим людям отримати визнання. Ми підготували кілька порад, які допоможуть пробити умовний бар’єр.

Визначтесь зі своїми цінностями

Вам потрібно зрозуміти для себе, чи хочете ви йти на підвищення. Також потрібно знати, скільки ви готові за це «заплатити». Якісні зміни в житті потребують певних вкладень – час, зусилля, ідеї, креативність, нові навички тощо.

Оцініть свої професійні якості

Можливо, «скляна стеля» існує для вас іще й тому, що ви не повною мірою відповідаєте наступному рівню.

Потрібно провести аналіз бажаної посади – виписати перелік навичок, здібностей, обов’язків та умінь ідеального кандидата на вакансію. Звірте цей список зі своїми скілами, чи підходите ви на дану посаду? За потреби пройдіть додаткові курси, попрактикуйтесь у навичках, отримайте нову кваліфікацію.

Зробіть так, щоб усі знали про ваше бажання підвищення

Необхідно транслювати керівництву своє бажання перейти на наступну кар’єрну сходинку. Поки ви не скажете про це словами, ніхто не дізнається про ваші наміри.

Крокування кар’єрними сходинками не підходить слабкодухим, це конкурентна боротьба. Однак не можна плутати сміливість і безпринципність. Якщо ви плануєте пропрацювати в даній компанії багато років, потрібно поводити себе етично.

Ви можете звернутись до HR-ра, щоб оцінити ваші шанси на майбутнє підвищення.

Візьміть відповідальність

Якщо ви маєте потрібні професійні навички, бачите ріст і розвиток вашої компанії, але застрягли на посередній посаді, цілком можливо, що ви досягли «скляної стелі». В такому разі варто визнати, що ви не зможете досягти самореалізації у цих умовах. Перш за все, потрібно поговорити з керівником та висловити йому свої побажання щодо підвищення. Якщо його відповідь вас не влаштовує, візьміть на себе відповідальність за своє життя. Знайдіть інше місце роботи, де ваші потреби будуть враховані.

Необхідно розуміти, що «скляна стеля» – це не свідчення вашої непрофесійності. Дане явище вказує на проблеми з корпоративною політикою компанії.

Шукайте робоче місце зі сприятливими умовами

Під час пошуку нової роботи звертайте увагу на відкриті та непрямі відомості про компанію. Навряд чи хтось скаже вам на співбесіді, що через 2 роки вам відмовлять у підвищенні через вашу гендерну ідентичність. Однак червоними прапорцями можуть стати фрази «всі наші керівники чоловіки», «жінка не витримає навантаження на цій посаді» (це сексизм, якщо йдеться не про фізичне навантаження).

Наостанок ми пропонуємо прокачати навички ведення переговорів. Це допоможе вам самостійно ініціювати розмову про підвищення та домогтись успіху в ній. Принаймні, в ході розмови ви зрозумієте, чи існує в компанії таке явище як «скляна стеля».

Джерела: www.investopedia.com, www.wsifranchise.com, www.sodalessolutions.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *