Щоб у разі тривалих відключень електроенергії не втрачати побутового комфорту, українці почали користуватися генераторами. Але, як і будь-яка інша техніка, яка виділяє продукти перероблення палива, вони вимагають дотримання норм пожежної безпеки. У статті ми розглянемо, як користуватися генератором, щоб мінімізувати ризики отруєння чадним газом або виникнення пожежі.
Як користуватися генератором: головні поради
В цьому питанні варто спиратися на офіційний перелік умов, наданих МВС України, щодо бензинових, дизельних або газових генераторів.
Основні правила, які стосуються того, як правильно та безпечно користуватися генератором:
Завжди тримайте під рукою вогнегасник.
Не можна монтувати генератори у багатоквартирних будинках (у під’їздах, на балконах, у житловому просторі). Для квартир призначені портативні зарядні станції.
Встановлення можливе лише на відкритому повітрі, щоб чадний газ міг швидко вивітрюватися.
Відстань до найближчих стін або інших приладів має становити не менше 1 метра.
Відстань до житлового приміщення (вікон та дверей) має становити не менше 6 метрів.
Місце розміщення необхідно утримувати в чистоті та захищати від вологи (включаючи сніг та можливість підтоплення).
Не можна допускати попадання легкозаймистих речовин, які можуть спровокувати пожежу, на поверхню приладу.
Потрібно обов’язково давати приладу час на відпочинок – відключати для охолодження та тільки потім доливати пальне.
Не можна змішувати різні види палива та мастил.
Перед встановленням та в процесі використання генератора важливо перевіряти стан електропроводки.
Не можна зберігати запас бензину або дизеля біля пристрою.
Також вкрай важливо самостійно не вдосконалювати конструкцію генератора та не проводити ремонт. У разі виникнення такої необхідності звертайтеся за допомогою до фахівців.
Якщо займання все ж таки відбулося, його потрібно згасити порошковим або вуглекислотним вогнегасником. Але не нахиляйте його занадто близько до палаючого приладу – оптимальна відстань від генератора до вогнегасника повинна становити 1 метр.
Як користуватися генератором, коли всі правила дотримані
Щоб налагодити роботу внутрішньої мережі, необхідно обов’язково вимкнути доступ до зовнішньої. Це через те, що при різкому включенні зовнішнього електропостачання може статися коротке замикання. Тоді вийде з ладу сам генератор і підключені до нього прилади, може статися пожежа або інші руйнівні наслідки.
Ще кілька дієвих порад:
- краще за все під`єднати до генератора подовжувач, до якого вже потім вмикати інші домашні або робочі прилади;
- не можна під’єднувати електростанцію, якщо її потужність набагато вища за пропускну спроможність розеток в будинку. Це означає, що на початковому етапі необхідно перевірити параметри розетки. Її пропускна здатність може становити 10А чи 15А (2,2 кВт чи 3,5 кВт відповідно);
- постійно відстежуйте стан працюючого електрогенератора. Якщо ви помітили витік мастила/палива або якщо з’явилися нетипові шуми, негайно вимкніть, знеструмте генератор та викликайте майстра;
- купуйте виключно сертифіковану техніку (бажано в ліцензованих точках продажу) та дотримуйтесь правил користування, зазначених в інструкції до генератора;
- дотримуйтеся правильної технології запуску генератора.
МНС та ДСНС повідомляють, що повна відповідальність за правильне підключення та використання електростанції несе власник приміщення (житла чи робочого простору). Він обов’язково має бути обізнаний в тому, як правильно та безпечно користуватися генератором, а також про те, як діяти у разі аварійної ситуації. З цією інформацією варто ознайомитися до першого запуску установки.