Корисні поради на кожен день


Як пройти співбесіду при прийнятті на роботу

Як пройти співбесіду

Співбесіда – ключовий етап при потенційному прийнятті на роботу. І від того, чи зможете ви переконати роботодавця найняти саме вас, залежить її результат. В статті ми розглянемо, як пройти співбесіду, як правильно подати власні професійні якості та успішно конкурувати з іншими кандидатами на посаду.

Як пройти співбесіду: підготовка

Всебічна підготовка дозволяє заздалегідь пройтися по усім потенційно проблемним місцям та покращити їх. Як підготуватися до співбесіди та на що звернути увагу:

  1. Ретельно вивчить усі вимоги до кандидата на посаду, зазначені в оголошені.
  2. Окремо сформулюйте перелік якостей чи знань, які важливі для роботодавця.
  3. Складіть список власних особистих та професійних навичок, які відповідають посаді. Це зекономить час, коли на співбесіді вас спитають, чому ви підходите на виконання поставлених завдань.
  4. Передивиться перелік питань, які зазвичай задають на співбесідах та підготуйте на них власні відповіді, спираючись на специфіку професії. Але не варто вивчати їх на пам’ять. Співбесіда – це не іспит, це, перш за все, бесіда, в якій необхідно проявити свої професійні якості.
Як підготуватися до співбесіди

Як пройти співбесіду: найпоширеніші питання

Розбираючись в тому, як пройти співбесіду при прийнятті на роботу, візьміть до уваги, що це живий процес, форма якого залежить від декількох аспектів: починаючи від рівня кваліфікацій менеджера чи рекрутера, закінчуючи внутрішніми корпоративними правилами. Питання, які зазвичай ставлять під час співбесіди, можна розділи за наступними групами:

  • перевірочні питання. Вони необхідні для підтвердження інформації, зазначеної в резюме або супровідному листі. Це може бути відповідна освіта, місця попередньої роботи, знання мов чи володіння певними професійними навичками;
  • постановочні питання. Інтерв’юер формулюю гіпотетичні ситуації та просить вас розповісти, як би ви вчинили, опинившись в таких обставинах;
  • питання, спрямовані на розкриття особистих якостей, мотивації, амбіцій в межах посади.

Але, розбираючись в тому, як підготуватися до співбесіди, врахуйте, що не має універсальних рішень та відповідей. Вони усі залежать виключно від конкретної ситуації. Алгоритму, який би допоміг знайти найкращу відповідь під будь-яке інтерв’ю, не існує.

Як підготуватися до співбесіди: інші питання

HR-менеджери обов’язково будуть ставити питання, які допоможуть дізнатися про вас більше як про особистість. Тут важливо, щоб ви відповідали вимогам компанії та органічно влилися до команди. Якщо ви бажаєте заздалегідь підготуватися до співбесіди, врахуйте, які питання вам можуть поставити:

  1. Розкажіть по свої сильні та слабкі сторони?
  2. Чим ви відрізняєтесь від конкурентів?
  3. Яке власне професійне досягнення ви наразі вважаєте найголовнішим?
  4. Чи вмієте ви працювати в команді?
  5. Якої стратегії дотримуєтесь у разі виникнення конфліктної ситуації?

Питання, які стосуються попередніх місць роботи. Незалежно від сфери, на співбесіді вас обов’язково спитають, чому саме ви залишили свою останню роботу. В цьому блоці питання можуть бути наступними:

  1. Яку посаду ви обіймали на попередньому місці роботи?
  2. Чому ви вирішили звільнитися або через що вас звільнили?
  3. Чого ви досягли на попередньому місці як співробітник/керівник?
  4. Якою була ваша найголовніша мотивація?

Наступний блок питань – досвід та кваліфікація. Усі вони будуть безпосередньо стосуватися професійних навичок:

  1. Який досвід ви отримали на попередньому місті роботи?
  2. Як ви гадаєте, чи достатньо у вас кваліфікації для цієї посади?
  3. З якою роботою ви впораєтеся легко, а що будете розцінювати як особистий виклик?
  4. Чим ви краще аніж середньостатистичний кандидат?

Як пройти співбесіду, якщо недостатньо досвіду

Відсутність досвіду – потенційний камінь спотикання на шляху здобуття посади. Що робити, якщо ви змінили сферу роботи та не можете запропонувати роботодавцю необхідний рівень кваліфікації? Як пройти співбесіду в такому випадку?

Як пройти співбесіду на роботу

Заздалегідь познайомтеся з компанією та вакансією

Продемонструйте великий рівень мотивації. Далеко не всі кандидати виконують перед співбесідою «домашню роботу»: не цікавляться компанією, її здобутками, історією. Підпишіться на її сторінки у соціальних мережах та пройдіться по постах за останній час, ознайомтеся з профайлами співробітників на LinkedІn. Якщо приділити цьому питанню час, то особисто ви зрозумієте, чи підходить вам ця компанія та, чи поділяєте ви її цінності. Це також допоможе проявити себе як більш зацікавленого кандидата на співбесіді.

Попрацюйте над власною презентацією

Підготуйте коротку, але змістовну розповідь про себе. На будь-якій співбесіді вас попросять розповісти про себе. Це одне з базових питань, незалежно від професії. Тому варто заздалегідь систематизувати усю інформацію про себе, яка може бути цікавою для роботодавця. Приділіть увагу свому зовнішньому вигляду. Одяг повинен відповідати посаді та презентувати вас з найкращої сторони.

Найкращий підхід – це чесність. Якщо маєте недостатньо досвіду, варто це вказати на самому початку. Краще не додавати до категорії hard skills навички, які не можете довести. Оптимальним рішенням буде вказати ті знання та досвід, які релевантні посади. Зробіть фокус на власних напрацюваннях, які можуть корелюватися з потребами компанії.

Якщо ви розбираєтесь в тому, як пройти співбесіду та отримати роботу, радимо ознайомитися з принципами storytelling – технології формування цікавої розповіді. За основу можна брати профільну літературу. Наприклад, це може бути книга Уілла Сторра «Наука сторітелінгу. Чому історії впливають на нас і як ними впливати на інших». Здебільшого вона орієнтована на письменників та копірайтерів, але в ній показані унікальні прийоми побудови розповіді, які допомагають утримувати увагу слухачів чи читачів.

Вона чи подібні до неї книжки допоможуть сформувати засади, на базі яких потрібно створювати власну історію. Одна з ключових ідей: історія має демонструватися власний шлях успіху та вмотивованість. Наприклад: «Журналістикою я почала цікавитися ще у школі. Я навчалася у гімназії гуманітарного профілю, брала участь у створенні загальної шкільної газети. Це був перший проєкт, через який я здобула базові професійні навички: від пошуку актуальної теми до покращення навички висловлювання думки».

Ставте питання

Вище ми зазначали, що одна з найкращих стратегій як пройти співбесіду – показати великий рівень мотивації працювати саме в цій компанії. Але як це продемонструвати на ділі? Ставити питання. Коли в кінці співбесіди HR-менеджер пропонує вам уточнити деякі моменти, не ігноруйте його. Для багатьох рекрутерів відсутність запитань після тривалої співбесіди говорить про те, що людина або не зацікавлена в отриманні посади, або безвідповідально ставиться до своєї роботи.

Варто поцікавитися поточними проєктами компанії, цілями та викликами, з якими вона наразі стикнулася. Якщо ви претендуєте на посаду керівника, обов’язково розпитайте про поточну ситуацію у відділі. Якщо Ви будете підлеглими, уточніть умови роботи. До числа найпоширеніших питань, які варто поставити HR-менеджеру під час фінальної частини співбесіди, відносяться:

  1. Що входить в мої посадові обов’язки?
  2. Яким чином буде оцінюватися моя успішність як працівника?
  3. Чи міг/могла б я дізнатися більше про особливості корпоративної культури компанії?
  4. Чи передбачено проведення тренінгу або інструктажу у перші дні?
  5. Чи є можливість професійного зростання на цій посаді?
  6. Чи передбачені відрядження або ненормовані робочі дні?

В статті ми розібрали виключно базові аспекти, які стосуються того, як пройти співбесіду, щоб покращити свої шанси на отримання роботи. Вони спрямовані на те, щоб сформувати уявлення про питання, які найчастіше ставлять під час інтерв’ю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *