Корисні поради на кожен день


Як вибрати біти для шуруповерта

Як вибрати біти для шуруповерта

Біта для шуруповерта є змінною насадкою, яка використовується для встановлення та витягування шурупів, саморізів чи будь-яких інших кріплень. Вона складається з двох основних частин: шестигранного хвостовика та магнітного держака для утримання шурупа. В статті ми зазначимо, як вибрати біти для шуруповерта, за яким принципом вони розподіляються за класами та в чому полягають особливості кожного різновиду?

Конструкція біти для шуруповерта

Перш ніж розібратися у тому, як вибрати біти для шуруповерта, розглянемо особливості конструкції даної оснастки. Вона складається з 2-х елементів:

  1. Бітової головки – зовнішньої частини оснастки, яка використовується для з’єднання з гвинтом або шурупом. Її форма залежить від головки кріплення, оскільки буде взаємодіяти безпосередньо з нею, і може бути хрестоподібною плоскою, торкс (Torx), шестигранною (Hex) та ін. Фактично, це сталева насадка, яка закріплюється на шпинделі шуруповерта.  
  2. Хвостовика – внутрішньої частини біти, яка фіксується у патроні. Він може мати різні типи, наприклад, шестигранника, циліндра або кільцеподібну, яка зазвичай передбачена у шуруповертах зі швидкозмінним патроном. Найпоширенішим вважається шестигранний хвостовик, оскільки дозволяє забезпечити краще тримання та передачу обертального моменту від шуруповерта до біти. Магнітний держак, зазвичай розташований зверху, має магніт, який притягує та утримує шуруп на місці. Це допомагає уникнути випадкового випадання шурупа з біти під час роботи з ним.

У верхній частині модуля розташований магнітний держак, який має відповідну властивість для утримання шурупів або інших металевих предметів під час роботи. Для його активування зазвичай потрібно просто натиснути його на металеву поверхню, щоб він зачепився за неї.

Біта виступає додатковим елементом, власне завдяки якому і відбувається процес закручування/викручування кріплень – двигун передає на шпиндель певний крутний момент, внаслідок чого шпиндель починає обертати біту. При однаковій конструкції біти форма її головки може бути різною, і саме орієнтуючись на неї потрібно обирати біту під конкретне кріплення.

Біти для шуруповерта як вибрати

Як вибрати біти для шуруповерта: принцип розподілу за типами

Розбираючись у тому, як вибрати біти для шуруповерта, потрібно зазначити, що головний параметр, за яким потрібно підбирати біту – це форма робочої частини або головки. Але існує ще декілька ознак, які варто врахувати:

  • довжина стрижня – вона може коливатися в діапазоні від 2,5 см до 15 см. Довгими вважаються усі найменування від декількох сантиметрів та зазвичай вони використовуються у тих випадках, якщо головка само кріплення низько посаджена;
  • розмір «жала» або робочої частини – згідно з традиційним принципом поділу, номінал «жала» завжди починається з 0 позначки, але тут є певний крок у залежності між його розмірами та розмірами кріплення. Наприклад, для шурупів, розмір головки яких становить від 2 до 3 мм, потрібно підбирати біту з розміром «жала» 1, для голівок діаметром від 3 до 6, підходить біта номіналом 2;
  • матеріал стрижня – від нього залежить, стійкість до зношення та термін придатності біти. Найкращими вважаються інструментальна сталь або вольфрам-молібденовий сплав.

Як вибрати біти для шуруповерта за формою

Класифікація біт за формою головки

Біти для шуруповерта поділяються на різні типи в залежності від типу «жала» і до числа найпоширеніших відносяться:

  1. Плоскі або шліцові (Slotted bits). Використовуються для шурупів з плоскою прорізною головкою. Їх можна впізнати за прямим пазом на кінці біта.
  2. Хрестоподібні (Phillips bits). Здебільшого призначені для хрестоподібних шурупів з ідентичною за формою прорізною головкою. Існує декілька модифікацій, які відповідають розмірам шурупів.
  3. У формі шестипроменевої зірки (Torx bits). Підходять для шурупів з головками типу Torx, які мають форму шестигранника з внутрішніми зірочками. Зазвичай такі кріплення представлені в автомобільній техніці.
  4. Шестигранні (Hex bits): Використовуються для шурупів з головками у вигляді шестигранника і частіше за все шурупи такої форми використовуються при виготовленні меблів.
  5. Квадратні (Square bits). Шестигранні модифікації призначені для шурупів з прорізною головкою у формі квадрата.

Це лише кілька прикладів типів «жал» та відповідних бітів для шуруповерта. В залежності від виробника і моделі шуруповерта можуть бути та інші варіації або спеціальні модифікації для конкретних застосувань. Розберемося, як вибрати біти для шуруповерта під конкретні процеси.

Плоскі або шліцові біти

Плоска або шліцьова біта зазвичай використовується для кріплення зі шліцьовою головкою, яка має прямокутну форму з розташованими по боках пазами, які дозволяють вставити біту. Цей тип кріплення є одним з найпоширеніших, і його можна знайти на багатьох різних типах шурупів та гвинтів.

Але у разі необхідності закручування великої кількості кріплень оптимальним буде використання плоскої біти. При безлічі переваг пряме «жало» має один вагомий недолік, який варто врахувати заздалегідь – під час безпосередньої роботи шуруповерта така біта не центрується, оскільки не має центру, яке б утримувало його у відповідному положенні. Це не дуже зручно, оскільки воно може легко зіскочити з того ж саморіза, особливо у разі роботи на високих обертах. Тому скористатися плоскими бітами доцільно тільки при можливості роботи на низькій швидкості, при цьому врахуйте, що вам доведеться достатньо сильно притискати шуруповерт до кріплення.

Набір біт із тримачем

Хрестоподібні біти

Хрестоподібні оснастки для шуруповерта призначені для кріплення зі шліц-хрестоподібною головкою. Цей тип кріплення розроблений для поліпшення надійності та зручності використання, порівняно з плоскою або шліцьовою головкою. До переваг таких біт відноситься:

  • краща передача крутного моменту – хрестоподібна форма головки та відповідного біта дозволяють краще передавати крутний момент на шуруп або гвинт, що зменшує ризик випадіння біта з паза;
  • зручне використання – біти такого типу забезпечують легке центрування і встановлення біти на кріпленні, що полегшує роботу користувача;
  • розповсюдженість – хрестоподібні головки зустрічаються на багатьох типах шурупів і гвинтів, що робить цей тип широко використовуваним. Варто зазначити, що існують різні розміри хрестоподібних бітів, та вибір на користь конкретно залежить від головки кріплення, яку ви плануєте викручувати або закручувати.

Шестигранні біти

Шестигранні біти можна віднести до категорії універсальних, оскільки використовуються для кріплення різних елементів. Вони мають головку у формі шестигранника, яка дозволяє зачепити їх за допомогою головного гайкового ключа або шестигранного ключа. Така форма головки забезпечує краще зчеплення та запобігає ковзанню, що дозволяє передавати більше обертального моменту шестигранній біті під час закручування або розкручування.

Розміри шестигранних бітів можуть варіюватись від дуже малих, наприклад, 0,7 мм, до великих – 50 мм або більше. Вибір їхнього розміру залежить від конкретного застосування та типу кріплення. Найчастіше їх можна зустріти у таких галузях як будівництво, машинобудування, автомобілебудування, розробка електроніки та інші.

Як вибрати біти для шуруповерта: поради

Вибір на користь конкретної биті потрібно робити, виходячи з того, з яким типом кріплення вам необхідно працювати. Зокрема, яку він має форму та розміри. До більшості найрозповсюдженіших кріплень підійде хрестоподібна, плоска або шестигранна насадка. Але можуть бути нетипові кріплення. Тоді доведеться шукати біту конкретно під них.

Підібравши підходящий варіант за типом, врахуйте також і його розмір, зокрема, довжину хвостика та діаметр робочої голівки. Але також зверніть увагу на наступні характеристики:

  • метал або сплав, який лежіть в основі біти. У разі роботи з м’якими матеріалами можна використовувати традиційну сталь – зазвичай її маркують як R7. Якщо процес закручування/викручування передбачає посилене навантаження чи необхідність докладання значних зусиль, то краще обрати насадку, виготовлену з титановим покриттям або з легованої сталі;
  • міцність біти. Якщо зупиняєтесь на м’яких найменуваннях, одразу готуйтеся до того, що вони будуть зношуватися максимально швидко, особливо у разі систематичного користування. Але вони краще витримують навантаження та не деформуються при роботі з жорсткими голівками. До цієї категорії відносяться усі біти з показником міцності (HRC) в діапазоні від 30 до 100 позицій. Тверді не так швидко сточуються, але вони як раз можуть тріснути при закручуванні жорстких кріпильних головок. Фахівці радять зупинятися на найменуваннях з усередненим показником у 50 HRC.

Якщо ви використовуєте шуруповерт щоденно, то варто образу купити набір з насадками під будь-які кріплення. Зазвичай такі набори продаються у компактних кейсах, завдяки чому їх легко зберігати та при необхідності можна брати з собою.

Набір біт для шуруповерта

Сподіваємося, наші базові поради стосовно того, як вибрати біти для шуруповерта спростять для вас процес підбору оснастки та зорієнтують в асортименті.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *