Корисні поради на кожен день


Як знайти роботу під час війни

Як знайти роботу під час війни

Пошук роботи може виявитися досить складною справою, якщо людина вперше стикається з такою проблемою. Велика конкуренція на ринку плюс високі вимоги від роботодавців ускладнюють цей процес. Ще більше ситуацію погіршила війна, кардинально змінивши пріоритетні напрямки. І якщо раніше на пошук підходящої пропозиції могло піти до 2-3 місяців, то зараз все може розтягнутися навіть на рік. Якщо це питання є для вас актуальним, в цьому матеріалі ми розглянемо, як знайти роботу під час війни, як підібрати достойну вакансію та успішно пройти шлях від моніторингу пропозицій до підготовки до співбесіди.

Як знайти роботу під час війни: з чого почати

Розпочати пошук роботи в умовах воєнного часу варто з аналізу відправної точки. Проаналізуйте свій фізичний, моральний та матеріальний стан.

Оцініть власну ситуацію

Почнемо зі стану фізичного. Якщо ви нещодавно опинилися в умовно безпечному місці, дайте собі трохи часу на перепочинок. Особливо, якщо довелося кардинально змінити місце проживання. Облаштуйтеся та створіть для себе хоча б мінімальний рівень комфорту. Якщо здоров’я потребує особливої уваги, будьте об’єктивні та не намагайтеся взяти на себе більше, ніж можете витягнути.

Але поняття «трохи часу» залежить від конкретної фінансової ситуації – якщо не має підтримки від держави чи власних заощаджень, краще не зволікати. Тому на початковому етапі варто оцінити своє положення: скільки грошей є, наскільки їх вистачить, чи є можливість на чомусь заощадити. Планування витрат дозволить протягнути довше. Краще витратити деякий час та розписати усі доходи та витрати – формалізація цифр допоможе сформувати більш чітку картину.

Дистанційна чи очна форма

Також потрібно відразу вирішити, яка форма роботи вам підходить: дистанційна чи очна, яка передбачає безпосередню присутність в офісі. Деякі компанії досить гнучкі в цьому питанні, та дозволяють найманому працівнику самостійно вирішити. В інших – тільки певний формат. Зазвичай це вказується в оголошенні.

Звернення до центру зайнятості

Не варто нехтувати послугами Державного центру зайнятості. Звернення до інстанції дозволяє отримати офіційний статус безробітного, що передбачає певні плюси. Зокрема, ви зможете отримувати грошову допомогу від держави. Зверніть увагу на те, що максимальний розмір виплат під час дії в країні воєнного стану не повинен бути більше 150% від мінімальної заробітної плати. Згідно із законом, для 2023 року – це 10 050 грн. Однак на отримання допомоги з безробіття під час поточного стану є певні обмеження – оформити його можна лише за умови, що страховий стаж особи, що реєструється, протягом останніх 12 місяців становить мінімум 7 місяців.

Додатковий профіт від такої співпраці – надалі вам будуть пропонувати актуальні вакансії, які відповідають вашим професійним навичкам та досвіду роботи.

Але не варто сподіватися, що тут вас чекає робота мрії. Більш того, відповідно до постанови Кабміну №716, якщо впродовж 30 днів людина не змогла працевлаштуватися, вона автоматично лишається статусу безробітного та виплат. В такому разі на 31 день вона буде долучена до певних суспільно-корисних робіт, за які передбачена мінімальна заробітна платня – 6500 грн.

Резюмуємо: до Центра зайнятості звернутися варто. Особливо, якщо є дуже нагальна потреба в грошах. Але місяцями сидіти на державній допомозі не вийде.

Беріть відповідальність на себе

В цей специфічний час вкрай важливо зрозуміти, що кінцевий результат залежить від докладених зусиль, тому врахуйте наступні моменти:

  • якщо ви не співпрацюєте з Центром зайнятості, то пошук роботи – це виключно власна зона відповідальності;
  • приділить час та зробіть максимально якісне резюме;
  • постійно продивляйтесь актуальні пропозиції на усіх доступних ресурсах;
  • звертайтеся до державних програм підтримки, міжнародних фондів та організацій.

Попри значний відтік кадрів за кордон, на ринку праці все ще зберігається високий рівень конкуренції. Тому на високооплачувані вакансії конкурс буде відповідними. Це потрібно одразу розуміти та готуватися.

Як знайти роботу під час війни: як скласти резюме

Як написати резюме

Технічний алгоритм пошуку роботи в воєнний час не змінився. Розпочати процес потрібно з написання чи оновлення резюме. Якщо ви володієте іноземними мовами, одразу пишіть його двома мовами: українською та англійською. Зараз – прекрасний час для співпраці з європейськими чи американськими компаніями, оскільки більшість з них досить лояльно ставиться до українських працівників.

До числа найважливішої інформації, які потрібно надати роботодавцю, відноситься:

  1. Ім’я та контактні дані – вкажіть ваше повне ім’я, номер мобільного телефону, електронну пошту та месенджери, через які вам зручно комунікувати.
  2. Навички, якими володієте, та досвід – прочитавши резюме, рекрутер повинен зрозуміти, на якому професійному рівні ви знаходитесь, що вмієте. Тому більше ймовірності отримати роботу в тій вакансії, в якій є відповідний досвід. Наприклад, якщо ви деякий час працювали бухгалтером, напишіть, що ви маєте досвід роботи бухгалтером впродовж 3 років в такій-то компанії. Такий саме принцип з навичками.
  3. Тип зайнятості – пишіть в резюме, на який формат роботи ви розраховуйте: повна зайнятість, «пів ставки», в офісі чи віддалено. Конкретика економить час як роботодавцю, так й вам.
  4. Заробітна платня – якщо ви відгукуєтесь на певну вакансію, в якій не вказана оплата, зазначте в резюме бажаний заробіток. Але важливо, щоб він відповідав кваліфікації.

Також підготуйте супровідний лист, який виступає доповненням до резюме. Головна мета його написання – чітко пояснити рекрутеру, чим саме ви можете бути корисними компанії. Супровідний лист завжди створюється під конкретну вакансію, тому під кожне оголошення потрібно писати окремий екземпляр.

Як знайти роботу під час війни: канали пошуку

Як знайти роботу

Користуйтеся усіма доступними інструментами: профільними сайтами з пошуку роботи, соціальними мережами, газетами. Попитайте у друзів та знайомих, чи не можуть вони рекомендувати вас.

Сайти з пошуку роботи

Найпоширенішими онлайн-платформами з вакансіями вважається Rabota.ua, Work.ua, Jooble та Upwork. Перші три – це українські ресурси, Upwork – це міжнародний майданчик з пошуку роботи, орієнтований на фрилансерів та віддалених працівників. Усі вони мають схожий функціонал та інтерфейс, але Upwork – це повністю англомовний ресурс. Починати працювати з ним можна тільки після реєстрації та заповнення власного профілю. Але врахуйте, що на Upwork є певний ліміт на кількість поданих заявок – не більше 30 в місяць.

Соціальні мережі

В кожному місті є з десяток груп відповідної направленості. Підпишіться на них та щоденно відстежуйте актуальні пропозиції. Якщо ви ведете власні сторінки в соціальних мережах, зробіть відповідний пост, в якому вкажіть яку саму роботу шукаєте, що вмієте та чим можете бути корисними.

Нетворкінг

Якщо ви зацікавлені в тому, як знайти роботу під час війни, зробіть ставку на «сарафане радіо» або нетворкінг. Це дійсно один з найефективніших інструментів пошуку роботи. Багато оголошень не попадає на job-ресурси, оскільки їх просувають саме через соціальні мережі чи власні контакти. Для роботодавця це простіше та дешевше, оскільки не потребує багато часу для оформлення оголошення, його публікації та моніторингу. Особливо, якщо мова йде про невелику компанію без HR відділу. При цьому вірогідність знайти підходящу людину – дуже висока.

Постійно підтримуйте контакти з людьми, які працюють в тих сферах, які вас цікавлять. Підпишіться на сторінки HR-менеджерів та CEO компаній, в яких мрієте працювати. Якщо є можливість, відвідуйте їхні лекції та конференції. Одним словом, підтримуйте та постійно розширюйте коло корисних зв’язків – чим воно ширше, тим більше потенційних пропозицій ви можете отримувати.

Біржі фрілансу

Якщо ваша професійна діяльність пов’язана з IT, дизайном, маркетингом, аналітикою або перекладами, радимо зареєструватися на фріланс біржах. Найкращими українськими платформами з точки зору надійності та обсягу пропозицій вважаються weblancer.net, free-lance.ua та freelancehunt.com.

Кваліфіковані фахівці з суттєвим досвідом роботи знайдуть тут роботу досить швидко. Новачкам доведеться розпочати зі збирання портфоліо та отримання фідбеків від клієнтів.

Які переваги від співпраці з біржами фрілансу:

  • можливість самостійно обирати зручний графік роботи;
  • відточування професійних навичок, відпрацювання знань, отриманих на курсах;
  • створення власної бази клієнтів;
  • різноманіття проєктів під будь-який професійний рівень;
  • стимулювання до професійного росту, обумовлено високою конкуренцією.

Щоб стати успішним фрілансером, потрібен час. Починайте з реєстрації на обраній платформі та відразу переходьте до оптимізації власного профілю. Вкажіть про себе максимум інформації, корисної для потенційного замовника. Також не чекайте, що роботодавці відразу ж завалять вас цікавими пропозиціями. Відгукуйтесь на замовлення самі. Щоденно кидайте до 10 заявок на співпрацю.

Газети

Ще одне джерело, яким не варто нехтувати – розділи з оголошеннями в газетах. Здебільшого вони орієнтовані на робочі спеціальності, але тут також можна знайти роботу у сфері послуг. Не забувайте, що у більшості друкованих видань є сайти, на яких представлені онлайн версії оголошень.

Як знайти роботу під час війни: підготовка до співбесіди

Якщо ви отримали листа або телефонного дзвінка з запрошенням на співбесіду, обов’язково подякуйте за зворотний зв’язок. Під час розмови уточніть усі деталі: в якому форматі буде проходити співбесіда (очно чи онлайн), куди під’їхати та о котрій годині.

Під час підготовки до співбесіди дізнайтеся максимум інформації про компанію. Зазвичай її можна знайти у відповідному розділі на сайті самої компанії або в описі вакансії. Також підготуйте лаконічну розповідь про себе. Не варто розказувати про хобі, особисті відносини чи друзів. Так само недоречні і загальні фрази, на кшталт «Я відповідальний, комунікабельній та працьовитий». Натомість розкажіть про свій професійний шлях. Це не обов’язково повинні бути грандіозні успіхи (але якщо вони є, вкажіть їх). Розкажіть про те, що вам доводилося роботи на попередній роботі та що ви вмієте.

Наприклад, якщо ви працювали перекладачем, ваша розповідь може бути наступною: «Я вмію роботи усний та письмовий переклад, переклад листів, документів та матеріалів з конференцій та семінарів. Мій стаж роботи – 5 років».

Пошук роботи – довготривалий процес, який потребує часу та значних зусиль. Сподіваємося, наші поради допомогли вам розібратися в тому, як знайти роботу під час війни, з чого варто почати пошук та якими інструментами користуватися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *