Корисні поради на кожен день


Антуріум або «чоловіче щастя»: правила догляду

Антуріум або «чоловіче щастя»: правила догляду

Антуріум або «чоловіче щастя» – одна з найрозповсюдженіших кімнатних рослин. Головна причина його популярності полягає у незвичних за формою покривалах-приквітках, які миттєво привертають до себе увагу. Колір самих квіток варіюється від насиченого-червоного до білого або навіть зеленого. В сукупності це робить зовнішній вигляд рослини дуже виразним та незвичним. В статті ми розберемо, якого догляду потребує антуріум, на які різновиди поділяється та чому має попит?

Антуріум: характеристики

Антуріум (Anthurium) – це рід тропічних квітів, здебільшого поширених в Південній та Центральній Америці, а також у Південній Азії. Він налічує близько 1000 видів, які в межах свого класу відрізняються розміром, кольором та формою листків та квітів.

Як доглядати за антуріумом

Одна з найвідоміших особливостей антуріума – це його квіти, які складаються з великого яскравого листка-прикривача (спати) та невеликих квітів, розташованих на вузькому відростку у вигляді колонки. Спата може бути різних кольорів: червоною, рожевою, білою чи жовтою. Оскільки для рослини природним є тропічний клімат (висока вологість та температура повітря), бажано створити для неї відповідні умови в межах оселі.

Антуріум рожевий
Антуріум рожевий
Антуріум червоний
Антуріум червоний

Антуріум: повір’я

Як і у разі більшості кімнатних рослин, з антуріумом пов’язані народні вірування, які залежать від релігійних традицій певного народу та культурного контексту в цілому.

У деяких культурах антуріум вважається символом любові та романтики. За повір’ям, якщо ви розмістите його у своєму домі, це може допомогти привернути або зміцнити ваші стосунки з партнером. Багато колумбійців, для яких антуріум є рідним, намагаються висаджувати його у подвір’ї та обов’язково мати вдома, оскільки в їх культурі він асоціюється з добробутом та успіхом.

Квіти антуріум

В народі також поширена думка, що «чоловіче щастя» в цілому несе позитивний заряд, допомагає створити міцний подружній союз та подолати сімейні проблеми. В окремих культурах антуріум сприяє оздоровленню та відновленню здоров’я, в інших вірять, що він може приносити удачу та позитивні зміни в житті.

Що стосується назви «чоловіче щастя», то вона обумовлена формою пелюсток та маточкою, розташованою в центрі, що символізує чоловічу силу, витривалість та життєву енергію. В комбінації зі спатифілумом, який також називають «жіночим щастям», вони утворюють «гармонічну пару», яка за народними віруваннями скріплює відносини між чоловіком та жінкою.

Але щоб максимально розкрити зазначені вищи «властивості» квітки, для неї необхідно обрати правильне місце. Краще за все її розташовувати у спальні і якнайдалі від будь-яких електричних приладів.

Антуріум та cпатифілум
Антуріум та cпатифілум

Антуріум: як доглядати в домашніх умовах

Щоб забезпечити ріст та регулярне цвітіння квітки, вкрай важливо дотримуватися ключових порад стосовно поливу, пересаджування, обприскування та боротьбі зі шкідниками. Розглянемо, як доглядати за антуріумом вдома.

Антуріум або чоловіче щастя правила догляду

Освітлення

Антуріум потребує яскравого, але розсіяного сонця, тому його варто розміщувати на підвіконнях, які виходять на західну або східну сторону. Теоретично, його можна встановити на північній стороні, але скоріш за все йому буде замало природнього освітлення. Рішенням може бути використання світлодіодних фітоламп. Якщо за певних причин квітку необхідно поставити на вікно, яке виходить на Південь, то тоді її доведеться ховати від агресивних сонячний променів, особливо у полудневу літню спеку. В тому разі для неї варто підібрати високий горщик та поставити на відстані від вікна.

Температура

Антуріум належить до категорії кімнатних рослин, які можуть переносити спеку. Оптимальний температурний режим влітку – від 20°С до 28°С. Якщо температура впади нижче зазначених 18°С, то це може спровокувати уповільнення росту та появу певних захворювань. Вересень-лютий вважається перехідним періодом, впродовж якого температура в приміщенні може впадати до 17-16°С без шкоди для рослини. Але необхідно увійти в цей період плавно, без коливань та різкого зменшення температурного режиму. Також врахуйте, що антуріум погано переносить протяги.

Полив

У вегетаційний період рослині необхідний рясний полив. Орієнтуватися в цьому питанні варто на стан верхнього шару ґрунту – якщо він просихає на половину глибини горщика, квітку можна поливати. Не використовуйте для поливу звичайну водопровідну воду, краще брати відстояну або хоча б пропущену через звичайний побутовий фільтр-глечик. Коренева система антуріума достатньо чутлива до надмірної вологи, то субстрат не повинен бути занадто вологим. Якщо після поливу в піддоні збирається вода, її необхідно злити.

Антуріум полив
Як поливати чоловіче щастя

Вологість повітря

Ще один важливий аспект – це вологість повітря. Антуріум росте тільки за умови високої вологості повітря у приміщенні – щонайменше 85%. Сухе повітря призведе до того, що рослина перестане рости. Якщо не має можливості встановити зволожувач повітря, то влітку хоча б раз на тиждень варто зволожувати листя за допомоги звичайного пульверизатора.

Обприскування

З попереднього пункту ми закономірно переходимо до питання обприскування. Як зазначалося вище, антуріум потребує постійної високої вологи, тому чудово сприймає обробку листя звичайною водою. Але в процесі слідкуйте за тим, щоб вона не попадала безпосередньо на квіти. Влітку обприскування краще проводити у другій половині дня, навіть під вечір, особливо, якщо на рослину потрапляють прямі сонячні промені. Використовуйте для цього очищену (бажано м’яку) воду кімнатної температури.

Незалежно від пори року, листя рослини хоча б 1 раз на 10-14 днів варто протирати вологою губкою чи тканиною, знімаючи з неї пил. Це позитивно позначиться на загальному стані рослини та пришвидшить її ріст.

Для підтримування високого рівня вологості горщик з антуріумом можна встановити у глибокий піддон, дно якого необхідно наповнити галькою або керамзитом. В піддон час від часу потрібно доливати воду, при цьому дно самого горщика у воді знаходитися не повинне.

Антуріум обприскування
Обприскування антуріума

Підживлення

Антуріум, як і більшість декоративних рослин, потребує систематичного внесення добрива. Оптимальними вважаються мінеральні засоби, які можна придбати в гіпермаркетах або квіткових магазинах, але теоретично рослина здатна сприймати й органічні добрива. Це може бути листовий перегній або заброджений коров’як. Але в звичайних побутових умовах їх не тільки важко знайти, але й безпосередньо використовувати в умовах квартири.

У разі використання мінеральних продуктів, фахівці радять застосовувати у 2 рази менше дозування добрива, аніж позначено виробником на пакуванні.

В теплу пору року підживлення вносять 1 раз на 21 день. Якщо за певних причин використовується позакореневе підживлення, то його потрібно вносити не частіше 1 разу на 10 днів.

Антуріум: пересаджування

Якщо в цьому є потреба, антуріум варто пересаджувати у фазі активного росту – з перших днів березня до кінця лютого. У разі нагальної потреби це можна зробити до кінця серпня. Вкрай важливо це робити акуратно, щоб не пошкодити достатньо чутливе коріння рослини. Аналогічні вимоги до пересаджування у таких кімнатних рослин як аглаонема та дифенбахія. Молодий антуріум можна пересаджувати щорічно, при цьому кожного наступного року горщик потрібно збільшувати в діаметрі приблизно на 2 см. Дорослий – 1 раз на 3 роки.

Найбільш підходящий тип горщика для антуріума – звичайний пластиковий. Керамічний обирати не варто, оскільки через специфіку матеріалу він здатен знижувати температуру ґрунту. В деяких випадках це критично. Зупиняйтеся на високих, а не на низьких та широких моделях, в них рослині буде комфортніше.

Горщик для антуріума

Окреме питання – це формування ґрунту для антуріума. Оптимальна ґрунтова суміш для антуріуму повинна бути пористою та здатною пропускати як повітря, так й вологу. Ви можете придбати готовий варіант або приготувати його самостійно. Декілька загальних порад щодо підготовки ґрунтової суміші:

  1. Дренажний шар завжди буде першим, оскільки він виконує функцію буфера, який запобігає застою вологи у коріння. Для його формування використовуйте каміння або керамзит.
  2. Ґрунт – використовуйте або готову суміш для кімнатних рослин, або для орхідей – для антуріума вона також підходить. Це обумовлено тим, що коріння орхідеї та антуріуму мають ідентичні вимоги до ґрунту. До обраної суміші додайте кокосовий субстрат, суміші вермікуліту або мох сфагнум для збереження вологості.
  3. Додаткові компоненти: додавання піску чи перліту може поліпшити дренаж та рівень проникнення повітря.
  4. Органічні домішки. До суміші також можна додати зрілого компосту або перегною. Не додавайте занадто багато органічних речовин, оскільки це може призвести до пересихання ґрунту.

Ще один важливий момент, який необхідно врахувати під час пересаджування – це рівень pH. Ґрунтова суміш для антуріума повинна мати слабокислий або нейтральний рівень pH (близько 6.0-7.0). Це необхідно для забезпечення оптимальної доступності поживних речовин для рослини.

Антуріум пересаджування

Антуріум: розмноження

Розмножувати антуріум можна декількома способами. Найпростіший – за допомогою «діток» або розділюючи зрілу рослину, яка сильно розрослася. Краще запланувати процес заздалегідь, але важливо це зробити в березні або квітні. Великий антуріум з розвинутою кореневою системою зручніше розділяти гострим ножом. Для кожної розділеної рослини потрібно підготувати окремий горщик за розміром. Важливо не перезволожити ґрунт, оскільки в такому випадку рослині буде складно укорінитися.

Антуріум також можна розмножити насінням, але це достатньо складна процедура. Починати її необхідно зі збору насіння з дозрілих плодів, які виглядають як маленькі ягоди або зернятка. Насіння антуріума має дуже жорстку зовнішню оболонку, які для проростання потрібно зламати. Для цього використовуйте гострий ніж або пінцет, оскільки важливо не пошкодити саме насіння в процесі. Перед безпосереднім висаджуванням насіння його необхідно на 1-2 годину замочити у воді. Це пришвидшить проростання. Після насіння притискають в заготовлену землю та обприскують водою з пульверизатора. На перші сходи можна очікувати не раніше 2-х тижнів.

Антуріум: види

Антуріум фото

Антуріуми відрізняються широким асортиментом різновидів та сортів, які між собою відрізняються формою, розмірами та кольорами квітів та листя. До числа найбільш розповсюджених різновидів антуріума належить:

  • Anthurium andraeanum. Цей вид є одним з найпоширеніших серед кімнатних антуріумів. Він має серцеподібні квіти різних кольорів: червоного, рожевого або білого;
  • Anthurium crystallinum. Відрізняється великим зеленим листям, яке має блискучу текстуру та білі жилки. Він є популярним серед колекціонерів тропічних рослин;
  • Anthurium clarinervium. Даний вид також має великі, серцеподібні листки з білими жилками. При цьому саме листя трохи підтягнуте за формою, що виокремлює його на фоні інших різновидів;
  • Anthurium warocqueanum. Має велике листя з рельєфними жилками та глибоким, насичено зеленим кольором. Також ціниться у колекціонерів;
  • Anthurium scherzerianum. Має яскраві, оранжеві або червоні квіти та блискучі листки. Часто використовується як декоративна кімнатна рослина;
  • Anthurium veitchii. Цей вид відрізняється довгим та густим листям з білими, квітами.

Це лише кілька прикладів різновидів антуріумів, які частіше за інші зустрічаються в продажу або в природі в цілому. Також існує багато інших видів та гібридів з різними характеристиками, при цьому кожен з ним має власні унікальні особливості.

Тим, хто має домашніх тварин та маленьких дітей, необхідно обов’язково врахувати, що антуріум – це отруйна рослина, листя та квіти якої не можна їсти. В цілому, це достатньо невибаглива інтер’єрна квітка, яка у разі дотримання базових порад швидко росте та роками буде радувати своїм оригінальним зовнішнім виглядом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *