Корисні поради на кожен день


Апатія: що це, симптоми, як побороти

Апатія що це, симптоми, як побороти

Події останніх років зробили таке явище як апатія знайомим багатьом українцям. З медичної точки зору апатія – це нестача мотивації для виконання певних дій та відсутність спроможності до цілеспрямованої роботи. Попри те, що ліків від апатії не існує, певний комплекс заходів може її покращити. В статті ми розберемо що таке апатія, чому виникає, які симптоми апатії вказують на проблему та як побороти апатію самостійно?

Апатія: це

Апатія це

Якщо дати максимально просте визначення цього терміну, то апатія – це відсутність бажання до будь-якої діяльності та втрата цікавості до того, що відбувається навколо нас. Вона може бути одним з симптомів психічних захворювань, хвороби Альцгеймера або Паркінсона, але також може бути наслідком емоційного вигорання та перенавантаження.

Достатньо часто апатія проявляється у відсутності бажання до виконання рутинних дій та нестачі емоційного заряду. Термін походить від грецького слова «патос», що перекладається як «емоція» або «пристрасть».

Апатія – це не депресія, попри те, що ці стани часто дуже схожі, і не засмученість чи гнів. Скоріш це відсутність будь-яких емоцій чи почуттів. Те, що колись викликало певну реакцію, більше не хвилює. Байдужість, притаманна апатії, часто має суттєвий вплив на більшість сфер нашого життя.

Апатія: симптоми

Апатія симптоми

Досліджуючи питання того, що таке апатія, симптоми – це ключові маркери, за якими можна самостійно діагностувати у себе відповідний стан. До числа найбільш характерних симптомів апатії належить:

  • відсутність бажання виконувати базові повсякденні справи: від особистої гігієни до робочих моментів чи хобі;
  • падіння мотивації;
  • втрата задоволення від речей, які зазвичай його приносили;
  • відсутність інтересу до навколишніх подій та соціальної взаємодії;
  • мінімальна кількість емоційних реакцій;
  • схильність проводити більшість часу на самоті;
  • зменшення рівня енергії;
  • перепади настрою.

Апатія – це достатньо природний стан. Час від часу кожен з нас її відчуває. Особливо, під час тривалого стресу. Більш того, вона є його закономірним наслідком.

Але тривала апатія – це вже привід звернути на проблему увагу, оскільки вона може вплинути на наше самопочуття, роботу та особисті стосунки. Вона також може проявлятися як симптом певних психічних чи медичних захворювань, які вже будуть потребувати системного лікування.

Апатія чи депресія

Що таке апатія

Як вже зазначалося вище, апатія не є синонімом до депресії. Ви можете не відчувати апатію, знаходячись у стані депресії, і навпаки. Якщо ви відстежили зазначені вище симптоми апатії, але до них ще додається відчуття безнадії, відчаю, пригніченості та проблеми зі здоров’ям (втрата ваги, психомоторна збудженість чи навпаки загальмованість), думки про смерть чи приреченість, то в сукупності це говорить про імовірну депресію. Але оскільки це клінічний діагноз, встановити його може тільки фахівець. Тому у разі, якщо ви помітили ці симптоми апатії та характерні симптоми депресії, це привід звернутися по професійну допомогу до лікарів.

Види апатії

У дослідженні, проведеному Trusted Source у 2017 році, було розроблено шкалу апатії, на основі якої людина може визначити у себе один з трьох видів апатії:

  1. Поведінкова апатія. Для неї характерна відсутність мотивації у виконанні повсякденних справ.
  2. Соціальна апатія. Відмінністю цього виду апатії є втрата бажання до спілкування з іншими.
  3. Емоційна апатія. Характерна відмінність даного виду апатії – це значне звуження емоційного спектра, притаманного конкретній людині. Зазвичай проявляється у глибокій байдужості до усього, що колись приносило позитивні емоції.
  4. Стійка апатія. Цей вид охоплює увесь комплекс класичних симптомів апатії, в тому числі прояви перших трьох видів.

Апатія: причини

Апатія може бути спровокована цілим рядом неврологічних та психіатричних захворювань:

  • хвороба Альцгеймера;
  • хвороба Гентінгтона
  • хвороба Паркінсона
  • стійка депресія;
  • інсульт.

Як зазначають експерти, апатію також може викликати дисфункція у певних областях головного мозку. Так, у дослідженні, проведеному ще у 2011 році, було становлено взаємозв’язок між симптомами депресії та ураженням лобової частки мозку.

Але фахівці з Американської психологічної асоціації також виділяють таке поняття як «ситуативна апатія». Вона виникає внаслідок тривалого стресу або пережитого травматичного досвіду. Після того як людина пережила катастрофу (у максимально широкому розумінні цього слова), певна емоційна відстороненість – це нормальна реакція психіки задля свого захисту. В такому стані їй буде важко спілкуватися з оточуючими та бути вмотивованою.

Емоційне виснаження також може призвести до формування будь-якої форми апатії. Більшість українців може стикнутися до «нашаруванням» особистих факторів, які можуть призвести до апатії, на загальну ситуацію у країні.

Апатія: діагностика

Нічого не хочеться

Апатія може бути однією з головних ознак певних захворювань, але офіційного клінічного діагнозу «апатія» не існує.

Якщо симптоми апатії починають негативним чином відображатися на житті людини, лікар або психолог допомагають виокремити причину її формування. Зазвичай мова йде про розуміння, через які саме обставини ви втратили мотивацію або відчуваєте постійні коливання настрою. Можливо ситуація в особистому житті, наприклад, розлучення чи інший складний досвід призвели до зменшення емоційності та відчуження від інших. Дослідження факторів, які призвели до апатії, дозволять надалі підібрати оптимальну стратегію для виходу з цього стану.

Якщо апатія обумовлена нейродегенеративними факторами, то мова вже буде йти про повноцінну діагностику та відповідне медичне лікування.

Як побороти апатію

Стратегія того, як побороти апатію, залежить від першопричини її виникнення.

Якщо основна причина апатії – це емоційне виснаження, то позбутися її можна через відпочинок та зміну режиму дня. Це налагодження сну, помірна фізична активність та перехід на поживний раціон.

Якщо апатія спровокована поточними проблемами у житті, то психологи радять відповідну терапію, яка передбачає створення безпечного середовища, де людина може обговорити з фахівцем те, що її турбує, та отримати кваліфікований підхід до подолання цих труднощів.

Звернення до фахівця також буде одним з ключових підходів до подолання апатії у разі переживання травматичного досвіду чи кардинальних змін у житті. Такий підхід наразі є найбільш актуальним навіть у разі, якщо апатія спричинена хворобою Паркінсона чи іншими фізичними факторами. Підтримка психотерапевта дозволить швидше та ефективніше подолати шлях від визначення проблеми до її подолання.

Існують також і інші підходи у лікуванні апатії. Це може бути транскраніальна стимуляція, яка передбачає стимуляцію мозку через подачу короткого електричного струму низької напруги. Дана процедура є безболісною, але використовується виключно профільним спеціалістом.

До числа поширених інструментів, які дозволяють побороти апатію, також належить терапія когнітивної стимуляції. Вона базується на залученні людини до колективної терапії, яка спрямована на активізацію мозкових хвиль.

Інколи психологи залучають людей з апатією до арт-терапії, яка дозволяє через мистецтво винайти зв’язок з власними емоціями. Такий формат в цілому більше підходить для творчих людей, які зможуть отримати позитивні відчуття від такої терапії.

Як боротися з апатією через зміну світогляду

Апатія – це не вирок. В деяких випадках її можна подолати і самостійно, змінивши сталий погляд на деякі речі. Якщо ви стикнулися з апатією через страх перед чимось новим, то цілком закономірно майже не мати мотивації на перших порах. Ключова порада від психологів в такому випадку – починати все робити поступово, не квапитися, фіксувати навіть незначні досягнення та сприймати подібні обставини як можливість стати сильнішим.

Апатія може сформуватися і через втрату джерел радості та задоволення. Саморозвиток чи дорослішання змінять і речі, які колись здавалися цікавими. В такому випадку доведеться шукати нові хобі чи захоплення, які відповідають вашим поточним цінностям.

Подолати апатію, обумовлену рутиною, можна через додавання у повсякдення акцентів, які зроблять ваші дні трошки яскравішими. Це може бути:

  • відвідування місць, в яких ви ніколи не були до цього;
  • заняття тим типом фізичної активності, який приносить задоволення саме вам: від катання на роликах до плавання;
  • 30 хвилинні прогулянки на свіжому повітрі, які здатні покращити настрій на наступні декілька годин;
  • походи до ресторанів, кінотеатрів чи інших розважальних закладів.

Поради з подалання апатії

Вигорання та перевтома – ще одні розповсюджені причини апатії. Найкращий вихід з ситуацій – це зменшити робоче навантаження, але далеко не завжди можна скоротити кількість робочих годин чи навіть звільнитися. В такому випадку доведеться оптимізувати власний вільний час. Зверніть увагу на наступні аспекти:

  • раціон – чи споживаєте ви їжу зі значною поживною цінністю, чи може в вашому раціоні переважають продукти з надлишком доданих цукрів;
  • тривалість та якість сну – спати необхідно 7-8 годин в темному прохолодному приміщенні, дотримуючись режиму (щодня вкладатися спати та прокидатися у той самий час);
  • проводити більше часу на свіжому повітрі – додайте до свого щоденного розпорядку обов’язкові прогулянки;
  • відпочивайте від гаджетів – намагайтеся не проводити вечори за телевізором та смартфоном. Скролінг стрічки в соціальних мережах не додає мотивації;
  • інформаційна гігієна – постійне слідкування за нескінченним оновленням постів в месенджерах може відбирати сили та викликати відчуття приреченості та безнадії.

Але важливо впроваджувати будь-які зміни у своє життя поступово. Якщо ж почати одразу перероблювати сталу рутину, скоріш за все внутрішнього запалу не вистачить на те, щоб нові звички закріпилися.

Розібравшись у питанні того, що таке апатія, чому виникає та як побороти апатію, можна відстежити власне самопочуття та за необхідності звернутися по професійну допомогу. Обов’язково дбайте про власній ментальний стан, особливо, в поточних умовах. Це дозволить збільшити внутрішній ресурс, необхідний для виживання у складних обставинах.

Джерела: www.webmd.com, my.clevelandclinic.org

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *