Корисні поради на кожен день


Чай матча: що це, користь та як заварювати

Чай матча що це, користь та як заварювати

Зміст

Сьогодні популярності швидко набувають незвичайні, навіть унікальні продукти, про які ще пару років тому мало хто чув. Деякі з них йдуть у забуття, інші залишаються як частина нової реальності. Чай матча увійшов у наш побут як екзотична новинка і дуже швидко набув статусу суперфуду. Увагу споживачів привернув не лише цікавий зовнішній вигляд класичного японського напою, а й досить широкий спектр застосування та довгий список його переваг. В статті ми розглянемо, що таке матча, на які різновиди поділяється та яка користь чаю матча робить його таким популярним.

Що таке матча

Чай матча – це подрібнене в порошок молоде чайне листя Камелії китайської або Camellia Sinensis. Завдяки специфічному виду (дуже дрібна фракція) цей продукт легко розчиняється у воді. На відміну від звичайного чаю, матча не потрібно заварювати та проціджувати. Порошок утворює завись.

Технологію приготування чаю матча розробили у Японії в останні десятиліття XII століття. Завдяки буддійським ченцям у країні з’явився китайський чай, проте японці винайшли свій метод його вирощування. Щоб захистити рослини від пекучого сонця, фермери почали споруджувати над чайними плантаціями навіси. Це були прості конструкції з підручних матеріалів. Зазвичай поверх каркаса з очерету вистеляли пальмове листя або солому. У тіні рослини ставали яскравішими, ніж на сонці. Насичений зелений колір обумовлений тим, що в листі зберігається більше амінокислот та хлорофілу.

Що таке матча

Як виготовляють матча

Процес виготовлення лише закріплює користь чаю матча – обробка парою та тривале багатоденне в’ялення листя дозволяє зберегти в готовому продукті максимальну кількість активних компонентів. На наступному етапі з кожного листа витягують абсолютно всі прожилки та стеблинки.

Щоб чай матча був зручний у використанні, сировину ретельно подрібнюють до стану порошку. У класичній японській традиції цей вид чаю заварюють спеціальним способом. Це справжня чайна церемонія. Матча п’ють без добавок, віддаючи належне природному смаку та консистенції.

Коли унікальний продукт поширився у всьому світі, з’явилися десятки альтернативних способів його вживання. Тепер порошок можна сміливо додати до лате, солодкого десерту або навіть до основної страви. При цьому користь чаю матча залишається, навіть у разі впливу високих температур.

Як виготовляють матча

Види чаю матча

В залежності від якості, експерти виділяють 4 категорії чаю матча: A, B, C, D. Чай категорії А відрізняється найвищими характеристиками. Продукт групи D – найнижчої якості. Його не рекомендують заварювати для пиття. Найкраще він підходить для фарбування тіста та десертів.

Також багато виробників і продавців використовують назви для позначення категорій:

  1. А (суперпреміум або вищий церемоніальний) використовується для приготування напою у класичному стилі.
  2. В (преміум, церемоніальний) відмінно підходить для заварювання в традиції японського чаювання.
  3. С (середній) рекомендується для додавання до кондитерських виробів, лате, смузі та інших напоїв.
  4. D (кулінарний) підмішується в тісто для фарбування в зелений колір.

Чим вище категорія, тим ніжніше листя, яке використовують для виготовлення чаю. Для сорту А застосовують наймолодші пагони з вершини куща.

Види чаю матча

Класифікація матча за кольором

Ще одна класифікація – це види чаю матча відповідно до кольору. Класичний чай має яскравий зелений колір, тому що виготовлений з перетертого чайного листя. Щоб урізноманітнити свій асортимент, виробники стали робити порошок з інших інгредієнтів. Через те, що технологія дуже нагадує процес виготовлення чаю матча, то і продукт називають також – матча.

Сучасні види чаю:

  • рожевий (питихайя);
  • блакитний (квіти ліани);
  • помаранчевий (ягоди каму-каму);
  • жовтий (недозрілі плоди манго);
  • фіолетовий (ягоди годжі).

Смакові властивості чаю безпосередньо визначаються його складом. Високоякісний продукт має м’який солодкуватий смак. Про клас чаю матча також говорить відсутність гіркоти. Гіркі нотки з’являються в чаї нижчих категорій через те, що листя для них збирають пізніше.

Матча

Що таке блакитна матча

Блакитна матча – повністю оригінальний різновид чаю. Її виготовляють з квіток ліани, яку в Таїланді називають Анчан, а в наукових колах – Кліторія Трійчаста чи Мотильковий горошок. Тропічна рослина проростає в Таїланді та деяких інших країнах Індокитаю. Напій, який отримується з її квітів, користується широкою популярністю. Його п’ють і просто так, і для підтримки здоров’я.

Блакитна матча готується шляхом перетирання у дрібний порошок засушених квітів Анчан. Їх збирають тільки вручну і обов’язково вдосвіта, тоді квіти тільки починають розпускатися. На наступному етапі працівники прибирають із квітів усі зелені елементи, щоб смак матча залишався чистим, а колір – насиченим. Для подрібнення готової сировини застосовують спеціальні жорна. Вони дозволяють отримати рівномірно дрібну фракцію та не допускають перегрівання порошку. В результаті мікроелементи та корисні речовини зберігаються в максимальному обсязі.

Через те, що це 100% натуральний продукт, блакитна матча має величезну кількість корисних властивостей.

Релаксація та антидепресант

Нетоксичний напій, який бадьорить, допомагає ліквідувати наслідки травмуючих подій та стресу. Завдяки матча людині легше розслаблювати м’язи, вона може боротися зі скутістю в тілі та її відпочинок стає більш продуктивним.

Стимуляція вироблення колагену в організмі

Нестача колагену може бути спровокована тим, що гальмується процес його синтезу. Блакитна матча заново запускає і підтримує його. Через це покращується стан та зовнішній вигляд волосся шкіри, суглоби та зв’язки працюють більш ефективно.

Стимуляція вироблення власного еластину в людини

Ця речовина впливає на стан стінок судин, чим вони пластичніші, тим краще функціонує кровоносна система.

Висока концентрація антиоксидантів та проантоціаніду

Це означає, що блакитна матча сприятливо впливає на органи зору – відновлює кровопостачання цієї області, знижує внутрішній тиск та загалом покращує зір.

Блакитна матча використовується практично так само, як і класична зелена. Її заварюють як самостійний напій, додають у коктейлі та лате. Любителі незвичайної випічки користуються нею, щоб фарбувати різні страви у відтінки синього та блакитного.

Чим корисний чай матча

У складі готового зеленого чаю матча досить багато різних активних речовин:

  • антиоксиданти (катехіни):
  • вітаміни А, групи В, С, Е та К;
  • клітковина;
  • кофеїн;
  • хімічні елементи (кальцій, калій, цинк, фосфор, залізо, мідь та натрій).

Вживаючи правильно заварений напій, можна отримати справді потужну порцію макро- та мікроелементів, вітамінів та антиоксидантів. Вплив чаю поширюється на роботу багатьох органів та систем, покращуючи їх роботу, усуваючи патологічні процеси та зміцнюючи організм. Однією з ключових переваг продукту стає вплив на зовнішній вигляд шкіри. Також багато людей зазначають, що застосування класичної матча допомагає їм контролювати вагу.

Чим корисний чай матча

Розглянемо більш детально, у чому полягає користь матча.

Сприятливий вплив на серце та серцево-судинну систему

Матча, по суті, той же зелений чай, але набагато концентрованіший. Дослідження про користь зеленого чаю проводилися неодноразово, довівши всьому світу, що цей продукт справді знижує ризик виникнення захворювань серця. Це заслуга катехінів, які знижують інтенсивність окислювального стресу та запобігають запаленню. Описуючи користь матча для серцево-судинної системи, експерти вказують на зниження ризику атеросклерозу, гіпертонії, інфаркту.

Поліпшує роботу мозку

Регулярне вживання чаю матча допомагає стимулювати мозкову діяльність. Для перевірки цього твердження проводилися відповідні дослідження. Група піддослідних, які приймали правильно заварений зелений матч, продемонстрували більш активну роботу пам’яті, покращення уваги та когнітивних здібностей у порівнянні з контрольною групою. На жаль, не було більш детальних тестів, які б показали, який саме компонент чаю чинить такий вплив. Можливо, це є результатом роботи кофеїну.

Сприятливо впливає на робочу печінки

Матча, так само як і зелений чай, має оздоровчий ефект на печінку. Існують докази, що ці продукти знижують ризик розвитку раку. Проте варто уточнити, що вказаний ефект мають лише високоякісні чаї без домішок дешевої сировини.

Профілактика онкології

Чай матча містить високий вміст епігалокатехін-3-галлат (EGCG) – типу катехіну, який може мати потужні протиракові властивості. Це було встановлено при проведенні досліджень в лабораторних умовах та дослідах на тваринах. Отримані результати показали, що систематичне вживання високоякісного чаю матча допомагає запобігти деяким видам раку, хоча наразі необхідні додаткові дослідження.

Нормалізація апетиту

Вітаміни та мікроелементи у матчі не здатні замінити собою їжу, тому не можна розглядати чай як повноцінну заміну харчування. Однак матча може вплинути на те, що у людини прискорюється обмін речовин, збільшується термогенез і вироблення тепла. Це допомагає швидше окислювати жири та підвищувати витрати енергії. Комбінація кофеїну та катехінів сприяє більш продуктивному засвоєнню жирів, а також надають відчуття ситості. Крім того, через сечогінний ефект матча запобігає затримці води в організмі людини.

Дезодоруюча та дезінфікуюча дія на порожнину рота

Ціла колекція мікроелементів у складі чаю матча допомагає уповільнити процес розмноження бактерій, в результаті карієс та захворювання ясен розвиваються повільніше. Ще одна цінна властивість зеленого чаю матча – тимчасове усунення неприємного запаху з рота.

Боротьба із запаленнями

Головна робота антиоксидантів із листя зеленого чаю полягає у захисті клітин людського організму від ураження вільними радикалами. Завдяки тому, що вони чудово справляються зі своїм завданням, зменшується інтенсивність запальних процесів, а також знижується ризик виникнення хвороб, які можуть стати хронічними (діабет, проблеми з серцем).

Звичайно, чай не є самостійними ліками та не може замінити медикаменти. Він використовується у складі комплексної терапії лише у тому випадку, якщо немає протипоказань.

Чай матча: протипоказання до вживання

Матча вважається безпечним, екологічно чистим продуктом. Однак кожна людина повинна враховувати, що у неї може бути унікальна, індивідуальна реакція на чай матча. Протипоказання включають застереження для людей, які чутливі до дії кофеїну, або приймають певні медикаменти.

Чай матча протипоказання до вживання

Нервозність та тривога через кофеїн

Якщо через таку реакцію на кофеїн людина не п’є каву, то пробувати матча варто з невеликих доз. Також їй доведеться обмежити кількість щоденних чашок цього чаю. У крайньому разі можна вибрати спеціальний сорт матча без кофеїну.

Алергічна реакція на листя зеленого чаю

Якщо від звичайного зеленого заварного чаю виявляються які-небудь симптоми алергії, то вживати матча не варто.

Непоєднуваність із лікарськими препаратами

Матча не можна комбінувати з медикаментами, які прописані для лікування артеріального тиску та розрідження крові.

Вплив на систему травлення

Чай матча може не підходити людям, шлунок яких чутливий до дубильних речовин, кофеїну та клітковини. Це може виявлятись у вигляді діареї або розладу травлення. Виходом стає або повна відмова від зеленого чаю, або його вживання у мінімальних дозах. Важливо розуміти, що навіть при слабких симптомах пити матча часто й у великих кількостях не потрібно. Згодом це може призвести до запалення у шлунково-кишковому тракті.

Зневоднення

Через кофеїн матча має на організм людини сечогінну дію, тому при її прийомі необхідно збільшити норму випитої води.

Анемія

У деяких випадках матча може бути протипоказана через те, що кофеїн і ЕГКГ перешкоджають природному засвоєнню заліза. Це означає, що людям з анемією необхідно вживати екзотичний чай дуже обережно й у малих дозах. Також їм не варто комбінувати матча із молоком.

Осад на зубах

Високий вміст танінів у чаї згодом може накопичуватися на зубній емалі, роблячи її відтінок темнішим. Такі ж речовини є у чорному чаї, вині та каві.

Токсичний компонент

У поодиноких випадках у чаї матча бувають токсичні метали (свинець, ртуть). Вони позначаються на стані здоров’я, якщо довго та інтенсивно вживати такий чай. Тому експерти рекомендують витримувати помірну норму та не зловживати матча.

Висипання на обличчі та тілі

Для людей з чутливою шкірою, схильною до появи прищів, матча (як і кава) може стати каталізатором нових висипань.

Чай матча варто забрати з раціону людей:

  • які приймають ліки з кофеїном;
  • мають алергічні реакції;
  • мають схильність до анемії;
  • вагітних чи годуючих.

Насправді передбачити побічні ефекти досить складно. Реакція людини на матча залежить від її віку, ваги, стану здоров’я та кількості чаю, що вживається на день. Експерти кажуть, що максимальна щоденна доза кофеїну становить 400 мг (це верхній поріг норми). Однак це не означає, що можна використати цю кількість за раз, краще розділити її на кілька прийомів.

Чай матча: як заварювати

Як заварювати чай матча

Вперше краще скуштувати класичний чай за традиційним рецептом, щоб оцінити усі смакові якості продукту. Заварювати чай матча потрібно у гарячій воді (70-80°С), але не в окропі.

На 1 чайну ложку порошку матча знадобиться близько 100 мл рідини. Щоб рівномірно розмішати порошок і отримати естетичну піну, можна використовувати спеціальний інструмент – бамбуковий часаен. Також дуже добре підійде капучинатор.

Якщо смак чаю при дотриманні зазначеної пропорції виявиться для вас занадто гірким, розведіть ½ чайної ложки порошку у 30 мл гарячої води, ретельно розмішайте та додайте будь-яке рослинне молоко, попередньо підігріте та збите у піну. З матча добре смакує мигдалеве та кокосове, але варто проекспериментувати та знайти свій смак.

Чай матча на кокосовому молоці
Чай матча на кокосовому молоці

Матча також добре смакує з тоніком, на основі якого можна зробити оригінальний за смаком літній напій. Для цього також потрібно взяти не більше половини чайної ложки порошку та розвести її у 30-40 мл води. Ретельно розмішати капучинатором та долити потрібну кількість тоніку. За бажанням до напою можна додати лід.  

Чай матча з тоніком
Чай матча з тоніком

Як зберігати чай матча

Зберігати матча потрібно у сухому та бажано темному місці. Порошок слід захистити від вологи, краще за допомогою герметичної ємності. У жодному разі не можна допускати, щоб чай матча залишався на відкритому повітрі. Це призведе до того, що з нього вивітряться всі корисні компоненти. Для зберігання підходить холодильник, кухонна шафа або комора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *