Зміст
Попри те, що для багатьох українців слово «сабатікал» звучить трохи дивно та незвично, саме поняття існує вже досить давно. У різних країнах так називають тривалу відпустку, яка надається співробітникам для відновлення творчого та психічного ресурсу. Тривалість такого відпочинку може становити кілька місяців, проте робоче місце залишається закріпленим за людиною. В цій статті ми розглянемо, що таке сабатікал як форма відпустки та яку користь з нього можна отримати.
Сабатікал: що це
«Сабатікал» походить від назви традиційного суботнього відпочинку в юдаїзмі (Sabbath), який передбачає відмову від будь-якої діяльності на певний відрізок часу. На практиці ж сабатікал – це період відпочинку або відпустки, який часто надається працівникам з метою відновлення сил, самовдосконалення, подорожей чи здійснення інших особистих та професійних цілей. Такий період може бути оплачуваним або неоплачуваним залежно від політики компанії та законодавства країни.
У західній культурі сабатікал поширився завдяки специфічному формату роботи вчених. У ХІХ столітті в Гарвардському університеті було запроваджено таку практику, коли професори могли скористатися річною відпусткою, якщо пропрацювали щонайменше шість років. У нашій країні найближче до поняття «сабатікал» підходить творча відпустка, яка надається вченим для написання наукових робіт, дисертацій та іншої праці.
Хто може оформити сабатікал
В останні десятиліття у найбільш передових світових компаніях на сабатікал можуть претендувати співробітники різних відділів та спеціальностей. Така тенденція помітна з кадрової політики Google, Intel, General Mills, IBM, eBay, American Express, BMW та інших підприємств. Важлива особливість, яка відрізняє сабатікал – це збереження робочого місця та оплата всього періоду відпочинку. Залежно від компанії, відпустка може оплачуватись у розмірі повного окладу або тільки його частини. Також варіюється час, який працівник може використовувати для відновлення. Зазвичай, це період від двох місяців до одного року.
Викладачі часто використовують сабатікал для вивчення нових тем, проведення наукових досліджень або участі в навчанні. Підприємні та бізнесмени можуть використовувати сабатікал для саморозвитку, підвищення кваліфікації, вивчення нових технологій, аналізу та впровадження інновацій.
Головна мета, під яку оформлюється сабатікал – це запобігання професійному вигоранню чи боротьба з його наслідками. Якщо фахівець має велике значення для компанії, керівництво зацікавлене у тому, щоб зберегти його працездатність на високому рівні надовго. Набагато вигідніше сплатити хорошому працівникові тривалий відпочинок, ніж заново шукати та навчати нового співробітника.
На жаль, в Україні така практика ще не встигла поширитись. Її застосовують лише окремі компанії, які вибудовують свою діяльність за інноваційними принципами та моделями. Найчастіше, щоб відпочити та відновитись, нашим співвітчизникам доводиться фінансувати свою відпустку самостійно. При цьому дуже рідко їхнє робоче місце залишається зарезервованим для них.
Сабатікал: особливості
Розглядаючи можливість піти в сабатікал, необхідно розуміти його специфіку. Це не просто відпочинок. Це відновлення трудових ресурсів. Тому він і триває так довго, адже за тиждень чи два неможливо повністю абстрагуватися від роботи.
Коли людина займається складним проєктом чи відповідальною діяльністю, вона може настільки виснажити свій ресурс, що втратить можливість творчо мислити, генерувати нові ідеї, приймати виважені рішення. Вигоряння небезпечне тим, що це дуже особливий вид стресу. Воно супроводжується постійним почуттям незадоволеності, втоми та може спричинити втрату особистої ідентичності. Тобто людина вже не отримує задоволення від, здавалося б, улюбленої справи. Вона не відчуває мотивації, не розуміє, навіщо їй це потрібно. Водночас, людині зовсім не хочеться займатися чимось іншим. Це вірна ознака того, що настав час перезавантажитися.
Сабатікал – це час, який необхідно використовувати для того, щоб повністю перейти на іншу діяльність, відсторонитися від робочих завдань, по можливості не думати про роботу і не турбуватися про свою компанію.
Як правильно використовувати сабатікал
Можна виділити кілька загальних правил проведення сабатікалу.
Визначити мету та завдання
Важливо якомога конкретніше сформулювати для чого саме ви берете сабатікал. Це може бути пасивний відпочинок, відновлення здоров’я (фізичного чи психічного), здійснення подорожі, написання книги, вивчення нового хобі. Фактично, це може бути будь-що. Головне, щоб нова діяльність приносила радість та задоволення, допомогла переключитися на зовсім інший вид активності та усунутись від основної роботи.
Розірвати контакти із роботою
Сабатікал – це час для пізнання себе та перезавантаження. Потрібно мінімізувати роздуми та переживання, пов’язані зі звичною трудовою діяльністю. Ефект буде максимальним, якщо не заглядати в чати, не читати пошту і не обговорювати робочі процеси з колегами. У такому разі після закінчення творчої відпустки людина буде сповнена сил та наснаги, вона зможе заново поринути у свою улюблену справу.
Вести записи під час відпустки
Формат записів неважливий, це можуть бути просто розрізнені нотатки та окремі думки або їх можна оформити у вигляді щоденника (блогу). Корисно записувати власні думки, інсайти, міркування та переживання. Рано чи пізно в цьому списку будуть нові проєкти, які людині буде цікаво реалізувати після повернення на робоче місце. Нотатки варто перечитати наприкінці відпустки. Це допоможе проаналізувати весь процес, зокрема, буде набагато легше зробити висновок про те, чи вдалося дійсно відпочити, і який вплив сабатікал в цілому мав.
Відпустка повинна тривати доти, доки людина не відновиться
Фактично, це ключове правило, адже все починається саме для відпочинку та розвантаження нервової системи. Якщо в компанії є верхня межа сабатікалу, варто орієнтуватися саме на неї. У разі коли захочеться повернутися на робоче місце раніше, це буде влаштувати легше, ніж домовитися про продовження відпустки.
Як спланувати піврічний сабатікал
Люди, які вже практикували сабатікал, зазначали, що їм було складно прийняти думку про те, що компанія продовжує існувати без їхньої участі. Їм було дуже важко відірватися від робочого процесу, проте згодом вони побачили, що трагедії не трапилося і вони стали почуватися вільнішими. Ще одне важливе спостереження стосується адаптації – в середньому їм знадобилося близько місяця, щоб абстрагуватися від звичайної рутини та думок про роботу. Тому фахівці наполягають на тому, щоб відпустка тривала не менше двох місяців, а в ідеалі – шість місяців.
Багато людей, які провели у відпустці пів року, кажуть, що він проходив у три етапи:
- зміна рутини та звичок, звикання до думки про те, що не потрібно ходити на роботу, входження у стан спокою;
- експерименти з новими звичками, роздуми на тему «а що, якби…», освоєння цікавих навичок, зміна обстановки та подорожі, заняття творчістю та хобі;
- думки про нові проєкти та справи, підготовка до виходу на роботу, плани на майбутнє, рішення та перші кроки до їх здійснення.
На практиці вже під час другого етапу люди відчували себе краще. Вони починали якісніше відпочивати, покращувався сон, підвищувалася фізична витривалість.
Важливим усвідомленням може бути необхідність особистої чи групової терапії. Іноді, залишившись на самоті, людина розуміє, що їй потрібна допомога. Сьогодні, коли професія психолога стала надзвичайно затребуваною, знайти спеціаліста досить нескладно.
Повертаючись на колишнє робоче місце з новим запалом і цілою купою свіжих ідей, люди швидко просувалися кар’єрними сходами. Деякі спромоглися реалізувати свої сміливі проєкти, інші повністю переглянули весь принцип своєї діяльності, впровадили революційні методи та технології. Сабатікал допомагає знайти фокус і розставити пріоритети, знайти новий погляд на звичні речі і традиційні схеми.
Коли сучасне індустріальне суспільство лише формувалося, сама ідея відпустки для звичайних робітників була нонсенсом. Люди проводили на виробництві цілі дні майже безперервно. Однак сьогодні, коли більшість автоматичних процесів виконують машини та прилади, люди можуть сконцентруватися на творчій складовій своєї діяльності. Вони активно генерують ідеї. Тому, звичайно ж, їм потрібний якісний відпочинок. Є позитивна тенденція до того, щоб сабатікал став звичайним та повсюдним явищем. Залишається сподіватися, що за кілька років так і станеться.