Зміст
У середньому, за добу людина здійснює до 23 000 вдихів. При цьому в її дихальні шляхи може надходити не тільки повітря, а й різні домішки, випари та речовини. Характерний приклад останніх – ефірні олії, широко представлені в продажу. В даному матеріалі ми розглянемо, що становлять собою ефірні олії, чи дійсно вони несуть певну користь для здоров’я та які різновиди вважаються найкращими.
Ефірні олії: що це
Ефірні олії – це концентровані ароматичні речовини, які вилучають із різних частин рослин (квітів, листя, кори, коріння, насіння чи плодів). Оскільки ефірні олії утворюються в рослинах, вони є їхним вторинним метаболітом. Ця речовина має конкретні характеристики:
- масляниста структура;
- не розчиняється у воді;
- містить леткі біохімічні сполуки із сильним запахом та смаком.
Фактично, це не справжні жири, тому що ефірні олії складаються з легких фракцій. Більшість із них, але не всі, не залишають жирових слідів на папері, вони випаровуються за досить низької температури (18-20°С).
Ароматичні ефірні олії виділяються багатьма рослинами: травами, кущами, деревами, їх квітами та плодами. Потрапляючи в дихальну систему, вони викликають більшу або меншу за інтенсивністю реакцію. Це еволюційний спосіб сприйняття навколишнього середовища.
Практично кожна людина помічала, що при вдиханні запаху певних парфумів у неї виникають асоціації з людиною, яка їх використовувала. Спогади можуть бути приємними чи ні, але вимкнути цей механізм неможливо. Реакція відбувається автоматично на біологічному рівні. Деякі запахи мають однаковий вплив на більшість людей. Тому цим процесом можна керувати.
Людина відчуває запах, коли вдихає повітря, насичене однією або декількома запашними речовинами. Аромат мають лише елементи та хімічні сполуки з певними характеристиками:
- леткість;
- високий тиск пари;
- здатність проходити через слизову оболонку носа та досягати рецепторних білків.
Через рецептори інформація про стимул (запах) надходить у відповідний відділ мозку.
Ефірні олії: особливості
Головною властивістю кожної олії є те, що вона передає аромат, смак та набір мікроелементів рослини, з якої отримана. Це своєрідна есенція дерева, його кори чи листя, квітів чи плодів. Окрім запаху та смаку ефірні олії зберігають у собі частину активних речовин. При попаданні в організм людини вони мають конкретний вплив на нього. Наприклад, деякі олії бадьорять, інші навпаки, заспокоюють. Таким чином, розуміючи принцип їхньої роботи, можна ефективно використовувати олії в різних цілях.
Найпопулярніші олії видобувають з олійних рослин родин парасолькові, губоцвіті, соснові, рутові та рожеві.
Виробництвом ефірних олій займалися ще в доісторичні часи. Сьогодні для їх вилучення з рослин із максимальним збереженням користі застосовується високотехнологічне обладнання. Однак самі методики не надто змінилися. Олію добувають із частин рослин за допомогою дистиляції (водна, парова) або шляхом пресування. Отриману ароматичну речовину змішують з олією-основою або продають у нерозбавленому вигляді.
Існують олії, які одержують шляхом з’єднання хімічних компонентів. Однак це не натуральні, а синтетичні олії. Вони можуть мати потрібний запах, однак відрізнятимуться за властивостями.
Як працюють ефірні олії
Найрозповсюдженіший спосіб застосування ефірних олій – вдихання. Тому так поширена аромотерапія, олії з певними властивостями застосовують у чистому вигляді або як суміші. Сильний ефект мають масла, які втирають у шкіру. Така практика застосовується під час лікувальних чи розслаблюючих масажів.
Експерти не рекомендують ковтати олії, вони можуть обпалити чутливу слизову оболонку стравоходу та шлунка.
Вдихання ефірної олії стимулює лімбічну систему і ту ж частину мозку, яка відповідає за емоції, поведінку, нюх та довготривалу пам’ять. Тому запахи так швидко викликають спогади та дуже сильні емоції. Особливість лімбічної системи в тому, що вона контролює деякі несвідомі фізіологічні функції (дихання, серцебиття, кров’яний тиск. В результаті, з’являється взаємозв’язок між ароматом, що вдихається (олією, яка потрапила на шкіру) та фізичним станом тіла.
Люди, які практикують масажі з ефірними оліями, говорять про те, що є різниця між використанням холодної та теплої речовини. Також вони відзначають, що має значення місце, на яке наноситься олія.
Наукові дослідження, які б підтвердили ці теорії, не проводилися, тому офіційних даних поки що немає.
Ефірні олії: коли доцільно застосовувати
Існує список найпоширеніших проблем зі здоров’ям, при яких використовується аромотерапія. Вчені у різний час працювали над тим, щоб підтвердити чи спростувати дієвість народних методів.
Стрес та тривога
Крім методів із клінічно доведеною ефективністю з цими станами допомагають впоратися альтернативні підходи. При проведенні досліджень у деяких випадках помітного результату не було, в інших олії посилювали вплив основної терапії. Також було виявлено, що масла можуть надавати заспокійливу дію, якщо застосовувати їх при масажі (щоправда, це може тривати лише протягом сеансу).
Головний біль та мігрень
Щоб виявити закономірності при застосуванні олій під час головного болю, було проведено спеціальні дослідження. Вони показали, що люди відчувають полегшення, якщо наносять на скроні та лоб м’ятну олію та етанол, а також олію лаванди.
Безсоння та інші проблеми зі сном
Для вивчення дії олій на процес засинання та сну були задіяні різні категорії випробуваних, а також величезний набір ароматичних речовин. Виявилося, що досить сильний ефект проявився у жінок після пологів і людей із захворюваннями серця. Їм дуже підійшла лавандова олія. Згодом було доведено, що запах лаванди сприятливо впливає на сон людей різної статі, віку та з різним станом здоров’я.
Лікування запальних процесів
Дослідження для підтвердження чи спростування цього факту проводилися в основному в лабораторних умовах. У пробірці ефірна олія успішно справлялася із запаленням. Під час дослідів на гризунах виявилося, що аромакомпозиції з олій чебрецю і орегано допомогли добитися ремісії коліту. Дослідження на людях дали менш оптимістичні результати, тому не можна однозначно стверджувати, що олії здатні лікувати запалення.
Протимікробна дія (антибіотик)
У сучасному світі бактерії швидко адаптуються до антибіотиків, тому медики почали шукати альтернативні способи боротьби. Досліди в пробірці дали дуже цікавий результат – олії перцевої м’яти та чайного дерева змогли перемогти деякі види бактерій. Однак немає доказів того, що аромотерапія допомагає виліковувати від бактеріальної інфекції людей.
В окрему категорію можна винести дослідження впливу ефірних олій на поведінку комах. Згідно з результатами деяких з них, олія цітронели здатна відлякати комарів на дві години. Якщо його змішати з ваніліном, то ефект буде продовжено до трьох годин.
Найкращі ефірні олії
Враховуючи кількість олійних рослин на нашій планеті, не дивно, що ефірних олій також дуже багато. Загалом існує понад 90 видів, всі вони мають унікальні відмінні риси та по-своєму впливають на організм людини.
10 найпоширеніших ефірних олій:
- Лавандова – застосовується для боротьби зі стресом.
- Сандалова – допомагає заспокоювати нерви та сконцентруватися.
- Олія бергамоту – також сприятливий ефект при стресі (знижує його інтенсивність), ефективно в лікуванні уражень шкіри.
- М’ятна – позбавляє від нудоти та свербежу після укусу комах, зменшує головний біль.
- Розова – покращує загальний настрій, знижує тривожність, зменшує занепокоєння.
- Ромашкова – має заспокійливий ефект, підвищує настрій.
- Олія іланг-іланг – знижує інтенсивність головного болю, використовується при нудоті та для лікування шкірних захворювань.
- Олія чайного дерева – допомагає підвищити імунітет, бореться з інфекціями.
- Жасминова – має помітний ефект при лікуванні депресії, також застосовується для допомоги під час пологів і для подалання проблем з лібідо.
- Лимонна – дозволяє покращити травлення, покращує настрій, знімає головний біль і має ще багато інших властивостей.
Говорячи про те, що ефірні олії лікують хвороби або мають певний ефект на стан людини, варто брати до уваги деякі застереження. Насамперед, ароматерапія або масажі не можуть повноцінно замінити кваліфіковану медичну допомогу та медикаменти. Найчастіше їх застосовують як допоміжний засіб. Ще один важливий факт – вплив олії на організм конкретної людини дуже індивідуальний, він може дати несподіваний результат, викликати алергію або мати побічні дії.
Часто ефективність олії безпосередньо залежить від її якості, тобто від сировини, дотримання технології видобутку, правильного зберігання. Кожен виробник говорить про свій товар тільки найкраще, називаючи його «чистим» чи прирівнюючи до медичних препаратів. Проте ці терміни не є офіційними характеристиками. Процес виготовлення ефірних олій не регулюється на державному чи міжнародному рівні, тому їх склад, властивості та якість можуть помітно відрізнятися.
Як вибрати ефірну олію
Досліджуючи питання того, як вибрати ефірну олію, щоб ефект від застосування був максимальним, варто керуватися такими правилами:
- шукати чисту натуральну олію, в якій не було б інших добавок та синтетичних домішок. Головною ознакою стає латинська назва рослини в переліку інгредієнтів, наприклад Lavandula officinalis, а не просто «ефірная олія лаванди»;
- якщо є можливість, потрібно вивчити, яким способом видобувається олія. Найвищу якість мають олії, отримані при дистиляції та механічному холодному віджимі. Вони найменше змінюють свої характеристики в ході екстракції;
- звертати увагу на бренд – великі компанії цінують свою репутацію, тому приділяють увагу якості продукції.
Переваги ефірних олій
Фахівці Клівлендської клініки надали результати своїх досліджень. Спираючись на результати тестувань, були виокремлені наступні переваги ефірних олій, що дозволяє їх в наступних ситуаціях.
Для зниження стресу та тривожності
Фактично, саме приємні відчуття розслаблення та умиротворення, викликані оліями, і приваблюють людей в ароматерапії. На більшість людей лавандова олія має заспокійливий ефект. Її можна застосовувати для інгаляцій, обкурювання приміщення або додавати в масажну олію. Експерти вважають, що справа в ліналілацетаті та ліналоолі. Це ключові компоненти лавандового масла, саме вони мають седативний ефект. Також при тривозі можна задіяти олії бергамоту, лемонграсу, апельсина та кедра.
Для зменшення симптомів головного болю та мігрені
Ці стани дуже поширені серед дорослого населення. Олії рекомендується застосовувати як у поєднанні з медикаментами, так і як альтернативу. Об’єктивних даних про ефективність ароматерапії немає, тому кожна людина може самостійно підібрати для себе працюючі методики. Найчастіше для боротьби з головним болем використовують ефірні олії перцевої м’яти. Її секрет полягає у високій концентрації ментолу. Наносячи олію на шкіру голови, люди відчувають охолодне відчуття, біль зменшується або пропадає терміном до 2 годин. У перській традиції є суміш олій для зняття головного болю, вона включає олію ромашки та кунжуту.
Для боротьби із нудотою
У випадках, коли з’являються болючі напади нудоти, але приймати медикаменти не можна (наслідки хімієтерапії, шлункові розлади, вагітність), люди звертаються до натуральних засобів. Для боротьби з нудотою найбільш ефективними будуть олії м’яти перцевої та імбиру. Вони добре спрацьовують при проблемах із травленням. М’ята розслаблює м’язи шлунково-кишкового тракту та зменшує запалення. Імбир своєю чергою стимулює травний процес, не дозволяючи їжі затримуватись у шлунку.
Для полегшення менструального болю
Більшості жінок не потрібно розповідати, що таке менструальний біль, оскільки вони відчувають його регулярно протягом багатьох років. Деяким із них замість традиційних фармакологічних препаратів добре допомагають ефірні олії. Ароматерапія рекомендується в тому випадку, коли жінки страждають від порушень згортання крові, астми, алергії на аспірин, порушень роботи печінки, розладу шлунка або від виразки. Можна вдихати запах олії або додати кілька крапель в олію-основу для акуратного масажу живота. Найкраще підійдуть олії лаванди, герані, неролі, шавлії або базиліка.
Для налагодження сну
Деяким людям олії допомагають як основний метод боротьби з безсонням. Іншим доводиться комбінувати ароматерапію з когнітивно-поведінковою терапією та прийманням рецептурних снодійних. Найбільш помітний ефект мають олії лаванди (через седативні компоненти), ромашки та жасмину.
Для забезпечення протимікробного ефекту
Ця дія проявляється при нанесенні конкретних олій на певні ділянки тіла. Олія евкаліпта відмінно підходить для боротьби з бактеріями в ротовій порожнині. Це заслуга головного компонента олії – 1,8-циненеолу, який запобігає парадонтиту. Завдяки йому евкаліпт часто входить до складу ополіскувачів для рота. Ефірна олія чайного дерева використовується для місцевого лікування герпесу.
Для зменшення болю у м’язах
За даними різних досліджень ефірна олія здатна значно скорочувати болючі відчуття в різних частинах тіла, у тому числі, і в спині при хронічних болях. Помітний ефект показало застосування імбирної олії у поєднанні з повільним розслаблюючим масажем. Олію розмарину рекомендується втирати в м’язи після високих фізичних навантажень, це знімає болючі відчуття і зменшує набряклість.
Перш ніж наважитися застосовувати ефірні олії, варто вивчити техніку безпеки та можливі побічні ефекти.
Як правильно використовувати ефірні олії
Головне правило під час застосування натуральних олій – дотримання дозування. Концентрована ароматична витяжка може бути корисною у вигляді 1-2 крапель, але водночас викликати висип або іншу несприятливу реакцію у разі перевищення норми.
Що варто знати тим, хто планує застосовувати олії:
- їх не можна приймати внутрішньо з їжею або без (імовірний опік рота, язика, стравоходу та шлунка), а також вводити внутрішньовенно або в м’язи;
- концентрат не можна наносити на шкіру в нерозбавленому вигляді, потрібно створити суміш із базовою олією;
- безпечне зберігання олій передбачає темне прохолодне місце, недоступне для дітей;
- якщо планується збагачення олією косметичних засобів, необхідно розуміти принцип дії кожної конкретної речовини. Олії не розчиняються у воді, оцті та гліцерині. Однак їх можна розбавити у спирті, жирах, косметичних емульсіях та поверхнево-активних речовинах (миючі засоби).
Через високу активність ароматичних речовин їх не рекомендують використовувати жінкам під час вагітності без консультації з лікарем. Також потрібно порадитися з фахівцем, перш ніж застосувати олії дітям до 7 років.
Застосовуючи олію естрагону, бергамоту, лимона, лайма, дягиля, німецької ромашки Кхелла, краще утриматися від прогулянок під сонячним промінням протягом кількох годин. Також краще не наносити олію на чутливі ділянки шкіри (біля очей, вуха, носові та аногенітальні слизові оболонки).
Зрештою, заходи безпеки повинні також враховувати інтереси інших членів сім’ї та домашніх тварин. Деякі ефірні олії можуть мати надто інтенсивний запах, який буде неприємний домочадцям. Варто подбати про їх комфорт і провести тест із 1-2 краплями.
Джерела: www.webmd.com, www.healthline.com, www.everydayhealth.com