Корисні поради на кожен день


Гарбузова олія: користь і шкода, властивості, як приймати

Гарбузова олія користь і шкода, властивості, як приймати

У складі олії, яку добувають із насіння гарбуза, міститься цілий спектр важливих для людини речовин. До їх числа належать сполуки, які не синтезуються в організмі. Гарбузова олія широко застосовується в косметології та кулінарії, а народна медицина радить її для лікування різноманітних хвороб. В цій статті ми розглянемо, чим олія з гарбузового насіння відрізняється від інших рослинних олій, що входить до її складу та в чому головна користь гарбузової олії для нашого організму.

Гарбузова олія: особливості

Олія з гарбузового насіння

Олія з гарбузового насіння виготовляється методом холодного пресування. Під дією високої температури в ній руйнуються всі найкорисніші сполуки, тому олію не піддають термічній обробці. Колір речовини варіюється від червоного та жовтого до темно-зеленого і навіть чорного. Запах легкий, горіховий з відтінком гіркоти.

Насіння гарбуза містить близько 50% олії. Більшу частину продукту, що надходить на ринок, виготовляють у країнах Центральної та Східної Європи. Користь гарбузової олії була виявлена дуже давно, ще Авіценна називав її ліками проти будь-якої хвороби.

Гарбузова олія: склад

Олія гарбузова

Гарбузова олія містить вітаміни, мінерали, мікроелементи та поліненасичені жирні кислоти, а також велику кількість інших сполук.

Склад олії з гарбузового насіння:

 • ефірні олії;
 • тригліцериди;
 • фосфоліпіди;
 • токофероли;
 • каротиноїди;
 • пектини;
 • стерини;
 • вітаміни (А, Е, С, Р, F, групи B);
 • мікроелементи (селен, цинк, залізо, магній, фосфор, кальцій);
 • поліненасичені жирні кислоти (нікотинова, рутин, ліноленова, лінолева).

Енергетична цінність продукту становить 896 ккал на 100 грамів (33,9% – білки, 3,9% – клітковина, 31,5% – жири). Глікемічний індекс – 6 одиниць.

Вплив гарбузової олії на організм

РечовинаПриблизна кількість у 100 гДія на організм
Омега -6 (лінолева к-та)40 гПокращення стану шкіри, стимуляція роботи мозку, захист серця, лікування запалень
Омега-3 (альфа-лінолева к-та)0,3 гПідтримка правильної роботи мозку, профілактика запалень
Пальмітинова к-таМенше ніж 1 гДжерело енергії
Олеїнова к-таВаріюється в межах 20 гУкріплення серця
Калій0,6 гПідтримка тонусу м’язів, покращення роботи нервової системи
Натрій0,2 гЗбалансування кількості рідини в тілі людини
Кальцій0,3 гЗапобігання ламкості кісток, підтримка здоров’я зубів
Магній0,2 гРегулювання роботи м’язів, позитивний вплив на нервову та серцеву системи
Фосфор0,2 гВпливає на функціонування клітин, підтримує кістки міцними
Залізо0,2 гБере участь у кровотворенні, важливий для процесу транспортування кисню до органів
Марганець0,1 мгАнтиоксидант, участь у процесі обміну речовин
Селен0,5 мкгАнтиоксидант, імуностимулююча дія
Мідь0,01 мгПідтримка нервової системи, зміцнення кісток
Цинк0,01 мгСтимуляція імунітету, покращення стану шкіри

Окрім описаних вище компонентів олія з гарбузового насіння містить фітостероли. Це сполуки, які сприяють зменшенню кількості «поганого» холестерину. Фактично, вони замінюють собою деякі його клітини, не дозволяючи шкідливій речовині всмоктуватись в кров.

Ще одна важлива сполука – фосфоліпіди, які виконують функцію матеріалу для будівництва нових клітинних мембран. Постачаючи в організм фосфоліпіди, гарбузова олія покращує обмін білків та жирів, прискорює регенерацію органів та тканин, лікує захворювання шкіри, підсилює імунітет.

Флавоноїди – надзвичайно важлива складова клітин. Це речовини впливають на роботу печінки та серцево-судинної системи.

Токофероли необхідні для забезпечення метаболізму. Вони є антиоксидантами, а також запобігають негативній дії молочної кислоти на м’язові тканини.

Каротиноїди – речовини, від яких залежить правильна робота органів зору. Окрім цього, вони важливі для окисно-відновних та обмінних процесів.

Гарбузова олія: користь

Гарбузова олія користь

Однією з визначних переваг даного продукту є висока кількість антиоксидантів, які захищають організм від окислювального стресу. Руйнуючи вільні радикали, антиоксиданти запобігають передчасному старінню людини, внаслідок чого знижується ризик появи серйозних хронічних хвороб та раку.

Позитивний вплив на ментальне здоров’я

Високий вміст корисних речовин в гарбузовій олії допомагає покращити роботу мозку, нервової системи, серця та рухового апарату. В результаті, люди, депресивний стан яких був викликаний фізіологічними причинами, почуваються краще.

Однак варто розуміти, що гарбузова олія не є лікарським препаратом. Її слід використовувати тільки як додатковий компонент комплексної терапії. При цьому, для лікування клінічної депресії необхідно звернутися до психіатра та психотерапевта.

Стимуляція росту волосся

Науковці провели дослідження за участю чоловіків, які мали проблеми з ростом волосся. Протягом 6 місяців учасники приймали внутрішньо по 400 мг олії на день. Порівнявши їх результат з результатами чоловіків з контрольної групи, вчені виявили покращення стану волосся. Гарбузова олія допомогла підвищити густоту шевелюри на 40%. Важливо, що цей засіб не має побічних ефектів.

Позитивний вплив на серцево-судинну систему

Користь гарбузової олії для серця та судин зумовлена високою концентрацією ненасичених жирів. На відміну від насичених, такі жири позитивно впливають на організм. Це так звані, «хороші» жири, які не підвищують рівень холестерину і беруть участь в багатьох фізіологічних процесах.

Досліджуючи властивості гарбузової олії, науковці виявили, що вона сприяє зниженню артеріального тиску. Це відкриття важливе для профілактики серцевих захворювань, тому що більшість проблем виникає саме через надмірний артеріальний тиск.

Підвищений рівень «поганого» холестерину – одна з головних небезпек для людей, що знаходяться в групі ризику. Виникнення серцевих хвороб можливе через накопичення жирових бляшок всередині артерій. В олії з гарбузового насіння є фітостероли, які за будовою нагадують холестерин. Вони всмоктуються в кров з травної системи, і організм вважає, що холестерин вже не потрібен.

Лікування захворювань сечостатевої системи

Медики з’ясували, що гарбузова олія ефективна при лікуванні доброякісної гіперплазії простати. Цей стан характеризується збільшенням розмірів залози та проблемним сечовипусканням. Дослідження досі ведуться, але науковці називають результати є обнадійливими. Вивчається вплив чистої гарбузової олії, а також суміші гарбузової та пальмової олії.

Олія з гарбузового насіння добре впливає на органи сечостатевої системи в цілому. Це було виявлено в ході відповідного дослідження, в якому учасникам необхідно було приймати щоденно по 500-1000 мг олії. Згодом вони відмітили якісні зміни в роботі сечової системи.

Полегшення проявів менопаузи

Жінки, які проходять через клімакс, часто страждають від різноманітних неприємних симптомів. Гарбузова олія допомагає зменшити прояв цих симптомів. Наприклад, вона здатна полегшити перебіг припливів, знижує інтенсивність головного болю та болю в суглобах.

Ще один плюс – прийом гарбузової олії приводить до підвищення рівня «хорошого» холестерину.

Допомога в усуненні проблем з обміном речовин

Ціла серія досліджень була проведена з метою встановити, чи лікує гарбузова олія метаболічну хворобу. Вчені ставили досліди на щурах, яких годували надмірно жирною їжею. Результати дозволяють сподіватися на те, що наступний етап досліджень (дослідження за участю людей) буде успішним. 

Науковці зазначають, що в даному контексті користь гарбузової олії помітна. В результаті вживання гарбузової олії обмін речовин щурів покращився, так само як і робота травної системи. Поки що рано стверджувати, що такий самий ефект масло буде спричиняти й на людей, однак науковці налаштовані оптимістично.

Покращення стану печінки

Є дані щодо позитивного впливу гарбузової олії на печінку. Відомо, що цей продукт використовується для лікування холециститу, також він ефективний проти застійних явищ в жовчному міхурі.

Користь масла з гарбузового насіння для печінки:

 • жовчогінна дія;
 • захищає печінку від перевантажень;
 • запобігає жировій дистрофії;
 • зменшує запалення.

Постійний щоденний прийом гарбузової олії (1-2 чайні ложки) може допомогти вивести з жовчного міхура дрібні жовчні камені.

Вплив на шкіру

І зовнішнє нанесення, і внутрішній прийом гарбузової олії спричиняє позитивні зміни в стані шкіри. Цей продукт здатен повернути шкірі еластичність і пружність, відновлює епідерміс після сонячних опіків, пом’якшує загрубілі ділянки.

Окрім цього, надзвичайно цінна гарбузова олія для жінок старшого віку. Вона ефективно розгладжує зморшки, повертає здоровий колір обличчя, зменшує прояви куперозу (венозної сіточки).

Захист від кишкових паразитів

Існує гіпотеза, що гарбузова олія здавна використовується для позбавлення від паразитів. Вона базується на специфічному складі продукту. Зокрема, наявності в ньому кукурбітацину, який начебто здатен паралізувати гельмінтів, не даючи їм приєднатися до слизової кишківника. 

Наразі немає офіційних досліджень, яким б підтвердили, що гарбузова олія чи саме насіння є ефективним засобом боротьби з гельмінтами. Вона може виступати як допоміжний елемент у комплексній протигельмінтній терапії як джерело макро- та мікроелементів, але як монопродукт вона не здатна позбавити від паразитів. Попри розповсюдженість твердження, що кукурбітацин має протигельмінтні властивості, наукових підтверджень даних властивостей цього компоненту не має.

Гарбузова олія для жінок

Гарбузова олія для жінок

Велика кількість вітамінів та мінералів, яка міститься в гарбузовій олії, допомагає підтримувати здоров’я жінки. Вони позитивно впливають на серцево-судинну систему, забезпечують стабільну роботу нирок та сечовивідних шляхів, покращують стан печінки.

Завдяки високій концентрації магнію та калію, гарбузова олія корисна для нервової системи. Вона допомагає справлятися зі стресом, активізує мозкову діяльність, покращує когнітивні здібності.

Деякі властивості гарбузової олії є унікальними, вони мають велике значення саме для жіночого організму. Наприклад, через вміст цинку продукт покращує стан репродуктивної системи: підтримується здоров’я яєчників та матки, підвищується фертильність.

Особливе значення має гарбузова олія для жінок, які планують народження дитини або вже завагітніли. Фолієва кислота, що входить до складу олії, необхідна для правильного розвитку плоду.

Ще один важливий аспект – влив гарбузової олії на зовнішній вигляд. Жінки, які прагнуть покращити стан шкіри та волосся, можуть включити цей продукт у свій раціон. За умови регулярного прийому вони помітять, що шкіра стала еластичнішою, а волосся має більш здоровий вигляд.

Гарбузова олія для чоловіків

Гарбузова олія для чоловіків

Окрім універсальної користі, яку має гарбузова олія для людей будь-якої статі, цей продукт дуже важливий для чоловічого здоров’я.

Чоловіки старшого віку знаходяться в зоні ризику, оскільки через вікові особливості в них частіше виникає простатит. Гарбузова олія може допомогти запобігти цьому захворюванню. Справа у складі олії: жирні кислоти та цинк запобігають збільшенню передміхурової залози.

Вчені провели ряд досліджень, які показали наступні результати:

 • олія допомагає уникнути вікового розростання простати;
 • запобігає розвитку доброякісної гіперплазії;
 • знижує дискомфорт від збільшеної залози;
 • покращує сечовипускання.

Гарбузова олія для чоловіків важлива ще й тим, що покращує потенцію. За це відповідають такі мікроелементи як цинк та магній. Вони збільшують кількість тестостерону і підвищують якість сперми (збільшується кількість здорових сперматозоїдів).

Через те, що продукт впливає на гормональний фон, покращується ріст волосся. Це актуально для тих, хто помітив втрату волосся або має генетичну схильність до цього. Тож гарбузова олія для чоловіків має комплексний ефект.

Гарбузова олія для дітей

Олія гарбузова користь

Важливо врахувати, що гарбузову олію не рекомендують давати дітям до 2-х років. Починати вживання також потрібно обережно, адже існує імовірність алергічної реакції.

Якщо дитина нормально сприймає продукт, то можна регулярно додавати його в готову їжу або салати.

Гарбузова олія для дітей відрізняється таким корисним впливом на здоров’я:

 • поліпшує зір;
 • активізує ріст м’язів та кісток;
 • зміцнює імунітет;
 • позбавляє від закрепів;
 • забезпечує хороший сон;
 • є профілактикою від появи кишкових паразитів;
 • допомагає в розвитку мозку та нервової системи.

Гарбузова олія для дітей молодше 2-х років може використовуватись лише зовнішньо. Наприклад, для лікування попрілостей, ранок та висипів.

Як приймати гарбузову олію

Як приймати гарбузову олію

Дітям краще спершу дати зовсім маленьку порцію – 1/3 чайної ложки (включити в склад заправки для салату або полити готову овочеву страву). В разі, якщо проявів алергії немає, дозування можна збільшити до 1-2 чайних ложок на день.

Для дорослих максимальна норма становить 2 чайні ложки олії за один прийом їжі. Наступний прийом має бути не раніше ніж через 2 години. Це стосується додавання продукту в їжу. Якщо ж людина вирішила вживати гарбузову олію в чистому вигляді, то на день їй варто обмежитися 2 чайними ложками продукту.

В ідеальному варіанті, перед тим, як вживати гарбузову олію, потрібно порадитись з лікарем. Він зможе дослідити вплив продукту на організм конкретної людини з урахуванням її історії хвороби, аналізів, можливих дефіцитів чи профіцитів різних речовин. Також саме лікар зможе з’ясувати, чи підходить олія з гарбузового насіння для людини, яка приймає певні медикаменти. Не всі фармацевтичні препарати добре комбінуються з цим продуктом.

Як приймати гарбузову олію з їжею

Гарбузова олія як вживати

Гарбузова олія має нижчу температуру димлення, ніж інші рослинні олії. До того ж при нагріванні в ній руйнуються всі корисні сполуки. Саме тому олія з насіння гарбузів має використовуватись тільки в салатах, холодних напоях чи готових стравах. Шукаючи спосіб того, як вживати гарбузову олію, можна експериментувати з улюбленими рецептами або скористатися вже готовими порадами.

Гарбузовий крем-суп

Що може бути природнішим, ніж поєднання страви з гарбуза та олії з гарбузового насіння? Для приготування супу знадобиться близько 2 кг гарбуза, 2 цибулини, кілька зубчиків часнику, 1,5 склянки вершків, 2 столові ложки гарбузової олії, зелень, сіль та перець.

Приготування супу:

 1. Почистити гарбуз, нарізати на шматки середніх розмірів, помістити в каструлю, варити до готовності (гарбуз має стати м’яким). Вода повинна бути підсолена, також можна використати м’ясний бульйон. Коли гарбуз звариться, його потрібно витягти з каструлі та остудити. Бульйон залишити.
 2. Почистити та нарізати цибулю. Пасерувати з часником на оливковій чи соняшниковій олії.Викласти цибулю та часник у відварений гарбуз, додати вершки та збити блендером. За необхідності можна потроху додавати бульйон. Пюре повинно бути густим.
 3. Суп-пюре необхідно довести до кипіння та проварити протягом 5-7 хвилин. Обов’язково потрібно помішувати масу, щоб вона не пригоріла.

Перед подачею суп-пюре трохи охолоджують, тільки тоді в нього додають гарбузову олію, посипають зеленню. Також для декору можна додати зверху кілька гарбузових насінин. Це хороший рецепт для тих, хто не може придумати, як приймати гарбузову олію, щоб не піддавати її нагріву.

Побічна дія гарбузової олії

Гарбузова олія протипоказання

Медики попереджають, що такий активний продукт підходить не всім. Перед тим як вживати гарбузову олію, необхідно проконсультуватись зі своїм лікарем. Також варто провести пробу – нанести трохи олії на чутливу шкіру внутрішньої сторони ліктя. Якщо через кілька годин немає висипів та почервоніння, то можна прийняти трохи масла всередину.

Алергія або перевищення дози може викликати нудоту, блювання, відрижку, болі в шлунку, пронос, висип на шкірі.

Протипоказання до вживання гарбузової олії

Продукт не можна вживати тим, хто має алергію на гарбуз, або в разі позитивної реакції на пробу олії. Також його слід обережно використовувати людям з порушеннями згортання крові. Гарбузова олія розріджує кров, тому може погіршити стан. Відповідно, продукт не сумісний з ліками, які мають антикоагулянтні властивості.

Ще одне застереження стосується людей з підвищеним рівнем кальцію в крові. Гарбузова олія містить багато магнію, через це вона може впливати на рівень кальцію.

Джерела: www.healthline.com, www.webmd.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *