Корисні поради на кожен день


Саморозвиток: як стати найкращою версією себе

Саморозвиток як стати кращою версією себе

Людина, яка знає свої сильні та слабкі сторони, намагається посилити свої переваги та позбутися недоліків. Вона шукає, сприймає та обробляє нову інформацію, опановує навички та впроваджує у свою рутину конкретні звички. Все це допомагає їй досягати своєї мети, жити більш осмислене і наповнене життя, мати якісні відносини та в цілому почуватися щасливішою. Всі ці заходи є тим, що називають саморозвитком. В статті ми розглянемо, що таке саморозвиток та чому йому варто приділити увагу.

Щоб розпочати процес самовдосконалення, достатньо найменшого – мати доступ до інтернету чи книги з саморозвитку. Багато видатних людей змогли задокументувати свій досвід та описати бачення світу. Їхні міркування можуть дати імпульс якійсь цікавій ідеї або мотивувати до дії. Також варто витратити деякий час вивчення офіційних досліджень. Здоровий глузд та факти дозволяють не піддаватися впливу недобросовісних коучів, яких прийнято називати інфоциганами.

Саморозвиток: що означає бути найкращою версією себе

Саморозвиток – це процес, який починається зі пізнання самого себе та концентрується на тому, щоб зберігати вірність самому собі. Насправді йти таким шляхом непросто. Іноді вимоги суспільства та соціальні протоколи йдуть всупереч з особистою думкою. Відстоювання свого способу життя може вимагати справжньої боротьби. Саморозвиток буває справді стомлюючою роботою, яка, зрештою, варта того, щоб її проводити.

Людині, яка бажає покращити якість свого життя, можна порекомендувати подумати про наступні питання: що для неї самої означає розвиток і як вона може усвідомлено керувати цим процесом. У своїй книзі «Особистий розвиток. Принципи та методи від визнаного експерта» Стів Павлин докладно розкриває цю тему. Він упевнений, що саморозвиток – це єдиний спосіб збудувати свою реальність.

Прийти до цього можна, впровадивши у свою рутину такі навички:

  • вміння керувати своїми реакціями та діями;
  • сила волі та витримка;
  • підвищення усвідомленості та самооцінки;
  • вміння тримати фокус та концентрувати увагу на конкретному завданні.

Такі якості вже самі по собі покращать трудове та особисте життя, а крім того, допоможуть розвинути цілеспрямованість.

Деякі книги з саморозвитку означають базові показники розвитку особистості. До списку нижче включені найбільш ілюстративні з них. Коли людина починає усвідомлено керувати своєю реальністю, вона може помітити, що:

  • розширюється сфера інтересів загалом і, зокрема, хобі;
  • визначаються стійкі життєві погляди та переконання;
  • з’являється розуміння своїх потреб та бажань;
  • зростає внутрішня сила та свобода;
  • виробляється навичка прийняття відповідальності за дії;
  • триває постійна робота зі слабкими сторонами особистості;
  • з’являється ухвалення своєї індивідуальності;
  • активізуються внутрішні ресурси та виявляються таланти.

Цікаво, що якщо проявляється навіть один із цих пунктів, це вже вказує на процес розвитку. Коли ж людина впроваджує пункти один за одним, вона може розраховувати на помітні зміни у житті.

Чому саморозвиток – це важливо

Займаючись самовдосконаленням, люди здатні максимально повно розкрити свій потенціал. В одній зі своїх книг Браян Трейсі наполягає на тому, що саморозвиток – це один із найважливіших процесів у житті. Свої міркування на цю тему він описав у книзі «Оновлення. Покроковий план індивідуального розвитку».

Самовдосконалення перебудовує особистість на багатьох планах:

  1. Ментальний. Тренуючи мозок та підтримуючи високий рівень розумової активності, людина покращує свої здібності до новаторства.
  2. Соціальний. Комунікація з іншими людьми стає якіснішою, це допомагає вибудовувати відносини (як ділові, так і особисті).
  3. Духовний. Саморозвиток завжди невіддільний від духовності, причому йдеться не про релігію. Під духовністю мається на увазі розуміння і зміна себе як частини навколишнього світу, і навіть трансформація особистості на глибинному рівні.
  4. Емоційний. Емоційний інтелект стає дедалі важливішим чинником сучасного світу. Розвиваючи свою здатність розуміти почуття людей і співпереживати їм, можна досягти вражаючих висот.
  5. Здоров’я, фізичний план. Саморозвиток стосується не лише інтелектуальної та духовної сфери, він часто торкається і тілесного здоров’я. Завдяки правильному харчуванню, якісному сну, фізичним вправам та корисним звичкам організм стає міцнішим, а якість життя покращується.

Неможливо досягти успіхів у саморозвитку, приділяючи увагу лише одному з двох аспектів – ментальному чи фізичному плану. Необхідна комплексна робота з усіх чинників.

10 порад для тих, хто займається саморозвитком

Попри те, що саморозвиток – це індивідуальний шлях для кожної людини, є деякі вдосконалені рекомендації.

Знайти час для відпочинку

Може здатися дивним, що список порад із самовдосконалення починається з цього пункту, але дуже важливо навчитися відновлювати свій ресурс. Це ази, які допоможуть зробити справжній прорив у майбутньому. Щоб мати можливість переходити від одного ступеня до іншого на сходах саморозвитку, необхідно вміти закривати свої базові потреби – відпочинок та догляд за собою.

Читати більше книг

Читання допомагає розвивати дуже багато навичок і запускає величезну кількість процесів у мозку. Це стосується як спеціалізованої літератури за фахом, так і художніх творів. Варто зазначити, що сучасні книги з саморозвитку містять багато якісних порад та методик. Однак доведеться пошукати, щоб знайти техніку, що підходить конкретній людині.

Практика подяки

Тренуючи звичку бути вдячним за те, що вже є, можна досягти одразу двох цілей. Насамперед такий підхід дозволяє уникнути гіркоти через те, чого в людини ще немає або ніколи не буде. Також це навчить мозок радіти здобуткам, що в майбутньому стане чудовою мотивацією.

Вивчення іноземних мов

Навіть якщо наразі немає потреби у вивченні нової мови, можна перетворити процес на хобі. Це створює нові нейронні зв’язки у мозку, розвиває швидкість розумових процесів. Найбільш популярними зараз є англійська, іспанська, китайська та французька мови.

Навчитися медитувати

Ментальне здоров’я є дуже важливою складовою успіху, тому варто приділити час для його нормалізації. Медитація допомагає збалансувати напругу та розслаблення нервової системи. Вона знижує ризик появи депресивних станів та тривоги, а також є чудовим інструментом у боротьбі з ними.

Ведення щоденника

Це може бути самостійною вправою або доповненням до медитації та техніки подяки. Можна писати про речі, за які виникає відчуття подяки, або просто вивантажувати на папір свої думки без цензури та правок.

Харчуватись здоровою їжею

Не секрет, що їжа значно впливає на організм. Починаючи стежити за її якістю та поживною цінністю, можна відрегулювати роботу багатьох систем. Якщо немає можливості збалансувати дієту завдяки покращення якості їжі, можливо, варто розпочати вживати вітаміни та мінерали. Однак це краще робити під наглядом фахівця.

Збільшити фізичну активність

Фізичні навантаження не обов’язково означають виснажливі тренування у залі. Це можуть бути прогулянки в приємному місці, танці, їзда на велосипеді, активні ігри та біг. Будь-яке подібне заняття допоможе покращити обмін речовин, підвищити тонус м’язів, зміцнити серце.

Попрацювати над страхом невдачі

Різні страхи та побоювання – це те, що дуже гальмує людей на шляху до успіху. Варто приділити увагу тому, щоб проаналізувати свої страхи та вжити заходів щодо їх усунення. Цю роботу можна проводити самостійно, проте сесії із психотерапевтом прискорять прогрес.

Практикуватися говорити «ні» та відстоювати свої межі

Вміння постояти за себе та окреслити межі надзвичайно важливе у всіх сферах життя. Як на роботі, так і в сімейних стосунках чи дружбі, необхідно розуміти, що саме викликає дискомфорт і як пояснити іншим людям свої потреби.

Саморозвиток передбачає використання різних інструментів. Це можуть бути книги з саморозвитку, особиста або групова терапія, коуч-сесії. Всі ці методи добре підходять для розкриття потенціалу особистості. При впровадженні в життя нових навичок важливо виявити наполегливість та терпіння, для зміни патернів поведінки потрібен час.

Джерела: www.betterup.com, www.betterup.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *